5.7 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Va simtiti in siguranta in Londra?

Discussion in 'LONDON' started by shumi, Apr 10, 2007.

1. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti de criminali astia din Londra in fiecare saptamana moare cate unu impuscat
    Va mai simtiti in siguranta in Londra ?
    Eu unu decate ori ma duc in Londra, seara nu stiu cum sa ma feresc de golani astia.
    Parca in romania nu-i asa, se mai omoara lumea da nici asa.
    Dar pe alta parte britanicilor le e frica ca vin romani si le omoara pasarile de pe lac ca sa manace (daca ati vazut comentarile la anuntul cu romani care dorm in parc)

2. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    in a doua zi cand am ajuns, mi-a fost furat ghiozdanul cu un laptop si 2500de euro si alte lucruri, de un cuplu englez care m-a urmarit prin tot centrul o zi intreaga. Politia nu s-a sinchisit sa arunce o privire pr inregistrarea cctv si nici sa-l verifice pe Gregor, polonezul care-mi vindea laptopul pe gumtree. mda.. la fel de in siguranta ca in Ferentari..

3. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Tot ce se intimpla aici apare la stiri, sunt sigur ca sunt mai multe crime in Ro dar nui pasa nimanui si nu sunt publicate. Oricum daca ar fi mai bine acasa noi nu am fi aici iar englezii ar fi innebuniti sa vina sa ne faca curat in case.

4. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca nu ai mai urmarit de mult un post romanesc(celebrele stiri de la ora 5 -violent-) sau citit un ziar romanesc,abunda de asemenea stiri, si nu neaparat ca le-ar pasa , dar e cautat cu obstinatie senzationalul.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Nu suna prea bine, dar mie mi se pare ca prostiile cele multe imigrantii le fac.

6. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat dar padure fara uscaciuni nu axista si sunt si englezi autohtoni care se comporta ca la usa cortuluidar din cite ami amintesc eu acasa era mult mai rau.

7. mihai_buc82

mihai_buc82 New Member

Trophy Points:
    0
    urmeaza sa vin si eu cu munca in Londra ! sa`mi afc griji ptr siguranta mea? in ultima vreme nu au mai fost evenimente neplacute ...

8. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    1. ai grija la buzunare si genti.
    2. singura persoana in care poti sa ai incredere esti TU.
    3. incearca sa cauti cazare in zone fara negri si musulmani, arabi, etc
    4. nu iesi singur noaptea.
    5. sa nu umbli atragi atentia cu harti turistice, telefoane mobile, si accesorii scumpe.
    6. nu platesti depozit si chirie fara contract si fara sa iei datele agentului/landlordului
    7. sa ai asupra ta tot timpul : cutit, mitraliera, grenade, etc :)
    8. Din momentul in care te dai jos din avion si pina te urci in avion la plecare, esti o tinta.
    9. Nu exista politie in Londra. O sa vezi doar niste angajati platiti sa se plimbe pe strazi in costume de polisisti, pt. impresie artistica.
    10. Daca esti abordat de o persoana draguta, cu zambetul pina la urechi, sa te intebe nu stiu ce, ai toate sansele ca partenerul lui sa fie deja in drum spre cea mai apropiata statie de metrou, cu portofelul tau in mana.

In concluzie, daca esti imbracat in haine murdare, de lucru, si nu ai nimic de valoare asupra ta, si nu te uiti urat la nimeni, o sa fii in siguranta. Asta daca nu mai pune vreun 'commonwelth-ean' vreo bomba sub scaunul tau in metrou.

-rock-

9. ria_

ria_ New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe mine ma intereseaza subiectul..urmeaza sa vin la Londra in noiembrie..Cum trebuie sa fiu imbracata pe strada??? actele le port la mine tot timpul sau le las la hotel ?(nu prea am incredere nici la hotel....)Banii ,cartile de credit unde trebuie sa le tin??? ..si ma intereseaza orice e referotor la acest lucru...Zona Victoria -Belgrave Road ce fel de zona este? Multumesc ptr raspuns.?

10. Anonymous

Anonymous Guest

ria_

click pe Forum, din stanga paginii, click pe search si introdu la search Londra. exista o multime de subiecte pe tema asta. Nu este nevoie sa mai deschizi odata topicul. Noul topic cu acelasi post va fi sters.

Mult noroc.

11. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Ria_

Victoria este o zona ok, asa ca nu iti fie teama.
    De imbracat te imbraci cum te simti tu bine, aici nu prea sta sa se uite lumea cum esti imbracat.
    La hotel iti poti lasa in seif ce vrei. In rest cartile de credit le tii in portofel nu? iar portofelul in geanta..

Bafta

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "2. singura persoana in care poti sa ai incredere esti TU."

Oare ?

13. ria_

ria_ New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ramy ! Numai bine!

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ca orice metropola, Londra are probleme de criminalitate. Trebuie doar sa fii putin mai atent, atat. Eu nu am avut doar o clonare a cardului si a fost facuta de un roman. I rest, nu am avut probleme insa sunt intotdeauna extra atent.

15. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ti se pare comentariu cam stereotype? Ai insirat toate natiile care "arata diferit" , ai uitat sa incluzi chinezii, peruvienii, etc !

Mai mult frica sa -ti fie de Rromii care bintuie metrourile si strazile din Marble Arch... N-am nimic cu negrii, arabii, sau musulmanii. Al locuit in Londra 18 months - faceam naveta Maida Vale - Voctoria in fiecare zi si n-am avut nici-odata probleme. Dar acum cind " vizitez" Londra, desi nu mi-e frica deloc pe strada, numai RRoma ma ataca, cu cersitul. Musulmanii trec pe linga mine si nu zic nimic, arabii sint ocupati cu fumatul la pipe, negrii au treaba lor...Nu ei sint cei de care sa -to fie teama. Uite-te mai aproape de casa.
    Eu ma simt safe in London- dar nu traiesc acolo - thank God!

Share This Page