14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Va cer un sfat - Taxi driver

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by dayana_rose7, Nov 19, 2009.

1. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    popateduard id de mess

2. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:

1. Cu limba engleza o sa te vindeci repede, probabil chiar inainte sa iesi din aeroport.
    2. Cand vii sa nu uiti sa aduci cazierul judiciar tradus si legalizat in engleza, pasaport, CI si permis de conducere
    3. Nu ai ce sa vorbesti cu intermediarii. Toate firmele de taxi au nevoie de soferi. Ei te trimit la o firma care e dispusa sa le dea lor un comision care va fi oprit din banii care ti se cuvin tie. La firma la care lucrez eu, s-a anuntat ca oricine aduce un sofer nou va primi £100. Se castiga £500-800 pe saptamana si chiar mai mult daca muncesti 7 zile din 7.

800 de lire pe saptamina?????? Deci gata, ma fac taximetrist! Doamne primesc sau numai domni? Masina iti dau ei? E uritenia aia de masina de taxi tipic britanica? Dar Londra, cum o invat, predai ceva metode, un ghid, ceva?

3. justinteixeiravaz

justinteixeiravaz New Member

Trophy Points:
    0
    eduard34 wrote:
    And i am in wolverhampton,why do i need an agency for this job?

You don't need an agency - I was simply offering advice :)

4. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks,you are very nice!

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Deanna wrote:

800 de lire pe saptamina?????? Deci gata, ma fac taximetrist! Doamne primesc sau numai domni? Masina iti dau ei? E uritenia aia de masina de taxi tipic britanica? Dar Londra, cum o invat, predai ceva metode, un ghid, ceva?
    S-ar putea sa te miri, dar sunt si doamne in domeniul acesta. Am vazut femei chiar si pe black cab. Dar, trebuie sa stii, ca asta nu le scuteste de a invata si promova in meseria asta ca oricine altcineva. Ca sa ajungi la £800 pe saptamana pe tura de zi (cred ca e nepotrivit pentru o femeie sa lucreze pe taxi noaptea) trebuie sa depui ceva eforturi in prealabil.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prin agentii de recrutare/intermediere nu se obtine licenta mai usor sau mai greu decat daca te ocupi tu singur. Nu faci altceva decat sa te legi cu contract de o firma, care, de buna ce e, nu poate tine soferii altfel decat sub amenintarea contractului. Chiar nu vad de ce te-ai duce in Polonia pentru licenta si nu direct acolo unde vrei tu sa lucrezi. Tot aceleasi formalitati trebuie indeplinite, tot aceleasi acte, doar ca cheltui mai multi bani. Lucrez acum la un tutorial care va incerca sa raspunda tuturor intrebarilor pertinente despre acest domeniu de activitate.

7. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    albea wrote:
    Deanna wrote:

S-ar putea sa te miri, dar sunt si doamne in domeniul acesta. Am vazut femei chiar si pe black cab. Dar, trebuie sa stii, ca asta nu le scuteste de a invata si promova in meseria asta ca oricine altcineva. Ca sa ajungi la £800 pe saptamana pe tura de zi (cred ca e nepotrivit pentru o femeie sa lucreze pe taxi noaptea) trebuie sa depui ceva eforturi in prealabil.

£800 per week ??? During this recession ?? In your dreams, mateAnybody who told you that you can earn £800 per week is either mad or greatly misinformed.

Good luck anyway.

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:

Albea, eu vorbesc serios. Daca am posibilitatea ca in 6 luni de ex. sa ajung sa cistig 800 lire/saptamina, eu ma pun pe invatat, ca si-asa m-am saturat de munca de birou si imi place sa conduc. Am carnet de 15 ani (clean), iar de condus am mai condus in Londra si in UK, intr-o masina cu volan pe dreapta, mi s-a parut super simplu. Grele mi se par insa 2 lucruri: sa inveti strazile si sa te prinzi din prima ce adresa iti spune englezul (chiar daca cunosc limba, banuiesc ca la inceput mi-ar fi destul de greu sa inteleg un englez sau si mai rau, un scotian). Niste tips and tricks nu ar strica, please...

