6.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

vreau sa plec acasa

Discussion in 'ARHIVA' started by radoi, May 28, 2006.

1. radoi

radoi New Member

Trophy Points:
    0
    vreau sa plec acsa si nu am viza nici pasaport.se mai pun interdictii la aeroport?

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta se pun, daca ai venit aici ilegal, chiar saptamana trecuta a plecat un prieten de-al meu, si in ciuda tuturor sfaturilor de a nu zbura pe Otopeni, exact asta a facut. Acum am inteles ca are interdictie.

3. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    fratie,

nu mergeti direct in gura lupului... luati si voi un zbor via budapesta si mergeti cu autocarul acasa

4. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Autocarul nu e o alegere prea buna, e prapad in vama pt cei cu autocarul, mai bine o masina particulara.
    Dar, din cate stiu eu, nu se mai pun interdictii; dar daca ai trecut ilegal in UK, atunci iti pot pune un an. Daca aveai pasaportul era mai usor, cu foaie de la ambasada sunt mai curiosi.

5. fluffy

fluffy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Nu sunt in masura sa dau nici-un sfat in aceasta problema, insa acum cateva zile am vazut o reclama in vagonul metroului a unei organizatii care se ocupa de repatrierea si reintegrarea celor care doresc sa merg acasa.
    Am inteles ca te asista cu tot ce inseamna acte si chiar iti cumpara bilet daca finantele nu te mai ajuta :)
    Link-ul organizatiei este : www.iomlondon.org si au un numar grati unde poti suna si cere mai multe detalii.
    Bafta!

6. georgie

georgie New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o prietena care vrea sa plece acasa, a intrat ilegal dar are pasaport valid ar dori sa zboare la Bucuresti.

stiti ce regim au astia in privinta interdictiei

Mercic

7. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    stiu de ex ca in cazul polonezilor nu s-a intamplat nimic, cum au intrat in EU, overstayerii au venit in tara si nu li s-a pus nici un fel de interdicite cu conditia sa nu aiba dosar penal. Cat despre englezi, nu ii intereseaza daca ai fost legal sau ilegal aici atata timp cat pleci acasa. Deocamdata nu exista personal Home Office la iesirea din tara ci doar la intrare. Pana in 2014 vor sa faca asa ceva si la iesire dar pana atunci mai e. Totusi, trebuie sa asteptam pana cand statul roman va explica exact ce si cum.

8. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

eu zic ca prietena ta poate pleca acasa atata timp cat in otopeni nu ajunge cu un zbor direct din uk ci cu un zbor cu escala in ue sau un zbor pana la budapesta, care ar fi cea mai buna solutie
    de aici iesi fara probleme nu se uita in pasaport la vize.

9. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    pai eu zic sa mai asteptipana dupa 1 jan si sa mergi la ambasada, ceri o hartie in loc de pasaport, declari ca ai venit turist si l-ai pierdut, bla bla... te duci in ro cu hartia aia si e dupa 1 jan deci nu au ce sa-ti faca. succes

10. rcd

rcd New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Re: vreau sa plec acasa

[q.... Deocamdata nu exista personal Home Office la iesirea din tara ci doar la intrare....[/quote]

Te contrazic aici. Am plecat in tara pe 27 Iulie de pe T2 si a fost control de la Home Office. Aveau si ghisee, de aici trag concluzia ca au de gand sa permanentizeze treaba asta.

11. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: vreau sa plec acasa

iar eu am plecat pe 23 septembrie de pe T1 si nu a controlat nimeni nimic, ciudat
    poate a fost un control special

12. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Se mai perinda cei de la HO si pe la iesirile din UK; o cunostinta a plecat cu foaie de la Ambasada, avand aplicatia pt IRL la HO, in aeroport a fost oprit si verificat, baietii de la HO s-au suparat si i-au anulat aplicatia.

13. georgie

georgie New Member

Trophy Points:
    0

Eu am trimis un email la ambasada, citez raspunsul: ' persoanele ce se reintorc benevol nu sunt sanctionate' nu stiu ce sa mai cred, ma gandeam poate daca pleaca de pe un aeroport mai mic, eu de cate ori am iesit de aici nu am avut nici o problema.

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

eu zic sa nu ne lamentam, astazi am vorbit cu un amic polonez care mi-a spus ca in cazul lor nu au avut nici o problema cand s-au intors (ei fiind overstayers). dar va trebui sa astepti pana cand Romania intra in EU ca sa fii sigur, cu siguranta ca multi vor vrea sa plece acasa. Oficial nu exista control IND la iesirea din UK. Neoficial, se poate orice.

Share This Page