7.8 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Unde mi-a disparut topicul?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Dan, Nov 1, 2011.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,
    Mi-am facut-o cu mana mea. Fiind admin pe forum, primesc de la voi "reclamatiile" pe email.

Pe acest topic o sa explic DE CE sterg topicurile. Fiind sterse, explicatiile de acolo nu se mai vad, asa ca prefer sa fie publice, sa va certati cu mine daca credeti ca s-a strecurat vreo greseala.

Incep azi prin a va explica de ce am sters topicul prin care floryauras va explica ce bine e sa aveti independenta financiara si ca sunt niste cursuri gratuite.

Explicatie: draga floryauras, pe acest forum sunt permise mesajele ne-comerciale. Mesajul tau, chiar daca pare ne-comercial, este de fapt o reclama mascata la NU SKIN. Daca vrei sa postezi asa ceva pe ROMANi ONLiNE iti sugerez sa folosesti sectiunea anunturi de aici: http://www.romani-online.co.uk/anunturi si sa specifici ca este vorba de o lectie de MLM si de o lectie de NU SKIN la care tu esti afiliata.

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @floryauras - multumesc pentru cooperare.

Astazi am mai sters 2 anunturi.

- Unul cu tatuaje (nu am nimic impotriva tatuajelor) pentru ca era scris TOT CU CAPS INCLUSIV TITLUL - si asta strica aspectul general al site-ului (modulul cu anunturi apare in multe locuri)

- Al doilea anunt sters este al unei persoane care a pus pana acum acelasi anunt de minim 20 de ori. In curand acelasi user o sa fie banat.

Nu sunt asa de rele regulile si majoritatea se refera la bunul simt. Cand acesta este incalcat, a spus Admin ca putem face curatenie. Ii recomand celui care posteaza in mod obsesiv anuntul sa se abtina. O data pe saptamana e suficient si nu se leaga nimeni de anunturi de genul "caut de munca".

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am mai sters un topic. Cel cu "am pin cardul"
    Conform regulamentului (pe care daca s-ar obosi lumea s ail citeasca ar fi totul roz) nu e bine sa deschizi acelasi topic de mai multe ori.

@all - daca apasati pe "report" vad si eu ce va nemultumeste, de obicei nu deschid topicurile unde se discuta probleme ce nu ma privesc.

Semnat: politistu de serviciu :)

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Esti foarte dragut danutzzzzzzzzzzz sa oferi atatea explicatii de ce ai sters un post anume. -bravo- Incalca regulamentul si gata! Cine nu-l citeste, nu-si mai vede postul cu reclama la castraveti! Pam, pam!

P.S. Pune si tu ceva pe tine! A venit iarna! Gata cu prezentarile de slip!

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Gata dom'le, am schimbat poza ca vad ca nu va place de mine. Asta e temporara, o sa-mi pun una imbracat in militian. Cu zoom pe cascheta.

In alta ordine de idei: We run a reputable establishment - cum sa sterg asa.. fara explicatii?

6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    daaaaaaaaaaaa, reputable establishment, deci uniforma e musai -ras2- -ras2- -ras2-
    in alta ordine de idei felicitari pentru coloana vertebrala si pentru cum procedezi pe forum, mie mi se pare extrem de democrat si in primul rind se simte ca nu esti un tip ranchiunos, ceea ce e mare lucru! -bravo-

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    topicul "Biserica Romana Baptista in Birmingham" a fost stes la cererea initiatorului.

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In caz ca intereseaza pe cineva de ce userul Andrei2003 a fost banat:
    Persoana a postat acelasi mesaj pe cel putin 10 forumuri romanesti. La sugestia mea de a-si schimba mesajul, persoana a inceput sa devina agresiva, pe forum i prin mesaje private. A amenintat ca va face public (nu am inteles ce), spunand apoi ca eu nu as iubi copiii.
    A sustinut in continuare ca este un copil de 8 ani superdotat si ca o persoana de 8 ani scrie pe forum.
    Mesajul urmator vine de la un copil de 8 ani superdotat?
    Va las pe voi sa judecati, eu l-am banat pentru jigniri.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu a contestat nimeni abilitatile sau calitatile lui.
    Daca lucrati la o "anumita" fundatie si ii oferiti sprijin, de fapt nu faceti decat mult mai rau. In mesajul initial se sustine ca nu a primit sprijin de nicaieri, dar vad ca a fost remarcat de cel putin doua fundatii care il ajuta.

