9.5 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viata in Wales!

Discussion in 'SEZATOARE' started by andreiutzu, Aug 2, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salutare,

Peste mai putin de doua luni, voi veni in UK sa fac facutatea. Voi studia in nordul Tarii Galilor, la University of Wales, Bangor. -study-
    Pentru ca am auzit mai multe +/- uri despre Wales, va rog pe toti cei care stiti ceva despre Wales sa imi impartasiti din ce cunostintele voastre... experiente personale, informatii mai mult sau mai putin oficiale si chiar si "din auzite" - doar sa mentionati lucrul acesta. -walk
    Eu voi locui in nordul Wales, asa ca daca este diferit in any way, spuneti-mi si asta va rog. -dance- ance-

PS: Evident, daca sunteti si voi studenti la aceeasi universitate, sau ati studiat acolo, mi-ar face placere sa discutam despre asta, poate in private sau pe un alt topic. -wave-

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Un lucru il stiu sigur ... din auzite de la un coleg galez :

Eu fiind oltean m-am apucat sa-i explic odata ce-i ala leek ... ca deh, trebuia sa fac si io reclama la ceva din .ro :)) ... si am aflat de la el ca prazul este leguma "nationala" galeza ... eh, tare nu ! ... o sa te simti ca printre olteni hahahaha iar daca nu iti plac oltenii ai belit-o ! :))

Ce mai stiu eu, ca am o amica pe acolo care a fo si prin .ro acum cativa ani, este ca au castele faine si inca ceva .... welsh lamb este excelent !!!

Despre Bangor am auzit doar de la fotbal si banuiesc ca o sa sustii Bangor City din septembrie in colo :) , si mai banuiesc (vezi ca asta e imaginatia mea) ca este un orasel tipic galez ( pe alocuri muncitoresc, pe alocuri studentesc,pe alocuri verde si linistit )

Asta-i impresia mea, dar vezi ca mai sunt useri pe aici care locuiesc in Wales ... chiar in Caerdydd ( asta ca sa te obisnuiesti cu limba :D )

Croeso y Cymru .... adicaaaaaa Welcome to Wales si baga si tu linku asta in browser ca sa afli mai multe : http://www.bangormaine.gov/

Bafta

3. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu pe piele proprie de turist, se vorbeste 90% Welsh in nord. E frumos...da cam mort el asa...vorba lui Anno, sper ca-ti place prazul!
    A, si engleza lor nu seamana cu engleza. Nu te speria daca nu intelegi o boaba din ce zic, vine cu timpul. In rest, oameni faini.
    Sper ca esti tare la limbi straine, iti faci prieteni rapid daca poti sa zici
    llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Si ca sa nu crezi ca te-a luat roxana la mishto, cuvantul asta :

llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

se traduce astfel :

The church of St. Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirlpool by St. Tysilio's of the red cave

Ca sa nu crezi ca te iau eu la mishto ... poti sa verifici aici :D :

http://www.llanfairpwllgwyngyllgogerych ... ogoch.com/

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc mult pentru sfaturi si pentru link-uri.
    Am aflat deja de Llanfair, deoarece este foarte aproape de Bangor si este una dintre atractiile locale (fiind cuvantul cel mai lung in engleza...) :)

Am aflat si de cymraeg si mi-ar placea sa invat limba lor (desi doar ei o vorbesc), sper sa gasesc niste manuale bune si o profesoara priceputa... ;) sau macar profesoara... :)
    Trebuie sa recunosc ca nu sunt neaparat foarte bun la limbi straine, dar cu motivatia corespunzatoare... -wh- ma pot stradui macar... :)) (kidding!)

Apropos de engleza lor - am vorbit la telefon cu o tipa de la facultate si i-am cerut adresa de mail, si se apuca ea sa mi-o dicteze pe litere (r-h-i-a-n o-... si aici se rupe filmul...) Trebuie sa va spun ca nivelul meu de engleza este... peste mediu... ca sa spunem asa. Deci nu ma asteptam sa nu recunosc alfabetul... indiferent de accent... :)
    O rog sa repete de cateva ori... nimic. Ma gandesc, frate, o fi vreun semn ceva, o acolada, o tilda, ceva ce are o alta denumire in zona lor. Ma gandeam sa o rog sa imi spuna pe litere si caracterul respectiv... :)) sau sa o iau asa catinel, e A, nu, mai departe, e B, nu, si tot asa... :) sau sa imi spuna unde e pe tastatura... (langa ce alte taste)... :) in fine dupa cateva minute embarrassing in care nu puteam depasi momentul, si nici ea nu intelegea sau nu scotea alt sunet decat pe "neintelesul" nu mai stiu cum m-am prins ca era vorba de W, si restul numelui era owen. Anyway, sper sa ma obisnuiesc... :V:

Inca nu aflasem de Bangor City, si nici de Welsh Premier League... :)) merci mult razvan. :) Ma voi documenta...

Adevarul este ca nu am cunoscut foarte multi olteni nici in tara, cateva oltence doar, care mi-au placut ce-i drept foarte mult... :D

Oare si oltencele lor sunt la fel? :) Am cautat si eu pe net... ca asta e tot ce m-a dus mintea pana acum si nu prea am gasit asa... ce sa zic... -tongue-

Multumesc mult si daca mai aveti experiente sau informatii despre Wales, le astept cu nerabdare... cya

6. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Pacat ca voi oltenii nu a-ti jucat rugby ca va era f usor sa va integrati acolo! -sunny-

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    bre andrei, daca te-au obisnuit oltencele cu perfectul simplu or sa te obisnuiasca si galezele cu accentul :D ...

Si inca ceva : "Trebuie sa recunosc ca nu sunt neaparat foarte bun la limbi (straine sau nu) ..."

Ia vezi matale cat de interpretabila e asta. Si daca gasesti ca are o singura interpretare corecta (aia care trebuie) , atunci spune-mi care din oltence ti-a zis asta si-i jumol io paru' hahahahaha

Numa' bine !

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Merci Razvan,

am facut corectura necesara, pentru ca intradevar exista si un al doilea sens, dar care era mult prea vulgar pentru forum, si oricum nu asta voiam sa spun. Thx. -beer-

Acum nu mai exista loc de interpretari: vorbim despre limbi straine si cea materna.

PS: ca fapt divers, (sau daca trebuie sa lamuresc ceva), nu am primit nici o plangere... :) oltencele au fost fete de treaba cu mine :p )) )

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si ca sa las ultimul post, despre topic totusi, revin la tema noastra:
    Ce stiti despre viata in Wales? Ce e frumos si mai putin frumos acolo? (vs restul UK, vs Ro).

thank you all! -wave-
    A.

10. florin.macovei

florin.macovei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut pt.cel care a spus ca vine sa studieze in Wales.Si eu sunt tot in Wales dar sunt in Pembrokeshire,Haverfordwest.Aceasta se afla in vestul Wales-ului.Nu sunt student dar ce iti pot spune este ca este foarte frumos si ca gasesti facultati destul de bune cel putin unde sunt eu aici eeste Colegiul Pembrokeshire.Foarte bun.In rest iti doresc mult noroc!

Share This Page