14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vreau sa-mi trimit fata in Anglia

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Emma., Aug 5, 2012.

1. Emma.

Emma. New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ziua! Am o fata de 15 ani pe care vreau sa o trimit in Anglia, la tatal ei biologic. Ea a dat in iunie examenul national iar acum are un loc asigurat la un liceu din Bucuresti. Cu ea mai vine o prietena de a ei cu care a facut scoala generala.
    Am mai multe nelamuriri. In primul rand, tatal ei nu mai are nici un drept asupra ei(poveste lunga, oricum, suntem divortati) si nu sunt sigura de ce acte sunt necesare ca sa poata pleca cu el in Anglia si sa studieze acolo. Am vorbit cu avocati si notari si acestia spun lucruri diferite. Avocatii spun ca el trebuie sa aiba custodia ei ca sa o poata lua acolo. Notarii spun ca trebuie sa devina tutorele, nu numai ei, ci si a prietenei ei cu care merge acolo.
    A doua nelamurire o am in legatura cu scoala. Fostul meu sot a vorbit acolo in Anglia la scolile de langa casa despre asta si ei i-au spus ca lor le trebuiesc numai niste declaratii. Declaratii ca noi, parintii, le lasam sa locuiasca cu el si sa invete acolo-> Lucru diferit fata de spusele avocatilor si notarilor. Inca un lucru pe care l-a spus un avocat este ca aceste declaratii sunt valide numai daca fetele se duc in vizita la el, in timpul vacantei, fiind obligate sa se intoarca inainte de data inceperii scolii. Eu aici, la liceul la care a intrat, o sa inghet anul pentru ea,( asa o sa faca si parintii celeilalte fete, in cazul ei). In cazul asta, o sa mai fie obligate sa se intoarca in tara, daca ele nu incep scoala aici? Si mai am o problema. Am auzit ca, pentru a scoate fisa matricola cu toate rezultatele la scoala(are nevoie de ea pentru scoala din Anglia), trebuie sa fii tutorele ei, cel cu care pleaca in aceea tara. Deci fostul meu sot ar trebui sa devina tutorele ei? Si al prietenei ei?
    Mai pe scurt. Pentru a le lua pe amandoua sa invete acolo si sa locuiasca cu el, sunt necesare doar niste declaratii semnate de mine si de parintii celeilalte fete...sau trebuie ca el sa devina tutorele amandorura?

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt necesare nici un fel de acte. Abia mi-am adus fiul din prima casatorie, care este in grija fostei sotii si nu a fost nevoie de nici un notar, avocat sau alti inventatori de taxe.
    Daca tatal are drept de rezidenta in Uk, nu exista nici un impediment. Copii sunt primiti la scoala ca si home-students.
    Ai grija ca inscrierile la colegii sunt pe sfarsite. Fisa matricola o poti scoate tu fara nici o problema.
    Pentru a doua fata ai nevoie de declaratie din partea parintilor in fata notarului public. Stiu notarii ce trebuie scris acolo, insa s-ar putea sa plateasca scoala, fiindca nu este ruda de gradul I.
    Mai asteapta si alte raspunsuri.

3. Emma.

Emma. New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatii! Ah si aceasta ar fi problema, am vrea sa facem in asa fel incat fata sa nu plateasca scoala...In cazul asta, fostul meu sot trebuie sa devina tutorele ei, sau trebuie cumva imputernicit, daca stiti?

4. Emma.

Emma. New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, si daca cumva stiti...Cat ar trebui atunci fata sa plateasca scoala? In pounds? E mult? Pentru ca ele o sa invete la o scoala publica deci presupun ca nu o sa fie asa de scumpa...

Share This Page