19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Work permit as a dependant?

Discussion in 'ARHIVA' started by aliasalia, Feb 6, 2007.

1. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand salut tuturor. Felicitari pentru site si pentru forum celor responsabili -sunny-

Am incercat sa-mi fac 'temele', atat cat mi-a permis timpul, sa citesc cele deja postate pentru a evita intrebari aiurea. As avea insa de ajutorul vostru, celor mai 'vechi' sau mai informati, ca sa ma lamuresc pe deplin.

Pe scurt, situatia mea: in trei saptamani ma mut la Londra, la logodnicul meu care lucreaza de vreo trei ani ca manager de proiect la o companie multinationala. Nu e nici roman, nici englez, are doar drept de lucru. Momentan...mie mi-e foarte bine in tara, am o cariera stralucita si castig foarte bine. Sunt inginer in telocomunicatii insa lucrez in vanzari( pe acelasi profil) de vreo 3-4 ani. Stiu, e o mare schimbare... sunt insa dispusa sa-mi asum riscurile ( ma priveste).

Din cate am inteles exista( 'exista' la timp trecut, imperfect) posibilitatea ca eu sa obtin permis de munca ca si 'dependat' dar ca s-au cam schimbat regulile jocului. Aici e nelamurirea mea.

Va multumesc anticipat pentru orice parere... pertinenta -ntwhy-, orice link, orice informatie valabila si...orice sugestie -wave-

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: work permit as a dependant?

NU se mai acorda permis de munca dependentilor in cazul romanilor, dar poate poti sa ne dai mai multe detali despre statutul lui aici si nationalitatea lui sa ne facem o idee.

3. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0

salut tuturor.ma bucur pt toti care au primit cardul.si eu ma aflu printre ei .dar al meu e galben.de aceea vreau sa va intreb daca eu am aplicat ca self employed sotia mea are drept de lucru dupa mine?inca nu am trimis actele ei pt ca nu le a avut aici.si inca o intrebare pt care stiu.sotia mea e aici de 5 ani si a fost ilegala a lucrat pe numele ei bun .eposibil acum cand merge la INSURANCE NUMBER

4. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0

Pai el e egiptean. Crestin. E inginer in constructii.

5. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0

Buna aliasalia!

Si eu ma aflu in aceeasi situatie: logodnicul meu nu este nici britanic, nici EU, dar are viza de student pentru mai mult de un an in UK.
    Deocamdata nu ma agit prea tare pentru ca stiu ca pana nu ne casatorim, nu se prea poate face nimic.

Este destul de complicat, mai ales datorita faptului ca nu se specifica nicaieri negru pe alb care sunt drepturile noastre, ca si romani dependenti de non EU, non British.

Tocmai de aceea, eu inteleg ca de fapt nu are importanta ce nationalitate avem noi in calitate de dependenti. Important este ca sotii sa aiba drept de sedere si de munca in UK pentru cel putin 1 an de zile. Atunci ei au automat dreptul de a fi insotiti de dependentii lor, care pot si munci. Nu vad de ce li s-ar lua lor acest drept, doar pentru ca sunt casatoriti cu o persoana de nationalitate romana.

IND ofera informatii contradictorii:
    In Leaflet-ul pentru romani scrie "you are able to exercise a treaty right as a worker in the United Kingdom without restriction in the following circumstances: [...] • you are married to a UK national or a person in the United Kingdom;" Cam vag intr-adevar... http://www.ind.homeoffice.gov.uk/applyi ... unationals

In Guidance Notes... scrie :"• you are the family member of a EEA national exercising a Treaty right in the United Kingdom (except if you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is subject to work authorisation requirements) or the spouse or civil partner of a British citizen or person with settlement in the United Kingdom."

Apoi in BR1, formularul cu care ar trebui sa aplici, nu se ia in considerare decat situatia dependentului de British Citizen. http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... forms.html

In consecinta, eu probabil voi aplica cu VAF-1, cu care a aplicat si viitorul meu sot, si nu cu BR1. Dar asta este doar interpretarea mea si nu vreau sa sustin ca ar fi solutia la problema.
    Gasesti mai mult informatii aici: ttp://www.ukvisas.gov.uk/servlet/Front? ... 8721067373

Toate bune si multa bafta!

6. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0

Multu mult Mimi! Foarte util mesajul tau.

bafta multa si tie!

