13.6 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Venit impozabil sau nu?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by gianadedu, Nov 10, 2012.

1. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea,
    Am si eu o nelamurire vis-a-vis de completarea Tax Returnului pe anul acesta.
    Sunt Self Employed de la inceputul acestui an, lucrez ca recruiter independent si am contracte cu doua companii de recrutare IT.
    Lunar emit Invoices catre clientii mei, iar in baza lor ei imi vireaza banii in cont. Toate bune pana aici, dar unul din clienti, cu care de altfel colaborez si mai mult...a trimis in contul meu de cateva ori bani si pentru alte servicii facute de sotul meu, servicii facute lui personal..nu companiei. Nu stiu daca acesti bani eu trebuie sau nu sa ii trec in Tax Return.

Pe statementul meu bancar apar banii mei ca venind de la acesta companie X, INVOICE 12 Sept - de ex, iar ceilalti bani apar Compania X Advance.
    La un eventual control a-si putea avea vre-o neplacere in cazul in care trec doar ce este din facturi?

Multumesc mult!

2. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Nu suna prea cinstit ce-a facut. Practic vrea sa factureze serviciile personale in numele companiei. Dar pana la sfarsitul anului fiscal, imi imaginez ca veti emite si factura pentru care a platit avansul, deci probabil, din punctul vostru de vedere este ok. Avansul si restul platii vor fi impreuna pe factura viitoare deci este ca un venit obisnuit, in 2 transe. Este doar o parere, poate e gresita, nu stiu, nu sunt contabil.
    Ce as face eu, n-as acepta asemenea intelegeri. I-as trimite inapoi banii ca refund si as face o factura care sa reflecte ce intr-adevar s-a intamplat: servicii personale, pe numele beneficiarului, nu al companiei sale.

3. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Hm..pai chestia este ca eu am si facturat de atunci si doar pe ceea ce eu am lucrat eu, nimic in plus. Acum am vazut prin statement ca una din plati apare ca working garden.. Deci clar nu are legatura cu ceea ce fac eu ca self empoyed, desi este de la compania cu care lucrez catre mine...dar nu pt munca ce eu o desfasor. Cum pot sa le bag pe astea ca si ale mele? Sau...nici nu stiu...eu doar NU vreau sa am probleme.

Multumesc pentru orice raspuns.

Si inca ceva...eu pt ca am inceput sa lucrez din martie, prin mai am completat online Tax Returnul pe anul trecut(care era doar o luna). Acum pentru anul asta cand trebuie sa il trimit? Online pana la 31 ianuarie 2014?

4. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca unde scrie advance sa zicem ca e o obligatie...oricum banii astia au intrat la mine in casa desi nu pe munca mea..in fine, nu am sa platesc o gramada de impozit la astia...da sunt si alte intrari la care nu se specifica pt ce. Ci doar numele companiei, atat.

Intrebarea mea e..acum pe tot ce imi intra mie de la compania respectiva trebuie sa specific in Tax Return? Sau doar pe ceea ce eu facturez?

5. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Eu cand am facut firma, mi-am ales si un cod al activitatii pe care il face firma mea, care este specific IT-ului. Nu cumva ai facut acelasi lucru? Te-ai inregistrat pt VAT? Daca da, este flat rate? Ratele difera de la un domeniu la altul. Daca nu faci doar IT, taxele nu cred ca se calculeaza la fel. De ce nu iti iei un contabil?

Din cate stiu da.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Toti banii intrati in contul companiei sunt veniturile companiei. Daca erau incasati cash, poate puteai sa mai fentezi ceva, dar intrati in cont nu ai ce sa faci. De declarat tu poti sa spui ca nu ai venituri deloc, dar daca te controleaza nu-mi doresc sa fiu in locul tau.

7. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, despre ce companie vorbesti? Sunt Self Employed, sole trader. E vorba de un cont bancar personal, pe numele meu, in care imi intra fel de fel de bani...inclusiv cei de la compania de care vb., care imi este client cum ar veni.

De castigat nu castig asa mult ca sa ma inregistrez pt VAT.
    Pt munca ce o fac castig in jur de 700 pe luna.

Am cateva intrari de la aceeasi companie care nu sunt facturate de mine..in sensul ca NU am lucrat pentru banii aia.

Nu vreau in nici un caz sa fentez ceva... Departe de mine gandul asta. Doar ca nu mi se parea corect sa platesc taxe din moment ce banii aia nu m-am folosit eu de ei. Unii chiar au fost trimisi in Ro pt alte persoane..ceva de plata cum ar veni ale clientului meu, in Ro. Doar ca s-a facut prin mine. Acum, invatare de minte sa-mi fie...

