13.6 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza pt SUA ca si turist

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by cristina_alexa, Jun 14, 2011.

1. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna am o intrebare urgenta, urgenta..sper sa ma ajute cineva cu un raspuns
    Sunt au-pair la o familie din UK,cu pink si alte cele, iar familia vrea sa plecam in vacanta in Florida, USA. Stiu ca noi romanii aplicam pt ceva vize de turist la amabasada/ consulat, etc...mai e inca valabila treaba asta?.E vreo sansa sa pot si eu merge in SUA, cu pasaportul romanesc , bineinteles...??? In caz ca ar trbui sa aplic pt viza e posibil sa aplic aici in UK, cat ar costa si cat dureaza, unde ?
    Uff atatea intrebari..sper sa ma puteti lamuri, imi cer scuze daca subiectul a mai fost dezbatut pe undeva, nu am timpul necesar sa caut acum.
    Multumes anticipat!

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Da, mai trebuie viza pentru State si trebuie sa te duci la ambasada aici in Londra. Eu am luat viza acum cativa ani la Bucuresti si deci iti spun din experienta de atunci ca iti trebuie: pasaport, daca e biometric e foarte bine, daca nu merge si ne-biometric ca iti iau ei datele oricum, acte doveditoare ca te duci in SUA cu o treaba anume (turist in cazul tau, eu zic ca daca ar scrie familia o scrisoare ca esti au pair si vrea sa te ia in concediu ar fi suficient plus dovezi de la ei ca au fonduri sa te intretina acolo, rezervari la hotel, chestii din astea), extrase de cont bancar prin care dovedesti ca ai ceva banuti ca sa ii convingi ca nu te duci sa stai pe spinarea statului american -limba- , purple card-ul ca sa dovedesti ca ai lucrezi aici legal, poze speciale - gasesti pe site-ul ambasadei ce si cum trebuie sa fie pozele. O sa iti ia si amprente -ras2-
    Ideea e sa dai telefon si sa te programezi pentru interviul pentru viza cat de repede posibil ca dureaza si este foarte aglomerat - in fine nu stiu cum e la Londra dar la Bucuresti era foarte, foarte aglomerat. Am pierdut jumate de zi la ambasada. Vezi ca telefonul e cu suprataxa - cel putin asa a fost cand am aplicat eu la Bucuresti. Bafta.

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page