20.1 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Update @ Radio Romani-Online

Discussion in 'RADIO ROMANi ONLiNE' started by radio, Jan 2, 2008.

1. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Intr-adevar, si muzica romaneasca veche are loc de cinste la Radio Romani-Online. In fapt, difuzam doar ce e bun, indiferent ca e nou sau vechi. Sper sa prinda pe cat mai multa lume.

Va asteptam pe link-ul de auditie http://radio.romani-online.co.uk:8000/listen.pls .

Radio Romani-Online va aduce stiri in fiecare ora, informatii si promo-uri ale celor mai importante evenimente pentru romanii din UK.
    De asemenea, daca aveti o preferinta muzicala sau mai multe, trimite un mail la radio@romani-online.co.uk . Acestea vor fi difuzate in cadrul emisiunii By Request, seara de la 8.

De la 11pm ai "Romani-Online, Chillout", emisiunea in care-ti servim muzica ambientala, smooth jazz si chillout pana dupa ora 1am.

Auditie buna!

2. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Wow faina muzica ...chiar imi place radio Romani -Online UK...
    Super fain si chiar ma bucur ca am descoperit (cam tarziu ce-i drept..) ca avem un radio in UK asa fain ... -badteeths- adteeths-
    Am si eu o preferinta aveti cumva Bob Marley- Don`t worry be happy?asta pentru toti romanii care se plictisesc sau se cramponeaza de rutina serviciului imi place la nebunie melodia ...
    THX si keep the good work... -takecare- akecare-

3. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    By Request

Iti multumim Andrada ca ne esti alaturi.

Intra si piesa ta acum(10.40pm), desi cred ca e vorba de Bobby McFerrin.... . Chiar asa.. periculoasa rutina in care dam cateodata. Cel putin in timpul saptamanii e greu sa scapam de ea.

Ne bucura ca iti place muzica de la Radio Romani-Online.

E bine ca ne-ai gasit, chiar si asa, mai tarziu. Sper ca vom reusi sa scoatem din monotonie pe cat mai multi. Planurile noastre nu au ajuns inca la plafonare.

Te mai asteptam si altadata!

O seara frumoasa,

Cristi.

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    La semnalul urmator va fi ora 17.45. -eyebrows2- yebrows2-

Mai aveti 2 ore si 15 de minute pentru a va trimite preferinta muzicala la radio@romani-online.co.uk care va fi difuzata in cadrul emisiunii "by request" incepand cu ora 8pm.

P.S 1. Micile bucurii ale vietii ne pot aduce zambetul pe buze, nu? In ce data suntem azi? -scratch- cratch- -love3- ove3-
    P.S 2. E gratis -lol- ol-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

As avea si eu o preferinta Dido 'Life for Rent" dedicata tuturor romanilor dinafara tarii si celorlalti care inca mai aspira...

Multumesc mult pt. melodie si pt. ca existati!

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa intervin din nou,muzica excelenta,am ajuns sa vin acasa,si nu mai deschid MAX-TV-ul,sa ma omoare aia cu coruptia sau cu Elodia disparuta,mai nou,ci deschid repede winampul.
    WELL DONE!
    Ce zici Cristi,gasesti pana maine seara un Phoenix,cu Mugur de fluier?

7. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Happy Valentines Evening! :)

Sper ca ati avut o zi asa cum v-ati dorit-o. Poate nu sunteti genul de indragostiti comerciali, cum poate fi considerata sarbatoarea de azi.
    Dar cu siguranta putem fi indragostiti, in sens general, ..de ce nu?

Indragostiti de flori, de muzica, de natura sau chiar de oameni.

Imi doresc ca fiecare dintre voi sa fi gasit, in aceasta zi, un strop de satisfactie sufleteasca.

Si eu va multumesc ca existati, ca va impartiti timpul intre ceea ce faceti si ceea ce se aude la Radio Romani-Online.

Rebecca .. am difuzat si piesa ta favorita, la o ora si ceva dupa postarea mesajului. La fel si Phoenix, pentru Cata si toti cei care vad speranta in razele de Soare, aflat in plin 'avant' primavaratec.
    Pentru a beneficia de rapiditate in difuzarea piesei favorite, va sugerez sa trimiteti un e-mail la radio@romani-online.co.uk .

Va mai astept!

Cristi.

8. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
  9. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    BBC Romania la final.

