12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

viza dupa 1 ianuarie

Discussion in 'ARHIVA' started by irina250977, Nov 27, 2006.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: viza dupa 1 ianuarie

irina,
    Te inteleg in confuzia ta. Tu faci o greseala comuna multor Romani, accea de a mixa statutul lor de AZI cu cel de dupa 1 ianuarie 2007.
    Raspunsul pe care l-ai primit de la Universitatea unde vrei tu sa te duci ESTE PERFECT ADEVARAT AZI!
    Dar este TOTAL INCORECT PENTRU DUPA 1 IANUARIE 2007!
    Daca tu dai telefon pe 31 Decembrie 2006 la Home Office, sau la Ambasada Britanica din Bucuresti, sau la o Universitate din UK, ei iti vor raspunde cu totii la fel, caci asta este legea IN VIGOARE LA MOMENTUL RESPECTIV.

Este exact ca si cu NOUL COD RUTIER!
    Nimeni nu putea sa-ti ia puncte inainte de 1 DECEMBRIE 2006 in Romania, pentru ca sitemul de puncte nu exista. Si daca tu dadeai telefon acum 3 zile la Ministerul de Interne in Romania sa-i intrebi cite puncte ti se vor lua pentru o infractiune savirsita inainte de acea data, ti-ar fi spuz ca ZERO.

Sper ca m-am facut inteles de data asta.
    Reiau pasajul de mai sus, si linkul pe care NU CRED CA L-AI CITIT, pentru ca altfel este destul de clar ce spune legea:

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

repet ica o data ce ti-am mai spus mai sus = asteapta pana pe 1 ianuarie NU AI NEVOIE DE NICI O VIZA fa-ti rezervare de bilet si atata tot!!! nu te mai stressa degeaba. cand ajungi aici pe baza statutului de cetatean european poti sa studiezi. daca vrei sa si lucrezi pana la 20 ore pe saptamana in timpul cursurilor si full-time in vacante trebuie sa aplici la home office pt un work authorization card. stai asa un an de zile si apoi aplici pt un residence permit. inca 4 ani asa. si aplici pt rezidenta permanenta. incepand din 2 aprilie 2007 s-a mai pus o regula pt settlement- trebuie sa dai un test de engleza si cunostinte despre viata in UK dar se pare ca nu este aplicabil la cei din UE. cam asta e. ce ti-au scris in scrisoare se refera la statutul tau de azi insa incepand cu 1 ianuarie totul se schimba. daca nici asta nu e clar, atunci...
    de la 31 decembrie 2006 nu mai e necesar pt romani sa aiba viza din tara pt UK pt a veni aici. urrrra

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

razvan1980
    Ma bucur ca sintem in concordanta! Poate ca din doua voci, una va fi mai usor auzita...speram!
    in legatura cu:
    Astazi au aparut noile "regulations" si cetatenii EU (deci si Romanii) nu sint "subject to these regulations".
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/aboutus/newsarchive/introductionofnewrules

4. danube

danube New Member

Trophy Points:
    0

Nu pot sa nu-mi dau si eu cu parerea. Domnul,, ministru,, Blaga a spus ca putem calatori numai cu acel plastic numit carte de identitate, dar nu va sfatuiesc, cel putin nu plecati numai cu - virgula- cartea de identitate, fara pasaport valabil! Ma indoiesc ca cei de la vama din UK va vor lasa sa treceti. E lege la noi, dar englezii nu au vazut asa ceva, subiectul asta este in desfasurare in UK. Eu una ma indoiesc sa lase pe cineva la vama sa intre numai cu o simpla carte de identitate! -q-

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Danube nu e chiar asa. Fiecare stat aproba prin lege dreptul romanilor de a calatori in EU pe baza cartii de identitate. Sa n-ai nici o indoiala, fiecare birou vamal din UK a primit deja instructiuni pe aceasta tema si totodata un specimen al cartii de identitate.
    Nu e exclus sa mai intalnesti si ofiteri mai tampiti, dar sa nu generalizam totusi.

6. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

e normal sa ne indoim doar suntem romani, ce conteaza ca e lege, doar englezii sunt mai presus de ea :)

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Asa este. Noi, dupa atatia ani de controale peste controale, ne-am obisnuit sa fim controlati mereu. Acum cand se apropie clipa, ne gandim cu "teama" poate, la faptul ca vom beneficia si noi de acelasi tratament ca si cetatenii EU.

