7.5 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Va cer un sfat - Taxi driver

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by dayana_rose7, Nov 19, 2009.

1. justinteixeiravaz

justinteixeiravaz New Member

Trophy Points:
    0
    Yes, she's called Mrs. Google and she works for everybody -ma-iubesc-

2. socrate

socrate New Member

Trophy Points:
    0
    am fost contactat de aceeasi firma care face cursul la turda...eu inca nu sunt asa disperat....vreau sa stiu daca se merita sau nu sa merg pe mana lor si sa la dau comisionul de mediere de 360 de lire...mai bine tin eu banii si incerc sa obtin licenta singur....astept un raspuns

3. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    pentru Albea

m-am tot uitat pe sait-urile romane din anglia si cred ca stii care si am vazut o gramada care isi cauta de munca iar in ziua de azi mai toti au permis si telefon , de ce nu se fac taximetristi daca tot se gaseste asa de repede si usor de munca?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vino cu detalii! Despre ce companie este vorba?

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Probabil, pentru acelasi motiv pentru care nu s-au facut taximetristi in Romania. Este considerata o meserie degradanta. Sau pentru ca nu au curaj, le este frica ca nu fac fata. Trebuie sa ai anumite abilitati de orientare, sa stii sa vorbesti, sa argumentezi un punct de vedere, putin tupeu, sa nu ai cazier, sa stii cu volanul, sa nu dormi in cizme, etc. Crezi ca intrunesc toti aceste conditii?

6. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca daca te duce un pic bibilica multe bin ce spui tu su floare la ureche mai putin treaba cu cazierul ,dar daca ai peste 30 esti insurat si ai si un copil ! cunosc multi care nu au problema cu asa ceva ,asa ca eu cred ca sunt multi dar alta este problema.

7. socrate

socrate New Member

Trophy Points:
    0
    este vorba de jobs provider. faci 2 zile la turda un curs care include si test topografic londra cu un reprezentant de la o firma partenera din londra care angajeaza private hire. Costa 40 de lire testul, 280 licenta, 360 comisionul lor dupa ce primesti licenta. au spus ca poti opta sa lucrezi la compania lor partenera sau poti opta pentru oricare firma doresti din londra cara angajeaza private hire...tie cum ti se pare?

8. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    eu ma interesez de ceva timp ca sa pot pleca cu contract undeva dar ce pot sa-ti spun despre comisionul de mediere treaba este nasoala,am primit si 2 contracte de mediere dar in ele nu specifica clar ca ma trimit in anglia , germania , spania,etc,spune doar in ce vrei sa muncesti si atat dupa care ce am mai citit pe alte sait-uri vin cu o oferta din alta parte spunand ca doar asta au gasit pentru tine si nu ai dreptul sa refuzi decat de doua ori dupa care pierzi bani asa ca ai grija cand semnezi contractul ce scrie.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Zice ca site-ul este in constructie. Eu iti recomand atentie maxima. Daca nu te obliga sa muncesti pentru o anumita firma, £360 comision pentru o licenta pe care o iei in Romania nu este exagerat, dar nici putin (eu am platit cam la fel, 400 de euro). Repet, numai daca te ajuta sa iei licenta fara alte obligatii din partea ta.

In alta ordine, daca este vorba de o companie buna care recruteaza direct pentru ea, s-ar putea sa fie o oferta avantajoasa. Nu stii despre ce companie este vorba? Stiu cu siguranta ca cel putin o companie mare din Londra face in prezent recrutari in Romania dar nu cunosc amanunte.

10. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
    daca cauti pe google despre jobs provider mai jos ai sa gasesti despre soferi de taxi in londra si vad ca ei doar intermediaza ptr. mai multe firme ,dar dupa cum mentioneaza vine o persoana {scrie PCO LONDRA nu stiu ce inseamna}cu care se da testul topografic,si mai scrie ca iti asigura cam de toate

11. socrate

socrate New Member

Trophy Points:
    0
    dupa un an ca private hire driver pot aplica pt blue card sau trebuie sa fac toti pasii cu awc...etc

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Interesant ... Si eu, si colegii mei ne puneam intrebarea aceasta inainte de a veni in UK. Acum nu mai vrea nimeni nici yellow, nici blue card. Si-au mai facut unii, care au vrut blue pentru sotii.