7. aliasalia

aliasalia New Member

Trophy Points:
    0

Am mai gasit ceva:

from http://www.oim.ro/migratie/ro/index.php?zone=precizari

7. Sunteti scutit de cerinta de a obtine autorizare pentru munca in Marea Britanie daca:

• aveti permisiunea de intrare conform Legii 1971 privind imigrarea si aceasta permisiune nu va impune restrictii in ce priveste ocuparea unui loc de munca in Marea Britanie. De exemplu, vi s-a permis sa ramaneti ca sot/sotie a unui cetatean britanic sau ca persoana aflata in intretinerea unui detinator de permis de munca;

8. alexone

alexone New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu mai inteleg nimic

sal eu sunt self -e , luna viitoare urmeaza sa vina si sotia cu copilul la mine,
    intrebare....sub ce forma ar putea munci sotia legal? are nevoie de work p ? banuiesc ca da , care ar fi pasi? daca ma poate indruma cineva despre ce si cum , eu am inteles ca e mai usor sa obtina work p avand in vedere ca eu sunt self e , singurul intretinator al familiei (m ia venit si mie NI azi . ff repede si usor mi sa parut, mai trb sa astept cardul

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Work permit as a dependant?

Asadar, sper ca am limpezit si problema dependentilor! Pentru mai multe detalii puteti citi documentul de mai jos. Daca totusi nu intelegeti procedura care trebuie urmata, exista si avocati care probabil sunt nerabdatori sa va intinda o mana de ajutor! :)

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/11406/49552/guidancefornationalofbulgar1.pdf

10. alexinu

alexinu New Member

Trophy Points:
    0
    ello...
    as dori si eu sa stiu mai multe informatii referitore la aplicarea ptr blue card, cam ce trebuie exact, daca se poate aplica on-line sau numai la home office si unde in primul rand..

11. Anonymous

Anonymous Guest

Nu se aplica online.
    Aici gasesti mai multe topicuri despre blue card si BR1, formularul cu care ai putea aplica(depinde de categoria la care te incadrezi).
    O sa gasesti si formularul de downloadat si adresa, daca ai rabdare sa citesti.

Bafta multa!

-sunny-
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... n,search2/

12. Anonymous

Anonymous Guest

Salutare,
    am si eu o intrebare, dar mai intai sa va explic situatia.
    Sotul meu are WP iar eu lucrez ca dependant. In septembrie se implineste un an de cand suntem in Uk iar el o sa aplice pentru blue card.
    Acum vine intrebarea: trebuie sa aplic si eu sau o sa fiu dependant la cardul lui ? -scratch- cratch-

13. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Pe formularul pe care va aplica sotul tau este o rubrica separata pentru dependenti .

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Mari, sotul tau va aplica cu BR1, iar pe tine te va adauga in sectiunea 2, la family members. In urma aplicatiei veti primi amandoi cate un blue card!

Bafta! -wave-

15. Anonymous

Anonymous Guest

Va multumesc mult pentru raspuns.
    In afara de BR1 ce formulare si acte mai trebuie sa trimitem ?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Mari,
    trimiteti formularul, plus certf de casatorie in original, 2 poze de fiecare si pasapoartele.
    Sotul tb sa trimita la alegere : scrisoare de la job ca a lucrat 12 luni, contract sau payslipuri
    Trimite-le special delivery si pune un plic in plus ca sa ti le trimita tot asa, sa fii sigura ca nu se pierd.

17. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc pentru raspuns , dar mi-e cam teama sa trimit pasapoartele in original si crtificatul de casatorie , sti cum este romanul mai temator si neincrezator in serviciile postale.
    Daca raman fara ele.
    Alta posibilitate nu este ?

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista alta posibilitate! Le trimiti special delivery si trimiti si un plic gol cu adresa ta si timbrat cu special delivery. Mai mult de atat nu poti face!

Succes! -wave-

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistita, posta de aici nu e ca in .ro, ar trebui sa fii fff ghinionista ca sa ti se piarda tocmai tie actele.
    Trimiti special delivery guaranteed by 9am/1pm si ai posibilitatea sa verifici pe www.royalmail.com daca a fost livrat in siguranta plicul tau.
    Succes!

20. Anonymous

Anonymous Guest

Va mltumesc mult pentru sfaturi.
    Daca alta solutie nu am o sa ma bazez pe royal mail si sper ca totul va fi OK.
    Sa auzim numai de bine.

Share This Page