6 C
London
Friday, January 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UTR

Discussion in 'NINO' started by enya1978, Sep 27, 2012.

1. enya1978

enya1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

va rog mult lamuriti-ma si pe mine ca m=am tot uitat pe direct.gov si nu am gasit informatii.
    Am aplicat pentru NINO ca self employed, l-am obtinut in luna august, nu stiu cum e cu UTR si ce trebuie sa fac.

Daca gaseste cineva timpul sa imi explice din experienta si sa imi dea un link, multumesc mult de ajutor.
    Numai bine!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  3. Sayd

Sayd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Sunt de putin timp in Londra, impreuna cu sotia si dorim sa ne punem la punct actele necesare pentru a lucra legal in UK. In februarie, am lucrat 2 saptamani cu un subcontractor care mi-a cerut datele pentru a ma inscrie ca SE si la serviciu de taxe. Mi-a spus ca a rezolvat si ca sunt Self Employed, si pentru fiecare citanta in baza careia incasez bani, platesc 30% impozit. Am incetat colaborarea cu el si nu prea ma incred in ce mi/a zis aca ca as vrea sa verific dar nu stiu unde..
    As dori si sa obtin numarul UTR dar nu m/am lamurit ce presupune. De la jobcenter, mi/au spus pe scurt ca e un sistem de taxare care se aplica dupa cel al SE. Adica sunt taxat de doua ori?
    Va rog mult, daca stiti unde as putea sa verific ca am fost inregistrat sau nu ca SE si cum e cu UTR, sa/mi scrieti cateva randuri.

Share This Page