14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Va cer un sfat - Taxi driver

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by dayana_rose7, Nov 19, 2009.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vedeam un pic altfel diferenta dintre cele doua "piete" In Londra sunt mai multi soferi deci mai multe masini de oferit, poate si concurenta dintre firmele care inchiriaza masinile e mai mare, deci poate scadea pretul unei masini.

2. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca e o firma mica,e normal sa aiba preturi mai mici,ca aici e diferit,se lucreaza pe comenzi.In Bucuresti de exemplu erau tarifele mai mari ca in provincie,si erau forte multe taxiuri,chiar foarte multe.Ce sa zic,mai intai sa iau examenul si mai vad dupa!

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Discutia asta a plecat de la parerea mea ca cel mai bun loc pentru taxi este Londra. Firesc, si media pune accentul pe Londra, date fiind si dimensiunile afacerii de aici. Cea mai mare firma din Londra are 2000+ (doua mii) de masini pe strada, iar in total sunt de ordinul a 40k+ de masini.

Probabil, este firesc sa existe si oferte pe masura. Adica o masina numai buna de bagat pe treaba costa £2000, poate mai putin. Deci intreprinzatorul o amortizeaza in mai putin de 5 luni la £100 pe saptamana. La firmele mari se lucreaza altfel: masinile nu se amortizeaza din chirie, ci din ceea ce produc, de aceea se folosesc numai masini noi. De exemplu, daca un sofer primeste £700 pe saptamana, inseamna ca masina lui a adus un venit de cca £2000. Cam atat primeste un sofer net 30 - 35% din valoarea incasarilor pe care le aduce. In perioadele de lipsa de activitate (de comenzi) firmele aloca un procent mai mare pentru soferi pentru ca acestia sa nu caute sa plece la alte firme. ATENTIE: acest lucru se intampla numai la firmele mari si de prestigiu, nu la orice cab office de cartier care face numai munca cash - adica soferul incaseaza banii cash direct de la client. Ca sa fiu mai inteles: daca suni la firma din coltul strazii sa ceri o masina sa te duca din centrul Londrei pana la Heathrow, vei plati soferului £35 - 40 contravaloarea cursei. Daca firma la care lucrezi tu are contract pentru transportul angajatilor cu firma pentru care lucrez eu, atunci firma ta va plati firmei mele min £100 pentru aceeasi cursa. Asa este in Londra. Multinationalele pretind angajatilor sa vina imbracati la costum de firma, nu de Primark, dar le si ofera salarii si beneficii pe masura.

Intermediarii de soferi nici nu viseaza sa se apropie de firmele mari, combinatiile lor sunt limitate la companii mici care fac afaceri pe bani putini. Atunci, singura vaca de muls ramane soferul care este pus sa plateasca £270 (!) chirie pe un gunoi de masina sau £80 cazarea intr-o camera cu 4 paturi. De aici isi scot ei banii, din birurile platite de soferii saraci.

P.S. Rog moderatorii sa nu editeze in nici un fel postul lui Justin in care arata "cheltuielile" suportate de firma lor in "beneficiul" soferilor noi recrutati din Romania. Este bine sa le stie oricine se gandeste sa le accepte oferta.

4. justinteixeiravaz

justinteixeiravaz New Member

Trophy Points:
    0
    Once again, a little knowledge is a bad thing......

1) You may be able to rent some old car for GBP100 per week but you will have to pay the insurance on top of that. Anybody considering this option should contact some insurance companies to find out what terms are offered for a private hire driver, who is new to the UK, working in London...

2) The GBP100 rental also does not cover the rental of a radio, which is going to set you back a minimum of GBP100/week.

3) Insurance + car rental + radio rental is going to cost a little bit more than 100/week in total.........

4) We are currently working with a nice shiny fleet of brand new 2011 Skoda Octavias, being delivered during January/February/March. Our current drivers are delighted with their new GBP15,000 cars!

5) No, no, no, Albea, our drivers don't share rooms in accommodation - they get their own, nice room in a decent house with a fully equipped kitchen, living room and usually a garden. We also have some non-smoking houses. No room-sharing with our company :)

6) Our biggest firm has over 600 cars and we are recruiting for them RIGHT NOW. We are also recruiting RIGHT NOW for a firm with over 200 cars. But, as I have said before, bigger is not necessarily better - if you find a small firm and you like the people then you will probably be very happy there. We don't really worry too much about size - we choose the best firms in each town so that we don't have problems with drivers leaving to work for other firms.

7) If you have ever been to the UK, Albea, then it sounds like you went through one of our competitors.

