4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UNITED AGAINST DISCRIMINATION of ROMANIANS

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ukcollege_student, Dec 7, 2013.

1. ukcollege_student

ukcollege_student New Member

Trophy Points:
    0
    Pe data de 9-Decembrie 2013 orele 13:00
    10 Downing Street
    SW1A 2AA
    Va avea loc acest protest
    Ziarul scris Daily Express a lansat o petitie adresata Prim Ministrului DAVID CAMERON de a se impotrivii Uniunii Europene si a mentine restrictiile pe piata muncii pe termen nelimitat . Acestia au fost si sunt sustinuti de o mare parte dintre politicieni in disperata cursa spre a castiga voturile electorale .
    Recent David Willetts (Ministrul Universitatilor) a spus : We have suspended all loans to students of Romanians and Bulgarians nationality,based on eligibility to access those loans .
    Am investigat sute de cazuri unde studentii indeplinesc toate conditiile referitoare la dreptul de a accesa imprumuturile pentru studenti(student loans) , dar acestea de asemenea sunt tot blocate si in multe cazuri l-i sa spus ca nu mai sunt in masura (no longer eligible) de a primii acste fonduri .

Cerem tuturor Romanilor si Bulgarilor sa ne sprijinim reciproc prin acest protest impotriva CAMPANIEI DE DISCRIMINARE care sunt impotriva DREPTURILOR EUROPENE ale cetatenilor .
    Romanii si Bulgarii nu trebuie sa fie numiti ''a doua clasa a Europei''
    Daca va pasa de viitorul nostru in aceasta tara , atunci trebuie sa fim UNITI IMPOTRIVA DISCRIMINARII .
    ukcollege Student

2. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sincer am semnat-o p-aia de la Daily Express deja deci cred ca nu ma mai calific pentru asta...

3. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Mesajul era pt cei carora le pasa, in plus, reamintesti ceva ce noi stiam deja...sau iti gadila ego-ul atat de tare isprava asta ?

Nu doar pentru asta...

4. ukcollege_student

Trophy Points:
    0
    Pt. iris (multumesc , apreciez sa vad un roman caruia ii pasa)
    Asa ceva nu am mai vazut , acest mesaj a fost postat pe toate site-urile din UK cu profil diaspora .
    Nu i-mi vine sa cred cate lucruri oribile au fost spuse de catre concetatenii nostrii in legatura cu romanii carora chiar le pasa de viitorul lor in aceasta tara . Jigniri si injuraturi , blesteme si acuzatii aduse la adresa celui (eu) care a avut ''curajul'' sa posteze aceasta chemare la protest impotriva nedreptatii care din 2007 incoace este aplicata rasei noastre si a bulgarilor .
    Intrebam si intreb din nou : unde sunt romanii adevarati ? unde este unirea ? de ce fugim cand trebuie sa ne aparam drepturile si neamul nostru ?

5. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Imi pasa in general, ukcollege_student, dar in cazul de fata, indraznesc un sfat : orice apel public la mobilizare, pentru o cauza sau alta, cred ca isi pierde rau din credibilitate, daca nu respecta niste conditii minime de forma si fond. Erorile ortografice, heirupismele, pe mine m-ar face sa ma gandesc ca initiativa este poate a unui grup de pustani teribilisti, dornici de putina zarva sau popularitate. Si asta m-ar tine acasa sau tacuta, dupa caz, chiar daca imi pasa.
    Cine vrea sa fie luat in serios, trebuie sa ia in calcul si aspectul asta.

Ai/Ati investigat tu/voi, adica cine ?...cine esti/sunteti ? Chiar si informatia asta, sa stii cine este in spatele unei initiative, indiferent ca e vorba de persoane fizice, sau una sau mai multe organizatii, da credibilitate unui apel

(Am un feeling ca tot tu ai initiat si acel apel pro-Pungesti...Gresesc? )

6. Anonymous

Anonymous Guest

Iris,
    pana la urma protesteaza pentru ce? Impotriva unui ziar?
    E o absurditate in tara libertatii presei!
    Legat de Student Loan, hai sa vedem cati "fake" a descoperit acest initiator de protest.
    Hai sa vedem ce a facut el, ce organe de cercetare a anuntat dumnealui despre valul imens de diplome, facturi si certificate de nastere facute in photoshop sau chiar in paint!

A protestat cineva impotriva acestei mafii, care a facut rau studentilor romani adevarati!
    Eu nu am auzit de un student care sa fi indeplinit cerintele de la Student Loan si sa nu fi primit banii. Am auzit de f multi care au tras teapa si nici nu au vreo remuscare!

7. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Despre asta vorbeam si eu, John-Nutt, despre lipsa de credibilitate a acestui apel. La modul general as putea intelege diverse moduri de protest (ma refer la anti-discriminare, nu la loan-uri, pe asta ne-am facut-o cu mana noastra) pt ca aici nu e vorba doar de un ziar, ci de o campanie media intreaga, de declaratii publice ale unor politicieni, etc, dar o initiativa ca cea de fata, facuta pe genunchi, ma indoiesc ca va avea vreun ecou.

(Rivedhaul nu avea vreo problema legata de credibilitatea acestui apel, el doar a gasit oportunitatea sa ne mai aminteasca o data, ca se numara printre semnatarii petitiei impotriva romanilor, pare mandru de asta)

8. Anonymous

Anonymous Guest

Omul viseaza sa aiba insula lui, fara nimeni prin preajma.
    Nu cred ca peste tot ti se cere pasaportul. Poti spune lejer ca esti dintr-o tara foarte indepartata, de care nu a auzit nimeni. Asa poti sa te arari dezgustat de ce natii vrei tu, romani, tigani, indieni...

9. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Iris, Iris... ce te mai mananca limbutza...
    Incerci sa-mi declari cumva un "razboi" al declaratiilor contradictorii si a jignirilor? N-ai stare in degetzele cand vezi ca postez ceva despre romani?
    Doresti neparat un schimb de replici cu mine? Astept provincia.

10. ukcollege_student

Trophy Points:
    0
    Acest mini-sondaj a fost realizat de studenti atat bulgari cat si romani in diferite colegii din Londra . Pliantele au fost impartite in data de 04.12.2013 . Nu este o amenintare , ci doar un protest pasnic impotriva nedreptatilor facute de statul englez catre romani si bulgari , care includ si dreptul la libera piata a muncii . Nu se cer beneficii , se cer drepturile care se cuvin oricarui cetatean din Europa , iar celor care indeplinesc conditiile pentru Student Loan sa li se faca dreptate .
    Stim cu toti de falsuri si escrocherii , acestea exista si in randul altor natiuni , in mare parte sunt englezii . Nu v-ati saturat sa aparem in ziare in fiecare luna cu ceva rau si nou despre Romanian and Bulgarian ?Trebuie sa aratam ca sunt si Romani si Bulgari cinstiti.

11. Crissy60

Crissy60 New Member

Trophy Points:
    0
    . Nu este o amenintare , ci doar un protest pasnic impotriva nedreptatilor facute de statul englez catre romani si bulgari , care includ si dreptul la libera piata a muncii . Nu se cer beneficii , se cer drepturile care se cuvin oricarui cetatean din Europa , iar celor care indeplinesc conditiile pentru Student Loan sa li se faca dreptate .
    Stim cu toti de falsuri si escrocherii , acestea exista si in randul altor natiuni , in mare parte sunt englezii . Nu v-ati saturat sa aparem in ziare in fiecare luna cu ceva rau si nou despre Romanian and Bulgarian ?Trebuie sa aratam ca sunt si Romani si Bulgari cinstiti.

Sunt in toatalita de acord cu ce s-a scris ! Sustin , moral macar, protestul. Fizic n-am cum sa fiu acolo pentru ca nu stau in Londra.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Tocmai, eu m-am saturat sa tot vad asemenea articole in ziare. Sunt ferm convins ca nu e nimeni discriminat daca respecta legea.

Motivul este, dupa cele ce le spui tu, ca pe altii ii lasa sa fure iar pe romani nu.

13. ukcollege_student

Trophy Points:
    0
    Nu , John - Ion
    Motivul este nedreptate si asocierea multor criminalitati cu natiile noastre , ascunzand defapt majoritatea faptasilor care reprezinta un numar mult mai mare decat al romanilor si bulgarilor .
    De acord cu tine , legea trebuie respectata , de aceea trebuie facuta dreptate .

14. Anonymous

Anonymous Guest

Pai o luam de la capat. Care e discriminarea?

15. ukcollege_student

Trophy Points:
    0
    ''nedreptate si asocierea multor criminalitati cu natiile noastre , ascunzand defapt majoritatea faptasilor care reprezinta un numar mult mai mare decat al romanilor si bulgarilor ''

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Gresesti amice , suntem locul doi la parnaiasi dupa polonezi si nu uita polonezii sunt peste un milion , noi 100.000 , pe deasupra noi nu suntem pe locul doi ca si numar .

Da , sunt date oficiale date de ministerul de justitie .

Pune la vanzare orice marfa furata , toti o sa dea navala sa se bucure de un pret mic , uitand ca sunt la fel de vinovati ca si cei care fura , astia suntem tinere . Nu te lasa ametit de vorbe frumoase si cateva randuri scrise corect gramatical , natia romaneasca e o natie de hoti si nu meritam sa fim in Europa . Stiu , sunt 0.0001% oameni corecti si imi cer scuze in fata lor .

