14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

USA sau UK?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by andrei83c, Oct 16, 2013.

1. andrei83c

andrei83c New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am o intrebare care ma macina de foarte multa vreme, si anume, daca se merita sa plec din USA spre UK.
    Aici, eu si sotia mea castigam peste 1000$ pe saptamana, chiria este de 1000$/luna iar viata nu e asa de scumpa.
    Ceea ce ne "omoara" este distanta de casa (15 ore de zbor) si bineinteles pretul biletelor de avion. Eu sunt de meserie mecanic auto doar ca aici nu fac asa ceva... Ca sa invarti un surub in america iti trebuie licenta... Sunt curios cat se castiga in UK ca si mecanic auto sau in alte job-uri...
    Va rog sa imi raspundeti sincer!
    Cu stima Andrei

2. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Cred ca trebuie sa ai mai multe motive pt a renunta la US pt UK pe langa costul biletelor de avion. Ia in calcul stilul de viata, planul social, statutul etc.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

3. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Andrei,eu am stat 8 ani in chicago si citeva luni in londra,sfatul meu e sa stai linistit acolo in sua,e mai usor si mai bine din aproape toate punctele de vedere,sincer singurele avantaje ale uk-ului sunt NHS-ul(national health service) si faptul ca esti la 3 ore de romania.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca ar trebui comparata londra cu NY, chicago e mult mai bun decat NY... http://www.wandawanders.com/content/view/87/76/

poti vedea joburi/salarii http://www.indeed.co.uk/Car-Mechanic-jobs-in-London
    londra insa e mai aglomerata si scumpa, mai degraba in afara londrei

dar faptul ca esti aproape si gasesti avioane de pe 3 aeroporturi din UK spre 7 aeroporturi din RO mi se pare f important.
    la fel chestii gen fus orar(doar 2h diferenta), mancare romaneasca, cultura europeana...
    apropo, biletele incep de pe la £30-40 un drum/pers...

5. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Din punctul de vedere al dimensiunii nu poti compara londra cu chicago,londra e mult mai mare,dar asa in general in sua e mult mai usor sa faci bani,casele/apartamentele au o suprafata normala ,nu cutii de chibrituri vechi si inghesuite,crede-ma o sa te simti ca un peste intrun borcanel,e horror,chiriile sunt mai ieftine in general in sua,viata e mai ieftina in sua, banii au alta valoare ,sistemul financiar e mai lejer,potzi sa iti faci mai repede un credit card,sa iti construiesti credit scorul,sa accesezi un imprumut,sunt multe de spus.....,mai multe plusuri decit minusuri,nunstiu umde stai tu in sua ,dar de ex in chicago,gaseti tot ce vrei tu in materie de produse romanesti,de la eugenii la vinuri,bere,mici,etc...restaurante traditionale ,medici de toate felurile,avocati,gradinite in limba romana,biserici..etc...cam tot ce vrei,eu daca ar fi sa aleg acum miar lua cam 2 miimi de secunda,sua all day:):)

6. andrei83c

andrei83c New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc avramrad!
    Cred ca am sa imi vad in continuare de viata in USA... cat va mai merge. Iti multumesc pentru sfat si sper sa mai tinem legatura.
    Cu respect, Andrei!

7. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    No problem man,take care!!!!

8. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multi pleaca din UK inclusiv britanici, am auzit o statistica ca 400 de englezi emigreaza in fiecare zi.
    Smecheria e ca atunci cand vii in Londra concurezi cu oameni care vin din tari cu nivel de trai mult mai mic decat Ro.
    Gen 1 lira pe ziua de munca.

Astia stau cate 20 intr-o camera si daca castigand 30 de lire / zi li se pare o avere.

Dupa 4 ani de Londra, chiar nu mai stiu de ce stau aici. Singura chestie care o fac aici este sa platesc chiria.

Sa avem o zi buna.

Adi

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Adi, exagerezi putin (mai mult).
    Revino-ti ca se poate, dar cu eforturi in directia propice...

Succes, tuturor!

10. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Exagerez ?

Bineeee, uite aici: http://www.telegraph.co.uk/news/politic ... drain.html

Cat despre cum esti tratat la locul de munca ca un animal avand in vedere ca stau altii 100 la coada sa ti ia mult ravnitu job care iti permiti sa ti platesti chiria si chiar sa ai bani si de autobuz.

