14.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

viza dupa 1 ianuarie

Discussion in 'ARHIVA' started by irina250977, Nov 27, 2006.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: viza dupa 1 ianuarie

muahdib...subscriu... :)
    Imi place cum unii membrii, de-abia veniti pe forum nici macar nu se catadicsesc sa citeasca ce s-a scris si discutat...si se apuca sa posteze....mi se pare lipsa de respect...dar in fine... :-??

2. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

mai zed nu e vorba de ukok ci de tine, ca dai link-uri aiurea uneori care nu au legatura cu subiectul, daca ai citi mai atent alte topic-uri ai fi vazut ca s-a vorbit de multe ori cu link-uri oficiale de pe la home office si altele, nimeni nu e rau intentionat, so chill :)

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

nu e nici o problema cu nimeni ... omu' nu a stat sa rasfoiasca tot forumul ca sa vada daca poate pune un link aici .... a vrut sa ajute ... acum daca informatia este duplicata ... foarte bine ... va fi mai usor de gasit fiind in mai multe locuri !

I'm in a rage up from my head down to my toes :)) ....

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

LET'S CHILL -wave-

5. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

hey guys chill please!
    nu e big deal ukok or annomundi vorbiti mai cu admin sa scoata sau sa mute ceea ce s-a postat gresit, ca e vorba numai de cateva clicuri... mai sunt si moderatori... stiu canu sutn platiti dar de asta se ocupa oamenii pe aici.
    ukok nu toti sunt si educati ... intrii dai buna ziua.. vezi despre ce se discuta pui intrebari... unii intra si intreaba ... nu ai ce le face... asta e ....
    tu ce ai rezolvat daca te-ai enervat? sau ai pierdut 5 min sa redactezi teoria chibritului... nik
    nu uita sunt unii care nu prea stiu ce e ala forum si au intrat si ei de la un net cafe sa vada pe unde pot escape from romania....

-salut-

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

"Zed" nu e vorba de intoleranta aici, DAR...!
    Noi, cei care scriem pe acest forum, cautam pe cat posibil sa mentinem o simplitate a informatiilor si a felului in care acestea sunt aduse la cunostinta celorlalti. E ca si cum am avea un birou plin de acte, ca sa exagerez putin. Si il vrem cat mai ordonat. De aceea e foarte important sa nu deschidem topicuri inutile si mai ales sa nu fim off topic( ca noi acum).
    Toti vor sa aiba acces cat mai simplu la informatii. Dar pentru asta, toti cei care scriu pe forum ar trebui sa fie la curent cu ceea ce s-a scris deja pentru a nu repeta informatiile. Nici mie nu-mi place sa citesc de 10 ori acelasi lucru pt ca e pierdere de timp.

P.S. In textul de mai jos, ai dat 2 citate dupa care ti-ai inclus comentariul in cadrul citatului. Putina atentie nu ar strica. S-ar intelege mai bine ce ai de spus!

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Optiunea respectiva exista si se numeste "verificare"! Si nu era vorba de intercalarea citatelor, ci de comentariul tau care e inclus in citat. Oricum, fiecare "post" poate fi modificat si corectat ulterior.
    Cu vointa totul e posibil! -dance- ance-
    -santa- anta-
    Sper ca nu te-ai suparat, ca nu acceptam persoane suparate pe forum!
    -ww-

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

zed,
    daca click pe "forum" si apoi pe "emigratie" vei vedea ca topicul respectiv este cel mai popular si ultimele posturi au fost pe 11 Dec :)

Inca odata..fiecare casa cu regulile ei..stiicum a zis si Tony Blair "Conform to it; or don't come here." " Adopt our values or stay away" :)

9. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

ukok ca de obicei tu esti tata lor... dar .. stii noi suntem romani... si nu vrem citate a lui blair.... (shiftu' nu mere cand e vorba de engleji...) :)

