11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza U.k

Discussion in 'ARHIVA' started by jhondoe, Mar 31, 2006.

1. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Wow! Pai si daca esti in Romania (unde intre noi fie vorba nu exista "reprezentanta" Home Office) cum se procedeaza? Cerem viza de turist ca sa putem ajunge la home office apoi...? ;D

In concluzie... aveti amandoua dreptate: tu ca si angajat aplici la Ambasada in Romania dupa ce angajatorul a solicitat permis de munca pt tine la Home Office (frate mi-e frica de ei ca nici curaj sa scriu cu litere mici "Home Office" nu am ;D). Din punctul tau de vedere ca si angajat ambasada ti-a eliberat permis de munca (visa cu drept de lucru) nu?

Parerea mea...

2. Anonymous

Anonymous Guest

Pai si studentii au drept de munca part time, nu? Cine le acorda dreptul, Home Office? Ca sa nu mai spun de sotii/sotiile cetatenilor englezi sau dependentii de self-employed. Cum am mai zis, depinde pentru ce tip de visa aplici.

;)

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Aici,jucindu-va un pic cu optiunile, ve-ti afla toate raspunsurile; http://www.ukvisas.gov.uk/servlet/Front ... 6977149962
    Vise Uk este un subaltern al Home Office. Orice visa peuntru UK emisa de orice ambasada din lume, este emisa numai in basa documentelor care sustin aceasta aplicatie.
    In cazul de fata un Work Permit emis de un Directorat subaltern la Home Office. Chiar si pentru studenti, dependenti, soti sau sotii totul trece prin vreun departament al Home Office.
    Asa cum se spune si in pagina de deschidere a "VISE UK" acest serviciu este condus de Home Office impreuna cu Foreign & Commonwealth Office, reprezentantele diplomatice fiind exact atit, REPREZENTANTE.
    Ambasada UK nu poate emite o viza de student decit in baza unor documente care sint in concordanta cu regulile stabilite de Home Office; la fel si pentru soti, dependenti, muncitori agricoli, etc.
    Pe scurt, ambasada iti va da visa la care ai dreptul functie de regulile Home Office si de documentele tale.

4. Anonymous

Anonymous Guest

Multumim pentru explicatia ta completa UKOK. Perfect adevarat! Sa imi fie scuzat raspunsul meu superficial.

8)

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Leti esti corigenta in tehnologia vizei! Stai jos ai nota 2! ;)

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzele mele Domnisoarelor!
    Eu am incercat sa dau un raspuns complet celor care sint la inceputul drumului si care se lovesc de multe ori, asa cum ne-am lovit si noi, de informatii controversiale.
    Nu am intentionat sa zburlesc blanita nimanui! ;) ;) ;D

7. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK nu s-a zbirlit blanita nimanui ;D Era doar o gluma referitoare la tehnnicul situatiei. In plus crezi ca-i intereseaza pe romanii de la British Embassy din Bucuresti de unde vine viza lor? Ei tot ce stiu este ca au asteptat la usa ambasadei cu orele. Sper ca stii de gluma. ;)

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Simtul umorului? Nu stiu ;)
    Dupa cum spun majoritatea femeilor cind sint intrebate ce calitati vor in barbatul ideal, simtul umorului si "personalitatea" sint intotdeauna la loc de frunte.
    Eu sint cu "fata" mea de 15 ani....concluzia? ::) ::)

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ukok multi inainte!

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Multzam fain! O mai cheama si Alina. ::)

11. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK ce coincidenta. Am auzit ca fetele numite Alina sunt extraordinare ;D Nu-i asa?

12. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toti! de mult tot citesc si intru pe acest site,dar abia astazi am avut curajul sa ma inregistrez sa stiti ca multe ingormatii poti afla aici. ca toti romanii am si eu o problemuta, sunt aici cu viza de au-apir,dar demult nu mai sunt au-pair la familia cu care am deschis viza..ei prb e ca imi expira viza in toamna si m-am gandit sa merg la bucuresti sa aplic pentru viza de student. m-am interesat la un colegiu aici profesional,dar prb e ca eu am deja "degree" si nu stiu imi vor acorda aia de la ambasada oare viza? ce parere aveti? sau poate din experienta si din auzite stiti cum sta problema..va multumesc anticipat si astept noutati!!!

