7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Util!!! Echivalarea studiilor din ROMANIA

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Anonymous, Aug 1, 2006.

1. iliesancuta

iliesancuta New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tutor . -hello- ello-
    as dori sa stiu daca si-a echivalat cineva diploma de facultate "management" in uk .eu o sa termin faculta in vara si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cu ceva in uk . daca da cum ati procedat? v-a ajutat in gasirea unui loc de munca mai bun ? au tinut angajatori vostri cont de faptul ca ati terminat o facultate in tara voastra.
    mutumesc mult

2. denisls

denisls New Member

Trophy Points:
    0
    Hey! Imi poate spune cineva cam care ar fi costul echivalarii diplomelor la NARIC?

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    incearca link-ul dat de daniel, sau pagina de la narik, din cate tin minte sunt date si preturile undeva.

4. madalin13

madalin13 New Member

Trophy Points:
    0
    Echivalarea studiilor din ROMANIA

salut,am terminat Facultatea de Drept si as vrea sa stiu daca stie cineva cum pot sa-mi echivalez diploma.

5. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Costul la NARIC daca aplici online ste de 39 de lire dar trebuie sa le ai traduse in limba engleza copiile dupa diploma si foaia matricolo.Am aplicat acuma 7 zile si astept saptamana asta ca miau trimis o scrisoare acasa ca le mai trebuie si copiile in limba romana( eu am trimis doar in engleza):):) deci nu e deloc scump....

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
  7. tatus05

tatus05 New Member

Trophy Points:
    0
    Echivalare de diploma

Buna.Am terminat anul trecut colegiul universitar medical si as vrea sa merg anul viitor in UK la munca,pt inceput intr-un azil de batrani ca senior care assistant....ca doara la noi sistemul sanitar e super ok si suntem foarte bine platiti -cmon- mon- ...din octombrie de cand am terminat doar promisiuni si vorbe fara rost aud de locurile de munca...si iacata am ajuns la sfarsitul lunii martie si niciun job....i-mi vine sa urlu -cry2- ry2-
    Bineinteles ca deja am inceput pregatirile pt a pleca dincolo ca n-as mai sta aici nici sa mor....si sincer nush ce sa fac,sa merg pe cont propriu sau prin firma....deoarece stau aproape de cluj(la 100 km) am gasit o firma acolo-Maraly care are niste comisioane de-mi vine sa-mi scot parul -pullhair- ullhair- 1800 de lire-mi se pare enorm de muuuuuuult...desi mi-au promis multe chestii ca totul va fii ok si ca hau si bau...dar sincer nu prea am incredere in ei...si alta chestie care it's very important for me e ca mi-au spus ca dupa ce am terminat the NVQ level 3 and 4 pot sa-mi echivalez diploma de asistent medical si sa lucrez ca registered nurse intr-un spitaldaca cineva a trecut prin asta si stie 100% ca se poate face acest lucru astept niste sfaturi.va multumesc si salut toti romanii din UK....multa bafta tuturor...sa aveti o zi placuta -takecare- akecare-

8. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Echivalare de diploma - Politehnica

Sal!

Sie cineva daca se poate sau daca este in situatia mea si si-a echivalat diploma de absolvent Politehnica, Fac. Mecanica. Ms.

Cele bune! -takecare- akecare-

9. virginia71

virginia71 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Echivalare de diploma

'Neata!Ti-am trimis un mesa, dar nu stiu daca l-ai primit....abia m-am inscris pe site si inca nu m-am dumirit ce si cum...Cauta pe net NARIC, e autoritatea care evalueaza si echivaleaza studiile.Parca platesti o taxa, trimiti prin posta copii dupa diplome si primesti raspuns.Stiu pe cineva care a aplicat si i-au recunoscut studiile.Daca mai aflu ceva, mai scriu.Bafta!

10. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0

ms mult!

11. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    virginia, ai scris bine evalueaza, nu echivaleaza !
    echivalarea o face consiliul/ uniunea la care trebuie sa te inregistrezi.