8) Once again - what is your problem with US? You may have had a bad experience with a competitor but we work cleanly and we offer a great deal. However, if people want to risk spending their own money to get to the UK then it's a free world :)

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asa zici tu ? Este o lume libera? De ce nu trimiti polonezi la munca? Ti-e frica ca se intorc la tine si te linseaza. Stai la panda pe diverse forumuri (ma intreb cine-i sarpele care-ti traduce) si mai arunci cate o momeala, poate o inghite careva. Ma mir ca nu se prind moderatorii ca tu, de fapt, in fiecare post iti faci publicitate.

Problema mea este ca existi, tu si altii ca tine. Stii foarte bine in ce rahat iti bagi clientii, dar stai cu fruntea sus si te pretinzi binefacatorul romanilor. Stai, insa, linistit, ca de cenzura mea nu scapi. Cum se intereseaza cineva de tine, cum ii deschid eu ochii. Stiu ca nu te superi si te rogi pentru sanatatea si bunastarea mea. Apropos, ce religie ai? Aia cu bani multi pentru tine?

Mai era unul, pana nu demult pe acest forum, unul cu o firma din Romania, dar era mult mai perspicace ca tine (deh! roman). Stia sa se descurce mai bine, nu punea lumea pe drumuri si la cheltuiala ca tine. Era la Focsani. A vazut ca merge treaba si s-a mutat la Bucuresti. Si el ma indrageste mult.

Ia vezi, poate ne faci o bucurie si nu mai postezi nimic, ce zici?

6. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Despre tipul de la Focsani pot zice si eu doua vorbe pentru ca am vrut sa aplic pt privatehire cu firma lui: mi-a oferit tot "suportul"si toate "informatiile" pana in momentul in care m-am documentat si eu putin despre proceduri,costuri etc de licentiere pt private hire si am inceput sa-i pun intrebari deranjante, dupa cere ghiciti ce a facut omul: NU MI-A MAI RASPUNS LA MAILUURI!! . Atentie romani, cel mai tare argument contra aplicarii pt licenta prin trainingul din Polonia este faptul ca acesti intermediar NU MAI RECRUTEAZA POLACI !!

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, e clar ca omul incearca sa-si vanda o marfa, dar eu ma gandeam sa fiu un pic mai tolerant, sa actionez in spiritul regulamentului nu neaparat in litera lui. Oricum cine vrea sa inteleaga, intelege din raspunsul asta:
    Dar hai ca il mai intreb cate ceva. Cu cat stim mai multe cu atat lucrurile sunt mai clare.

Justin, if you didn't recruit Poles for more than a year, and now you are recruiting especially Romanians, why don't you move your training facilities in Romania? It would be easier for your clients, not to travel all over Europe, I'm sure that every Romanian interested would think the same. And the client, as we all know, is always right. Any business move after it's clients, not the clients after the business, it's a golden rule you know? Is it too expensive to move in Romania? You know, such a route through Europe tend to give people all kind of ideas(it's like the hackers that attack through other computers (if I'm allowed to make this comparison). So it's not very good for the business image. By the way, there are no more Poles wanting to be a taxi driver, right(at least not through your company)? What about Czechs, how many Czechs are you recruiting? The Czech Republic is closer to Poland than Romania. Or the desperate situation of Romanians could be a gold mine, as they could accept almost anything?
    Well, I hope my questions would help some people.

8. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    Hi Silverfern, ValiB:

Justin, if you didn't recruit Poles for more than a year, and now you are recruiting especially Romanians, why don't you move your training facilities in Romania? It would be easier for your clients, not to travel all over Europe, I'm sure that every Romanian interested would think the same. And the client, as we all know, is always right. Any business move after it's clients, not the clients after the business, it's a golden rule you know? Is it too expensive to move in Romania? You know, such a route through Europe tend to give people all kind of ideas(it's like the hackers that attack through other computers (if I'm allowed to make this comparison). So it's not very good for the business image.

Acutally we get quite a lot of feedback from Romanians, Bulgarians and Hungarians who come to us saying that they were initially interested exactly because we are not based in Romania and because I am British (despite my name!!). We already have more applicants than we can deal with - the problem is not finding enough people, rather trying to 'filter' people who have 1) good English, 2) a reasonably clean traffic record, 3) who are capable of learning what we have to teach them in Poland and in the UK and 4) who can drive well. The trip to Poland is not too far - around 14 hours by car - but it is just far enough to make people consider the application very carefully before they come. This means that we get 100% committed people and that those serious people don't lose their place on the course to 'day-trippers'.

