14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vreau sa plec in Romania cu masina

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by bosho13, Jun 23, 2013.

1. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca se poate si aveti timp , dati-mi cateva sfaturi in legatura cu aceasta calatorie, mai ales ca nevasta vrea sa trecem pein Paris si pe urma spre tara , deci..........astept ceva sfaturi.

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Daca perioada de concediu este limitata mai bine te duci cu avionul, altfel pierzi 4-5 zile pe drum...

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu iti zic decat o data. La cati bani vei cheltui aiurea, mai ieftin iesi sa iei bilete la Air France (escala la Paris). Si daca iei o noapte la hotel in Paris si tot nu cheltui cat te costa combustibil + ferry + taxe autostrada + amenzi + ......... Si cand ajungi in RO ai nevoie de 2 zile sa iti revii, si cand te intorci inapoi la fel, etc, etc, etc.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti incerca trenul Eurostar pana la Paris si apoi avion pana in ro; la intoarcere eventual direct buc-londra.

5. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    am omis sa va spun ca suntem 4 in familie, asa ca ..........

6. InterZISa

InterZISa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Legat de topic, ma intereseaza si pe mine un aspect - noi tocmai ne am cumparat masina in UK si vom merge in vara in Ro cu ea; nu stiu insa daca am nevoie de ceva acte in plus pentru drum (gen carte verde??)

Ms mult

7. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ti-a venit deja certifictul de inregistrare de la dvla, este de ajuns sa-l ai pe asta plus taxa , plus asigurarea, si nu uita cel mai bine ar fi de preferat sa-ti faci o asigurare european breakdown la AA sau RAC, sunt bune in EUROPA.

8. InterZISa

InterZISa New Member

Trophy Points:
    0
    Ms frumos... am certificatul, Road Tax si asigurare de la Aviva valabila in UE.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Neaparat sa ai MOT -ul masinii, ca ce-am patit noi cu vamesii unguri...dale-ar al de sus sanatate... -asa-asa-
    Eu le explicam ca in UK asigurarea (am cu Tesco) nu se face fara MOT, ei mi-o dadeau la o parte..."asta la UK aici alta lege, nu vrem shopping la Tesco, noi vrem la inspectia tehnica sa vedem!"

Si, sper ca stiti de toate alea, de la acoperitoarele pt faruri, la veste/triunghi/fire stingator /becuri/trusa de prim ajutor...si ce-o mai fi,
    eu plec a 5 oara la drum, pe 22 Iulie,

drum bun !

Si da, recomand ce a zis bosho, una e asigurarea de accident, si alta breakdown recovery,
    daca Doamne feri ceva, sari din cateva sute de lire linistit, asa, asigurarea te cost pana intr-o 100, fctioe de durata calatoriei,
    eu am avut de fiecare data si...am folosit o singura data, cand mi-a explodat roata fata dreapta, in dealul Clujului....

10. Anonymous

Anonymous Guest

Ce naiba sunt acoperitoarele pentru faruri?

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Gasesti la Halford, pe ferry sunt mai scumpe, sa iei si breathiliser din alea, caci, faci ceva km si la francezi...si cica au o pasiune pt masini de UK... -ras2-

13. InterZISa

InterZISa New Member

Trophy Points:
    0
    Toti au pasiunile lor!!! Damn it!!!

Ms dromaderu pt stafuri...foarte utile! Ms mult :)

14. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    Si zici sa-mi iau mot-ul la mine ca sunt spurcati ungurii, ok il iau si pe ala nu-i problema, dar spune-mi te rog care asigurare european breakdown este mai buna AA ssu RAC sau da mai multe detalii despre asigurare te rog.

15. dianna02

dianna02 New Member

Trophy Points:
    0

Nu-s mai scumpe pe ferry, au aceleasi preturi, inca unele chestii is chiar mai scumpe la Halfords (cum ar fi abtibildul cu GB, care trebuie in caz ca nu srie pe placutele de inmatriculare)... eu am venit de curand cu masina in UK, mi-am luat abtibilduri din-alea pentru faruri de pe ferry cu 7 lire iar breathiliser care cica ar trebui in Franta costa fix 5 lire pe ferry. Acum singurul avantaj cu Halfords e ca nu intodeauna au de toate pe stoc pe vaporas, risti sa nu gasesti.... cu abtibildurile pt faruri -atentie ca arata la fel, sa te uiti ce scrie pe ambalaj sa fie UK->Europe si nu invers.

Referitor la acoperitoarele de faruri, pot sa va zic cum a fost, ca eu mi-am luat: le-am lipit conform instructiunilor pentru golf 5.... si cand ma dau jos de pe ferry seara, toti imi faceau cu blitul de pe contrasens.... in final la un service unde fac si MOT-uri s-au chinuit putin si le-au fixat altfel, tot pe astea, pentru ca au intr-adevar un material foarte bun, care reflecta lumina (am facut proba si astea gri de 7 lire care par oarecum transparente cand le pui pe far, erau mai eficiente decat banda neagra sau alte chestii) - plus ca arata foarte bine :) Succes!

16. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
  17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu stiu, as verifica de doua ori, sa nu ai probleme, e o lege foarte recenta, posibil sa fi fost abrogata,
    vizavi de alea de pe faruri, exact la fel am patit si eu in Alpii Maritimi francezi, coboram spre Cannes, imi luam flash-uri la greu, chit ca aveam chestiile alea, in general, evit sa conduc noaptea, pe motorway nu prea se cunoaste, dar, la drumuri mai mici...ii orbesti pe toti!

18. InterZISa

InterZISa New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Vezi ca articolul postat de tine e din Ianuarie 2013, iar ei in Martie 2013 le-au facut din nou obligatorii.

Drum bun catre casa :p

19. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    Vreti sa spuneti ca tre sa am si suflatorile acelea la mine, unde naiba le mai gasesc si pe astea?

20. dianna02

dianna02 New Member

Trophy Points:
    0
    Exact legea nu am cautat-o, dar pe ferry ei asa te informeaza ca incepand cu martie 2013 trebuie sa ai si suflatori pt. Franta.

tot acolo le gasesti pe toate, in Halfords sau pe vaporas :)

Iti trebuie si urmatoarele:
    - becuri de rezerva (pt faruri, etc) - in Bulgaria stiu ca aveau o manie pt astea sa dea amanzi
    - veste reflectorizante
    - stingator
    - triunghiuri

Ce sa va spun, pe mine nu m-a oprit nimeni - dar atentie mare la Lugoj, mai stau si acum si filmeaza, au lucrari in afara localitatii cu limita de viteza de 40 la ora si dau amenzi pe banda - folosesc si toti soferii de camion de la lucrarile de acolo ca martori, au fiecare cate o foaie A4 cu un numar mare pe parbriz, asa ca atentie la Lugoj, pe soseaua de centura, unde au drum in lucru :)

In rest am avut la mine tot ce-mi trebuia si am respectat toate regulile dupa ce am iesit din Ro ;)

Share This Page