10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

WORK PERMIT / NIN

Discussion in 'ARHIVA' started by hutupasu, Oct 17, 2007.

1. hutupasu

hutupasu New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT!
    Am nishte nelamuriri , lucrez in anglia din 14iunie2007 , am contract , scrisoare , fluturase cu salariu, platesc taxe ...dar nu am work permit..si fara el inca nu pot aplica ptr NIN.
    cum as putea sa-mi fac work permitu...care sunt pasii?
    sau daca cineva stie unde as putea apela la vreun avocat , sami dea datele de contact.
    si cam cati bani m-ar costa ?
    orice informatie e bine venita
    mersi

2. joliejulie

joliejulie New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    practic nu lucrezi legal...
    am fost in situatia ta pana ieri cand compania mi-a explicat ca nu mai pot lucra la ei pt ca nu e legal....si imi plateam taxele, plateam nin, (mi-au dat un nr. provizoriu)...in fine...daca nu ai work permit nu lucrezi legal.
    conteaza mult si domeniul in care lucrezi...daca esti "high skilled" nu va fi o problema sa capeti un permis de munca...dar numai daca lucrezi in domeniul in care esti calificat...daca e asa ,e simplu...compania trebuie sa aplice pt un aprovall letter la home office iar tu, cu scrisoarea aia , cu formularul br3 aplici pt permis de munca....si dupa ce capeti permisul poti aplica pt nin.
    ...si parerea mea e sa nu dai bani pe la avocati pt ca poti sa aplici si singur....numai s ate incadrezi in criteriile lor...
    iar ca sa aplici...nu te costa nimic....doar timp

nici mie nu-mi venea sa cred ca ...practic compania ma vrea la ei, eu vreau sa lucrez pt ei....dar nu se poate face nimic legal....

bafta
    julie

3. Anonymous

Anonymous Guest

hello,

stie cineva cam ce trebuie sa contina acea scrisoare 'de intentie' pe care o adreseaza angajatorul ptr a-mi obtine work permitul ? ( cu ce acte l-as putea ajuta: carte de munca, referinte de la fosti angajatori din ro etc)?, eventual daca cineva din domeniul alimentatie publica, hoteluri-catering a reusit sa obtina permit-ul imi poate da cateva sugestii?

multumesc anticipat

4. joliejulie

joliejulie New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu eu , pt a obtine acea scrisoare de la home office, trebuie sa completezi un formular, wp1 am completat eu, dar faza e ca trebuie sa fii high skilled...adica daca esti inginer sau doctor de exemplu trebuie sa muncesti in acel domeniu....nu poti aplica pentru joburi marunte...

ce sa zic .... ma fac la nervi cu tamtamul asta al lor cu acte...

5. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Salve eu personal am aplicat pentru NIN si am obtinut cardul dar stiti care ar fi problema ca ma tot intreb cum mi-au data ei NIN fara Work Permit.
    Intrebare lucrez legal sau ilegal tinind cont ca sunt in UK de 6 ani dar am aplicat in Mai 2007 pentru NIN....?.

6. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    nici macar nu stiu ce titlu sa-i dau......

Salutare,nu stiu daca am nimerit bine cu topicul,nu prea stiu unde sa pun aceste intrebari...dar in fine,hai sa povestesc care este treaba.Mi-a venit o noua colega la munca,romanca,e venita printr-o agentie din timisoara,ca si studenta,si i-au gasit,o alta agentie din UK,LAF,un loc de munca in hoteluri.Deja a plecat de la primul job,iar acum acesta este ultimul pt ca atat are de ales,2 joburi.Are yellow card si vrea sa aplice pt nino.Fata este in depresie mare de tot,pt ca a cazut din lac in put,a plecat de la primul job crezind ca aici,unde lucram,e mai binedar este mult mai nasol.Cum nu mai poate apela la LAF va trebui sa fie pe cont propriu.Mi-a pus niste intrebari la care nu stiu sa-i raspund,iar ea nu a stiut de acest forum pina acum si a zis ca nici nu stie cum sa posteze o intrebare.Ei bine,iata ce vrea sa faca:
    -vrea sa abandoneze acest program si sa-si gaseasca in alta parte de munca,dar full-time,sa nu mai auda de vreo scoala de engleza sau de vreo agentie.
    -Se poate folosi de yellow card si de nino pt a obtine un full time job?
    -Cat poate munci pe acest nino,daca yellow card-ul este valabil doar pt un an?
    -Cand completezi un application form,si se cere nino,credeti ca poate vedea angajatorul daca are sau nu mai mult de un an drept de munca?
    -Poate gasi un part time job si sa ramana in continuare la acest hotel?Dar daca vrea sa aplice pt blue card,se poate vedea ca ea a avut 2 joburi,ambele vor fi platite in contul ei,nu cash-in-hand?
    Cam astea sunt intrebarile care mi le tot pune de vreo 3 zile,iar eu nu stiu ce sa-i raspund.I-am sugerat sa caute pe acest forum raspunsuri,darEu nu incerc sa o incurajez sa se lase de acest program,parerea mea este ca ar fi in afara legii,dar,inca odata,suntem liberi sa .facem ce vremAstept si parerile voastremultumesc....

7. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: nici macar nu stiu ce titlu sa-i dau......