By the way, there are no more Poles wanting to be a taxi driver, right(at least not through your company)? What about Czechs, how many Czechs are you recruiting? The Czech Republic is closer to Poland than Romania. Or the desperate situation of Romanians could be a gold mine, as they could accept almost anything?

Well, we certainly don't view it that way. Viewing a situation where people are in financial trouble as a "gold-mine" is certainly a mistake, which various, arrogant Europeans have made many times (e.g. in Africa). A 'superior' attitude doesn't go very far. I like working with Eastern Europeans (and Romanians in particular) because I can identify with the Latino mentality (I am 1/2 Portuguese) and because, generally, we get a much higher success rate with Romanians than with (e.g.) Poles. I have to be careful not to generalise too much here, but that is what we have observed over the last few years and our clients agree. Romanians in general seem to have a good ability to remember lots of data and apply it intelligently during their work. (Obviously there are exceptions.). By the way, there seems to be this idea that we are in Romania because it is somehow cheaper to recruit Romanians. I can assure you, flying people to the UK, providing them with a car, accommodation, food, training, licencing etc. is certainly not a cheap option. And the Romanians that we send to the UK work for exactly the same conditions as local drivers.

Esti constient ca intrand pe un astfel de forum, chiar incercand sa dai sfaturi impartiale, vei fi luat in colimator din simplul motiv ca NU esti impartial. Nu ai cum sa fii de vreme ce esti implicat direct in problema. Eu as merge chiar un pic mai departe si as afirma ca tot ajutorul tau 'impartial' face parte dintr-un plan bine ticluit de reclama mascata. Continuand in aceeasi maniera nu vei obtine altceva decat o si mai mare reticenta din partea conationalilor mei. Alegerea este a ta - nu vreau sa sugerez sa parasesti aceste discutii dar cred ca ar trebui sa fii constient ca odata intrat in gura pisicii va fi foarte greu sa iesi nezgariat.

Yes, being on the forum does leave me open to criticism. But, as you say, it does also give me the chance to address people's concerns and, hopefully, will give people some confidence in the fact that we are a well-established company that offers a good deal. We always try to work in a clean, honest way and treat people with respect. OK, so sometimes people go to the UK and it doesn't work out. They waste some time and I don't get paid - that's life. But we have actually got very good at what we do and we find that we now lose almost no candidates when they are in the UK. This ia for a few reasons:

1) We try to give as much information to people as possible and the forum is one way we can do that. This allows people to have a clear idea of what to expect in the UK (good and bad things). I think this is probably the most important point.
    2) We only work with companies that treat their workers well. We have only made one 'serious' mistake by working with a firm near Manchester in 2008. The project was a disaster - we didn't get paid and four of our candidates wasted a lot of their own time and money. We currently have a very good list of clients, and we have no problems with them whatsoever.
    3) Because we work well with candidates and companies, we are finding that the general attitude of the companies is becoming positive towards our candidates. This means that the candidates arrive in the UK and find that the attitude towards them is very positive, mainly because of the good work that their previous colleagues are doing. This obviously makes it much easier for the new guys to make a good impression and work well. Again, I am not saying that we work without problems but we get fewer problems as time goes on. The projects now work very well from everybody's perspective.

And that, of course, is what we want. All stakeholders are looked after - the candidates, us, and the companies. We're in this business for the long-term and the only way to build a long-term business is to work with a stakeholder mentality.

9. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca de obicei,exista polemica.Nu stiu daca va imaginati,cati romani ar pleca din tara,si nu o fac din simplu motiv ca nu au bani pentru plecare.Poate unore le este teama,altii au indoieli,dar va spun sincer ca imi pare rau de ce a ajuns tara noastra.
    Albea are dreptate in felul lui,de a fi reticent la astfel e persoane,dar uita un lucru,nu toata lumea e la fel si nu toti cei care vor sa vina aici au bani.Toti cei care pleaca din tara,o fac din motivele stiute de noi toti cei care am plecat,nu vine nimeni aici doar de dragul de se muta in alta tara,sau ca o duce prea bine acolo financiar si nu este respectat.
    Intradevar,Justin isi face reclama,dar pana la urma e un forum de discutii libere.Parte cea mai proasta e ca toti cei care pleaca din tara au de suferit,intr-o masura mai mica sau mai mare.Sant multi care ar veni pe jos din Romania daca ar sti ca li se ofera un loc de munca in UK.Sa fim seriosi,cine nu ar vrea sa munceasca aici,si ma refer la cei cu situatii precare.
    Situatia din Romania nu iti da de ales,si de multe ori esti fortat sa faci alegeri gresite,si acum stau si ma intreb ca unul care ar vrea sa plece,si nu are solutii,ce ar fi mai bine,sa dai niste bani inainte,si sa nu fii sigur ca o sa pleci la munca,si sa ramai si fara acei bani,sau sa ai un loc de munca asigurat si sa platesti dupa aia bani,pentru ca ai obtinut acel loc de munca.
    Va spun ca as alege varianta sa platesc dupa,dar sa stiu ca am acel loc de munca.Pana la urma taximetria nu se compara cu munca la camp,sau in constructii,e obositoare,dar nu e fizica,pana la urma stai cu fundu in masina,nu cari cu carca,nu te spetesti muncind,nu sta nimeni la spatele tau cu parul.