9. pishty2002

pishty2002 New Member

Trophy Points:
    0
    Descriere job:

Pentru diferite firme de taxi din Londra, partenere, avem cerinte de soferi de taxi, soferi cu experienta min 3 ani de zile, pentru care organizam o clasa de scolarizare orientare londra, cu reprezentant PCO LONDRA.Cursanti vor fi scolarizati doua zile, urmand testul de orientare topografica Londra, si completarea formularelor PCO.Se trimit formularele, se obtine licenta valabila 3 ani de zile, pe numele candidatului.Putem oferi imediat un loc de munca in londra, masina , centrala , gprs, contra cost.

Cerinte:

permis de conducere categoria B vechime minima 3 ani, limba engleza conversational, cazier judiciar tradus si legalizat in engleza, pe parcursul completarii formularelor PCO, analize medicale, poze tip pasaport, copie act identitate
    Costuri: formular PCO 298 lIRE, TESTARE SI OBTINERE ATESTAT TOPOGRAFIC LONDRA 40 LIRE, CONSULTANTA SI MEDIERE 360 LIRE ( se platesc odata cu obtinerea licentei de la PCO)

Oferta:

Un loc de munca imediat, masina,gps, centralista si un sistem clientelar deja existent

10. pishty2002

pishty2002 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

Pentru a putea obtine licenta de privat hire Londra pentru

inceput se organizeaza un curs de 2 zile si testare la Turda,

pentru obtinerea certificatului de orientare topografica Londra,acesta costa 40 lire.

Formularul PCO se completeaza pentru obtinerea licentei,acestea se trimit impreuna cu 298 lire la Londra,de catre dvs..Costul licentei este de 298 lire,si este valabila 3 ani cu posibilitati de prelungire.Puteti viziona acest formular daca accesati pco Londra ,privat hire. .Dvs veti face un contract cu angajatorul pentru inchiriere:masina,gps centrala si clientela pentru o suma de 100 lire pe saptamana.si asigurare de 50 lire.Comisionul de intermediere este de 360 lire si se achita dupa obtinerea licentei.Programul de lucru il faceti singur.Puteti lucra cat doriti ,dupa achitarea sumei pentru inchiriere ,catre angajator ,tot ce castigati este al dvs.Nu sunteti angajat /ora, in calitate de sofer de taxi privat, castigul este al dvs.dupa achitarea taxei puteti ramane cu pana la 1800 lire lunar.

Va putem ajuta in gasirea unei cazari la un pret convenabil,daca doriti singur in camera poate fi in jur de 300 lire

11. pishty2002

pishty2002 New Member

Trophy Points:
    0
    mai sus am postat oferta care am primit-o eu pe mail.Suna foarte bine mai ales ca multe ghilimele ramai cu pana la 1800 Lire pe luna. Sunt multe anunturi in tare de asa fel si sunt foarte tentante pentru oamenii disperati din tara printre care cu rusine recunosc ca ma aflu si eu

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai dreptate sa spui ca suna foarte bine, dar costurile sunt cam piperate. La banii astia poti sa-ti faci singur licenta si sa nu fii legat de o companie, ma intreb care o fi aia.
    Ce nu stii tu, este faptul ca £1800 ca incepator este ceva fantastic. Nu spun ca nu se castiga bine, se poate castiga si mai mult. Problema pe care o intuiesc eu este ca va amageste cu programul de lucru lasat la latitudinea soferului. Vei constata ca, practic, sa ajungi la acest castig trebuie sa muncesti MINIM 12 ore pe zi 7 zile pe saptamana si in 3 luni te transformi intr-un zombie.
    Cere sa ti se spuna pentru care companie vei lucra si in ce conditii vei fi platit, adica cat ti se plateste pe mila, pe timpul de stationare sau bonusuri.
    Aici cererea de soferi este mare si, de regula, companiile care fac recrutari in Romania nu s-au dovedit din cale-afara de serioase. Daca afli despre ce companie este vorba, te pot ajuta eu cu referinte despre seriozitatea acesteia. Succes!

13. anita

anita New Member

Trophy Points:
    0
    buna! am aplicat si eu la firma lui Justin din polonia, si azi am fost contactata telefonic, dar...am intrat pe forum sa vad cat de serioasa este firma lui, si am vazut toate comentariile.cum pot sa fac sa obtin licenta de taxi si cat de sigur este ca pot obtine si un loc de munca?ma puteti indruma in vreun fel?

14. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Loc de munca gasesti,ca sofer de taxi!Atestatul nu costa foarte mult,in jur de 300 de lire.Problema este ca dureaza pana il obtii,in jur de 2 sau 3 luni,timp in care trebuie sa te intretii,adica,chirie,papa,utilitati care costa in functie de oras.Fiecare oras are politica lui in a elibera aceste atestate de sofer de taxi,mai bine zis private hire driver.Deci prin urmare ai nevoie de ceva bani,si nu iti garanteaza nimeni ca vei obtine acest atesta!Trebuie sa cunosti engleza la un nivel mediu,cel putin.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca vrei in Londra te pot ajuta eu, gratuit. Vreau sa spun ca nu trebuie sa ma platesti pe mine, restul cheltuielilor ti le suporti.

16. iceonfire85

iceonfire85 New Member

Trophy Points:
    0
    salut sunt nou pe forum am incercat sa ma angajez prin firma lui derek vb foarte bine engleza atat cat si conversabil cat si scris poate sa ma ajute si pe mine cineva cu mai multe informati despre cum poti si ce acte iti trebuie sa poti fi taximetrist in anglia ice_on_fire85 este id meu eu momentan de 3 ani fac taximetrie in bucuresti

17. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    You can find out what documents you need to be a taxi driver very easily - simply find the Licencing office of whatever town you want to work in. For example, if you want to work in a big city like Leeds then do a search for [taxi licencing Leeds] and you will find all the information you need. In London it is the PCO although I would avoid London - I am sure some people make good money in London but, generally, London is big on promise but small on delivery.

There are substantial costs involved if you do it yourself, such as actually being in the UK to learn the streets (so that you can pass the council knowledge test), rent, bills, the car, the actual licence and tests etc. After all this you still have no guarantee of a job.

Obviously if you go through us then you have all these costs paid by us and then you pay them back in small installments over a period of time.

Whatever option you choose, remember one very important thing - A fool and his money are easily separated..... keep your money in your pocket. NEVER give anybody else money until you are actually sitting in the car, in the UK, working as a driver.

Good luck!
    Justin

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vulpea care nu ajunge la stuguri spune ca-s acri. Londra a fost, este si va fi, de departe, cea mai buna optiune. Numai cateva argumente:
    - optiuni de a alege locul de munca, practic, nelimitate
    - test topo foarte usor. nu se cere cunoasterea strazilor
    - multiple variante de promovare la executiv (in provincie nici macar nu exista ca serviciu, o sa cari gospodine de la ASDA sau TESCO pentru £4-5 pana iesi la pensie), etc -da-da-

19. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    [Quote = 'white' post = 67896] [quote = "justinteixeiravaz 'post = 67865] I Would Avoid London - ... I am sure Some people make good money in London But, GeneRally, London But small is big on promised delivery on ...
    Justin [/ quote]
    Fox says it does not reach that-s stuguri acres. London was, is and will be, by far the best option. Only a few reasons:
    - Options to choose work, basically, unlimited [/ b]
    - Topo test easily. Street knowledge is not required
    - Multiple choice promotion to the executive (the province does not even exist as a service, a housewife who was at ASDA or TESCO for £ 04.05 [/ b] to retire), etc.-da-da- [/ quote]

Yes, you are correct - the Topographical Skills Test is relatively easy but you must pay for it on top of the GBP295.00 that you pay for your private hire (PCO) licence + your UK criminal record check etc. etc. Rent for accommodation can also unbelievably expensive in London (check out www.gumtree.com).

Look, I'm not saying "don't go to London" but I think it is very important to be fully aware of what is waiting for you there.

And regarding my point about London being "big on promise but small on delivery" check this out: http://blogs.mirror.co.uk/investigation ... er-pr.html

As I have said in many blogs, there is absolutely nothing stopping you from going to the UK but the advantage of going through an established agency (like us) is that we have proven ourselves to be reliable over and over again for some years now, setting many Romanians, Bulgarians and Hungarians up in business in the UK. We set the whole thing up for you and pay for everything after Poland - you take care of Poland (EUR150.00 for food and accommodation + the journey to Poland) and we take care of everything else (flights to the UK, accommodation in the UK, car, fuel for the car, food, bills, licencing, training etc. etc. etc.).

See you in Poland!

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    justinteixeiravaz I understand that you recruit Bulgarians, Hungarians and Romanians. What about Poles? I'm just curious.

Share This Page