19.1 C
London
Wednesday, May 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Utilitati platite vs utilitati primite. E legal?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by AnB, Feb 23, 2018.

1. AnB

AnB New Member

Trophy Points:
    1
    Buna! M-am mutat de curand in Anglia cu studiile si deja m-am lovit de cateva chestii la fel de urate ca unele de la noi.

Povestea e scurta: am inchiriat o camera intr-o casa de 4 pe 7 luni. Am mesajele de la ei si tot, suma platita era pentru gaze+apa+electricitate (internet gratuit). Ajung aici si constat ca ei pana acum i-au dat Lead Tenant-ului suma fixa de 130£ pe luna sa plateasca utilitatile pentru ei 3 ("toata casa"). Ei 3 au venit aici din septembrie, eu am inchiriat si am venit aici din ianuarie anul asta (camera NU a fost ocupata). Agentia nu a ajustat suma pe luna (echivalentul a 4 persoane) si cam refuza sa o schimbe (la fel si proprietarul). Aparent "ar trebui sa ne fie de ajuns, ca face lead tenantul ceva gresit" (e pe cartela). Noi suntem prin urmare nevoiti sa platim in plus (20£ impreuna) in fiecare luna ca sa nu ramanem fara electricitate.

Cum e posibil asa ceva, sa aloce doar 32£ de caciula pe luna pe utilitati ca asa s-au gandit ei si sa nu precizeze in contract sau mesaje/convorbiri? E legal cand e cu asa mult sub media din UK iar consumul nostru tot sub medie se situeaza?! Adica ei ma obliga sa fac dus odata la 3 zile si sa aprind aragazul de doua ori pe saptamana? Agentiile au asa libertatea sa-ti dea totul sau nimic dupa cum se simt ele mai bine fara nicio hartie sau obligatie? Daca voiau alocau si 10£ de caciula pe utilitati si cereau aceeasi suma de bani pe luna ca sa mai bagam noi separat pe cartela 40£/luna si ei sa scoata profit??

Doi la mana, daca lead tenantul primea 130£/luna dar ei trei nu consunau atat (asa "s-a scapat" si mi-a zis) inseamna ca baga restul banilor in... "buzunar"?

Last edited: Feb 23, 2018

Share This Page