18 C
London
Friday, July 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Unirea Moldovei cu Romania

Discussion in 'Politica' started by crimm, Oct 21, 2012.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Acum, la "TVNasul" manifestatie in Bucuresti pentru unirea Romaniei cu Moldova.

http://live.nasul.tv/

Ce frumos ar fi sa vedem cat mai curand realizata unirea, dar ce ne facem cu politicienii astia care nu sunt in stare sa vada de problemele Romaniei, cum sa avem incredere in ei ca vor fi in stare sa poarte grija unei Romanii unite cu Moldova?

2. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Unirea Romaniei cu Moldova

Frumos, insa unirea trebuia realizata in '90. Daca nu a vrut tovarasul Ilici. El s-a grabit sa recunoasca independenta Moldovei.
    Eu cred ca aceste manifestari sunt facut pt a mai abate atentia oamenilor de la problemele cotidiene.

3. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Exact.
    In plus, e mai corect spus Unirea Moldovei cu Romania si nu invers. De obicei ceva mai mic si mai slab se uneste cu altceva. In cazul asta, ca si in istorie, Moldova se va/ s-ar uni cu "patria mama" Romania si nu invers.
    Daca populatia va accepta unirea, in aceasta situatie, in care e Ro, va face o mare gresala, economic va intra mai tare in pamant, daca acu economia e la jumate drum adancime spre Iad, dupa unire va fi la 3 sferturi, si o sfarmare a UE sau nu chiar, ar adanci-o pana la sefu ala cu coarne din Iad (sa nu zica ca vorbesc urat).
    Vezi ce greu ne suporta UE pe noi si bulgari in UE, dar noi saraci, sa mai luam in intretinere inca un grup de saraci?...vai si amar.....ce economie au ei?.....e mult mai sub zero decat a Ro......ce folos ar aduce Romaniei....in afara de faptul visului implinit a taranului roman istoric, sarac lipit care dorea pamant si unire..ne stiind altceva defapt, pt ce......cine zice, ce frumos ar fi, nu priveste lucrul cum trebuie.

D.P. 074

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

De dragul istoriei, schimbati titlul, Unirea Moldovei cu Romania.
    Mai tineti minte lectiile: Unirea Basarabiei, Bucovinei si Transilvaniei cu Romania ......si nu invers.

D.P. 074

5. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu tine olteanul dar si cu tine AdiPC sa stii ca si eu m-am gandit ca am gresit formularea titlului, a fost doar din cauza grabei, iar acum e tarziu sa corectez, doar daca Dan sau un moderator doreste sa faca schimbarea.
    Si eu ma gandesc la consecinte, dar suna atat de frumos sa vedem Romania dodoloata, ca fratii romani apartin din nou patriei mame.

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

In plus, noi fiind in UE, Moldova nu, o unire a noastra ar insemna intrarea automata a Mold in UE, deci cred ca nici UE nu vrea asa usor o astfel de miscare.
    Vadim nu e pe posturi sa se exprime despre manifest??..... :grin: :mrgreen:

D.P. 074

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Prezenta lui Vadim nu este necesara , nu mai este nimic de adaugat , ai spus totul exact ca si cum ar fi fost el aici pe forum

8. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Prietene cred ca ai o problema.

9. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Si eu cred ca ar fi ceva frumoas unirea Moldovei cu Romania insa si daca nu ar exista contextul economic nefavorabil din Romania, tot nu ar fi posibil asa ceva.
    In mod sigur NU ne-ar lasa marile puteri din Europa.

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare ca nici nu stii cine e Vadim. Nu ca ar valora ceva pt mine respectivu, dar posibil sa stie si el niste istorie, atat.
    El ar fi fost total contrar parerii mele despre unire. Este ultranationalist. Eu am cam spus lucruri contrare unirii.
    Singurul lucru care l-ar fi spus ca si mine, doar intr-o forma muuult mai accentuata, e cel legat de ordinea tarilor din titlu.

D.P. 074

11. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Acest subiect a aparut dupa intrarea Romaniei in UE. Oare dc? Oare dc toti moldovenii au cerut pasapoarte romanesti? Pana la UE erau foarte independenti si nu vroiau nimik. Din punctul meu de vedere, au vrut independenta, sa ramana cu ea. Cand a fost rau, au vrut independenta, acum cand este "mai bine" vor sa fim frati si sa ne unim. Hai lasa.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Am vrut sa zic ca te exprimi exact ca si un politician :)

13. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Acest subiect a apuarut imediat dupa destramarea URSS. Ai uitat podul de flori? Si toate acele manisfestari? Sau de ce au fost omorati sotii Teodorovici?
    Eu cred ca si-au dorit de la inceput unirea cu Romania. Si la cat de bine este acum in Romania, cred ca toate statele europene vor unirea cu noi -da-da-
    Stai linisitit ca nu se vor mai produce uniri in europa. Trendul este altul.

14. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Eu cred ca bietul popor moldovenesc ar fi vrut demult sa fie reunit cu cel roman,caci sa nu uitam,cel putin la ultima 'separare' s-au separat familii intregi fara nici o vina.Dar si la ei ca si la noi,politicienii au alte interese decat cele ale poporului,care din greseala sau nestiinta i-au votat.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ olteanu

tot respectul!

Pentru cei care nu stiu, Moldova, ca si Quadrilaterul din sud, sunt pamanturi romanesti.
    V'odata, vor redeveni ale noastre, poate atunci cand, mandria de a fi roman a unora va depasi dorinta de a-si umple burtile a altora!

16. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am avut multi colegi de facultate din Moldova, ca statul roman le dadea cazare gratuita si burse si veneau la greu sa studieze la noi.
    Majoritatea sustineau ca ei nu sunt romani, ci moldoveni, ca limba lor este limba moldoveneasca si sincer nu-mi parea entuziasmati de ideea de a face front comun cu noi. Sigur poate o oarecare ostilitate impotriva lor se crease din cauza anumitor stereotipuri (gen fetele se ocupau cu prostitutia si baietii cu trafic de tot felul; desi cred ca erau doar gurile rele); dar nici ei nu faceau nimic sa se integreze.
    In rest cei pe care i-am cunoscut prin peregrinarile mele prin Europa, mi-au fost simpatici si nici nu i-am mai auzit sustinand cu atata infocare ca "sunt moldoveni, nu romani".
    Cat despre unire...nu cred ca UE ar fi impotriva, mai degraba "mama" Rusie ar avea un cuvant de spus pe tema asta. Sa nu uitam ca populatia Moldovei e undeva la 3 mil locuitori, deci chiar daca Romania i-ar incorpora ar avea impact 0 asupra restului de 26 tari din UE...

Share This Page