Directia propice ? Da, un bilet spre un loc normal, unde esti respectat si unde salariul e mai mult decat chiria la o debara.

Sa fie de bine.

Adi

11. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Adi, in ce domeniu lucrezi de zici ca esti tratat ca un animal? Sunt in UK de aproape doi ani si niciodată n-am simţit ca am fost tratat necorespunzător. Bine, am avut si eu clinciuri cu şefii ca na, aşa e viaţa, dar cred ca nimeni nu te poate trata aiurea dacă nu te lasi tratat aşa. Crezi ca in US o sa fie numai lapte si miere?

12. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Intr-un fel are dreptate Adi vizavi de chirii. Aici cu un salariu "bun" de 40k nu faci mare lucru ca chiria e mai mult de jumate din el. Daca nu esti casatorit sau in concubinaj e cam greu sa iti permiti sa inchiriezi un apartament in Londra, fie ca esti inginer, doctor sau programator. Mi-aduc aminte anul trecut am fost la Chicago si am cunoscut 2 programatori romani din aceeasi generatie cu mine, '84. Unul avea apartament in centru, chiar langa rau, al doilea o casa intr-o suburbie la cateva statii de metrou de downtown. In Londra nici vorba de asa ceva, flatshare e singura optiune. Fostii mei colegi din San Francisco, era primul lor job deci nu castigau prea mult, si totusi stateau in studio-uri in oras. Un studio in oras costa cat o casa in suburbie acolo.

In Australia am stat la o prietena care lucra in marketing pe o pozitie junior, practic primul ei job si statea intr-un unit cu 2 dormitoare plus living si gradina mult mai mare decat apartamentul meu de aici cu acelasi numar de camere. Si castiga doar vreo $55k. Daca ea ar veni sa lucreze la Londra pe aceeasi pozitie ce credeti ca ar face? Evident flatshare.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Totuși cât ar trebui să fie chiria corectă pentru o casă care costă 1 mil. lire ?

Sau cât costă o chirie in centrul New York -ului ?

Sau putem pune Chicago pe aceeași linie cu Londra ?

14. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Man,chicago ca dimensiune e mai mic ca londra,dar in general in sua e mai usor sa duci un "decent living" decit in uk.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu contest asta , dar și acolo sunt chiriile mari .
    Am prieteni care se descurca foarte bine acolo , dar am prieteni care se descurca foarte bine și aici .

Nu chiriile sunt mari ci facem noi prea puțini bani .

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Încearcă și tu undeva în zona 3-4, nu în Chelsea and Kensington și-o să vezi chirii cît de cît normale. Un studio ar trebui să fie pe la 6-700, iar one bedroom 8-900. La 40K salariu mi se pare mai mult decît rezonabil.

17. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Pai da, se castiga prost aici. Daca as lucra ca angajat permanent in UK as lua vreo £50k si in US vreo $120k si in Australia tot £120k. O mica mare diferenta.

Alt aspect. Am facut plinul la o masina acum 3 saptamani in UK si am dat £110. Am facut plinul unei masini cu acelasi rezervor in US cu doar $55. Roadtrips in UK? Never again!

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Vezi că-s și războaiele de prin Orientul mijlociu bune la ceva.

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  20. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Hai sa nu o mai aburim, si sa lasam cifrele sa vorbeasca.
    20,000 de lire pe an un salariu normal sa zicem in Londra, dupa taxe asta inseamna £ 315 pe saptamana.

20,000 lire = 315 pe saptamana dupa taxe.
    Studio -200 pe saptamana (asta in Ilford, NU va ganditi ca va apropiati de centru, am inclus bilurile )
    Food - 40 (5 sau 6 lire pe zi macar tot cheltui )
    Transport - 35 ( Tube si autobuz)
    Telefon mobil - 5
    Haine - 5 (tot cheltui macar 260 pe an ca sa iti cumperi haine, chiar daca iei numai de la reduceri)
    = 25

Deci iata cum un salariu normal se transforma in 25 de lire pe saptamana dupa ce scadem un trai minim decent.
    Si daca iesim in oras la o bere ce se inampla ?
    Ati ghicit ! Suntem in datorii.
    Si da, din pacate eu dupa 4 ani de stat pe aici si terminat o calificare profesionala inca nu am 20 k.

Sa avem un weekend placut.

Adi

Share This Page