12.9 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vot pentru Europarlamentare

Discussion in 'in Marea Britanie' started by gianadedu, May 22, 2014.

1. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Vreau sa stiu daca sunt romani care au votat pentru Europarlamentare azi. Eu nu am fost lasata sa votez decat pt locale. La sectia de votare mi s-a explicat ca suntem in EU de scurt timp si nu avem inca dreptul sa votam pt parlamentul EU. -nervos-

M-am interesat mai bine si nu gasesc nici un document oficial prin care sa se interzica votarea europenilor rezidenti in UK. Am sunat si la local election si de acolo, alt raspuns. Ca cica nu am trimis eu inapoi un formular in care eram intrebata pt ce tara voi vrea sa votez (Ro sau UK). Nu am priomit nimic de genul asta inainte de aceasta runda de scrutin. Imi amintesc ca acum vre-o doi ani am semnat ceva de genul asta pt UK insa se pare ca la ei nu a ajuns nimic in sistem.

(Rog moderatorii sa mute acest subiect unde este mai bine, nestiind daca am postat corect topicul.)

2. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    Esti inscris pe electoral roll? Daca nu nu ai nici o sansa. Daca da atunci trebuia sa fi primit acel form de care ti sa spus. Fara ala completat ei logic deduc ca votezi pt romania.

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Post mutat.
    Si eu ar fi trebuit sa primesc formularul magic prin posta, si cand am sunat sa intreb ce s-a intamplat mi-au spus ca a fost trimis in martie, si ca e prea tarziu sa il trimita din nou...

Legea privind inregistrarea pentru alegeri se va modifica in aceasta vara - asa ca pentru alegerile urmatoare altele vor fi procedurile de inregistrare. Cred ca tot se va face online (dar asta stiu doar din ce mi-a spus doamna de la electoral registerul meu)... asa ca mai bine asteptam campania de informare oficiala in lunile urmatoare.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salutare, din nou,

Da, din vara se schimba sistemul, mai jos dau link relativ la discutie si unde se poate afla procedura:

http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... ship-15151

PS Se pare ca nu vor veni vremuri bune, UKIP, din ce-am inteles, a castigat mult teren. -trist-

5. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut ca multe personalitati sunt impotriva imigrantilor..este posibil ca UK sa paraseasca UE?

from Tapatalk

6. carlamihaela

carlamihaela New Member

Trophy Points:
    0
  7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
  8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cu placere. Am ramas f. dezamagita de discutia avuta cu nenea ala la telefon.
    Referitor la articol, mi s-a parut cenzura intentionata si a fost aplicata cam tuturor europenilor, inclusiv unei doamne germane cu sot si copii in UK.
    Parca nu mai e UK.

-nu-zic-

Iar UKIP castiga mult teren, desi, din cate am vazut, Labour au preluat conducerea...Sa vedem ce schimbari apar, caci Consevatorii au decimat si privatizat mai toate serviciile publice; 'outsourcing-ul' e moartea serviciilor publice...optimismul m-a cam parasit si-ncep sa ma gandesc daca sa plec in alta parte, caci nu vad sa mai merite sa depun de cetatenie... -nas-

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu am putut vota bine mersi atît pentru locale, cît și pentru parlamentare. Prin martie/aprilie am primit acasă o scrisorică în care mi se cerea să specific dacă vreau să votez, am spus da și cu asta basta.

10. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    La fel si io.

11. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu la fel...

Share This Page