24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vina de a te simti OK in UK!

Discussion in 'SEZATOARE' started by dromaderu, Oct 16, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In urma discutiilor aprinse/semi din ultimile zile, de aici de pe forum,
    de pe topice diferite,

ma macina o intrebare.
    Un user ca gsm, pentru care am un mare respect,
    chiar a lansat o acuzatie generala de genul

"nu ar trebui sa mai fiti lasati sa treceti granita!"

Deci intrebarea mea este,

ar trebui sa avem un sentiment de vina, pentru faptul ca, unii, ne simtim OK si multumiti in UK?

Ar trebui sa fim mult mai "romani?"

Ar trebui seara, in pat, cand ne culcam, sa ne tot gandim ca ce putem face noi pentru Romania?

Are careva dintre voi aceste ganduri?

Se mai simte cineva insultat cand esti apostrofat (si cred ca i s-a intamplat oricui) cu eternul:

"ai uitat de unde ai plecat!"

Sunt eu vinovat ca, tara care m-a facut si educat ca om,

nu poate sa imi ofere ceea ce doresc eu pentru mine si familia mea?

Este vina mea ca imi place UK-ul si civilizatia de aici?

Sincer, sunt intrebari care ma cam macina de ceva timp,

recent si cu interventiile lui momo/sotia sa,

nu stiu...

sunt genul care vrea sa creada ca are o constiinta dar,

in acelasi timp si genul care crede cu desavarsire ca constiinta trece prin stomac!

Mandria de a fi roman in Romania zilelor noastre, dpmdv,

este doar a celor ce-si MAI pot permite!

Dar, ce vina au cei care sunt deja aici si, le place ?

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Credeti ca ne va ridica Doamna Udrea statui, ca am facut ceva bun pentru tara?
    In nici un caz!
    Credeti ca puii dumneavoastra va vor spune multumesc dupa ce le cumparati ceva , sau cand plecati in concediu cu ei sau cand le cumparati un banal ou Kinder???
    Cu siguranta daaa!
    Punem in balanta si vedem daca ar trebui sa ne simtim vinovati.

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Auziti, dar chiar e asta o problema? Sunt atatia oameni care au plecat din tarile lor si traiesc in alte tari, si nu mai zice nimeni de ei ca sunt tradatori sau ca au uitat de unde au plecat sau mai stiu eu ce. Nu credeti ca e o problema falsa, pusa de tapet de PSD cand au pierdut alegerile, cica din cauza romanilor din strainatate. Pai pardon, din strainatate daca au fost un milion de voturi, cred ca de fapt mult mai putine, ca n-am verificat. Daca nu votau atatia romani din tara cu Basescu, iesea? Putea sa voteze toata diaspora, ca nu iesea! Deci pe bune, noi aici ne spargem capetele unii la altii din cauza unei sageti otravite aruncate de niste oameni care au otravit romanii din '89 incoace cu zvonuri, soparle, invrajbiri etc. Divide et impera, asta a fost politica lor, pe care au aplicat-o cu succes in tara. Dar ce naiba, speram ca noi astia de peste granita suntem imuni!!!

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Este desuet sa mai vorbesti despre tari si apartenente. Sintem toti oameni, diferiti fiecare in felul nostru. Daca nu accepti aceste diferente esti un simplu prost, indiferent in ce tara s-a nimerit sa te aduca barza.

Nu exista locul perfect pe planeta asta (decit poate in cimitir) si toti sintem datori sa facem din ea un loc cit mai placut si sa evoluam ca specie, nu conteaza daca pe strabunicul l-a chemat Decebal sau Henric. Ce ma enerveaza este ca unii dintre romani nu prea au inteles asta, ei de-abia stiu sa deseneze harta, darmite sa inteleaga universalitatea.

Si mai la subiect: eu ma simt foarte bine aici si sint foarte fericita ca GSM e ok in tara lui. Tarile straine nu-s pentru oricine, asa ca trebuie gindit inainte de a lua avionul. Stiu oameni care au stat ani multi in straintatate si s-au intors de dor. Altii au ramas in alta tara pina la moarte. Fiecare cum simte. In Londra sint o gramada de rase care si-au facut din acest oras o casa, asa ca nu vad de ce ne-am simti noi vinovati.

Azi stateam si ma gindeam ca m-am mutat din casa mea din Bucuresti intr-o casa din Londra. Care-i diferenta? Ca aici pot sa sper.

5. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Catalin,ca de obicei spargator de gheti sau aiceberguri-cu ce sa te simti vinovat ca te simti bine aici,in uk?ca iti place ca aici regulile sunt reguli,ca esti platit si sfertul de ora daca-l muncesti in plus?de ce sa te simti vinovat?patriotismul nu mai e demult la moda,fiecare e liber sa aleaga...cei care sunt de ceva ani aici,mai ales cu familia,nu au cum sa se simta decat OK.Cei care spun sau chiar nu se simt bine aici,ce cauta atunci in uk?

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Si eu cred ca se face prea mult zgomot pentru nimic. Eu nu am probleme cu constiinta proprie si nici motive ca sa imi fac. Hai sa ne vedem de vietile noastre, de grijile si bucuriile noastre, de intalnirea de la sfarsitul lunii si de alte asemenea. Prea multe sageti otavite (merci glissando pentru expresie) vin din Romania. Le pun pe toate pe "ignore".

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai oameni buni,si eu ma simt vinovat ca exist,ce sa mai spun de venirea in UK,ca mi-am parasit minunata tarisoara.Si asa de vinovat m-am simtit azi,ca am fost la o plimbare prin imprejurimile orasului in care locuiesc,mai bine zis o plimbare mai lunga,sa ma bucur de natura,ca sa mai imi treaca vinovatia asta. -evil-

Si ca incheiere am venit acasa,am incins un gratar, -gratar-

am luat si cateva beri si ca sa vezi,mi-a disparut orice urma de vinovatie.

Asta s fost asa ca sa avem ce sa trancanim,adica sa ma bag si eu in seama pe aici. -hamac-

8. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu wrote:
    Sentimentul de vina ar trebui sa apara DOAR cand stim/banuim ca am facut ceva rau. Deci reformuland intrebarea si facand-o mai globala e: E rau sau bine sa traim in alt stat decat Romania? E bine! - insa pentru cine? Asta decide fiecare singur.

Ce e bine si ce e rau? Daca actiunile tale afecteaza in mod negativ pe cineva sau ceva, atunci e rau (banuiesc). Un alt mod de a determina ce e bine si ce nu, e intrebarea eterna: - Ce ar fi daca toata lumea ar face la fel? Cu siguranta ar disparea o natiune, Romania probabil va ramane, insa va fi format din alti oameni (moldoveni, turci, arabi, africani, chinezi, etc.) care migreaza ca si voi/noi/eu/tu etc. Deci daca o luam asa... nu e prea bine. Din fericire chestia asta se poate intampla doar teoretic asa ca practic e ok.

Cred ca problema apare cand incepi sa-ti pierzi identitatea (ceea ce nu-i chiar asa de usor de pastrat) si te asimileaza tara adoptiva. (...si aici ma refer la schimbarea numelui, cetateniei, incetarea de a vorbi lb. materna acasa intre 4 pereti, renuntarea la obiceiuri/traditii si preluarea celor din tara actuala, samd.)

Off
    Nu cunosc contextul in care sa scris asta, dar luand-o asa "naked" cum e in momentul de fata, daca Gsm ar fi vrut sa fie mai corect trebuia sa o formuleze putin altfel: - "nu ar trebui sa mai fim lasati sa trecem granita!" (Asta arata ca se include si el ... ar arata...)

K.

9. aphra

aphra New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca e cazul sa ne simtim vinovati pentru ca am ales sa traim in alta tara.Fiecare dintre noi a avut motivele sale ce au dus la alegerea respectiva.Nu suntem singura natie ce are un procentaj mare de emigranti,dar cred ca suntem printre putinele ce intorc spatele cu indignare tarii mame.Sunt de inteles intr-o oarecare masura si sentimentele astea de furie.

Insa ceea ce,pentru mine,nu e ok,e sa intorci spatele definitiv,sa refuzi sa faci ceva,oricat de marunt sau neinsemnat pare la prima vedere.Repet,pentru mine,e vorba de actiunile mele.

Ma simt vinovata pentru ca am lasat in urma parinti ce nu si-au mai putut vedea singurul copil decat o data la cateva luni,un an.Ma simt mai vinovata pentru ca tatal meu nu si-a putut lua la revedere de la mine.Stiu,se putea intampla sa traiesc in Iasi si sa nu ajung la timp,dar intrebarea ramane cred eu pentru tot restul vietii.

Imi plac regulile de aici,imi place faptul ca legile sunt aplicate,nu imi fac griji pentru ziua de maine,dar ma simt mai bine cand ma poate apostrofa mama din priviri pentru ca i-am mutat florile sau cand pot merge la Tanase si descopar si o alta Romanie.Sunt multe lucruri bune si mai putin bune atat aici,cat si in Romania.Pentru mine mai exista si momente,iar momentul UK pentru mine a trecut;am luat hotararea ca in 3-4 ani,in cazul in care nu se instaureaza o dictatura,sa ma intorc in Romania,moment la care voi fi totalizat cam 15 ani in UK.Mult,putin,nu stiu,sper decat sa ajung la timp de data asta.