1. Nu poate munci full-time daca are yellow card si e studenta. trebuie sa termine scoala si dupa un an de munca legala, poate aplica pentru Blue Certificate care ii da drept de munca full time(fara restrictii, unde vrea si ca ce vrea ).

2. NIN este National Insutrance Number si nu are legatura cu obtinerea unui job. Cu acest numar se platesc taxele la Inland Revenue(la statul englez).

3. NINo este valabil toata viata dar nu ofera drept de munca. Intra pe linkurile de mai jos unde sunt explicate in romaneste ce inseamna fiecare si la ce e bun. EX NiNO.

4. NINO nu are drept de munca un an sau mai mult, pe application form spune ca are deocamdata Temporary National Insurance Number care este asa: TN DDMMYY F (in cazul prietenei tale, DD este ziua de nastere, MM luna nasterii iar YY ultimele doua cifre ale anului de nastere. F reprezinta gender female).

5. daca primeste wage slip, inseamna ca munceste legal si i se opresc taxe. Dupa 12 luni de munca fara intrerupere poate aplica pentru Blue Certificate, chiar daca a avut doua joburi, insa sa nu fi stat fara job mai mult de 30 de zile.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Sa te uiti pe linkurile de mai jos:

http://www.romani-online.co.uk/componen ... oard,44.0/

8. gabrii

gabrii New Member

Trophy Points:
    0
    salutare, ieri am intrat din dorinta de a deschide un topic referitor la aceasta problema...si imediat dupa am si dat de el...
    eu sunt in belfast cu un amic din luna septembrie, ne-am gasit imediat un job la un restaurant, iar cei de aici ne-au facut un contract part-time...
    la fel cum spunea si hutupasu: scrisoare , fluturase cu salariu, platim taxe dar ce se intampla cu acest work permit?
    ieri am primit o scrisoare de la home office comform caruia trebuie sa declaram cat si ce anume lucram, ptr a nu platii prea multe taxe...zic ei.
    am primit un NI provizoriu care este de fapt data, ziua, si anul nasterii!!
    in cele din urma am inteles din ceea ce am citit pe forum ca indiferent de asta suntem tot in ilegalitate, dar nu exista totusi o solutie?

va multumesc si orice imformatie ne-ar ajuta...
    cu stima!
    gabriel

9. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    salutare , o mica intrebare : a reusit cineva sa se angajeze cu work permit , daca da in ce domeniu si cu ce titulatura?
    multumesc mult de tot
    -eyebrows2- yebrows2-

10. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Alla, suntem foarte multi aici in UK cu Work permit in diferite domenii!! Depinde ce vrei sa stii si poate asa te putem ajuta! -scratch- cratch-

11. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    pai de exemplu in domeniul ingineriei sau al CAD Draughting-ului , a reusit cineva ca odata ajuns in Anglia si a inceput sa caute de serviciu si-a gasit o firma interesata de el/ea a dat drumu la acte pt work permit si firma respectiva a avut rabdarea sa astepte 2 luni de zile pana cand sunt gata actele ?
    Eu cred ca nu, cine ar avea rabdarea de 2 luni, e totul facut sa ne fie cat mai greu noua romanilor ca sa nu pateasca cu noi ce au patit cu polonezii.
    Dar inca sper ca ar fi si altfel... Voi o puteti dovedi....

12. kyff1ro

kyff1ro New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    lucrez de 6 luni intr-o fabrica, problema e ca platesc toate taxele, dar inca nu am aplicat la h.o.,acum mi-au dat formulare sa le completez si pe urma le trimit ei la h.o.Credeti ca are rost sa ma agit?nu sunt calificat in domeniul in care lucrez:), si din cate am citit in aceste formulare au o gramada de intrebari despre calificare si despre modul cum m-au angajat.

13. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna dimi si o dum placuta!vazand ca sunt o multime de oameni care gasesc raspunsuri la diverse intrebari,ma gandeam sa lansez si eu o intrebare referitoare la abc-ul meu cand voi veni in uk.intentionez ca in 2 luni max sa fiu acolo la niste prieteni si ma intreb mereu cam cum credeti ca tre sa procedez.cu munca,cu o casa,cu acte,etc...eu sunt de 5 ani in atena,grecia,cu acte legale de angajat,calificat in amenajari interioare si vreau sa renunt la tot pt regat.din mai multe motive.asadar,are cineva rabdarea sa imi explice cam cum tre sa proc edez,ce tre sa cer si care sunt sansele sa ma integrez acolo? 1.in ce conditii ma poate angaja o firma 2.e mai bine self sau sa iti faci un ltd 3.daca sunt serios si muncesc mult am sanse sa ma ridic sau depinde si de altceva 4.in principiu,pot gasi de lucru in uk sau e mai greu uneori. cu multumiri anticipate!poate nu sunt prea concret dar am un milion de intrebari si incertitudini si as vrea parca sa imi spuna cineva ca totul va fi ok! in plus,orice experienta este binevenita!ma poate ajuta!o duminica placuta la toti! -p4- 4-

14. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    scuze mari pt semnul din final!l-am gresit!inca o data scuze mari.si daca doar semnul acela v-a facut sa nu-mi raspundeti,incercati sa faceti abstractie de el.chiar as avea nevoie de o avizare!toate bune!

Share This Page