9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vot Uninominal in Ro

Discussion in 'in Romania' started by andreiutzu, Mar 4, 2008.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Camera Deputatilor a votat legea privind votul uninominal.

http://www.antena3.ro/Legea-votului-uni ... 3_ext.html

http://www.realitatea.net/152696_Noul-p ... ilor-.html

Ca sa intre in vigoare proiectul trebuie promulgat de presedinte si Curte Constitutionala (daca va fi avizata de PRM) sa dea un verdict favorabil.

Ce parere aveti de actuala varianta de vot uninominal?

PS: in Ro, acesta nu mai este un subiect atat de important. Nemaifiind insotit de un scandal de presa, interesul fata de problema este mai scazut...

Viitorul scenei politice nu e la fel de interesant ca un scandal lansat de Basescu... asta e!

-relaxsun- elaxsun-
    A.

2. candidat

candidat New Member

Trophy Points:
    0
  3. candidat

candidat New Member

Trophy Points:
    0
  4. candidat

candidat New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara

Mi am luat aceasta misiune de a lua legatura cu comunitatile romanesti din strainatate
    pentru a creia un proiect propriu pe care impreuna cu platforma partidului doresc sa le prezint electoratului.
    Desigur dat fiind distantele foarte mari legatura se va realiza in primul rand in spatial virtual, avand foarte putin timp pentru vizitele planificate in aceste regiuni.
    In acest context cred ca domiciliul actual al reprezentantului pe care il veti alege nu are o importanta, ci modul cum acesta va realize legatura cu dumneavoastra.
    Imi doresc foarte mult ca in acest proiect sa includ doleantele si problemele concrete cu care va confruntati, astept criticile si contez pe dumneavoastra.
    Impreuna cu ceilati colegi din PNG – CD pe care ii cunosc de foarte mult timp vom incerca sa candidam si sa castigam in Circumscriptia 43, iar odata ajunsi in parlament sa ne impunem un punct de vedere.
    Desigur cu o reprezentre de minim 6% pe care speram sa o obtinem vom fi poate “o piatra in pantof”, asa cum noi numim popular.
    Cu permisiunea dumneavoastra imi propun sa prezint dezbaterii puncte din program.
    Astept cu mare interes sa aflu cateva si probleme specifice comunitatii dumneavoastra

Va multumesc

5. candidat

candidat New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page