Dragi ascultatori ai Radio Romani Online,

Dupa cum, probabil, ati aflat deja, BBC Romania isi inchide redactia de emisiuni in limba romana. Din pacate 1 August este ultima zi in care ii vom mai putea asculta.

Fii pe receptie pentru a asculta ultimele emisiuni BBC in limba romana, in direct la Radio Romani Online. Cea din urma retransmisie va avea loc de la ora 7pm (gmt) pana la 7.30pm .

BBC Romania, iti multumim pentru intreaga contributie adusa peisajului media romanesc! Sper ca cei ramasi pe piata sa va egaleze profesionalismul.

Echipa Radio Romani Online.

10. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Stirile Deutsche Welle la Radio Romani Online

Dragi Romani Online,

Dupa cum probabil stiti deja, de la 1 august, BBC World Service a scos din lista de programe stirile/emisiunile in limba romana. Suntem convinsi ca absenta lor nu va putea fi usor inlocuita de catre nici un alt radio de stiri. Dar pentru ca viitorul ne apartine, privim inainte optimisti.

Din nevoia de stiri proaspete, incepand cu data de 4 august vom retransmite din inima Europei, stirile Deutsche Welle.

De luni pana vineri, stirile de la orele 10, 12, 14, 17 vor fi difuzate in grupaje a cate 15 minute. Iar, de la ora 19, vom fi in contact cu ultimele noutati din Romania, Europa si din lume. O sinteza a cate 60 de minute a principalelor stiri si evenimente din ziua respectiva.

Speram ca efortul nostru de a va mentine ascultatori informati sa fie pe masura asteptarilor dumneavoastra.

11. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Identitatea pieselor, la Radio Romani Online

Dragi prieteni,

De ceva timp am muncit la editarea ID3-tag_ului pieselor din baza noastra de date. Cu foarte mici exceptii, de acum inainte veti avea parte de afisarea titlurilor/artistilor de fiecare data cand ne ascultati. Astfel, va va fi mult mai usor sa identificati o piesa nou auzita care va place dar nu stiti de unde sa o luati. Tot simplu va fi sa aflati mai multe despre un artist anume, mai ales daca ne ascultati din Winamp(faceti click pe numele artistului iar in cateva secunde vi se va deschide in soft o pagina cu toate informatiile disponibile).

De asemenea, au fost introduse notificari pentru fiecare emisiune in parte. Speram sa gasiti utila aceasta noua optiune.

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Radio-va multumesc din nou ca existati!! -nr1- r1-
    Iata,am petrecut o dupa amiaza excelenta in compania voastra,in detrimentul stirilor din tara despre accidente/babe violate/primari corupti/fotbalisti nascuti talente si morti sperante/etc/etc.
    Si chiar in detrimentul J0 din China,pe care le voi viziona diseara la munca,printre picaturi...
    Concluzia?--m-am simtit excelent ascultandu-va,am fost informat,iar muzica-SUPER.pACAT CA TRE SA PLEC LA MUNCA,DAR,DATORITA VOUA PLEC INTR-UN TON F OPTIMIST.
    Felicitari din nou!!!!

13. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Radio Romani-Online

Cata', ma bucura sa aflu ca esti printre ascultatorii Radio Romani Online si mai ales ne bucura sa stim ca nu existam pe degeaba. -stunned- tunned-

Ii salutam pe toti cei care se afla alaturi de noi in mod frecvent sau in mod trecator. Printre ei se afla persoane aflate in UK, Romania, Spania, Grecia, SUA, Belgia, Austria, Germania si chiar India (n.r. : conform datelor din ultima saptamana).

Faptul ca reusim sa si satisfacem gusturile ascultatorilor nostrii e unul dintre motivele pentru care continuam efortul nostru de a emite la anumite standarde! Astfel de mesaje ne motiveaza sa mergem mai departe, sa investim timp in ceva ce are la baza pura pasiune.

Din pacate, in ultimele cateva zile s-au strecurat cateva erori pe partea de retransmitere a stirilor Deutsche Welle. Acestea au fost rectificate. Speram sa nu se mai repete. Pe aceasta linie, ne cerem scuze si va multumim pentru intelegere!

Tuturor, un weekend excelent, oriunde v-ati afla!

Cristi Havrincea
    coordonator radio.

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva probleme cu radioul?Si ieri si azi nu am reusit sa intru-adica intram dar receptia era proasta,bufferingul nu trecea de 40%.