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    salut,

vreau sa iti dau un sfat... cu nici un pret nu te du in tara sa aplici pt viza de student mai ales la o scoal de limba engleza asta a facut prietena mea si cand s-a dus acolo cu scoala platita cu tot i-au zis c asunt scoli la fel de bune si in tara n-are de ce sa cheltuiasca asa mult pt asa ceva... au refuzat-o fara nici un comentariu incearca sa iti gasesti altceva mult mai serios dar faza e ca nu m-ai ai timp asa mult la dispozitie tre sa te misti repede. gaseste-ti un avocat aici care sa te rezolve... tre sa ai niste bani mai grosi dar poate. deobicei n-ai voie sa aplici de aici dar poti incerca unii cica au luat de aici, dar din tara mici sanse. orice vrei sa faci, incearca de aici ca din tara slabe sanse...

14. dean

dean New Member

Trophy Points:
    0
    pentru J. Doe.
    In primul rand in Bucuresti sunt pe putin 3/4 agentii care inca lucreaza cu UK. INtr-adevar cer anumite conditii ( calificare intr-un anume domeniu, etc...) dar ai sanse sa reusesti. Apoi ..nu are nici un rost sa apelezi la asa numiti amici care sa te rezolve..NU SE MAI POATE...poate mergea cu ceva timp in urma dar nu acum....Daca vrei cu adevarat sa vii aici cel mai bine ar fi sa o faci legal prin ambasada, asa nu iti termini din start orice sansa la o cariera faina aici ( asta daca nu vrei sa lucrezi in constructii sau pub pentru toata perioada in care vei sta aici cu teama ca oricand poti fii prins si trimis acasa). Trebuie sa cauti varianta care te avantajeaza cel mai tare. N stiu ce calificare ai sau ce scoala, dar sanse sunt..nu renunta.

15. johnny6500

johnny6500 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor in primul rand, tocmai am dat si eu intamplator de site-ul asta si mie se pare super ok. Nu stiam unde sa postez problema mea si am zis ca aici pare ok. Pe scurt, in iulie termin si eu facultatea dupa 5 ani de chin :), ai mei parinti tocmai au primit un Indefinite Leave to Remain in UK si ma bat la cap sa aplic pt o viza uk cu work permit si ca am sanse mari sa o obtin fiind si in domeniul IT, totusi realist vorbind ce sanse am?, stiu cat de greu se dau vizele pt UK, eu nu am cautat vreo firma sa ma duc la un job sigur ci as profita de situatia parintilor, sa ajung acolo si sa caut un job(imi dau seama ca o sa fie si greu mai ales ca nu prea am work exp)...As aprecia orice sfat in legatura cu vizele astea..

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Scuza-ma dar sint derutat ???
    Daca ai tai au primit ILR de ca ar fi nevoie pentru tine sa aplici pentru visa cu work permit in baza studiilor tale? :eek:
    In baza relatiei parinte/copil cred ca ai destule drepturi. Vorbeste cu ai tai sa contacteze un CAB (Citizens Advice Bureau) si sa vada ce trebuie sa faca sa te duci la ei. Du-te si la http://www.ind.homeoffice.gov.uk/conten ... /home.html si vezi ce gasesti. O sa ma uit si eu.
    Nu aplica pentru nici o viza deocamdata, inainte ca parintii tai sa se duca la CAB. Sfatu meu ;) :)

17. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    'Copilul' in cazul asta (nefiind minor) nu prea are mari drepturi.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Eu stiam ceva de re-intregirea familiei cand parintii au ILR. O sa caut ceva un link sa imi argumentez opinia. ;)

P.S. UKOK te declar rezident(temporar) in Marea Britanie! ;)

19. johnny6500

johnny6500 New Member

Trophy Points:
    0
    da asa stiam si eu, fiind major, nu prea mai am drepturi, si da parintii au fost la MP, apoi la CAB si nu prea i-a lamurit, doar le-a zis sa aplic asa pt un entry clearance, sa le arat toate actele si sa vad ce se intampla, totusi mai cautand pe site-ul home-office am gasit cateva paragrafe interesante http://www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en/home/laws___policy/immigration_rules/part_8/section_3.html si spune acolo:
    acu nu stiu suna cam ciudat mai ales partea cu exceptional compassionate circumstances...

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul m-as lega de chestia cu "completely dependent".
    Dar cel mai bine si mai bine as astepta pina prin Octombrie, cind eu personal, preconizez ca se vor ridica vizele. Asa a speculat si ambasadorul Romaniei la Londra, dar eu am zis mai dinaintea lui, sic ;) :p

Share This Page