12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza U.k

Discussion in 'ARHIVA' started by jhondoe, Mar 31, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Agronext m-ai inteles gresit. Nu la asta m-am referit. Munca e munca, orice ai face. M-am referit la stilul de viata in timp ce muncesti ca sa economisesti bani. Eu asta nu inteleg. Muncesti din greu toata ziua, te hranesti cu niste prostii cheap...ca sa salvezi niste bani! Si maine mori. ???

Norocul si-l mai si face omul cu mana lui. Nu iti doresti tu "norocul" meu.

2. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Eeee! :); acum si cu tine no sa muncesc toata viata la ferma!

3. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Bulversat total... ;D bagat in ceata de tot..sunt ferm convins ca o sa fie mult de munca dar ccat de cat sa se si merite acum e vb de norocul fiecaruia....dar cum se spune , norocul ti-l cam faci singur...eu sper sa ajung acolo ca ma chinui de ceva timp si nimik pana acum si cred ca ma voi descurca eu pe acolo...no sa mor eu de foame cum n-au murit nici altii ;D sper....am incerc acolo Agronext de unde ti-ai luat si tu contractuam vb acolo si ni sa facut o promisiune ca vom pleca pana la sf lunii asteia ca vor venii suplimentarile care am inteles ca vin la urgenta in 5 zile plecare sau ceva de genu asta....sa vedem . A si cu munca pana la urma nu esti la tine in tara , nu te cunoaste nimeni :D , asa ca poti sa lucrezi orice daka esti bine platit....asa ca nu e nici o rusine...

4. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Te-ai inscris la locurile de urgenta?
    Asta presupune sa treci de interviu de engleza care e foarte usor ( Barbacaru-moldoveanu se ocupa cu contractele si atunci la interviu intreaba cine vrea la urgenta)!
    Cum spui tu asa din auzite, tot degeaba, trebuie sa depui dosarul de inscriere atunci cand e interviul si atunci vei fi sigur ca vei pleca 100%,pentru ca locurile la urgenta se suplimenteaza zilnic in functie de nevoile fermierilor,dupa aceea numai ramane decat sa depui dosarul la ambasada, cand iti vin actele! :)
    Mult noroc! :p

5. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Da dar spre bafta mea care o am nu sunt locuri acum , si cica toata lumea asteapta....nu am dosarul depus la ei , mi s-a spus sa ma duc cu dosarul atunci cand vor venii locurile , adica suplimentarile , ca atunci va venii direct contractul de ambasada . Dau interviul , dupa care completez contractul , nu mai stiu ce-i face el , si dupa care merg la ambasada il depun pentru viza , pe urma trebuie sa ma duc la facultate sa-mi rezolv treaba aia si in final sa ma intorc la ambasada sa-mi iau dosarul si pasaportul cu viza...si gataUfffffffff ce usor e de scris si de vb:D mai greu e cu practica...

6. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai stiu cine a zis ca se poate castiga 100 lire pe zi...dupa care a revenit si a spus ca se poate castiga si 43 lire.sa stiti ca dak se face un calcul pe luna poti ajunge si la aproximativ 1300 de lire ceea ce e ff bine pentru ca poti pune ceva-ceva bani deoparte . Daca reusesti sa faci minim 50 lire pe zi esti SERIF in 6 luni ai siguranta 6000 de lire dar asta nu mai in cazul in care esti platit asa . 100 de lire si mie mi s-a parut un pic exagerat deoarece venea vreo 3000 de lire pe luna iar pe 6 luni veneau 15000 tot ramaneai cu 12-13000 si mi se pare cam mult....

7. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Jhon,
    Daca ai certitudinea ca vei obtine viza incearca sa te calmezi si te vei lamuri aici care e situatia. Intre timp mai pune la punct engleza.
    Ca vei cistiga 40, 50 sau 100 lire pe zi, asta ramine de vazut. e bine ca intotdeauna sa te pregatesti de ce e mai rau, adica de cea mai mica suma. Acolo nimeni nu te cunoaste, nu stie ce-ti poate pielea si ce caracter ai. Daca esti baiat bun si faci impresie buna s-ar putea sa te promoveze sau sa-ti dea o marire de salariu, sau ceea ce-ti doresti cel mai mult, sa-ti prelungeasca contractul de lucru...E posibil sa lucrezi si simbata si poate e bine din punctul tau de vedere.
    Restul, cu cite lire vei stringe in X luni sint doar vise si presupuneri, si apoi trebuie sa stii ca si tentatiile sint mari aici si din acei X lire nu se stie cu cit mai ramii...
    Daca extrapolezi calculele astea la 10 ani deja incepi sa te vezi bogat cu vreo 300 000 lire in buzunar. ;D

Succes !

8. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Jhon,
    Daca ai certitudinea ca vei obtine viza incearca sa te calmezi si te vei lamuri aici care e situatia. Intre timp mai pune la punct engleza.
    Ca vei cistiga 40, 50 sau 100 lire pe zi, asta ramine de vazut. e bine ca intotdeauna sa te pregatesti de ce e mai rau, adica de cea mai mica suma. Acolo nimeni nu te cunoaste, nu stie ce-ti poate pielea si ce caracter ai. Daca esti baiat bun si faci impresie buna s-ar putea sa te promoveze sau sa-ti dea o marire de salariu, sau ceea ce-ti doresti cel mai mult, sa-ti prelungeasca contractul de lucru(VIZA DE MUNCITOR AGRICOL SEZONIER LA FERMA ESTE DE MAXIM DE 6 LUNI ,DUPA CARE ESTI OBLIGAT SA REVII IN TARA ,NU POATE FI PRELUNGITA)...E posibil sa lucrezi si simbata si poate e bine din punctul tau de vedere.

9. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Agronext,

VIZA DE MUNCITOR AGRICOL SEZONIER LA FERMA ESTE DE MAXIM DE 6 LUNI ,DUPA CARE ESTI OBLIGAT SA REVII IN TARA ,NU POATE FI PRELUNGITA
    Precizarea de mai sus au mai facut-o si altii in alte topicuri si am crezut ca se subintelege. Important era bineinteles doar Work Permit-ul...

10. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Vesti proaste din nou pt mine azi am inteles ca sau terminat inscrierile la Hops si ca nu mai vin locuri dupa ce ne-a ademenit 3-4 luni .Am fost foarte atenti cu ei adika.se-ntelege cred si totusi nimik....cu toate ca trebuia sa avem contracte toti 3 la siguranta...nu stiu ce sa mai fac.ce sa mai zic ....cum sa mai fac imi doresc foarte mult sa ajung acolo....dar se pare ca astia si-au batut jk de noi.Nu stiu baietii cum sunt dar eu sunt cu psihicul la pamant , vad cum un vis care dadea semne deltul de multe ca va devenii realitate , il vad cum se departeaza pe zi ce trece si devine doar o iluzie a unor oameni orbiti de dorinta prea mare de a realiza ceva frumos...offfff

11. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    marianmiv!
    VIZA DE MUNCITOR AGRICOL SEZONIER LA FERMA ESTE DE MAXIM DE 6 LUNI ,DUPA CARE ESTI OBLIGAT SA REVII IN TARA ,NU POATE FI PRELUNGITA
    Precizarea de mai sus au mai facut-o si altii in alte topicuri si am crezut ca se subintelege. Important era bineinteles doar Work Permit-ul

Pai perioada de pe viza e incrisa si pe work permits(work permitul fiind valabil doar pana la expirarea vizei)

12. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Toate ca toate mi-au cazut ca-m toate posibilitatile in proportie de 80%...cum pot sa ajung si eu in U.K cu acte in regula adika pe bune..?????trebuie sa ajung urgent cel putin eu...???daca avet-i vreo idee rog detalii : si cand spun asta ma gandesc la costuri , acte si tot....plss...???

13. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Jhon!
    Intra pe www.reed.co.uk la other-agricultura si aplici la ofertele care sunt;daca ai sansa sa te selecteze angajatorul,iti trimite actele ,iti iei viza si reusesti sa vii in Anglia! ;)
    Multa bafta!

14. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Agronext... inteleg ca esti deja in UK, cati caini cu colaci in coada ai prins deja? Politia cu e?

15. szilard

szilard New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toate lumea.Sunt in Ro,si am apelat la o firma tot din Ro,sa-mi obtine viza cu drept de lucru ca sofer(TIR)pentru Anglia.Actele a fost trimise in sfirsitul februariei.Intrebarea mea este,cam cat timp dureaza sa primesc "work Permit" de la home office? Multumesc tuturor.

16. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am si eu o intrebare pt. cei care se pricep mai bine.Din 2007 cind o sa intram in UE cum o sa se plece ca Au Pair in Uk ( asta fiind modalitatea cea mai simpla de a pleca )? Am vazut pe net ca cei care vor sa plece ca AU Pair din tarile care au aderat in 2004 la UE au nevoie doare de un pasaport valabil si probabil scrisoarea de invitatie de la familie.O sa fie si la noi la fel?Astept si alte pareri.

17. danielaiordache

danielaiordache New Member

Trophy Points:
    0
    Salut...am si eu o intrebare....cine elibereaza Work Permit...in Romania?...Ambasada?

18. Anonymous

Anonymous Guest

Buna Daniela

Bine ai venit! Da, ambasada e singura care elibereaza Work Permit. Gasesti aici mai multe informatii despre tipuri de vise eliberate de Ambasada Angliei din Bucuresti : http://www.britishembassy.gov.uk/servle ... 8078508765
    Vezi in stanga paginii meniul cu toate informatiile necesare.

;)

19. Anonymous

Anonymous Guest

Gresit! Ambasada elibereaza viza ptr. UK. Home Office elibereaza permisul de munca.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Bine ai venit Sholea!

LOL! :D Ambasada din Ro poate elibera si permise de munca (vize cu drept de munca), depinde de tipul de visa pentru care se aplica. Mai citeste si te asteptam sa revii in forta!

Share This Page