16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Unde pot schimba in Ro bancnotele de 50 lire scoase din uz?

Discussion in 'EMIGRARE' started by RazzyFUnik, Jul 28, 2014.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Unde pot schimba in Ro bancnotele de 50 lire scoase din

asta mi s-a intamplat ultima data la euro, deci nu prea e legat de discutia de £, dar abordarea doamnelor de la banci e cam aceeasi.
    du-te la BNR intai si nu mai pierde timpul, faci si o vizita in centrul vechi si gata

2. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0

incearca si la bancomatele de valuta, stiu ca BCR are sigur asa ceva.
    eu am schimbat la bancomat si scrise sau un pic rupte

3. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16

Vezi că albea este în UK.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

4. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0

la casele de schimb valutar particulare ai incercat ? sunt o gramada pe la Obor

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Eu revin si imi cer scuze pentru ignoranta. Am scos de la banca (HSBC UK) £2000 saptamana trecuta. Deci erau 40 de bancnote si model nou si model vechi. Daca erau scoase din uz nu mi le dadeau, nu? In plus, mi le-au acceptat oriunde am platit cu ele.

6. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0

Salut

Am mai fost azi la cateva sucursale bancare (BCR etc) si am vizitat si BNR (Universitate Lipscani). Cei de la banci ma directioneaza la BNR, iar la BNR iti spun clar si logic ca ei se ocupa doar cu lei. Am incercat si la ATM exchange dar nimic (bancomatul refuza bancnota).
    Am incercat si la case de schimb valutar si nimic... Oricum habar nu au sa dea o indicatie, si cum in tara asta prostia e in floare auzi tot felul de aberatii.

Pt Albea: Nu compara UK cu Ro, sunt sigur ca acolo sunt bune, aici sunt bune de aruncat si nimeni nu te ajuta. Te trimit cu ele in UK chiar daca valoarea lor e mai mica decat un bilet de avion dus intors. De alte aberatii ale bancherilor inteligenti romani nu mai spun... Daca e de luat bani, imediat te ajuta...

Traim in Ro, tara in care nimic nu se poate realiza simplu
    O saptamana buna!

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

de ce trebuie sa fie cineva facut prost ca tu esti neinformat?

8. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0

Felul cum ai inteles tu se refera la replica celor de la BNR "...spun asta ca sa scape de voi(sa nu se complice). Noi ne ocupam doar cu lei". Acum logic vorbind, cei de la bancile private cand te directioneaza la banca tarii care nu are de a face cu o moneda emisa de alt stat cam de ce tine?

Retoric.. poti merge la Banca Angliei sa schimbi lei care nu mai sunt pe piata? :D

Nimeni nu stie nimic, as vrea sa putem merge impreuna sa vezi expresia fetelor, cum se balbaie, cum "nu stiu" ,cum iti spun sa te duci la BNR, sa te duci in UK ...

Si daca e sa gandim financiar bancile fac transferuri zi de zi, daca ar vrea cu adevarat sa te ajute te-ar ajuta, dar nu e de luat bani, e doar un serviciu de schimb la care nu le ies lor bani suficient incat sa se zbata.
    Ei scot bani din comisioane, penalitati, taxe ascunse. Acum 2 ani a trebuit sa trimit prin transfer bancar 100 lire din ro in Uk , totalul de plata a fost 125 de lire (25 lire fiind comisionul bancii respective).

Intrun mesaj anterior am spus ca sunt sanse mici sa fie asa si azi am facut un drum practic sa ma conving ca am avut dreptate.

O zi buna
    Scuze daca involuntar am insultat pe cineva (nu a fost intentia mea), insa si in sistemul asta sunt angajati care nu au de a face cu meseria care o practica.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

In atata timp si atat energie consumata poate era mai bine totusi sa trimiti la cineva de aici banii sa ii schimbe si sa iti trimita inapoi prin paypal sau alta metoda .

Cred ca sunt destui oameni de incredere pe forum care te-ar fi ajutat cu placere .

10. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0

la casele de schimb valutar rogi sa vorbesti direct cu patronul nu cu angajatele...si propui o rata de schimb mai dezavantajoasa pentru tine decat ce au afisat pe geam ...
    nu cred sa te refuze cand vor vedea ca le vine la afacere 20-30 de lei in plus

inca o idee ...iei legatura cu transportatorii romani care fac coletarie pe ruta Anglia-Romania si nu se poate ca unul dintre ei sa nu aiba drum de Bucuresti zilele astea. Multi dintre ei fac si schimb valutar ...sau daca e dragut iti da hartii de 50 de lire valabile in locul celor vechi

ar mai fi o metoda...sa mergi la aeroport la Otopeni si la coada pentru chek-in la zboruri de Londra sa te rogi de careva sa ti le schimbe

bafta si sa ne spui cum ai rezolvat pana la urma

pt. restul forumului....nu inteleg de ce schimbati la banci cand au curs mai prost decat casele de schimb particulare ?

Share This Page