0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

vacanta vara 2012

Discussion in 'SEZATOARE' started by catad, Jan 6, 2012.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    despre ce peripetii si cheltuieli neprevazute vorbesti tu in antalia? de la aeroport te urca cu turma in autocar si te lasa in fata hotelului unde ghidul, roman, te va ajuta cu cazarea si nu va pleca de langa voi pana nu aveti cheia de la camera in buzunar. poti schimba camera daca nu-ti place ce ti-au oferit turcii din prima. te ajuta ghidul in toate. in pachetul de la receptie vei gasi tot ce-ti trebuie sa stii despre hotel, inclusiv harta. pt orice problema exista ghidul roman, angajat de catre tour operatorul turc, care te va ajuta la tot ce ai nevoie. exista excursii, cam piperate, pt cine doreste. eu prefer sa stau ca soparla la soare sa nu fac nimic, doar sa ma bucur de concediu. nu tb sa dai bacsis nicaieri, totul este inclus => cheltuieli = aproape zero. normal ca bauturile sunt mai botezate, dar whiskey-ul este tot whiskey si aici si in turcia.
    daca doriti vacanta de vara cu mare, soare, excursii si cultura, atunci turcia nu e pt voi.
    daca doriti relaxare, stat degeaba toata ziua cu burta la soare atunci alegeti antalia ca nu veti regreta.

2. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    de turci am auzit si eu lucruri bune in privinta turismului all inclusive,grecii cam pe locul doi, iar bulgarii umar la umar cu romanii.Vroiam ceva mai aproape de casa ,eu stau in Galati si socrii ii am in Tulcea.Bulgaria este mai aproape si ma duceam cu limuzina personala.
    De tari care sunt in partea opusa Romaniei inca nu am planuri ,sunt prea departe ,gen Spania si Portugalia.Vreau sa dau si pe acasa si sa vad si o mare calda ,ca de rece si foci cu sloiuri sunt satul
    Dar daca ma gandesc eu bine cred ca ma duc la clanul Dromaderu sa le pap tot ca atata sadism mai rar si cu pozele adiacente,bine,bine si je masochist de ma tot flagelez cu pozele alea ale lui cu toate interzisele de calorii.Cum suna Dromaderu 5 stele All inclusiv?:))

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am fost la turci, all inc,

5 stele (zis),

o saptamana, la Bodrum, a fost OK,

camerele erau cam de 3 stele de fapt, dar, servirea a fost superOK,

ospatarii ma invatasera deja, aduceau la masa trascaul cand vedeau paharul gol,

celor care cred ca asa ceva nu catalogheaza neaparat o servire ca fiind superOK,

le spun ca eu vin din timpurile cand ne impingeam 40 de insi la o crasma sa punem laba pe'o halba de bere... -iamcool-

Am iesit si'n Bodrum de doua ori,
    nu ne-a atacat nimeni,

desigur, targuiala din magazine face parte a traditiei,

dar, per total, a fost super OK

@catad

la ce te referi?

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pai iti ziceam si anul trecut ca Bodrum este o destinatie in special pt cei tineri cu chef de cluburi. era numit Ibiza estului pt cluburile sale. hotelurile sunt cam mici pt ca nu au avut spatiu unde sa construiasca. in antalia, mai ales Lara, au construit niste monstruozitati de hoteluri.
    sunt perfect de acord cu Mutu ca exista alte locuri mult mai bune de vacanta, dar tb luat in considerare ce doreste persoana sa faca la mare. pt lenesi antalia este locul perfect.

5. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fratilor!
    Era un sfat pentru Vally. Acum fiecare cu experientele si placerile lui.
    Mie-mi place sa explorez, sa vizitez zonele unde ma duc in vacanta, sa merg la pescuit, scufundari, ski etc. Vacanta trebuie sa fie "fan"! All inclusive te priveaza de acest aspect, gandul iti este doar la masa pe care ai platit-o si o pierzi daca pleci din raza hotelului. Vacanta pentru mine este relaxare, nu suprasolicitarea stomacului si consumul de alcool in nesimtire. Prefer sa ma intorc din vacanta cu febra musculara dar cu mintea limpede, cu amintiri si experiente noi... Sunt doar parerile mele si fiecare este indreptatit sa-si aleaga vacanta ideala in functie de buget, preferinte, prioritati etc.

BTW. Va rog sa veniti fiecare cu parerile vostre despre ce inseamna o vacanta adevarata si care ar fi cea mai "tare" vacanta pentru voi.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E clar ca ai apetit pentru sporturi extreme!! Ai idee care este temperatura medie in luna august pe acolo? La 40 de grade spui ca e racoare. -dans-

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in general all inclusive este pt familii cu copii. motivele sunt legate de costuri prestabilite, fara (prea) multe abateri, dar mai e si acel element legat de copii - sa zicem ca mergi l amasa, le e foame, in cele din urma vine ceva dar care nu le place?! asa la all inclusive vede si isi alege chiar copilul, iar daca nu-i place se poate lua altceva samd. evident copii ar trece doar pe la dulciuri - dar asta e alta discutie -nu-ma-uit-

temperatura nu e asa mare la 40 de grade, dar e jale cu umiditatea... -plans2- -plans2- -plans2- -plans2- un amic turc zicea sa nu ma prinda iulie prin antalya ca e rupere! -da-da- -da-da-

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Mutu: daca tu crezi ca poti sa mergi in excursii de culturalizare cu un bebe de 2.5 ani...

