16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow/Blue Card * Sot - Sotie

Discussion in 'EMIGRARE' started by pagady13, Jun 2, 2009.

1. pagady13

pagady13 New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul in care sotul obtine Blue Card ca student (dupa un an de zile) poate sotia aplica ca dependent pentru Yellow sau Blue Card?
    Intreb acest lucru pentru ca ar fi mai usor pentru mine sa vin singur (pentru un an de zile)in UK iar sotia sa mi se alature mai tarziu.
    Va multumesc si va cer scuze daca aceasta problema a mai fost dezbatuta (am incercat fara succes sa gasesc un raspuns la o intrebare similara).

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul unei familii sot-sotie, puteti veni amandoi in acelasi timp. Dupa obtinerea Yellow Card-ului de student, aplica si celalalt sot pentru un Blue Card ca dependent.

Ca sa raspund cat mai exact la intrebarea ta, pot sa-ti spun sotia are dreptul sa ceara si sa primeasca un Blue Card ca dependent, odata cu tine dupa ce ai muncit legal 12 luni neintrerupte (concediul de odihna se considera perioada lucrata).

Yellow Card-ul este necesar doar pentru a obtine drept de lucru in calitate de student. Daca este un curs full sau part time a dreptul la maxim 20 ore/saptamana, daca este un curs NVQ (cu calificare la locul de munca) ai dreptul sa lucrezi full time,pentru ca munca se considera ca face parte din scolarizare.

Daca sotia ti se alatura inainte ca tu sa fi implinit cele 12 luni de munca neintrerupta, are dreptul sa ceara si sa obtina un BC ca dependent de tine si este valabil (dreptul de lucru) atata timp cat tu iti pastrezi statutul de student.

3. pagady13

pagady13 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

Insa ce se intampla daca sotia mi se alatura dupa ce eu obtin deja Blue Card.
    Intreb lucrul acesta pentru ca in principiu ne este mai usor sa plecam doar unul dintre noi la inceput si s-ar putea ca ea sa nu mi se poata alatura decat dupa un an si ceva (timp in care eu sper sa am Blue Card-ul).
    Faptul ca as avea deja Blue Card-ul ar ajuta-o cu ceva sau ea ar trebui sa inceapa procesul de la inceput: Student=>Yellow Card=>Blue Card?

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Pe ea nu o afecteaza cu absolut nimic, indiferent ca vine sau nu ,ea este sotia ta si prin acest statut are drepturi in UK.
    Inteleg ca tu vrei sa vii ca si student, poti sa vii,aplici pentru yellow card ca si student ,vei avea drept de munca part-time sau full-time in conditiile explicate de Taranu mai sus si apoi dupa un an de zile vei aplica pentru blue card-ul permanent care confirma ca nu ai nici un fel de restrictii in UK.
    Odata obtinut acest blue card,sotia ta poate veni in orice clipa si mai faceti o aplicatie prin care dovedesti ca e sotia ta(trimiteti certificatul de casatorie ,doua poze,blue card-ul tau si formularul) si va primi si ea blue card fara sa mai trebuiasca nimic in plus.Deci nu,nu e nevoie sa treaca si ea prin acelasi proces ca si tine .
    Multa bafta !!

5. pagady13

pagady13 New Member

Trophy Points:
    0
    Grozav!

Stiti unde anume pot gasi regulile regulile Home Office-uli referitoare la obtinerea Yellow Card ca student. Un link ar fi grozav. Uitandu-ma pe site-ul lor nu am reusit sa gasesc o rubrica specifica pentru cetateni romani care vor sa devina studenti.

Multumesc!

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
  7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu, nu cumva acea lista este doar pt institutiile de invatamant licentiate pt Tier 4?
    Studentii romani sunt studenti din EEA, n-au nevoie de vize. Uite ce am gasit eu:
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/employ ... fsponsors/

Mi se parea mai simplu cu motorul ala de cautare cum era inainte, dar asta e...
    Niste draguti astia de la HO, nu vor sa avem mintea odihnita. :laugh:

8. pagady13

pagady13 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar incepusem sa ma ingrijorez ca lista parea atat de restrictiva iar institutia de invatamant la care ma gandeam eu nu era pe lista.
    Acum mi-a mai venit inima la loc!
    Va multumesc mult silverfern, taranu si oana !
    Toate informatiile oferite de voi imi sunt de mare ajutor!

