9.1 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Work permit needed?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by newborn, Jan 15, 2011.

1. newborn

newborn New Member

Trophy Points:
    0
  2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Ce parere aveti?

Gresala? In ce sens?.....

3. newborn

newborn New Member

Trophy Points:
    0

Work permits

You don’t need a permit to work in the UK if you are any of the following:

* a British citizen
    * an EEA citizen
    * a Swiss national

EEA countries are: Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the UK.

If you are from another country you will need a work permit before you can work in the UK.

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Da.
    A nu se citi doar ce intereseaza si pare ROZ.
    Iar mai jos............???

If you are from one of the new European Union member states

If you are a citizen of one of the countries below and you want to work for a UK employer, you usually need to register with the Home Office UKBA under the ‘Worker Registration Scheme’ within one month of taking up a job.

* Czech Republic
    * Estonia
    * Hungary
    * Latvia
    * Lithuania
    * Poland
    * Slovakia
    * Slovenia

If you're from Bulgaria or Romania you will usually need to get a Worker Authorisation document before you start work.

Find out more about living and working in the UK if you’re a Bulgarian or a Romanian national on the Home Office UKBA website (Opens new window)

Astfel, cred ca se poate inchide.

5. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0

Nu-ti trebuie work permit. I-ti trebuie "Registration Certificate" care este un work permit dar cu un alt nume sa nu se supere tanti UE. Mai elegant spus: romanii au drept de munca in uk dar cu unele restrictii.

6. newborn

newborn New Member

Trophy Points:
    0

-bravo-

7. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM

raspundeti-mi va rog mult, daca cunoasteti situatia:
    angajatorul de UK poate sa-mi faca WP , eu avand pasaportul simplu temporar, valabil 1 an de zile??? sau este neaparat nevoie de pasaport biometric, valabil 5 ani?(ca daca-l fac la urgenta, in 2 ore, doar simplu pot face. da acolo tre sa vin urgent. nu am acele 14 zile calendaristice la dispozitie, pentru a face biometric.)

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Permisul de munca (AWC) se poate acorda chiar si cu o simpla carte de identitate in cazul cetatenilor europeni. Nu angajatorul iti face permis de munca, ci el doar trebuie sa obtina permisiunea de la UKBA sa te poata angaja, cu acea permisiune(daca e obtinuta) viitorul angajat va aplica la UKBA pt AWC(Accession Work Card). Citeste tutorialele despre dreptul de munca din categoria 'UK de la A la Z' si vei intelege mai bine.

9. sniper

sniper New Member

Trophy Points:
    0

buna.........am o intrebare..e foarte posibil sa se fi discutat deja pe undeva in acest forum,insa ma scuzati daca asa e,e cam urgenta treaba.........de curand am gasit un job IN UK ...am aflat ca imi trebuie pasaportul si vestitul permis de munca.....angajatotul mi-a dat emailul la care trebuie sa apelez pentru acesta...de la el am aflat ca acest wp trebuie platit din Romania prin Western Union,in jur de 430 lire......asa ati procedat si voi??ati platit din tara wp-ul?inainte sa ajungeti in uk????

va rog sa imi tr un mail sau sa imi rasp aici...oricum emailul meu sniper_cu_2peu@yahoo.com..va multumesc

10. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0

Buna, si bun venit pe acest forum.
    Sniper, orice email primesti in care ti se cere sa trimiti bani prin Western Union sau orice altceva, sau sa arati o simpla chitanta de Western, este SCAM. Ai mare grija.........Ca o sa primesti sute, nu unul, de astfel de emailuri. Indiferent ca dai un anunt pentru job sau pentru chirie, in special pe gumtree, ca de acolo iau "baietasii" datele tale, citeste-l cu mare atentie. Niciun angajator din UK nu te va pune sa trimiti bani pentru work permit, deoarece acesta nu se plateste.
    Iar Western Union este pentru trimis bani la familie si prieteni, nu la firme (angajator) sau agentii/landlorzi, pentru acestia s-a inventat transferul bancar.
    Deci, mare grija!

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

@ sniper
    asa este cum zice mickyroman. nici o firma nu iti va cere sa le platesti vreo taxa prin Western Union. in plus nu sunt taxe pentru permise de munca pentru romani si bulgari. nu plati nimic prin Western Union si in general nu trimite nici un ban inainte sa vii si sa vezi ce si cum cu ochii tai - firmele serioase oricum nu iti cer nici un ban, cele care iti cer sunt tzepe.

12. sniper

sniper New Member

Trophy Points:
    0
    aaaa..va multumesc mult..deci m-am prcipitat degeaba..facusem si rost de bani....urma ca maine sa sun la ambasada UK in Ro.,sa vad daca wp trebuie platit.....deci tot degeaba....acum iarasi trebuie sa ma apuc de cautat si mi-e teama ca e deja cam tarziu,eu fiind student,si fiind disponibil doar pentru vara,vreo 3-4 luni...oricum,va multumesc

Share This Page