11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

USA sau UK?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by andrei83c, Oct 16, 2013.

1. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Stau in zona 3 Wimbledon si chiria e £1400 pt 2 bedroom. Asta e pretul zonei. Dai mai putin, atunci sigur casa are o problema. Inainte sa ajung aici cautasem in zona 6 - Surbiton, unde un 2 bedroom asemanator era £1200+.

Apartamentul precedent l-am avut in Bromley, zona 5 la £725 1 bedroom, pus pe piata dupa ce am plecat la £775. O casa intunecata, rece, cu umezeala, fara geamuri la baie si bucatarie, care mi-a afectat si sanatatea in cele 15 luni de stat acolo. Dar la salariul de 33k de atunci cam atat mi-am permis.

One bedroom la 800-900 gasesti in anumita zone gen sud si sud-est dar la banii astia mai mult ca sigur au o problema. De exemplu am vazut un 1 bedroom in Surbiton la £975 in care puteai sa faci doar baie, nu dus ca nu era loc sa stai in picioare. :)

Faptul ca atat de multi oameni stau in flatshare comparativ cu US si AU cred ca e suficient de graitor.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu de exemplu plătesc 1300 pe 2 double bedrooms în vest, zona 4, la 30 de secunde de gară. Un 1 bedroom prin zonă începe de pe la 850, adică dracul nu e chiar atît de negru.

3. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Incepe de la £850 dar ai sta in el? Ori e la 2 mile de gara, are bucatarie de un metru patrat, nu are lumina naturala, izolare termica proasta. Cat dai atata face, asta e realitatea.

Chiria cu bills pt un loc decent e undeva intre £1500 si £1800. La un venit net de £2000/luna ramai cu nimic dupa ce iei travelcard si mancare. Si asta e un venit mare aparent.

4. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Este un venit bun, mai ales daca vine de la un job permanent.

Cred ca Londra a devenit o mare tzeapa pentru multi.

Munca se transforma in temporary din ce in ce mai mult.

Adica nu e sufiecient ca locuiesc intr-o debara (cazul meu) mai e si aia greu de platit ca nu iti garanteaza nimeni salariu in fiecare luna.

Adi

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Omule, cît timp ești singur nu văd nici un motiv pentru care ai sta în ceva mai mult de 1 bedroom. Un studio ar trebui să fie decent dacă nu fumezi și nu gătești prea des, dar ok, mergem pe 1 bedroom. De la 2 în sus e pentru familii cu copil.

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Există o singură modalitate de a-ți garanta salariul în fiecare lună: trebuie să fii bun în ceea ce faci.

7. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Motivul pt 2 bedroom e pentru parinti si prieteni sa nu doarma pe jos cand vin aici. Dar nu vad relevanta oricum. Tu compari un 1 bedroom ieftin cu un 2 bedroom midrange. Un 1 bedroom bun e cu doar 100-200 mai ieftin ca un 2 bedroom, asta in Wimbledon inseamna £1200+.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dar cine te oprește să cumperi o canapea extensibilă pe care s-o pui în sufragerie? Și nu compar nimic, doar spun că există și variante mai ieftine, altele decît shared room.

Și ți se pare puțin 1200+? Mie unul nu.

9. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Nu, dar daca economia e de doar 200 pe luna prefer 2 bedroom decat canapea extensibila. Dar asta e o alegera personala si nu mai suntem nici on topic. Discutia aici cred ca e de fapt despre ce iti poti permite sa inchiriezi in UK vs US cu un venit mediu.

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    UK e o insulă pe care sunt vreo 60 de milioane de oameni. US e un continent cu 300 de milioane. Mi se pare absolut normal să găsești condiții mai bune dincolo.

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu pt toti USA este cea mai buna alegere. Per total USA ofera mai multe oportunitati si puterea DE cumparare mai mare decat in Uk. Ce faci cu 100USD in USA nu se compara cu UK.

12. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Un om cu salariu normal, sa zicem un sofer isi permite un morgage in US ?

Multumesc,

Adi

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Minimum wage is 7.25 USD

7.25 USD = 4.48178 GBP

Deci lucrezi in murica la inceput pe 4.4 pounds pe ora .

Mortgage s-a dat la toata lumea , inclusiv soferi si a rezultat o criza economica .

Nu stiu cum sunt regulile acolo , dar daca sunt ca si aici (maxim 4X salariul tau), veci nu primesti mortgage cu salar de sofer , poate sofer de dealer sau curve .

avramrad ar trebui sa stie mai bine .

14. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Cum adica ?

Pai ce nu am cravata cu mickey mouse si pantofi de sarpe ?

15. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Daca lucrezi pe minimum wage probabil ca nu poti primi un mortgage ,dar o chirie decenta poti avea,si asta fara share .Eu am locuit in chicago,lucram taxi,faceam cam 800-1000$ pe saptamina la 55-60 ore lucrate,bani ramasi dupa ce scadeam chiria taxiului si benzina,am lociut intr-un one bedroom mare cam 800sq/ft,cartier bun,plateam 750$/luna caldura si apa inclusa,plateam doar cooking gas si curent,cablu/internet era cam 50$/luna, in total cam 900$/luna,un studio ok era pe la 5-600$,un 2 bedroom 1000-1200$,asta in chicago in northside cartiere bune,decente,cu cit mergi mai spre centru preturile evident cresc.
    Eu asta zic ca e mai usor acolo ca om simplu sa duci un trai decent,doar tinerii ,studentii fac sharing,si asta sa nu se plictiseasca,in nici un caz familii,cupluri,in londra sunt niste sharinguri horror 2 fam cu copii mici intro casa plus 1-2 baieti/fete intro camera single,eu am ramas timpit!!! asa ceva in sua e de neconceput
    nu denigrez uk sau londra in nici un fel,desi personal londra nu mia placut deloc,chiar deloc,nu contest faptul ca poti duce un trai decent,dar vorba aia "you get more for your bucks in usa" asta e diferenta si pina la urma si subiectul topicului

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Asta comparativ cu oameni trecuti de 40 ani cu o cariera in spate si care stau in share in Londra pt ca sunt single. Mereu ma izbeste cand aud cuvantul flatmate de la colegi mult mai in varsta.

17. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Da, pai cred ca am doar dous solutii pentru o viata de centa:

1. sa economisesc suficient sa mi iau ceva in Bucuresti si sa ma intorc

2. sa mi iau pasaport British peste 2 ani si sa incerc un job in US

Nu stiu care sunt regulile,
    Ai voie sa muncesti in US daca ai pasaport englezesc ?

Multumesc,

Adi

18. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Din pacate nu, nu e nici un avantaj daca ai pasaport britanic. Incearca loteria vizelor. Ar trebui sa fie deschisa in perioada asta.

Altfel trebuie cu viza H1B de lucru sau L1B transfer intra-companie dar nu stiu daca poti obtine asta cu ceea ce faci tu. Sau casatoria ;)

19. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Suna destul de greu sa ajungi in US.

Ce alte solutii mai usoare ar mai fi ?

Adi

20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Se poate emigra in Canada, AU sau NZ dar trebuie sa ai una din calificarile cerute de ei. Care e calificarea ta mai exact?

Share This Page