4.2 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu la ce anume se referea negrutxa cu acel 'Incredibil', doar HO intotdeauna a facut 'greseli' sau omisiuni cu privire la romani si bulgari (poate si la altii dar nu stiu exact), deci nu-i nici o noutate.

Referitor la dovedirea resurselor financiare din salariul obtinut ca student NVQ, a disparut doar din BR1 paragraful cu aceasta posibilitate. Probabil au zis ca daca lasa paragraful respectiv si mai specifica si de asigurarea de sanatate obligatorie se vor gandi prea multi sa intrebe de ce sa plateasca si taxe la stat si asigurare privata. Sau mai pe romaneste: 'Ce-ai cu noi ma? Pentru ce sa dam cu var?' Nu-i bai insa, au compensat introducand la self employed paragraf cu licente ce trebuie prezentate. -nu-ma-uit-

In ghidul ('modernizat' - va dati seamace inseamna revolutia tehnologica?) pentru lucratorii lor se spune asa:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary pag 29

Ideea e simpla si intr-o oarecare masura eficienta. Avem un formular, deasupra caruia se afla un ghid pentru lucratori, deasupra caruia se afla legea. Textul de lege ramane asa cum e (daca nu se introduc amendamente), ghidul pentru lucratori reprezinta interpretarea pe care o doreste HO data textului de lege(interpretare favorabila intotdeauna autoritatilor, pentru ca... HO e autoritatea), iar formularul e pt aplicantul de rand (de multe ori acesta nestiind ce si cum) si in el se prezinta succint (ca nu e loc, nu?) ce au inteles lucratorii HO din interpretarea legii. Inevitabil pe tot traseul asta se pierd niste informatii (intotdeauna aceste pierderi servind scopului politic - reducerea imigratiei), iar aplicantul ar trebui sa spuna... 'nici la categoria asta nu ma incadrez... poate raman totusi in Romania'. Numai ca unii vor veni si asa in UK si vor munci la negru (sau cine stie ce mai fac) in speranta ca intr-o zi... poate vor intra in legalitate.

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    M-am referit la urmatoarul paragraf:

Mi se pare o jignire la adresa noastra, ca romani, sa te duci sa dai aceasta declaratie ca nu vei fi o 'povara' pentru stat.

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Dinpotriva nu e nici o jignire aici. Posibilitatea de a prezenta o declaratie pe proprie raspundere ca nu vei apela la ajutoare sociale exista in EEA Regulations 2006 si chiar si in directiva europeana din 2004. E valabila pentru orice cetatean european care vrea sa-si exercite statutul de student oriunde in spatiul EEA. E o alternativa la extrasele de cont sau orice alte dovezi ca ai cu ce te intretine. Pana acum HO a preferat sa nu popularizeze aceasta varianta, acum au decis sa aplice strict legea (inclusiv asigurarea de sanatate - si aici ai putea spune pe drept ca e o jignire la adresa romanilor si a bulgarilor, cel putin pana la ridicarea restrictiilor de munca).
    Se poate discuta eventual despre necesitatea de a fi data aceasta declaratia in fata unui Commissioner for Oaths, pentru ca la fel de bine ar putea fi prezentata o declaratie semnata de aplicant - iar daca nu respecta cele spuse sa fie tras la raspundere. Dar aici poate ne lamureste mai bine cineva care cunoaste sistemul legislativ din UK.

4. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,
    Saptamana viitoare 'calc si eu pragul' la Croydon.O mica intrebare legata de ultima postare.E obligatorie 'declaratia notariala' sau e doar alternativa la cont bancar si/sau sponsor, asa cum spunea Silverfern? Stie cineva,va rog? -trist-

5. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor romanilor din UK, vin si eu cu o problema care ma macina de ceva timp si nu prea stiu cui sa ma adresez, sunt in UK din data de 21 aprilie am obtinut Yellow cardul NIN sunt inscris la NVQ cred... dar ce ma intereseaza cel mai mult!!! pot schimba locul de munca inainte de a obtine Blue cardul, fara sa ma afecteze pe viitor la aplicarea pentru blue ?

6. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    iti trebuie un sponsor cu Bank Statemanturile pe ultimele 3 luni, atentie payslipurile nu sunt bune. eu am incercat cu el ca sponsorul meu nu avea bankstatemanturile si ma respins a vrut sa imi dea dosarul in brate, si i-am zis sa imi trimita dosarul la Sheffield parca acolo au ei sediul mare, intre timp mi-am schimbat sponsorul am trimis prin posta bank statemantul si am cerut sa mi se elibereze la urgenta yellow cardul si in fix o sapt mi-a venit prin posta. bafta

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,
    va rog sa ma luminati si pe mine,daca la completarea formularului BR1,punctul 1.4 sau numarul de referinta dat de UKBA cerut acolo se refera la numarul programarii? inclin sa cred ca da,dar prefer sa suflu in iaurt.
    Multumesc in avans

ps:am citit tutorialul scris de Rebecca,cu care ocazie ii si multumesc

8. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Da, este vorba despre booking ref. pe care l-ai primit si pe mailul de confirmare a programarii de la home office iar in ceea ce priveste declaratia notariala poti sa ai cea mai mare incredere in ceea ce a postat Silverfern. Bafta!

9. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,

MULTUMESC,si scuze ca m-am exprimat gresit,nu incercam sa pun la indoiala ceea ce zicea Silverfern,ci doar sa ma asigur ca am inteles bine ceea ce spunea.Multumesc inca o data -dans-

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma indruma si pe mine cineva unde este scris cite ore minimum trebuie facute la colegiu pt a obtine YC? Sau imi imaginez chestia cu orele minimum? Avem voie part time sau full time ( subliniez cursul pe care vreau sa-l facem NU exista full time). Am gasit colegiu pt ESOL part time, 2 hrs/ week, 30 weeks, este suficient pt YC? Numai putin ajutor ( si incurajare) am nevoie ca numai, m-am ratutit citind! ( am citit, totusi si sintprea multe idei si nu mai stiu ce sa mai cred). -plans2-

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am mai scris de vreo cateva ori pe forum, nevasta-mea a facut, pe parcursul unui an, 3 (trei) cursuri de engleza (unul ESOL si doua Literacy - level 1 si level 2), toate part-time (cate doua ore / saptamana).

Pe niciun Enrolment Letter nu scrie, insa, cate ore are cursul (in total sau saptamanal); este trecut doar part-time sau full-time.

Ultimul curs s-a incheiat acum aproape un an.

12. 3nity

3nity New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Intrebarile mele sunt adresate celor care au completat BR1 din postura de self-employed.
    Imi cer scuze anticipat, daca sunt oarecum off-topic.

1. La sectiunea 1.9 a noului form BR1("Are you, or do you intend to be, employed in the United Kingdom?") ar trebui bifat Yes or No? Logic, as alege No deoarece se presupune ca nu vei fi angajat, ci in relatie de colaborare cu firma/persoana fizica pt. care prestezi servicii.
    Corectati-ma, va rog, daca ma insel...

2.Bank statement-urile prezentate au purtat stampila sau semnatura bancii sau au fost doar cele obisnuite, primite lunar, in plic?

3.Dintre cei care au obtinut YC ca si SE, este vreo persoana care sa nu fi avut scrisoarea de la HMRC privind UTR?-timid-
    Am interviul marti si mi-e teama ca nu va sosi in timp util..-regret-

Multumesc,
    Aspirant la YC

13. Florin2011

Florin2011 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare, revin cu o intrebare sper sa nu supere pe nimeni, cea ce am auzit zilele trecute intamplator. NVQ este un fel de teapa adica nu este obligatoriu sa il faci si ca nu te afecteaza cu nimic daca nu iti faci calificarea respectiva,sunt niste bani aruncati pe apa sambetei in cazul meu "Hospitality" asa am auzit si eu zilele trecute eu insa sunt inscris incepand cu 1 august o sa incep sa achit la ei cate 137 pound's per month. dar sunt curios daca e adevarat ce am auzit. multumesc

14. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Merge fara nici o problema,eu am luat YC pe 13 iulie si cursul meu e un Esol de 3 ore pe sapt,iar cei de la HO,cand le-am dat adeverinta de student,doar au verificat sa nu fie contrafacuta,sunand la scoala,si scoala sa fie in lista acceptata de ei.Si mai sunt si altii care au luat YC pe baza de cursuri part time.

15. daniela123

daniela123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Ma poate ajuta cineva cu niste informatii:
    -la ce cursuri as putea sa ma inscriu si la ce universitate (scoala) in Sheffield pentru un an, si cum se fac inscrierile si in ce perioada a anului, intrucat as dori ca pe baza cursului respectiv sa-mi pot obtine yellow cardul. Banii am suficienti sa ma pot sustine singura pana ma angajez si sa platesc cursul respectiv pentru un an. Neaparat cursul respectiv sa fie acreditat de HO.
    Multumesc.

16. MYRELA MYRELA

MYRELA MYRELA New Member

Trophy Points:
    0
    Ce curs ai facut mai exact de ai obtinut asa repede YC ca ma intereseaza si pe mine.Ma chinui de mult timp sa obtin NIN dar degeaba.Cred ca varianta de a face un curs e mult mai simpla

17. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

1. No

2. Yes,stampilate

3.Noi am avut si crede-ma ca dau importanta dovezii ca te-ai inregistrat la HMRC si ca ti-ai platit contributiile la Nic(class 2)

Mult succes ! -ras4-

18. cristina.bianca1609

cristina.bianca1609 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, de curand am aflat despre "asa zisa" programare pentru Yellow Card.. Nu este de ajuns sa trimit toate documentele necesare prin posta si dupa o perioada de timp o sa primesc Yc? Mentionez ca din septembrie o sa incep facultatea deci o sa fiu studenta...

Mai am de asemenea cateva intrebari -trist-
    - Am citit pe forum despre unele persoane care au aplicat pentru yc si a fost de ajuns doar o procura de la notar din care sa reiasa ca mama/tata/cineva te poate sustine financiar pe toata perioada studiilor ( e adevarat ca aceste lucruri au fost discutate acum vreo 3 ani doar ca as vrea sa aflu daca se mai poate face si acum la fel)
    - trebuie neaparat completata sectiunea 1.4 pentru ca din cate vad spune "Home Office reference number if known? -nu-stiu-

19. razvan_a7

razvan_a7 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt la un colegiu in waterloo platesc 850 lire pe an..colegiu incepe in fiecare luna ..se plateste in rate ...avem cursuri luni marti si joi .. ...acum caut si eu sa fac programare pt yellow..cica trebuie sa ai minim 15 ore pe saptamana pt yellow ....pt mai multe detalii trimite-mi e-mail la azizhaiders@yahoo.com

20. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Eronat !!!! Inainte de a posta ceva de care nu esti sigur,informeaza-te aici : www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la- ... e-students sau chiar sa citesti pe acest topic,un pic mai sus,la postarile lui valentin si andreivaly

Share This Page