18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

yc & bc

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by carmen.pirvu, Aug 23, 2011.

1. carmen.pirvu

carmen.pirvu New Member

Trophy Points:
    0
    sotul meu lucraza ca self-employed din 1 aug 2011. eu am o oferta de la o companie pt a lucra ca employed pe contract permanent. eu am nino sdar nici unul nu avem yc sau bc dar din cate am auzit daca unul e self-emplyed, celalalt are drept de munca -nu-stiu- de ce avem nevoie pentru a putea sa lucrez legal la aceasta companie? e f important si urgent. va rog sa ma ajutati!!! carmen

2. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc sa-ti raspund eu desi novice in legislatie engleza (dar fascinata de hatisurile colorate :).In cazul in care nu-i zic fetei bine, va rog mult corectati-ma.

daca sotul tau e self employed tu ai drept de munca subordonata in calitate de sotie. Nu este necesar sa ceri blu-cardul (cel putin asa am inteles eu din multele topicuri pe aceasta tema); dar devine dificil sa demostrezi ca ai drept de munca subordonata atata timp cat nu ai cerut BC. In plus banui ca sotul tau inca nu a cerut NIN si nici nu s-a inregistrat la HMRC,inregistrare care practic atesta statutul de self employed.

Deci dreptul tau de munca se bazeaza cumva pe ce spui tu : ca sotul tau e SE (chestie pe care nu poti s-o dovedesti inca) si cva in baza statutului lui de SE (nedemostrat) tu ai drept de munca subordonata.

Share This Page