Nu te pune nimeni sa bagi in tine ca nesatulul in vacanta. In schimb nu prea ai parte in europa de aceleasi conditii ca in Antalia la un AI macar pe aproape din orice pdv. Si pt familiile cu copii mici este paradis. Merg la mare acum pt gaza mica si caut locuri unde sa aiba ce face nu sa se plictiseasca prin muzee si centre de orase care nu-i spun nimic la varsta asta. Una este sa duci copilul la un hotel care are playground si water play area imense pt copii mici si alta este sa-i duc la un hotel unde face baie in cada si intr-un lighean de piscina cu toti oaspetii inghesuiti.

@sapanta: de la jumatAtea lui iunie nu mai stai afara nici macar la umbra pe timpul zilei de cald ce e.

9. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    exact de aia caut un locusor fara prea multe plimbari,linistit cat de cat si sa ofere si pentru cel mic locuri si spatii de joaca.Sunt patit anul trecut la Legoland,dupa ce repede,repede sa vizitam tot,nu am reusit sa ne dam in toate tiriboantele ,nici sa le vedem ,a inceput scandalul
    -vreaaaaaaaaauuuuu cubbbbbbbbbb,vreauaaaaaaaaaauuuu cubbbbbb,pana nu am luat cub si jocuri lego nu ne am linistit si era tocmai la iesire magazinul,dupa care am plecat si noi si ala micul rupti de oboseala.Ce sa i faci ne escaladeaza el pe noi acuma:))
    Daca aveti ceva site uri cu oferte bune postati si voi acilea nu va sfiiti
    P.S.Va invidiez pe voi ceilalti care puteti face off-road dar asta este situatia,toate la timpul lor

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Si noi ne gandim intens la vacanta de vara , toamna -ras4-

Cu vacanta in Ro am spus ca vom face 2 ture anul acesta de cate o saptamana in primavara si toamna ca sa nu fie chiar expresia "nu ne-am vazut de un an de zile "

Noua ne-a placut foarte mult Italia. Am mers pe coasta de vest - Cinque Terre- 5 satuce superbe care se afla in patrimoniul Unesco. Este aproape de Pisa si Florenta deci asa 7-10 zile sunt suficiente. Partea care mie personal mi-a placut in Italia a fost transportul ( nu este vorba de taxele pe autostrada care sunt mari intradevar ) si trenurile care sunt foarte ieftine.

Anul acesta ma gandeam la spania sau croatia ! Visul sotului este un safari insa preferam cel de aici din uk pana mai strangem niste bani.
    Utile site-urile si multumsc pt ele le studiez azi pt ca tot e duminica !

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cand am ajuns aici in UK,
    pe la 2003/2004 deci, si eu eram foarte circumspect vizavi de faptul ca-si organizau astia vacantele cu un an inainte...

Acum, nu pot sa-mi imaginez altfel, mai ales cand ai juniori la scoala.

De cca 2 ani imi bazaie prin creier o destinatie,

Mexic, o saptamana , pe onthebeach, sare la cc 4000 , all inc,

a fost careva v'odata pe acele taramuri?
    Ma gandesc desigur pt 2013.

13. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Anul acesta si noi am vrea sa facem vacanta la all inclusive.Am vrea sa mergem impreuna cu prietenii nostri din Romania.Suntem 3 familii cu copii (5-7 ani).Puteti sa imi recomandati ceva,locuri,site-uri ?
    Va multumesc!

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

http://www.onthebeach.co.uk/

15. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    De ce nu? Unde scrie ca nu am voie? Sau vorbesti din manualele de mama si copilul predecembriste?
    Am umblat prin cateva tari si am vazut familii tinere copiii peste tot, nu doar la AI. Saptamana trecuta in Alpi am vazut pe partii copii sub 2 ani pe partii cu parintii si nu erau la AI.
    Scuza-mi reactia, dar parca prea vrei sa ne bagi la colt.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai Florine,

ce'are a face "culturalizarea" cu partia de schi? -interrresti

Eu i-am dus pe ai mei prima oara la Paris/Disneyland, in 2007,
    aveau deci 7/9 ani,
    si am vrut sa vad si eu Luvrul, Notre Dame,alea/alea,

ia ghici unde voiau astia????

piscina de la hotel!! -ras2- -ras2-

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    ce bine le-ai zis tizule. nu puteam s-o spun mai bine. La schi e ok cu matze mici, dar eu vorbeam de vacante de culturalizare cu vizite la obiective istorice, bla-BLA-bla. Nu vorbeam de AI ca mod unic de a merge cu copii mici. la AI imi place mie ca nu tb sa ma interesez cat costa ceva. fara batai de cap. :)
    eu abia astept sa mai creasca putin sa pot sa merg in locuri pe care doresc sa le vad de ceva timp.

18. mayaraluca

mayaraluca New Member

Trophy Points:
    0
    eu am sal iau pe logodnicul meu englez il duc in spania sa divorteze de nevastasa care nu a mai vazuto de vreo 4 ani si apoi in romania sa facem nunta -lolozaurmic

19. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Super tare!!! -thumbsdown-

Felicitarile mele, asta da vacanta frumoasa!!! Si ai postat aici ca.... -interrresti

Recomandare? -thumbsdown- -thumbsdown- sau ca obiectiv turistic ? -lolozaurmic

Deh...daca n-ai de treaba, fa-ti!!!

20. Anonymous

Anonymous Guest

Raluca, nu-l du in spania ! sfatul meu.
    Acolo sunt numai bunaciuni si s-ar putea sa te alegi cu buza umflata. Du-l si tu in Grecia , in Sierra Leone, in Uganda, in Somalia ! Acolo s-ar putea sa ai sanse .
    Nu uitati sa luati la voi banii de pe casele vandute.

Share This Page