-salut-

10. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu nevoie de ajutor.O familie din Uk m- acceptat sa merg la ei ca AU Pair.Dar ei o tin una si buna ca nu am drept de munca acolo si ca o sa-mi trebuiasca working permit.Eu le tot zic ca nu am nevoie de asa ceva ca Au Pair.Nu stiu exact ce o sa trebuiasca sa fac( din cite am citit nu am gasit ceva oficial despre aceasta categorie sau poate nu am cautat indeajuns).Probabil o sa trebuiasca sa ma inregistrez undeva dar cu siguanta va fii ceva simplu, in nici un caz work permit.Nu o sa-si bata ei asa mult capul cu Au Pairi, sa fie ceva complicat.Englezii nu stiu foarte bine nici cum o sa fie cu alte categorii dar cu Au Pairi nici atit.Dar familia vrea ceva oficial.Daca puteti sa ma ajutati cu un link ceva sa reusesc sa ii dumiresc cum sta treaba.Au zis ca o sa sune pe la Ambasada sa intrebe dar cine stie ce o sa afle de pe acolo ca nici ei nu cred ca stiu.Va multumesc

11. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Pusesm problema asta inainte sa citesc ce s-a mai scris pe forum ieri si azi.Acum m-am convins ca nu o sa fie chiar asa usor nici sa fii un amirit de Au Pair.

12. ioanaada

ioanaada New Member

Trophy Points:
    0

Salut, Luigi!

In primul rand stai fara grija nu iti trebuie nici un work permit! Si nici viza nu va mai fi necesare dupa data de 1 ianuarie.

Cu aupairul treaba nu e asa de dificila precum pare. Si eu ca si tine urmeaza sa fiu Aupair in UK din ianuarie, am fost la ambasada sa imi iau viza din nou (eu am mai fost in UK de curand) si mi s-a spus sa nu imi fac probleme ca nu mai e nevoie de viza din 2007.

Tu esti inregistrat la a agentie specializata Aupair, care sa te poata ghida ce si cum sa faci, ce si cum ai nevoie?

Programul aupair are doua taisuri, de aceea e bine sa iei legatura cat mai repede cu o agentie aupair, fie in Ro, fie in UK. Ca sa revin la cele doua taisuri ale programului, exista familii care lucreaza fara agentie, adica aupairul vine de obicei dintr-o tara UE, fam nu este monitorizata si drept care isi poate permite orice la adresa aupairului in termeni de sarcini de lucru. Intind coarda mult! Cealalta varianta, cei care lucreaza cu agentie respectiv, ei bine, acolo esti in siguranta.

Ca agentie din Rom eu iti pot spune www.eurolife-consulting.ro , este in Bucuresti. Iar in UK, www.angelaupairs.com Cele doua agentii lucreaza in parteneriat si sunt f bune.

Multa bafta!

13. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Luigi
    Eu sunt au pair in Uk si nu am venit prin agentie si totul este in ordine. M-am inscris pe site-ul www.greataupair.com si mi-am gasit o familie buna. De intins coarda, asta depinde de fiecare familie in parte. Prietena mea a venit prin agentie si tot a lucrat mai multe ore decat trebuie... asa ca nu fac mare chestie Eu una nu as baga bani in buzunarele agentiilor pentru ca nu fac mare lucru. Adica iti garanteaza ca daca lucrurile nu sunt ok la familie iti gasesc ei alta.. dar nu in acelasi orasasa ca daca tu iti faci viata sociala acolo si nu te intelegi cu familia trebuie sa o iei de la inceput....nu stiu cat te incalzeste. De gasit familii aici este fff usor, asa ca eu te sfatuiesc sa nu platesti o agenitie. Agentile nu fac decat sa caute pe net, ca si tine.

Luigi dar de ce vrei sa vi aici ca si au pair??? Mi se pare ca nu sti in ce te bagi.

14. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

Sunt de acord cu Hanna.Si eu am venit aici fara agentie, pur si simplu am cautat familie pe net. Eu am avut noroc am gasit o familie ok dar am prieteni au pair care cu toate ca au venit prin agentie au ajuns sa lucreze mult mai mult decat ar fi trebuit. Daca anunti agentia, ei vor lua legatura in primul rand cu familia si atunci ti-i pui in cap iar pana iti vor gasi alta familie o sa dureze un pic asa ca nu e mai bine cu agentie. In plus iti mai iau si o gramada de bani.
    Oricum nu te lua dupa ce scrie in brosuri si alte chestii de genul acesta ca viatza de au pair nu e usoara deloc. Oricum locuind cu ei in casa o sa ajungi sa faci chestii din bun simtz, chestii care o sa se adune si asa iti creste numarul de ore...
    Think again.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Esti foarte Optimista si increzatoare...Iti spun eu ca nu conteaza daca vi prin firma sau pe cont propriu...conteaza sa ai noroc sa mergi la o familie cu caracter si educata...Firmele nu "controleaza" familiile asa cum fac cu au-pairii...ptr. ca lor le ia bani grei ptr. un au-pair...si cam atat ii intereseaza sa le ia banii...la multe firme de renume cu DOAR un telefon te inscri ca familie...daca nu ma crezi incearca si ai sa vezi...