13. stefan1983

stefan1983 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!

Am citit acest thread cap coada, pentru a-mi face o idee desprea tot ceea ce inseamna
    taxi driver in uk.
    Am vazut ca a mai postat cineva o intrebare despre Jobs Provider International.
    Pe site-ul companiei (este in constructie) adresa apare ca fiinf in Bucuresti, dar in discutia pe email, m-au invitat la sediul lor din Turda.
    Aceeasi firma face recrutari in alte domeniii pentru Spania, Cipru, UK.
    Firma care intermediaza obtinerea licentei PCO este Akin Entreprises ltd Londra.

Acum ma aflu intr-o dilema: sa incerc ca taxi driver sau in domeniu hotelier.
    Planul meu este obtinereea vizei de lucru in UK, cu respectarea contractului de munca ca dupa aceea sa lucrez in alte domenii.
    Multumesc albea pentru toate informatiile furnizate pe forum.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Stefan, nu exista viza de lucru in UK pentru romani. Se poate obtine un permis de lucru, dar asta doar in anumite domenii, daca angajatorul face dovada ca nu gaseste alti lucratori din UK sau din celelalte state membre ale EU si daca ai experienta in acel domeniu. Exista insa posibilitatea de a lucra legal in UK studiind si obtinand astfel dreptul de a fi angajat in anumite conditii, sau lucrand pe cont propriu - self employed (echivalentul PFA-ului din Romania).
    Citeste tutorialele din categoria 'UK de la A la Z' (ai link-ul in semnatura mea) si vei vedea daca mai ai nevoie de firme de intermediere sau nu. Incepe cu 'Drept de munca in UK'.

15. stefan1983

stefan1983 New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca a lucra ca taxi driver in uk nu este asa usor depinde foarte mult de cat noroc ai, si eu pot sa zic ca nu prea am. Asa ca m-am hotarat sa incerc in alt domeniu.
    Sa plec de unu singur in uk, nu am cum: pana imi fac toate actele, nici banii foarte multi ca sa stau foarte mult timp pe dreapta.
    As vrea sa plec cu o firma intermediara din Romania, dar aici aparare delicata problema a seriozitati companiei de recrutare! Am tot cautat pe forum , poate aflu de vreo firma, poate ma poate indruma cineva in acest sens!

16. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai suficienti bani si crezi ca faci fata in agricultura incearca cu o firma care recruteaza in domeniu. Din ce am vazut si eu si mi-au povestit niste prieteni care au lucrat 6 luni la o ferma in zona Kent, costurile de inceput sunt cam 200eur catre compania de recrutare . T-i se face un permis de munca pe 6 luni dupa cere trebuie sa revii in tara sau cu banii castigati intre timp poti sa incerci altceva acolo. Bafta

17. angellouis

angellouis New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat si eu la agentia reprezentata de nu dau nume si dupa cele citite pe aici ma bate gandul sa renunt, tin sa mentionez ca am permis de mai putin de 3 ani si obtinerea licentei pe cont propriu nu e o optiune.Ce as vrea sa stiu e... care sunt sansele sa ajung muritor de foame pe acolo daca merg prin agentie...

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai nici prin agentie nu este o optiune. Crezi ca daca aplici prin agentie sunt alte reguli? In alta ordine de idei, nume si poze nu vei vedea de la agentie. Firma din Londra este de sorginte africana, nu pot sa zic mai multe ca voi fi cenzurat si banat instantaneu. -da-da-

19. tony777

tony777 New Member

Trophy Points:
    0
    bun acum am vazut ca multi s-au inscris la cursurile acele pt taxi in Turda(Cluj)dar nu avem nici o concluzie de la cineva inscris,este sau nu ceva serios,s-a angajat pana la urma sau.....etc
    Spun acestea pt ca si eu vreau sa ma inscriu la niste cursuri care cica s-ar face la sfarsitul luni Iunie in Timisoara si as vrea sa aflu ceva concret ca probabil e aceeasi firma din Turda.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cine te cenzureaza si baneaza si de ce?
    Sunt sigura ca daca scrii numele pe forum,oamenii ar putea cauta pe google sau ti-ar putea da PM.
    Desi eu una, cunoscandu-te, n-as zice ca faci publicitate.

Share This Page