Stiu,nu e bine sa te bagi dator,dar daca nu ai ce sa le dai celor de acasa de mancare ce faci?stau eu si ma intreb,ce alegi,sa stai sa te milogesti,sau pleci acolo unde ti de face o oferta prin care poti castiga un ban.Pana la urma faci orice ca sa iti intretii familia,sa le dai la copii tai sa manance.
    Si acum te intreb pe tine Albea,ai venit aici ca o duceai prea bine in tara?Eu nu cred!Ai venit sa castigi un ban,poate chiar sa faci si mai multe cu acei bani,si nu cred ca ai facut-o pentru tine personal.Si ce s-a intamplat ca ai ales sa vii prin intermediar,te-ai chinuit intradevar,dar acum o duci destul de bine,lucru pe care chiar tu il sustii,ai ce sa trimiti acasa,familia ta,presupun ca nu duce lipsa banilor,doar tu le lipsesti si ei tie.
    Omul poate sa indure multe,si face fata greutatilor la care este supus,si pana la urma ce ce poate intampla mai mult decat sa dai coltul.
    Daca tu ai reusit sa faci fata greutatilor pe care le-ai intampinat,pot si altii,si unii chiar sant nevoiti sa o faca.Cati sant in Romania care se sclavesc pentru nimic,foarte multi,asa ca de ce nu ar face-o pe niste bani.
    Daca ai tu ceva cu genul de persoane ca Justin,nu trebuie sa simtim toti la fel.Nu vreau sa intru in polemica cu tine sa stii,dar nu iti dau dreptate intru totul.
    Daca tu ai avut o experienta proasta,nu inseaman ca o sa patesca toti la fel,si dupa cum iti spuneam,altii pot trece altfel peste acest gen de experiente.Stii cum e cand te doare ceva,nu stie nimeni cum simti tu acea durere,este unica,de la individ la individ.
    Sa nu crede-ti ca il iau eu in brate pe Justin,dar pana la urma omul,are o afacere,si nu il privesc ca pe unul care are stea in frunte,pur si simplu ma uit la el ca la un oarecare.
    Unde scrie ca cei care pleaca prin el,nu pot reusi,sau la fel de bine pot esua,si ma intreb,daca tu ca sofer nu poti face bani,cine are de pierdut,ca practic tu ca cel care vii prin el,nu investesti prea mult,si ti se ofera o sansa,pe care unii nu o au.
    Stiti bine ca sant oameni care au platit mii de euro,pentru un loc de munca,si nu il au nici in ziua de azi.Cati dau in Romania bani ca sa prinda un post bun.

Gandeste obiectiv!!Si sa nu o iei ca pe un afront la adresa ta,ca nu asta am intentionat,ci doar am vrut sa imi spun punctul meu de vedere!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din respect pentru moderatori, me voi abtine sa mai intru in dialog cu justinteixeiravaz . In orice caz, voi ramane pe pozitie in ceea ce priveste sfatuirea noilor veniti care doresc sa faca meseria asta. Imi pare rau ca nu cunosc prea multe detalii pentru cei care, din diverse motive, aleg provincia. Stiu insa de la fostii mei colegi cat de greu este sa te ridici la o firma din provincie. Sansele de a fi remarcat de sefi si de a intra in randul celor care primesc usor joburile banoase sunt extrem de mici. Alternativa de a pleca la alta conpanie din acelasi oras este, de foarte multe ori, inexistenta.

Raman pe pozitie atunci cand recomand Londra celor care vin pentru asa ceva si nu sunt obligati din diverse motive (ex: locul de munca al sotiei) sa mearga in alta parte. Faptul ca ii indrum si le spun ce si cum trebuie facut absolut gratuit ramane in continuare valabil si, zic eu, o buna alternativa la a alege o firma de intermediere pentru acest lucru.