Cat despre sentimentele fata de Romania,cu bunele si relele ei,nu cred ca e cazul sa isi faca cineva prea multe probleme.Lucrurile de care vorbea si Cristian,ideea de a face ceva pentru tara,astea sunt alegeri personale.Este pana la urma,vorba de dragoste,ori dragoste cu sila nu se poate.Si inainte sa fim romani si,eventual,sa iubim Romania,suntem oameni si avem dreptul la viata pe care noi o consideram cea mai potrivita pentru noi.

10. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca suntem in masura sa judecam pe altii pentru decizia de a se stabili in alta parte.

E viata fiecaruia si si-o petrece asa cum vrea si UNDE vrea.
    ACASA e acolo unde te simti bine tu, nu unde vor altii doar pe motiv ca esti de nu stiu de unde.

Banuiesc ca GSM a intrat sa socializeze pe aici, nu sa obtina niste informatii, nu-i asa?
    eu nu am nimic cu nimeni dar nu vad de ce ai acuza pe altii ca nu vor in Romania doar pentru simplu fapt ca pentru ei ACASA nu mai inseamna Romania ci UK. Ce e asa de grav incat sa nu li se mai permita trecerea granitei?

si nu ma simt deloc vinovata ca vreau sa le ofer copiilor mei ceva mai bun decat pot sa le ofer ACASA.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    -hamac- Cata, eu nu am vazut ca GSM ar fi spus asa ceva.Un link?

Ca o paralela;

Ii zic mamei ca x curs a costat atat. Ea inca mai face conversia in lei, traind acolo.

De ce dorim noi ca cei din Ro sa gandeasca precum cei din Uk sau 'vitaversa'?

De ce ne afecteaza asa mult ce crede vecinul de palier, curte, tara? -nuuu-

LE Auch, am gasit citatul.

Draga GSM, chiar imi erai drag, dar te anunt ca dreptul de a trece granita nu depinde de nimeni din Romania, cu atat mai putin de tine.

'Acra-i poama' -nu-zic-

Din cauza unor experiente nefaste ai ales sa-ti reversi ura vinovata asupra romanilor din Uk.
    Urat!

Drum bun spre UTOPIA si din partea mea! -dans-

12. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    de cateva zile tot ma seaca cateva cuvinte dintr o melodie ,stiti cum este sentimentul...,este vorba de o melodie mai veche a celor de la Vama Veche-,,nu ne mai trageti pe dreapta...ma trezesc cu cuvintele astea in cap.
    NU stiu de ce suntem noi cei plecati din Ro vinovati de ce intampla acum acolo si de ce unii incearca sa arunce o parte de vina pe noi ca nu facem ceva miraculos sa salvam Romania,ca nu punem noi astia sapte,zece,doauzeci de utilizatori mai consecventi ai acestui site umarul,daca nu ne dam interesul nici macar in cuvinte trebuie sa fim declarati un fel de tradatori sau mai stiu eu ce.alti varsa amarul si frustrarile tot pe noi astia ,,vinovatii<< de nenoroc sau neputinta
    Doresc sa le transmit celor de acasa ca ei trebuie sa schimbe ceva sau sa schimbe ,nu noi,noi am facut ceva in acest sens
    ...... tot nu stiu cum sa fac ,vreau sa scap de cuvintele alea-Nu ne mai trageti pe dreapta...

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Si de cand e mai important ce zice sau crede X sau Y decat propriile idei, pareri, experiente? De cand si de ce sa ne influenteze niste straini care nu sunt in 'pantofii' nostri si nu ne cunosc? Deciziile se iau intotdeauna in familie, in doi! Daca sunt doi, daca nu, capul de pe umeri va hotari!

Deciziile sunt un proces atat de personal, important e sa fim fericiti si impacati cu ele. Noi!Persoanele direct implicate in decizie, nu vecinul! Vecinul sa isi vada de sanatatea lui!

14. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Bravoooooo! Un comentariu laudabil si cuvinte de luare aminte!
    Sa ne traiesti draga Doamna!

15. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, de ce va mira? Doar stim ca am ajuns la faza proverbiala cu rautatea romanilor.

Erm ....nu ma pot abtine de la o rautate, apai daca stii ca are sa ti rada contul nu prea mai e *fortuita* actiunea asta...in fine....