9. sttefan

sttefan New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor

Mi-a luat ceva pana cand m-am hotarat sa scriu, pentru ca pana acum am tot citit sfaturile, dar acum am o intrebare pentru care as avea nevoie de o clarificare, daca se poate.
    In primul rand am yelow card din februarie 2011 primit, o sa incep cat de curand lucrul, e ok. Sotia mea este in Romania, vreau sa imi fac programare online la HO pentru a obtine blue card pentru ea. Am inteles ca trebuie sa completeze ea formularul BR1, dar sunt putin nelamurit legat de cateva aspecte:

"daca aplicati (pt un blue card de dependent de ex.) si un membru al familiei detine in prezent un certificat de inregistrare(yellow card, blue card) si sponsorizeaza aplicatia dumneavoastravoastra, dati detaliile acestei persoane in sectiunea 2. Veti completa sectiunile 1, 2, 8, 9, 10 si 11
    - Daca sunteti sotul/sotia sau partenerul civil al unui cetatean Britanic, ori al unei persoane stabilite in UK, completati sectiunile 1, 2, 6, 8, 9, 10 si 11"

Trebuie sa mentionez ca eu nu am cum sa ii sponsorizez aplicatia pentru ca abia o sa incep munca peste 1 saptamana, cand am si programare pentru insurrance number. Ma incadrez in al doilea paragraf? adica eu sunt considerat persoana stabilita in UK? Aici sunt cel mai nelamurit.

Sper ca este pertinenta intrebarea mea si scuze daca s-a mai raspuns exact la intreabarea asta, eu sincer nu am gasit raspunsul.

Va multumesc anticipat,
    Stefan

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    In oricare din cele doua situatii, tot sponsorizare se cheama. In ambele situatii este necesar sa aduci dovada fondurilor (extras de cont).

Si noi am aplicat pe acelasi principiu acum un an. As mai adauga ca am lasat o multime de rubrici necompletate in formularul BR1 (tot pentru ca nu stiam exact cu ce sa le umplem) si nu am avut probleme. Ideea este ca de cat sa dai prea multe detalii, mai bine scrii mai putin si ii lasi pe ei sa ceara informatii suplimentare.

11. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Sttefan, sotia ta trebuie sa fie prezenta la Home Office, altfel nu poti obtine tu blue card-ul pentru ea. Tu fa-i programarea la Croydon, iar ea poate sa vina din Romania si cu 1 zi inainte de interviu. E obligatoriu sa fiti amandoi la interviu. Programarea o faci pe numele ei, ca daca o faci pe numele tau nu-i va da blue card, deoarece nu o va gasi in calculator. Deci sotia este aplicantul principal, iar tu esti sponsorul.

Multa bafta.

12. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    E obligatoriu sa fie prezenti la interviu si sponsorul si dependentul? Eu stiam ca trebuie sa se prezinte doar cel care face cererea, in cazul asta dependentul, adica sotia.

13. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Din moment ce aplici pentru un card de "dependent", trebuie sa dovedesti de cine esti dependent, adica acea persoana sa fie prezenta si in acelasi timp sa aiba la purtator documentele care dovedesc acest lucru. Eu nu m-as risca sa merg la HO. fara sponsor. In acest caz, bineinteles. Ca daca vorbim despre un sponsor al unui student acolo este alta treaba, nu trebuie neaparat sa fie prezent.

14. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Din moment ce sponsorul are deja un card si Home Office reference number (a fost trecut prin masina de tocat ukba si "este bagat in calculator") nu cred ca mai este necesara prezenta lui si nici nu-mi amintesc sa fi vazut pe site-ul ukba ca scrie asta. Cel mai probabil nici nu va fi primit la interviu decit cu rolul de "traducator". Singurele documente cerute la interviu sint cele 2 pasapoarte sau CI, poze si certificatul de casatorie.

15. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    buna...am si eu cateva intrebari,sper din tot sufletul sa mi raspunda cineva:
    1=o agentie ne a trimis actele[scrisoare colegiu,pasap,certif casatorie]pt yellow[eu ca studenta]si blue sotul.daca faceam programare la croydon[daca reuseam]ieseau actele mai devreme?
    2=dupa ce ne ies actele[am serviciul gasit]care sunt urmatorii pasi pana;;lucrez;;?
    3=pe site ul ukba,exista si unparagraf[s a mai scris]cum ca sotul meu ar putea lucra pt ca sunt eu studenta,dar tot pe ukba scrie si ca trebuie sa iese intai yellow/blue..care naiba e adevarata?
    4=daca eu sunt studenta,nu am dreptul sa fac ;;practica;;?daca urmez un nvq am dreptul la full?astept raspunsurile voastre........multumesc mult.

16. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    1-Da
    2-Cont la o banca din UK, programare/interviu pentru NINO, sa te inregistrezi la un medic de familie - GP.
    3-Ca student cu YC poti incepe sa lucrezi numai DUPA ce primesti cardul. La fel si in cazul dependentului.
    4-Ai dreptul sa faci cita practica vrei ... cu conditia sa nu fii platita pina nu primesti cardul.

17. sttefan

sttefan New Member

Trophy Points:
    0
    salutare again si multumesc pentru raspunsuri

Stiu ca sotia trebuie sa fie prezenta cu mine cand mergem la Croydon, nu asta era problema, problema era ca nu eram lamurit cu sponsorul, acum am inteles ca este una si aceeasi situatie. Bank statementuri vor fi aduse de mine (si cate?) pentru a demonstra dovada de adresa? sau pentru a demonstra ca eu am fonduri sa ma intretin.(implicit si pe ea)
    Eu din ce am citit,va obtine automat blue card ca sotia mea, adica "daca sunteti sotul/sotia sau partenerul civil al unui cetatean Britanic, ori al unei persoane stabilite in UK", deci nu inteleg relevanta statementurilor (dovada fondurilor)
    Va multumesc din nou
    Sttefan

18. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    topi,multumesc mult de tot...dar statement,am depus[contul fiind nou,mi l au semnat de la banca]..aceste acte puteam sa le pun si eu in plic sa le trimit,sau,[apeland la agentie-am platit 80 lire]mi am luat teapa?si am mai inteles ca mi trebuie cazier...asA E?multumesc din suflet

19. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    @sttefan

Tu ai deja YC?
    Daca da:
    Poti, te rog, sa-mi spui si mie de unde stii ca: trebuie sa fiti amindoi prezenti la interviu, trebuie sa aduci dovezi ca aveti cu ce sa va intretineti... Scrie asta pe site-ul ukba?
    Prin "persoana stabilita in UK" eu inteleg cei care au rezidenta PERMANENTA in uk, deci nu trebuie completat punctul 6 in cazul vostru.

In cazut tau se aplica doar:
    Partea faina cu
    e ca se aplica "reverse discrimination". Practic un cetatean britanic are mai putine drepturi !!! in tara lui decit un cetatean UE. El trebuie sa dovedeasca la ukba ca nunta (casatoria) a fost facuta "pe bune" si nu din motive de emigrare, in timp pentru un cetatean UE casatorit se considera automat, pe baza certificatului de casatorie, ca nunta nu este "suspecta".

In cazut tau sotia poate lucra legal si fara sa aiba cartonul albastru. Depinde de angajator daca are chef sa citeasca niste rinduri pe site-ul ukba, apoi sa se uite la 2 pasapoarte, un YC si un certificat de casatorie tradus.

20. sttefan

sttefan New Member

Trophy Points:
    0
    @topi

eu am deja YC, am niste prieteni care au fost amandoi prezenti la interviu si asa au luat BC
    Eu nu am zis ca scrie pe site-ul ukba ca trebuie sa ne intretinem, dar ma nelamuream raspunsurile (nu ale tale), nu inteleg faza cu sponsorul (am inteles ca eu asa sunt denumit, sponsor in ambele situatii)
    ma gandesc ca daca eu sunt sponsor, sigur va trebui sa dovedesc oarecum chestia asta......

deci sa inteleg ca la mine nu se aplica partea faina......

Share This Page