11. danrux

danrux New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Gasesc remarcile tale bune de bun simt si mi-as dori, daca nu cer prea mult, sa putem sta de vorba mai mult pe acest subiect. Sunt venit de doua luni in Londra ( Romford)am deja NINO si am aplicat la UTR. Jobul de Taxi Driver ar fi o oportunitate mare pentru mine.

12. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Am si eu cateva lucruri de mentionat pe topicul asta.
    Strict legat de licenta: o puteti obtine si singuri. Intrati pe site-ul tlf.gov.uk, cereti un set de documente la adresa unde locuiti si asa incepeti. In plicul pe care il primiti aveti toate actele ce trebuiesc completate. Pe langa aplicatie si formularul crb, o sa mai gasiti un formular ce trebuie completat de gp-ul (medicul) vostru; va trebui de asemenea sa atasati un test topografic. Toate acestea trimise inapoi in plicul autoadresat pe care il primiti insotite de un cazier tradus si legalizat si gata. Dureaza aprox 2-3 luni emiterea unei licente, lucru mentionat si pe site-ul tfl.gov.uk.
    Mentiuni pe care le consider de importante:
    1. Nu va lasati amagiti de cei care se ofera sa va ajute gratuit!! Nimic nu e gratuit pe lumea asta si veti afla mai devreme sau mai tarziu! Fiti precauti mai ales la romani. Imi pare rau sa o spun, dar e tristul adevar. Cantariti bine orice sfat si analizati bine orice cost sau pret comunicat!
    2. Nu va speriati de testul topografic. E un test simplu prin care ei vor sa se convinga ca stiti/reusiti sa cititi o harta a Londrei.
    3. Inainte sa aplicati mergeti si schimbati-va permisul ro cu unul englezesc sau cel putin cereti un counterpart.
    4. GP-ul nu trebuie sa fie cel din zona in care locuiti. Tarifele lor difera pentru a va completa fisa medicala.
    5. Costuri:
    -300 gbp taxa de licenta+crb (298 sau asa ceva) - o platiti la posta cand depuneti dosarul
    -test topografic - incepand cu 25gbp, centrele autorizate le gasiti pe tfl;gov.uk
    -GP(medic) - difera de la zona la zona - intre 0 si 150 gbp
    -preschimbare permis - 50gbp
    Daca dupa ce terminati de completat dosarul sunteti nesiguri ca ati completat totul ok, puteti alege unul din cele cateva centre postale autorizate (tot pe site le gasiti) unde vi se poate verifica dosarul contra a 7 gbp.
    Tot ce am mentionat mai sus este strict legat de obtinerea licentei pentru minicab driver.
    Discutia legata de unde/cat/cum sa lucrezi este alt capitol.

13. danrux

danrux New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte concis si la subiect!Felicitari!

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    As adauga ca vizita medicala poate fi facuta si in Romania, la medicul de familie. In viitorul nu prea indepartat
    se va putea face si testul topografic.

15. tomymcr

tomymcr New Member

Trophy Points:
    0
    vreau sa intreb si eu ceva.eu am fost in londra intre 2000-2004.am intrat ilegal intara,am cerut azil politic atunci si dupa aia am plecat si nu am mai asteptat decizia .am lucrat ilegal.cand am plecat din londra am plecat de bunavoie cu foaie consulara.in 2007 mi am luat pasaportul in romania si nu am avut interdictie.as putea sa lucrez si sa intru in uk fara probleme?ma gandeam sa ma duc la firma din polonia.

16. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    Sounds like you were in a difficult situation back then. As long as you didn't get in to any trouble in the UK - meaning that you were never arrested and charged on any criminal matters - then it's fine. Same goes for any issues that people may have had in Romania, which is why we ask for your Criminal (and Traffic) records.

Thanks.
    Justin Teixeira-Vaz

17. tomymcr

tomymcr New Member

Trophy Points:
    0
    no,i did not.but crossing the uk border illegaly is not enough?they took me to a police station and ,took my fingerprints and let me go with an home office clerck employee

18. tomymcr

tomymcr New Member

Trophy Points:
    0
    do you have a romanian interpreter? you seem to understand romanian language very well!if you need one...just let me know!MP from Bucharest

19. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    Then no - if you were not taken to a Law Court and charged then I cannot see there being a problem. However, immigration law is definitely not my field so you might want to have a chat with a lawyer who specialises in immigration law. Use the internet to find one in the UK and call them. You will probably find they will answer a general question like that on the phone for free if you keep it simple.

I have a lovely translator that works for free... -ma-iubesc-

20. victorila

victorila New Member

Trophy Points:
    1
    -da-da- și nu ne faci și nouă cunoștință cu acest ”lovely” translator(iță! sper) -ras4- -ras4-

Share This Page