tatus05 - daca vrei sa lucrezi ca as medical in UK trebuie sa te inregistrezi la NMC (echiv OAMMR) Tot ceea ce ai nevoie pt ate inregistra gasesti la ei pe site. Daca ai cumva de la colegiul din Ro un Certificat de echivalare Europeana , poti obtine pin-ul in cca 3 luni.
    Daca tu vrei sa vii ca si care assistant pina primesti PIN- nr de la NMC e alegerea ta, dar tu, cu scoala care ai facut-o in Ro esti deja echivalent NVQ3 in UK. Asta iti poate certifica Naric Ro sau UK. NU e nevoie sa faci aici NVQ3. Inregistrarea la NMC poti s-o faci si din Ro, problema va fi cand vei vrea sa-ti cauti post, ca nu ai (probabil) drept de lucru si ai nevoie de WP pt care trebuie sa aplice angajatorul.
    Poate de aceea cei de la firma ti-au zis sa vii ca si care ass, sa stai un an aici, sa faci NVQ -prin care poti obtine yellow card, pt studenti, si dupa un an cand vei avea drept de lucru, poti sa iti cauti unde post vrei. INca un lucru important, s-ar putea ca la interviu sa te intrebe despre experienta ,deci n-ar strica sa incerci sa faci ceva in Ro.
    Taxa ceruta de Maraly este enorma...daca citesti pe forum, gasesti multime de info despre cum poti sa vii in UK ca student, cu drept de lucru 20h, iar dupa un an te poti agaja oriunde. Intre timp vei obtine si PIN-ul de la NMC. Poate daca ai timp sa citesti te mai gandesti daca merita sa dai asa multi bani la o firma, sau alegi alta cale mai ..ieftina.
    Sper ca nu te-am confuzt....prea tare -badteeths- adteeths-

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Prietene,nu se merita sa platesti banii astia pt asa ceva,mai ales ca nici nu esti sigur daca e ceva real.
    PIN-ul il poti primi acum si in tara,dupa cum spunea si Splash,chestia e ca ce faci cu el?
    Eu am colege ce lucreaza aici ca si careri de ceva timp,au PIN-ul,si totusi nu au gasit nimic ca RGN(Registered nurse).
    Conteaza f mult cunostintele de limba+experienta.
    Sfat:cauta o firma care te aduce ca si care assisstant (asa am venit si eu),cu bani dati lor cat mai putini,si aici trimiti pt PIN ,si apoi cauti...
    Dar in acest timp vei capata experienta.
    Asistentul medical intr-un nursing home nu face mai nimic din ce crezi tu ca ar face un asistent medical,decat ca da pastile.Si ia decizii:cine merge in pat dupa masa,sau cine mai sta la televizor;
    Aici nursing home-urile sunt toate private,deci un fel de hoteluri pt azilanti,deci un RGN face si hospitality,si multe altele...
    Mai scrie-mi pe PM si mai vb.Bafta!!

14. valentino

valentino New Member

Trophy Points:
    0
    Recunoastere studii Romania

Salut,

Exista posibilitatea de a fi recunoscute diplomele (liceu/facultate) ?

Care sunt institutiile la care se poate apela pt. asa ceva ?

Pentru intocmirea actelor de munca in UK exista posibilitatea intocmirii acestora si pe suport electronic ?

Din ce motiv as prefera sa muncesc in Londra unde din putinele cunostinte pe care le am stiu ca e foarte scump (chirie,transport)...mai ramane si ceva de pus deoparte in cele din urma ???

Multumesc. -eyebrows2- yebrows2-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  16. Anonymous

Anonymous Guest

Re: Recunoastere studii Romania

Valentino,
    Ai incercat efectiv sa te prezinti la un interviu si ti sa spus ca diplomele tale nu sunt recunoscute?
    Depinde si in ce domeniu ai studiat.Probabil nu toate sunt recunoscute si unele trebuie echivalate.Din cate ma auzit eu, medicina si dreptul nu ar fi recunoscute, ba mai mult necesita continuarea studiilor aici pt. a fi echivalate.Liceul nu cred sa fie insa o problema.
    Dar, sa fiu sincera singura experienta pe care o am in legatura cu acest subiect este a mea.Eu m-am prezentat la un interviu, diploma mea de facultate a fost recunoscuta de angajator fara sa fie nevoie sa o echivalez aici si am obtinut postul.

17. an3mona

an3mona New Member

Trophy Points:
    0
    -nosejob- osejob-
    salut,
    am si eu o intrebare: am terminat psiho in tara si aplic anul asta pentru master in Londra. cum este cu echivalarile pentru studiile postuniversitare? cum e cu diploma? ne-o recunosc? am intrebat si la ei dar mare lucru nu am inteles. cica sa intreb la BPS (british psychology association), nici macar lor nu le era clar. HELP!

18. an3mona

an3mona New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- salut,

19. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru studiile postuniversitare nu-ti trebuie sa-ti echivalezi diplomele...ceea ce trebuie sa faci e sa le traduci si sa le legalizezi la un notar, lucru pe care il poti face si in Romania, dupa care le trimiti impreuna cu aplicatia.
    Eu una asa am facut si am fost acceptata.
    Irina

20. an3mona

an3mona New Member

Trophy Points:
    0
    irina, suna promitator! multumesc

Share This Page