Deci nu va bazati...ca gata vin cu firma o sa am o familie buna...NU...aici foarte mult depinde de noroc...sau de cate informatii poti obtine de la familia la care te duci...cu cat vorbesti mai mult cu ei cu atat afli ce le poate capul...Cei care refuza sa dea prea multe informatii(asta dupa ce ai stabilit ceva cu ei)...au ceva de ascuns...iar cei care spun: "O sa te consideram ca un membru al familiei"...mananca rahat :)...eu mam ocupat de Au-Pairi din Romania...chiar si sotia ii au-pair...deci cunosc sistemul asta...destul de bine...

Oricum ...primul pas ii sa ajungi in UK...iar dupa aceea o sa incepi sa selectezi familiile...iar cand incepe sa te trateze ca pe un gunoi...iti iei pur si simplu bagajele si pleci...asta in cazul in care nu ai contract ...dar Contract inregistrat nu asa o foaie semnata de tine si familie si inca cativa martori...poate sa fie si 100 de martori...daca nu ii inregistrata undeva legal ii = 0...dar oricum nu va speriati ca 90% dintre familii nu fac asa ceva...

...si cei care vin sa lucreze ca Au-Pair dupa 1 ian cititi aici: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf

paragraf 12...si o sa va lamuriti de ce aveti nevoie...

Bafta

16. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Am vazut si eu ca nu este chiar asa complicat sa te inregistrezi ca Au Pair dar mai stii ce surprize oti sa ai de la englezii astea.Eu am gasit familia pe net si cred ca indiferent cum gasesti o familie, pe net sau prin agentie , e vorba de noroc sa nimeresti o familie de treaba.Stiu ca nu este chiar asa floare la ureche sa fii Au Pair dar este cea mai simpla modalitate de a ajunge in Uk si cea mai putin costisitoare(pt mine cel putin) :ai casa , masa , de bani nu vb ca nu faci mare lucru cu ei, poate sa iesi la o berica , doua:).Dar cit voi fii Au Pair acolo am timp s ama obisnuiesc cu modul de viata si nu se stie ce oportunitati se mai ivesc.Este mult mai bine sa caut un altfel de job de acolo decit din Romania.(parerea mea)

17. ioanaada

ioanaada New Member

Trophy Points:
    0

Buna Luigi!

Nu la asta m-am referit cand am spus ca e mai bine sa mergi cu agentie specializata in programul Aupair, nu la dificultatea in sine a inscrierii, ci la faptul ca, in ideea ivirii unor mici probleme (dificultati apar in mod inevitabil) poti fi mult mai usor ghidat de cineva specializat!

Cat despre nu se face mare lucru, sincer, nu iti face sperante in sensul asta pt ca nu e atat de simplu pe cat pare. Iar daca familia nu e multumita, poate inchide in orice moment contractul! Atentie mare!

18. isa

isa New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare ... cum e cu viza de lucru???
    am inteles ca angajatorul trebuie sa aplice ptr tine... cat dureaza , de ce ai nevoie? poti sa iti i-ei viza de acolo fara sa mai fii in tara???

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Cuvantul "viza" nu mai are legatura cu noi de la data de 1 ian. 2007.

Daca ai gasit un angajator care e dispus sa te angajeze, atunci el va trebui sa aplice pentru un work permit pentru tine. Daca intrunesti criteriile necesare obtinerii permisului de munca HO iti va elibera acest permis.
    Nu stiu cat dureaza acest lucru si e greu de spus pt ca HO nu a oferit informatii in acest sens. Personal, cred ca ar trebui sa raspunda in maxim o luna.
    Nu e nevoie sa fii in tara pentru ca nu mai ai nici o treaba la ambasada .
    Referitor la criterii banuiesc ca depinde de job-ul respectiv si de calificarile tale.
    Multa bafta iti doresc!
    -wave-

Share This Page