10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Work permit vs self employed

Discussion in 'ARHIVA' started by sorinbv23, Sep 20, 2007.

1. sorinbv23

sorinbv23 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt nou pe acest site si sa va spun un pic ce vreau sa aflu,in speranta ca cei cu experienta de
    pe forum ma pot ajuta.
    Sunt un tanar de 23 ani,vb engleza bine si vreau neaparat sa plec in Anglia la munca(dar vreausa fie ceva serious ,sa pot pune 500 lire lunar deoparte)...am tot cautat prin agentii din Romania si am aflat ca pot pleca ca self-employer sau cu WORK Pemit..

Acum intrebarile mele sunt:

1 Daca as pleca cu ca self-employment cu oferta de munca din Anglia(distribuire reviste in Londra ex.)ce garantie am ca firma e serioasa si se tine de cuvant(la banii ,ore de munca,conditii de munca) ???

2 Care e diferenta intre cele doua: Work Permit si Self-Employed???Daca plec cu WORK PERMIT inseamna ca oferta e pe bune si ca firma e serioasa ,deoarece se semneaza contract si se stie si la Autoritatii ????

Va rog ajutati-ma cu sfaturi ,care ar fi cea mai buna modalitate sa ajung sa am un job in ANGLIA
    Va multumesc
    SORIN

2. Anonymous

Anonymous Guest

Re: Ma poate lamuri cineva(ajuta)....va rog

salutare !

nu vreau sa te dezamagesc, dar in nici un caz nu ai cum sa pui 500? deoparte pe luna ca distribuitor de reviste... cu atat mai putin in Londra

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

citeste putin in pagina de start/emigrare/ topicurile despre work permit si self-employed.
    Parere personala:
    - work permit =ai asigurat loc de munca dar trebuie sa ai grija ce scrie in contract si care sunt conditiile de reziliere, in cazul in care nu se tin de cuvant si/sau nu esti multumit.
    -ca self =trebuie sa-ti gasesti singur contracte, si depinde mult de ce( si cum) stii sa faci, sa-ti platesti tu taxele, samd, gasesti detalii pe site. Rabdare la citit!

4. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0

suna foarte simplu sa vii cu un contract, ei se ocupa de tot tu numai castigi bani.
    dar in viata cu cat ti se ofera mai mult si cu cat ti se rezolva problemele pe care ar trebui sa le rezolvi singur cu atat la sf de luna nu ramai cu nimic in buzunar si te trezesti ca atunci cand nu mai vrei tu....ba nu poti pleca ca tre sa le dai nustiu cati bani sau nu-ti pot da ei banii sau chiar daca tii dau nu poti ramane in uk ca poti lucra doar pt ei in uk si pt nimeni altcineva.

self employed= persoana fizica

cel mai bine este sa ai pe cineva sa te ajute aici (persoana serioasa) si sa vii pe cont propriu
    si mai ai nevoie de multa putere de munca, nervi de otel, bani pt inceput etc

bafat multa

Share This Page