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Din nou o dupaamiaza excelenta alaturi de voi,o mentiune in plus pt stirile de la Doiche Velle (sper ca asa se scrie),oricum,stiri care nu le-am auzit nici pe canalele romanesti de TV.
    Si ,pt ca totul sa fie si mai bine,acum va pot asculta cu Real Player (e favoritul meu),unde am posibilitatea sa record eventuale melodii,sunt curios sa vad diseara la munca cand nu voi fi on-line,daca sunt salvate in my library,sau le pot accesa doar cand sunt online.
    Well done,!! -nr1- r1-

16. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Servus Cata',

Merci frumos pentru mesajul tau.

Ne bucura ca reusesti sa te destinzi ascultandu-ne! Inseamna ca nu facem chiar rau ceea ce facem -badteeths- adteeths- .

Stirile "Deutsche Welle" sunt si ele un plus important. Grupajele de stiri Deutsche Welle acopera Europa, Romania cat si restul mapamondului. Le apreciem munca de zi cu zi!

E bine ca ai reusit sa ne setezi parametrii de auditie si in player-ul tau favorit. Cred ca acum iti e mai usor, daca nu - cel putin mai convenabil/placut sa ne asculti.

Iti dorim auditie buna, pe mai departe, cu Radio Romani Online.

Te salutam! Aceleasi salut intregii tale familii!!!

Cristi.

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Radio,ca o idee asa,care sunt sansele sa difuzati si stiri din sportul romanesc?
    Nu cunosc exact cum sta cu copyrightul,dar,daca nu puteti prelua de undeva,ceva de genul sa le cititi voi ,sau ceva de genul acesta.

18. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Merci!

Voi tine cont de sugestia ta, Cata'. Promit sa ma ocup de asta. Sper sa am rezultatele la care speri si tu!

Cristi
    coordonator radio

19. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Un nou stream Radio Romani Online,

Dragi prieteni ai Radio Romani Online,

Am placerea de a va anunta ca, incepand cu 25 septembrie 2008, Radio Romani Online isi extinde capacitatea de transmisie. Practic, va fi dublata. Prin acest fapt de mult dorit si in cele din urma implinit, ne veti putea asculta si in functie de calitatea liniei de internet pe care o aveti la indemana.

Astfel, daca ne veti asculta direct din pagina site-ului, puteti sa alegeti intre receptia de foarte buna calitate si cea de medie calitate. Pentru o foarte buna calitate a auditiei, veti avea nevoie de cel putin 128 kbps largime de banda. Auditia de medie calitate are pretentia la doar 48 kbps.

Am adus aceasta optiune pentru a preintampina nevoia de limitare a traficului, la care trebuie sa fie atenti unii din ascultatorii nostrii care au abonamente internet cu transfer limitat dar si pentru a oferi o mai buna auditie celor cu un internet mai putin puternic.

Link-urile de ascultare sunt urmatoarele:

high bitrate: http://radio.romani-online.co.uk:8000/listen.pls
    low bitrate: http://radio.romani-online.co.uk:8048/listen.pls

Va asteptam cu hituri mult mai bine alese, o varietate a muzicii imbunatatita si cu stiri proaspete de la orele 10am, 12pm, 2pm, 5pm & 7pm. Alte noutati si surprize placute sunt in pregatire. Despre ele in alte randuri.

Tuturor, auditie excelenta!

Cristi Havrincea
    Radio Romani Online

20. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Colinde la Radio Romani Online

E decembrie, o luna care a debutat in UK cu temperaturi care parca ne aduc aminte de temperaturile de acasa in preajma Sarbatorii Craciunului.

Londra si orasele in gnr sunt mai animate ca niciodata. Oferte peste oferte, bilete de avion tot mai scumpe, planuri peste planuri... o alergatura continua. Un ritm din care ne lipseste ceva ce simtim cu totii: Colindul.

Colindele, de care ne leaga atat de multe memorii, se fac de acum auzite la Radio Romani Online!

Menite sa completeze atmosfera de dinaintea Craciunului, speram ca va vor incalzi sufletul cel putin pe atat de mult pe cat au reusit sa il incalzeasca pe al nostru atunci cand am selectat ce e mai bun dintr-o lista deja rafinata.

Aveti grija de voi!

Auditie buna,

Cristi Havrincea
    Coordonator Radio.

Share This Page