0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow card student+Blue card dependent

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Georgiana.vas, Jan 18, 2012.

1. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! citesc de mult acest forum dar acum am o mica problema si m-am gandit sa va cer sfatul. Am fost zilele trecute la un avocat sa aplic pt yellow card student si pt copilul meu pt blue card ca dependent am tot ce-mi trebuie, numai ca as dori sa aplicam singure fara avocat si problema e ca a spus sa deschidem un alt cont bancar unde sa figureze peste 1000£. Are ceva daca trimitem toate actele cu statementul de la banca veche unde imi este pus si salarul saptamanal? plus ca in acest cont mai mult de 800£ nu am trecut in ultima luna(figurez si cu 150£ in unele zile)am inteles ca tre sa-mi fac si asigurare medicala.Multumesc mult

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Fii un pic mai explicita: tu lucrezi fara sa ai yellow card?? Daca da, e ilegal. Daca nu, cum de ai salariu?

Ca sa aplici pentru YC de student trebuie scrisoarea de colegiu (uni, dupa caz), asigurarea privata de sanatate si niste bani in cont (suma necesara este neclara pt mine).

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ti s-a spus sa iti deschizi un alt cont trebuia sa ti se explice si de ce. Ma gandesc ca lucrezi ilegal si ca acele intrari nu trebuie sa se vada pe statement. Daca nu lucrezi ilegal si esti SE de exemplu atunci nu ai nevoie de alt statement, ci chiar poti sa incluzi in aplicatie actele de SE ca sa arati ca tu te intertii singura si ca nu o sa ai probleme financiare. Cat despre suma, se vehiculeaza tot felul de cifre care mai de care dar eu zic ca undeva la 700-800 e suficient. De fapt cunosc persoane care au luat cardul si cu 500.
    Si da, ai nevoie de o asigurare medicala privata care sa fie musai comprehensive.

4. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Am scrisoarea de la colegiu. Lucrez ca si self-employed dar fara sa am yellow cardul pt self emplyed.

@super trooper da dar problema e ca mai bine as deschide alt cont unde sa am peste 1000 deoarece aici figurez de multe ori si cu 200...

5. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    @Georgiana,poti sa iti iei yellow ca self daca intentionezi sa ramai asa,daca te tenteaza angajarea vezi ca yellow de student permite doar 20ore pe saptamana. Ce nu stiu eu este cum s-ar potrivi munca ta de self cu statutul de student la o adica, daca vor vrea sa verifice cate ore ai lucrat pe saptamana. Presupun ca vrei blue la un moment dat si atunci este posibil sa verifice lucrurile alea.
    Poate ca poti fi si self si student dar eu zic sa verifici inainte.

6. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Daca aplic pt yelloc card ca self emplyed 5 ani obligat tre sa raman cu el. dupaia pot obtine blue.
    Voi lucra cu yellow cardul 20 de ore si raman tot cam 20 de ore unde lucrez acuma dar nu cu acel yellow card o sa muncesc la negru aici cel mai probabil.

7. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am 2 intrebari:
    -Are ceva daca am deschis noul cont de 2 sapt si maine pun suma de 700-800£(prima depunere in acest cont) desi statementul va veni peste 2 saptamani?
    -E de ajuns aceasta suma pt 2 persoane sau mai sigur e sa am peste 1000£?
    Multumesc pt raspunsuri

8. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa ai si ceva miscare pe contul respectiv nu doar o depunere. pune banii, fa-ti shoppingul obisnuit cu el si inate de a se emite statementul mai pune ceva banuti. Dar daca lucrezi ca si self atunci nu ai nevoie sa iti deschizi alt cont. Pe statementele anterioare se vede ac ai avut miscare, ca ti-au intrat bani, indiferent de cati au fost....e mult mai credibil cel vechi cu 700-800 decat unul neatins cu 5000.
    Yellow Cardul de student te limiteaza la 20 de ore pe saptamana ca si employed nu zice nimic de self-employed. Poti fi student si SE in acelasi timp si nu se intampla nimic, nu ti se cer explicatii samd- experienta proprie nu din auzite. Plus ca atunci cand aplici pt BC nu mai ai nevoie de statement.

9. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat la multe banci dar nu prea am putut sa-mi deschid cont imi cereau yellow/blue card. Numai la barclays n-am incercat da din cate am inteles nu e asa de bine sa ai cont acolo cand trimiti pt yellow. La banca unde am deja acuma cont si unde primesc salariul am si saving account oare pot sa pun acolo si suma de bani sau e necesar un alt cont la o alta banca? Am inteles ca se trimite un alt statement pt saving account dar nu stiu daca imi pot face shoppingul zilnic de pe el. Multumesc

10. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Esti confuza si ma "confuzezi" si pe mine -ras2-

Deci, tu ai un cont la o anumita banca la care ai si saving account. Poti fie sa ceri un statement separat pt acel cont sau poti sa iti transferi toti banii in contul curent.
    Nu cred ca e cazul sa iti faci un alt cont atat timp cat banii care iti intra acolo sunt venituri legale. Asta cu al doilea cont e sa acoperi anumite ilegalitati. Iar un cont nou nu da bine deloc.
    Pune bani pe contul existent, nu te mai complica cu altul.

A, si ce treaba are Barclays-ul? Astea ca nu e bine sa te duci cu statement de la o anumita banca sunt povesti pescaresti, da un ignore la zvonuri din astea.

11. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc foarte mult ca-ti faci timp sa-mi raspunzi si ai rabdare. Dar hai sa zicem ca stiu cam toate actele ca sa aplic pt yellow card ca student ce ar trebui sa mai adaug ca sa vada ca lucrez ca self-employed acuma, ce acte? ( 2 Poze, foaia de la colegiu, sa am asigurarea, statement de la banca + ?)

12. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu ar trebui in mod normal sa adaugi nimic, dar poti pune scrisorile cu NIN, UTR si vreo 2 invoice-uri.

13. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Conteaza daca e statement scos online sau tre sa il astept pe cel de la banca prin posta? multumesc

14. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Statementul online trebuie stampilat de banca ( vezi ca in formularul BR1 se specifica acest lucru )

Statementul primit prin posta poate fi prezentat ca atare.

15. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0
    Si din cate am inteles tre sa platesc billuri skye factura telefon etc tot cu el asa este? Multumesc

Share This Page