16 C
London
Friday, May 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viata in UK - HELP ME!

Discussion in 'EMIGRARE' started by MihaiFocsani, Dec 16, 2012.

1. MihaiFocsani

MihaiFocsani New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara domnilor,

Ma numesc Mihai, sunt din Focsani si momentan locuiesc in Romania. Scriu deoarece doresc ca in viitor sa imi caut un loc de munca in Anglia. Chiar daca sunt in clasa a X-a deja mi-am ales o facultate unde sa dau dar parintii mei nu imi pot sustine financiar studiile. Este vorba despre UNATC Bucuresti - Sectia regie film, teatru si televiziune. Astfel am decis ca dupa ce iau bacul - 2 ani - sa imi caut un loc de munca pentru un an in Anglia. Personal momentan am 10 000 lei (castigati de mine la "Te pui cu blondele?" si alti 10-15 000 lei din partea parintilor) dar facultatea costa 21 000 lei pe an. Doresc sa stiu cat de avantajos este traiul in Marea Britanie.
    1. Cat costa in medie o chirie?
    2. Cat se costa pe alimente?
    3. Pot sa imi gasesc de munca daca vorbesc engleza la nivel mediu?
    4. Sunt angajatori romani?
    5. Cei ce angajeaza ofera si cazare?
    6. La 19 ani de ce acte o sa am nevoie pentru a lucra?
    7. Pot sa gasesc usor de lucru ca:....?
    Ajutor de bucatar (bucatar)
    Personal curatenie
    Ospatar
    Barman
    Personal intretinere (hotel)
    Casier
    Domeniul audio-vizual (publicitate, regie film etc.)
    9. Cat este un mediu in medie?
    10. Cat de usor/greu pot obtine un salariu de 1700 lire , cu 75-85 ore de lucru/saptamana?
    11. Pot ca in urmatoarele 2 vacante de vara sa imi gasesc de lucru pentru 2 luni, chiar daca in una din vacante sunt minor?
    12. Transportul in general cat ma ajunge pe luna?

Multumesc foarte mult pentru timpul adresat citirii acestui post si astept cateva raspunsuri din partea dumneavoastra.

2. ale_flamy

ale_flamy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Ma numesc Flamy...Am terminat Facultatea de Arte Timisoara...secitia Foto-Video si acum sunt la master in Anglia in acelasi domeniu...
    Vazand care sunt conditiile de studiu in Romania si care sunt conditiile de studiu aici, ti-as recomanda sa vii sa studiezi aici.
    In Romania nu primeam nimic de la facultate...nici macar o sala unde sa putem lucra, ce sa mai vorbim de aparate, obiective, trepiede etc...Aici e cu totul alta poveste. La facultatea unde sunt eu The Arts University College at Bournemouth ai tot ce vrei la dispozitie. Au studiouri foto si video cu trepiede, stative si lunini super sofisticate. Poti imprumuta (fara bani) de la facultate tot felul de aparate foto, obiective, camere de filmat, trepiede...Ca sa-ti faci o idee generala...au pana si workshopuri unde poti prelucra lemnul, metalul, unde poti lucra rasina si matrite ( chestii super utile pentru sculptori, model making etc). Poti sa faci tot ce iti trece prin cap ca au toate ustensilele si materialele necesare si majoritatea sunt la dispozita ta fara sa platesti un ban pe ele.

Intr-adevar facultatea la ei e foarte scumpa, dar fiind cetatean eurpoean poti aplica pentru un imprumut si iti plateste statul britanic facultatea. Bineinteles ca va trebui sa returnezi banii, dar aia dupa ce termini facultatea si doar daca ai peste 21000 de lire salariu anual...si va trebui sa platesti o suna mica lunar. La ei e foarte bine pus la punct sistemul educational si e in favoarea studentilor. Statul lor investeste bani in studenti. Mai mult decat atat...sunt unele facultati sau organizatii caritabile care acorda burse studentilor (bursa acopera taxa de studii si in unele cazuri chiar si cheltuielile cu cazarea si mancarea).
    In conditiile astea chiar nu vad de ce ai vrea sa ramai sa studiezi in Romania. Mai ales ca aici, ai mult mai multe sanse de succes in domeniul ales...si evedent, vei fi mult mai bine platit.

Daca vrei sa mai vorbim si sa-ti dau mai multe informatii, poti sa-mi scrii pe adresa de mail ale_flamy@yahoo.com

3. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Situatia iti va fi extrem de favorabila in doi ani vis-a-vis de ce e acum UK in materie de imigratie RO/BG.

Sugerez (daca iti sta in putinta) sa faci in prealabil un tur de orizont in UK (o vacanta la prieteni, famile, etc) ptr a te deprinde cu terenul... dupa asta decizi daca UK-ul e alegerea favorita.

4. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Eu la varsta ta m-as preocupa sa obtin un skill pentru ca altfel vei regreta mai tarziu ca ai renuntat la studii si n-ai nici o perspectiva. Nu te lasa ispitit de castigul financiar. Va veni vremea si ptr asta. Deocamdata e vremea pt studiat si cladit un viitor, ca doar nu vei fi ospatar toata viata. Poti lucra part time in timpul universitatii pentru a mai acoperi din cheltuieli.

Share This Page