Tu care esti in domeniul manevrelor cu ,,scoala moca,, nu stii ca 75% dintre cererile de loan facute de romani au probleme ? Cum se numeste ? Frauda ? Tu chiar crezi ca restul 25% sunt pe bune? Nu tinere , doar ca au avut acces la o imprimanta mai performanta .

Picard out .

17. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Ma infricosezi, Rivedhaul :)
    Recunosc ca intr-un "razboi", eu nu as putea face mai mult decat ai facut tu singur deja, autodescalificandu-te prin ceea ce ai spus. Pe de alta parte, jignirile nu sunt apanajul unui om educat, iar tu esti un om educat, deci despre ce vorbim?

Povestea este asa : faptul ca tu postezi ceva despre romani, nimic deranjant, o face toata lumea pe aici. Faptul ca tu nu simti nimic fata de propria tara, iar nimic deranjant, nu esti primul , nici ultimul, si consider ca handicapul este doar al tau. Mai mult decat deranjant insa, este modul suburban in care te exprimi, complet nedemn de un om care se pretinde educat. Pai daca un om, care a predat altora, la nivel universitar, asa cum ne-ai spus, se exprima asa, ce pretentii pot exista de la cocalarii sau nemernicii care dau azi "albul" imaginii Romaniei in UK si nu numai ?

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca aici, pe forumul asta exista niste oameni, adunati sub titulatura de "romani-online". Desi multi din ei isi varsa naduful aici zilnic, mai cu tristete, mai cu furie, in privinta lucrurilor urate legate de tara lor, desi unii din ei nu ar recunoaste asta nici in ruptul capului (stiu eu vreo 2-3 :) , sunt aici pentru ca isi simt inca radacinile, iubesc inca tara, mama naturala daca vrei, desi acum sunt crescuti de o mama adoptiva intr-un loc unde se simt acasa. Iar intr-o familie iti iubesti mama chiar daca nu este un ideal de mama, iti iubesti tatal, chiar alcoolic fiind, iti iubesti un frate, chiar mai sarac cu duhul, oaia neagra a familiei. Este in legea firii sa fie asa. Aici este o bucata de Romanie, dragule. Tara aia imputita pe care tu te-ai c...at. Ce cauti aici?

Stii, paradoxal, atunci cand unul din noi ar spune ca se c..a pe rasa neagra, sau pe evrei, sau pe mai stiu eu cine, ar putea raspunde in fata legii. Pe Romania avem voie sa o facem, nu ni se intampla nimic. Si nici nu ne temem de vreo reactie, Romania nu isi poate face cont pe romani-online, ca sa se apere.

A existat la un moment dat, in istoria Romaniei, o printesa, Ileana (ajunsa in exil in America), si mai apoi niste carti ale ei. Intr-una din ele se intreba si-si raspundea , "Care este legatura dintre Iasi, Sinaia, Brasov, Bran si Massachusetts, astazi?"... "Exista un fir de aur care le leaga si le face sa fie una (...). Firul care le tine pe toate laolalta este dragostea in multele si uimitoarele ei forme; dragostea de frumos, de copii si de toti oamenii, dragostea de casa si de tara si, pana la urma, dragostea pentru Dumnezeu - a carui iubire desavarsita le cuprinde pe toate celelalte."
    Probabil ca firul ala nevazut, dar rezistent, care face legatura intre Ploiesti, Cluj, Constanta, Londra sau Manchester, facandu-le sa fie una, ii aduna si pe oamenii de aici. Au facut-o, o fac si o vor face, chiar daca tu te-ai defecat pe tara lor

Deci nu vreau razboi cu tine, Rivedhaul. Nadajduiesc doar la un pic de decenta din partea ta. Am luat deja la cunostinta ca urasti, ca ai semnat petitia impotriva romanilor, ca Romania este privata ta pentru disconfortul gastro-intestinal, nu trebuie sa te repeti, sper doar cu indarjire ca nu exista multi forumisti aici, care sa vada in asta vreun act de bravura. Si lasa-ma sa te citesc doar pe topicele acelea unde esti absolut ok si faci lucruri care chiar merita apreciate

18. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Ukstudent_college, desi stangace organizarea si programul-platforma de "lupta", desi vad ca v-au interpelat multi din cauza de gramatica ce stirbeste credibilitatea , desi drapelul romanesc e asezat invers, desi v-ati luat bobarnace cu duiumul din stanga si dreapta, ba unii au platit cu jobul, din cate am citit, pana la urma important este ca exista o VOCE, ca romanii inca tin aproape.
    Succes pentru maine !

https://www.facebook.com/events/4455936 ... r=calendar

19. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page