11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vreau sa muncesc legal!

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by FlorinaNR, Aug 27, 2011.

1. FlorinaNR

FlorinaNR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara la toata lumea!Sunt noua pe acest forum si ma bucur ca l-am descoperit!Am vazut foarte multe discutii, teme ,probleme rezolvate si sper ca voi gasi si eu o rezolvare la problema mea cu ajutorul vostru!sunt de aproape 1an in anglia,sunt inregistrata ca self-employed dar de 9 luni lucrez la un club sportiv ca angajat(cu contract de munca,primesc payslip-uri,platesc taxe)deci self-employed-ul meu este in stand by sa zic asa.La angajare mi-au cerut pasaport,nino si utr-ul insa cand am fost la hmrv mi-au spus ca nu sunt inregistrata la club ca self-employed...acum,nu stiu ce sa fac,pentru ca as vrea sa aplic pt blue card dupa 12 luni si nu stiu daca se poate...ma gandeam ,daca m-ar putea ajuta cu ceva angajatorul meu(cu o scrisoare)pt a aplica...Sper sa gasesc rezolvare la aceasta problema!Multumesc frumos!

2. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    In orice conditie nu poti aplica pentru BC. Daca esti SE si coleborezi cu acel club, nu poti aplica pentru ca nu se da BC daca esti SE timp de 12 luni. Daca nu esti SE atunci angajarea ta nu este legala deci nu poate fi luata in considerare pentru BC.

Desi ma gandesc ca la sportivi ar trebui sa fie alte reguli -nu-stiu- . Poti preciza daca faci vre-un sport de performanta la acel club? Daca nu primul paragraf ti se aplica.

3. FlorinaNR

FlorinaNR New Member

Trophy Points:
    0
    Eu initial am crezut ca ma vor angaja ca self-employed,chiar i-am intrebat daca este in regula si au rasp ca da,iar la 4 luni dupa ce m-au acceptat,am aflat ca sunt angajata cu contract de munca....acum,as vrea sa stiu daca ma pot ''lega''de situatia asta pt a aplica pt bc sau yc,da ce nu.Lucrez in cleaning,tin sa mentionez.Multumesc pt rasp rapid!

4. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Hei. Din pacate nu poti face nimic din situatia ta actuala. -plans-

Din cate vad eu ai de ales intre:

- Te inscri la un curs (http://www.romani-online.co.uk/student- ... atii-utile) si aplici pentru YC student. Vei avea drept de munca legal de 20 de ore, insa poti vorbi cu angajatorul iar ce-i peste 20 de ore sa faci invoice la ele si sa le lucrezi ca SE. Dupa 12 luni de lucrat incontinuu vei putea aplica pentru BC si nu va mai trebui sa-ti faci vreodata griji legate de dreptul de munca;
    - Daca ai sot sau prieten in UK (la prieten trebuie sa dovediti ca sunteti in parteneriat - adica aveti aceeasi adresa, impartiti cheltuieli, etc) el se poate lucra SE si sa-si obtina YC iar tu BC ca dependenta de el. Dupa ce tu lucrezi 12 luni incontinuu poti aplica pentru BC-ul permanent si el va obtine automat BC fiind sotul unei persoane cu BC permanent;
    - Poti sa vorbesti cu firma sa te treaca SE. Daca ai grija si pastrezi toate chitantele de la transport si alte cheltuieli ce implica munca ta, este posibil sa platesti mai putine taxe per total;
    - Poti "merge pe burta" si lasa treaba cum este acum. Insa in opinia mea e riscant (in caz de control compania va plati o amenda pentru ca te-a angajat si nu stiu cat de incantati or sa fie)

5. FlorinaNR

FlorinaNR New Member

Trophy Points:
    0
    Da..deci astea raman optiunile(curs sau sa aplic ca dependent de cineva ).se poate aplica ca dependent de prieten daca este SE?Multumes!

6. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Da, dar trebuie sa demonstrezi ca sunteti impreuna de cel putin2 ani si impartiti cheltuielile in comun, deci exact asa cum ati fi casatoriti dar fara acte, formati un cuplu.Bank statement-uri, contract de casa,sau scrisoare de la proprietar prin care declara ca stati impreuna de atata timp, care ar acoperi o parte din timpul petrecut impreuna;deci astfel de aspecte se iau in evidenta.

7. FlorinaNR

FlorinaNR New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles,pai as putea sa demonstrez asta ...am sa incerc prin a aplica ca si dependent de prietenul...sper sa si reusesc!multumesc frumos pt ajutorul acordat! :)

Share This Page