Albea, e nevoie de cont bancar deschis special pentru afacere? Unde sa nu mai intre si altceva? Eu am acelasi cont pentru toate..

Multumesc pentru raspunsuri!

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Companie, sole trader, regulile sunt la fel. Sunt bani buni intrati in contul tau de la beneficiar. Daca ti-au fost platiti in mod eronat ii virezi inapoi. Daca nu, platesti taxe pe ei. In tax return nu exista nici o sectiune pentru banii sotului nefacturati de tine, la care sa nu platesti taxe.

Eventual, iti pui sotul sa-ti faca un invoice pe numele tau si virezi banii in contul lui.

9. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Asta arata a evaziune fiscala in cazul in care nu ii declari ca venitul tau si nu ai un motiv bine intemeiat in cazul unui control. Nu are importanta ca nu are de a face cu ceea ce prestezi tu. In ochii unui auditor poate ca tu chiar ai prestat servicii de gradinarit pentru care ai fost platita! In cazul unui control intrebarile vor fi: de ce ajung bani sotului in contul tau? Au fost declarati de sotul tau ca venit? Compania care vireaza aceste fonduri stiu in contul cui ajung? Care este motivul? Au sa fie intrebari si la aceste companii in cazul unui control. Iti permiti ca acesti clienti sa fie supusi intrebarilor de la HMRC? Daca mai si spuneti ca contul tau a fost doar un "punct" de trecere al acestor venituri atunci chiar ca este vorba de ceva "serios" de controlat mai amanuntit in cazul unei audieri din partea lor!

Imprumuturile, returnari de fonduri si cadouri financiare personale nu se declara ca venit.

In priviinta contabilitati se recomanda sa tineti separata businessul de personal, de preferat cu un Business Account.

Tax Returnul pe anul financiar 06/04/2012 si 05/04/2013 il veti face dupa 05 Aprilie 2013. Veti primi instiintatare de la HMRC in aceasta priviinta.

10. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru raspunsurile atat de clare!

Simromtax, daca acesti bani chiar sunt un cadou financiar...mai am nevoie de ceva de clientul meu pentru a demonstra asta? Chiar sunt un fel de cadou financiar...desi nu pentru mine, pentru ca eu i-am trimis mai departe prin western union..dar nu mai conteaza asta, pot fi chiar si pt mine, cum reiese din statementul bancar. Normal, nu ii declar ca si venit ( nu ma refer aici la cei castigati de sotul meu din gradinarit) daca sunt cadouri financiare,imrumuturi..asa cum spui tu mai sus.

Buna ideea asta cu deschiderea unui cont special business, multumesc mult!

11. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    In cazul in care sint transferati direct din contul unei companii, nu cred ca au sa fie considerati cadou. Au sa fie considerati venit pentru un serviciu prestat si sint taxabili- mai ales ca se si specifica pentru ce. Daca ar fi fost in forma de cash sau gift depozit din partea unei persoane fizice care poate sa confirme "cadoul", ar fi fost o poveste fara probleme.
    Pentru orice suma nedeclarata ca venit, sa aveti un motiv de preferinta confirmabil verbal de altcineva in cauza daca nu il aveti in scris. Nu cunosc motivele pentru care sinteti intermediar in acest caz, dar va sfatuiesc sa declarati tot ce pare sa fie venit in cazul in care nu puteti demonstra ca acel venit a fost taxabil prin alte metode sau la o alta persoana.

12. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sfat..asa voi face. Am sa declar tot ce vine din contul acestei companii.

Motivul pentru care sunt intermediarul unor plati ce se fac de catre acest manager cu care colaborez, este ca suntem amandoi crestini practicanti, suntem cunostinte vechi..iar el sustine financiar cateva familii din Romania. Platile se fac prin mine pentru ca eu tin legatura mai mult cu aceste persoane. De obicei aceste plati imi vin din contul personal al lui, nefiind o problema in a-mi da in scris ca sunt cadouri financiare personale,daca e nevoie.
    Pe langa plata sotului meu ce s-a facut direct in contul meu cu numele de Working Garden, mi-a mai intrat un avans pt mine..si cateva plati de genul acesta God's offer... Nu sunt sume mari, nu ma incarca cu prea mult, asa ca nu e o idee buna sa risc in vre-un fel. Si nici nu a-si putea face ceva ilegal..dar asta e alta poveste.

Va multumesc fff mult pentru rabdarea cu care mi-ati raspuns si pentru ajutor.

Am facut si o cerere de deschidere cont bancar business.
    Sper sa pot separa curand venitul meu de restul.

Sa aveti o zi buna si, va multumesc inca o data!

Share This Page