Dar sa nu uitam: DE LA 1 IAN. 2007 acest vis va deveni realitate. -rock- -dance- ance-

8. danube

danube New Member

Trophy Points:
    0

De acord, Parteneru. Trebuie sa respecte legea publicata in aprilie cu Immigration Regulations 2006. Pentru englezi va fi un mare pas si vor fi multe neantelegeri la vami, este parerea mea personala. Desi sunt multe state, in special cele 15 care au aderat ultima data, care probabil calatoresc cu CI, eu tot cred ca se vor isca ,,mici,, discutii la intrarea in UK. Vom trai si vom vedea. Cei de la vama vor trebuie sa se ,, retaliate,, wheather they want it or not.
    Neancrederea mea provine din faptul ca stiu cum gandesc oamenii astia de aici.

Apropos, ati citit articolul de azi din Daily Express: Why we're powerless to halt tide of migrants from Eastern Europe....

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Da, am citit articolul respectiv. Articole asemanatoare au publicat astazi, mai multe ziare. Se pare ca simt nevoia sa mai rascoleasca putin problema.
    Acum bat moneda pe teama inspirata de faptul ca nu pot impune limite pe self employed. :) :)

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

danube,
    La ultima aderare, au fost primite 10 tari, nu 15.
    De data asta sint 2!
    Ultima data, in 2004 nu am citit de nici un fel de probleme la granita, cu toate ca englezii au avut de a face cu documente de la 10 tari diferite, nu 2!

Haideti sa fim mai pozitivi, mai rationali, sa lasam parerile personale sa ramina personale.
    Si sa facem public numai ce este obiectiv, pozitiv si bazat pe realitate si lege si mai putin pe zvonuri, ziare si sentimente.

11. ioanaada

ioanaada New Member

Trophy Points:
    0

Salutare!

Da-mi voie sa comfirmul raspunsul Partener-ului si sa iti spun ca intr-adevar nu va mai fi nev de viza din ianuarie -dance- ance- , si asta din sursa sigura, respectiv de la Ambasada Marii Britanii din Bucuresti. Eu urmeaza sa ma indrept spre UK undeva in ianuarie, pana in jumatatea lunii, ca Aupair, asa ca m-am deplasat la ambasada ca sa iau viza -salut- , ca sa fiu sigura ca nu am probleme, ca atat ne-au ametit stirile astea... Insa ofiterul de viza m-a facut sa zambesc laaaaaaaaaaaaaaaaaarg de tot la 8 dimineata cand mi-a spus ca nu am nev de viza, doar de un doc doveditor, gen scrisoare de invitatie, contract etc.
    Asadar, stai linistita, nu va fi nevoie!

12. fifa_vl

fifa_vl New Member

Trophy Points:
    0
    e o veste super

ai fost la ambasada? te rog sa-mi spui si mie ca vreau sa plec pe 7 in londra dar nu stiu cum as putea sa trec fara probleme. da-mi si mie niste raspunsuri te rog din suflet....multumesc anticipat

13. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

hai mai cum sa va duceti la ambasada :), si ce act doveditor sa iti ceara, doar esti cetatean european, cel multe niste intrebari de rutina pt inceput, unde te duci si unde stai in uk, sa fie siguri ca nu ajungi pe strada :)

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

eu propun ca acest topic sa fie eliminat cu totul, e un nonsens in sine: "viza dupa 1 ianuarie" -violent-

15. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Eu propun ca admin sa creeze un topic inchis maselor in care sa puna tot ce e necesar de stiut de catre cei care vor sa vina aici in Jan07 ca sa nu mai citim aceleasi intrebari in fiecare zi.

16. Anonymous

Anonymous Guest

In scurt timp (speram noi) o sa apara o sectiune pe site speciala pentru cei care doresc sa vina in UK. Sectiunea o sa contina tot ce e necesar sa cunoasca o asemenea persoana....

Si nu o sa mai fie nevoie sa frunzareasca forumul pentru diferite intrebari...

17. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

asta e o super idee da' e multa munca
    oricum, faceit treaba foarte buna, bravo -salut-

18. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

de acord..si sa fie postat pe home page -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock-

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Pai voi ati initiat deja o asemenea sectiune pe "Prima Pagina"...mai la vale....sub "Home Office" logo :)

20. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

zed ne-ai linistit cu link-ul de la ambasada :)

Share This Page