8.3 C
London
Friday, January 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

va rog un sfat pentru interviu NINO in cazul meu

Discussion in 'NINO' started by enya1978, Feb 23, 2012.

1. enya1978

enya1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi forumisti,

studiez de cateva luni situl acesta si va multumesc tuturor pentru timpul pe care il alocati pentru a face un bine celor din jur.
    Indraznesc sa va cer un sfat si eu.
    Am venit in Anglia, in Dorset, pregatita sa aplic pentru SE, urmand sfaturile voastre.Stiam ca imi va fi greu sa gasesc loc de munca si sa obtin facturi(inainte de a avea SE) asa ca am aplicat la o mare multinationala din Anglia, pentru care am lucrat si in Romania(chiar am avut un job de middle management), dupa care am fost invitata la interviu, m-am programat pentru martie.
    Acum, ei cer sa aduc la interviu dovada de NINO, daca nu am sa sun sa ma programez.
    Sunt de 3 zile in Anglia, am un contract de inchiriere, mi-am deschis deja si un cont in banca, voi trimite si actele de schimbare a permisului.

Trebuie neaparat sa sun sa ma programez la un interviu pentru NINO.
    Ce ma sfatuiti voi sa fac? ce sa le spun la interviul pentru NINo? ca vreau sa fiu self imployed si ca am un job interview la o companie care va lucra cu mine in aceste conditii?mai ales ca jobul respectiv este temporar...cu posibilitatea de a deveni permanent.
    Ei imi cer facturi etc...ceea ce nu am inca....si chiar as vrea sa incerc cu NINo, sa nu pierd interviul la compania mentionata.

Va multumesc anticipat !

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Categoric NU poti obtine NINo de self employed daca nu ai inceput deja sa lucrezi. Mai bine incearca sa te inscrii la un curs, ceva, si sa aplici pentru yellow card de student. Va fi mult mai usor.

Cei de la "multinationala" nu stiu ca nu poti obtine NINo fara sa lucrezi? Ei ar fi trebuit sa te intrebe de UTR, nu de NINo. NINo trebuie la angajarea cu contract de munca, ceea ce tu nu ai voie.

3. enya1978

enya1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Albea, pentru raspuns..ma stresam ca nu am explicat bine sau ca voi parea gen ...nu ma interesez vreau para malaiata....si 'ma veti certa'. -nu-stiu-
    Eu totusi voi incerca si ma voi duce la interviu..am si recomandari de la directorul general din Romania, trebuie sa incerci pana la urma, conteaza putin si norocul si cum te prezinti...ca om...am observat ca englezii sunt impresionabili, in sens pozitiv, adica nu te resping din rautate, ca in Romania, ci iti dau o sansa.
    Poate ii conving pe cei de la companie sa lucrez pentru ei ca self i, si sa imi faca facturi...ce parere ai?
    Chiar cunosc sistemul lor, sunt deschisi spre angajati si le pasa de oameni.

Varianta ta e cea mai buna cale pentru mine, yelow card,multumesc, mai ales ca intentionam sa fac o recalificare, cursuri , si deocamdata financiar mai am de unde 'trage' o perioada.
    Singurul aspect negativ e ca voi avea voie sa lucrez doar 20 ore pe sapt....oricum this is better than nothing.:)

4. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Ei imi cer facturi etc...ceea ce nu am inca....si chiar as vrea sa incerc cu NINo, sa nu pierd interviul la compania mentionata.

Pai tu ca self employed, emiti facturi. Cumperi un carnet de invoices si tai factura pentru serviciul prestat si intocmesti un Contract for Services cu acea companie .

Te programezi la interviu pt NINO, duci dovezi ca ai inceput activitatea de SE (invoices emise), recomandare, contractul de subcontractor si celelalte documente care se cer.

Dupa ce iei NINO, trebuie sa te inregistrezi pe situl HMRC sa ti se aloce UTR. Si esti SE cu "acte in regula".

Trebuie sa aduci la cunostinta celor de la companie si sa le spui in ce conditii veti lucra ( adica tu vei lucra cu ei ca SE, deci nu te pot angaja. Dpmdv, ei iti cer NINO ca sa te angajeze.

Daca ai clienti si le emiti factura( invoice) te numesti SE si ai termen de 3 luni sa te inregistrezi .

Share This Page