11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow card cu dependent urgent

Discussion in 'EMIGRARE' started by iulian1986, May 30, 2012.

1. iulian1986

iulian1986 New Member

Trophy Points:
    0
    Voi aplica pentru yellow card saptamana asta si vreau sa o trec pe sotia mea ca dependent.
    Am o oferta de munca part time si angajatorul va aplica pentru tratarea urgenta a dosarului. Problema este ca nu stiu ce se va intampla cu aplicatia ei. Va fi luata in considerare sau nu. Poate fi asta un motiv sa ne respinga pe amandoi?

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    - faptul ca aplicati amandoi pe acelasi formular e chiar recomandat.
    - ca angajatorul grabeste aplicatia - norocul tau, poate influenta numai in bine si raspunsul va fi acelasi pentru amandoi, sau mai bine zis unde se incadreaza aplicantul principal se vor incadra si dependentii automat.

Insa e ceva ce nu mi-e clar. Zici ca aplici de YC. Sper ca de student (mai ales ca zici ca e part time), pentru ca nu merge sa ai angajator ca SE (ei tot de YC aplica). In cazul asta o sa lucrezi numai 20h/saptamana in timpul scoli- stie angajatorul asta? Intreb pentru ca uni considera chiar si part-time mai mult de 20h/sapt.

3. iulian1986

iulian1986 New Member

Trophy Points:
    0
    Aplic ca student. Voi lucra maxim 20 de ore in timpul cursurilor si full time in vacante. Angajatorul stie asta.
    O alta problema ar fi ca sotia mea a aplicat deja tot pentru yellow in Februarie (atunci nu eram casatoriti) si acum presupun ca ar trebui sa-si retraga aplicatia initiala. Ma bucur sa aud ca nu sunt probleme in astfel de cazuri.

4. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar de ce nu aplici tu ca dependent de sotie? Nu ar fi mai usor. Ea sa ramana cu Yellow si tu vei avea Blue si asa poti lucra full time. E doar o idee.
    Succes.

5. sorinuk

sorinuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Sotia este SE si dorim sa aplicam BR1 pt Yellow si BC ca si dependent.
    Ea insa are doar 1 clientpentru care lucreaza- este acest lucru o problema?(am auzit ca SE trebuie sa ai min 2 clienti)
    Apoi pe site-ul lor laaplicatia BR1 scrie sa aduci bank statementuri atat ea cat si eu ca si dependent. Stie cineva cate bank statementuri?? pt ca nu se specifica exact?

Multumesc mult

6. coman_am

coman_am New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! sunt noua pe forum si am ajuns aici cautand sa ma lamuresc cum sa aplic pt yellow card pt sot si blue card pt min. caut de vreo doua zile cum se poate face programare pt interviu direct in Croydon pt ca am nevoie rapid de permisul e munca si imi e imposibil sa gasesc. am incercat cred e cateva zeci de ori de la telefon si nu raspunde nimeni si cred la fel online dar zice ca intampina dificultati tehnice.
    Noi am trimis dosarul prin posta la indemnul "avocatei"care ne ajuta cu actele si cred ca o sa dureze mai bine de jumatate de an. nu numai ca nu ne-a spus ca ar exista si posibilitatea asta (cand am intrebat-o ne-a zis ca stie ea ca e mai bine asa) dar ne si descurajeaza sa nu mai incercam sa facem programare. bine bine o fi greu dar daca noi i-am spus ca avem nevoie urgent putea macar sa ne lase pe noi sa decidem.
    Acum dosarul cu formularul de aplicatie e la ei cam de o luna deci am mai avea mai bine de 5 luni de asteptat. stiu ca putem cere dosarul inapoi pe motiv ca avem nevoie de acte si prin posta ajunge in vreo 3 saptamani sau sunam si ne ducem personal sa-l ridicam cand ne spun ei. Asta se poate face problema vine insa cand incerc sa fac programarea.
    poate cineva sa ma lamureasca va rog cum se fac programarile astea pentru ca eu nu am auzit pe nimeni sa reuseasca sa faca o programare si ce ne-ati sfatui sa facem din experienta dvoastra?
    Va multumesc frumos!
    Ana

7. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page