Am citit ceea ce a scris gsm si nu ma pot abtine sa ii spun ca.... ar trebui sa retracteze *fortuit* ceea ce a spus, este cel putin jenant si plin de venin.

Nu pot spune decat, si poate repet pentru a n a oara ceea ce au spus mai sus oameni cu state mai vechi in Uk decat mine, ca nu este treaba nimanui unde alegem fiecare sa traim, cum sa traim sau pentru cat sa traim!
    Este absolut problema noastra ceea ce facem si NU trebuie data nicio explicatie pentru ca in final chiar daca veniturile is mai mari, un roman in Uk munceste cat alti 10 poate in tara!!!!
    Statutul nostru aici este unul destul de delicat, pentru cei care mai au nevoie de reafirmare a acestui fapt, drept pentru care fiecare pas trebuie cantarit si masurat de n ori inainte de a l face.
    Dar ce stiu cei care au ramas in tara ce inseamna sa ti se faca dor de firul ierbii din fata casei, dar sa nu te poti intoarce acolo pentru ca nu ti permiti!
    Ce stiu ei dragii cat de *usor* este sa pleci capul pe perna straina printre lacrimi si sa ti doresti o imbratisare de la un parinte pierdut cat timp erai plecat sau pur si simplu sa poti face ceea ce vrei a doua zi fara sa ti pese ca de asta depinde poate viitorul tau in uk....pentru ca trebuie sa muncesti un anumit numar de ore ca sa reusesti.
    E foarte usor sa arunci cu cuvinte jalnice, caci altfel nu le pot numi, sau poate frustrari in niste oameni care traiesc doua zile intr una!
    M as jena sa folosesc sintagme ca *atat de foame va este*, citez din memorie, asta nu denota decat invidie si rautate.
    Da, la un moment dat cand vezi prin ce trec cei ramasi in tara si astfel de comentarii iti vine a spune ma bucur ca am plecat de acolo!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multam tuturor de raspunsuri.

Desigur, mai toti userii au ajuns la concluzia, evidenta dealtfel ca,

de ce m-ar durea la basca pe mine, de ce zice X.Y,Z... despre decizia mea!

Totusi, traim intr-o lume unde mai tinem cont, uneori, si de opiniile altora.

Ofuscati si frustrati vor fi oriunde/oricand.

Vorba lui albea.... ignore!

17. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    nah bun atunci, lasand "frustratii si ofuscatii"- cum bine i-ai numit la o parte, de parerea cui ar trebui sa-mi pese, sau sentimentul de vina sa-l am vis-a vis de statutul de roman care si-a parasit tara pt o viata mai buna, sau un orizont mai vast?Ma pufneste pur si simplu rasul, si asta numai daca stau sa ma gandesc la recesamantul actual din Romania, unde trebuie rudele ramase sa dea socoteala despre noi,cei plecati in strainatate, sau poate nu erati la curent cu parti din formularul care trebuie completat, care sunt abuz evident, unul din multele cu care trebuie sa te obisnuiesti daca esti roman, sau daca nu te tine stomacul n-ai decat sa-ti iei campii cat vezi cu ochii!
    http://www.recensamantromania.ro/wp-con ... 6/M-a5.pdf
    Cei ramasi acasa se lupta si ei cum pot, asa ca tot respectul pt ei, cei care mai lupta cu morile de vant pt ca le-o cere simtul integritatii interioare, oameni cu coloana vertebrala care sunt convinsa ca-i inteleg pe cei ca noi care au avut toate motivele de a-si dorii altceva de la viata.
    http://www.riscograma.ro/

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Auzisem de chestia cu recensamantul si,
    am vazut cateva din explicatiile balbaite spre caraghioase a unor sociologi de duzina despre veridicitatea unui asemenea abuz.

Sa nu va mire daca nu or pune astia impozite mai mari ,sau taieri mai mari,
    celor ce declara ca au rude plecate afara!

Romania halucinanta!

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aoleuuu! Taci din gura! Nu le da idei!

Sent from my iPhone using Tapatalk

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai pana si nea ceasca,
    cat de tiran a fost,
    nu le lua banii amaratilor ...

avea alte metode desigur... -nu-zic- de nu ajungea careva la vot,

sau nu dadea totul la recensamant...

Dar nemernicii astia,

ameninta cu niste amenzi fabuloase,

pentru niste pensionari si asa daramati psihic/fizic...

hai ca o iau la vale..... si
    uit de specificatia topicului...dar...ma trec naduselile

Ii doare pe ei la basca sa afle de cati ani sunt eu in UK.

Vor sa afle cine-i mai poate vota.... ca aia de prin cimitire nu le aduc procentul necesar!

Share This Page