De ce insistati si nu va opriti? Am spus-o si persoanei care posta aici si v-o spun si dumneavoastra: opriti-va, ii distrugeti viitorul in acest fel!
    Nu am denigrat nici o imagine, peroana care a postat aici a denigrat tot ce se putea denigra.

Eu zic altfel: ar fi corect sa va opriti, sa ii explicati si lui eventual (daca tineti la el) ca daca cineva ii atrage atentia asupra unui fapt, nu este neaparat rauvoitor. Daca cineva iti atrage atentia, indiferent de tonul pe care o face (mai ales ca in scris nu se vede foarte clar tonul) poate imediat sa spuna "am dat copy paste la un mesaj pe care l-am compus impreuna cu tatal meu" sau ceva asemanator, in loc sa incepi sa versi otrava.

Repet: nu am nimic cu Andrei in particular, dimpotriva, apreciez oamenii, copiii, ii ajut cat pot si de cate ori pot, dar felul in care a fost pusa problema si mai ales mesajele ulterioare (incluzand mesajele private pe care sincer mi-e rusine sa le public aici) m-au facut sa ma conving ca de fapt cineva ii face rau lui Andrei (probabil fara sa vrea).

PS: vad ca nu va obositi sa cititi regulamentul. Va explic eu cum sta treaba?
    1. Persoanele sub 13 ani nu au dreptul la un cont pe acest forum.
    2. Postarile offtopic sunt sterse.
    3. Persoanele care incalca regulile sunt avertizate, apoi li se interzice accesul
    4. Discutiile pe tema editarii/banarii nu sunt acceptate! Acest topic este facut pentru dreptul la replica si pentru intrebari, asa ca nu ar trebui sa va mire ca va dispar postarile puse aiurea.
    5. Jignirile nu sunt acceptate

Intrebari?

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sabrina, ce nu intelegi tu este ca, asa cum a zis si Vali, acesta este un forum privat, nu este forum public. Nu are nimeni nevoie sa se convinga de nimic. Am repetat, poti veni cu milioane de acte, este absolut inutil, conteaza doar sinceritatea mesajului.

O sa sterg tot ce s-a scris in numele lui Andrei, din respect pentru un copil, pentru ca vad ca cei care se ocupa de cauza lui o dau din rau in mai rau. O sa ignor si amenintarile, cu toate ca ma irita foarte tare (si i-am spus-o si celui care a folosit userul andrei2003!)

Va rog eu mult sa va opriti! Ii faceti doar rau lui Andrei, credeti-ma pe cuvant!

PS: vrei sa "printez" si eu mesajele private primite de la acest user? Esti sigura? Ca vad ca publici mesaje private... Pe alea promit ca nu le mai sterg, doar spune-mi ca vrei.

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cel mai corect ar fi sa te opresti dumneata cu astfel de afirmatii, ca sa nu se ajunga mai departe pe cale legala.

"cel mai corect" ar fi sa va adresati organelor competente, sincer.
    Daca mai aveti ceva de spus in incheiere, acum e momentul.
    Urmatorul dumneavoastra post va fi si ultimul. Pentru reclamatii va recomand ANPC, LAPD si alte organe in masura sa va faca "dreptate".

Corect ar fi fost sa imi pierd rabdarea si sa nu va mai dau dreptul la replica, pentru ca limbajul persoanei pe care o sustineti nu face deloc cinste unei actiuni caritabile. La fel, disursul dumneavoastra si atitudinea sunt cel putin agresive. Amenintari? Ce cale legala, care este capul de acuzare? Ca am facut ce? Sunteti prea money-oriented, sincer. Ajutorul vine pe multe cai, pe asta ati ratat-o.

Mie mi se pare absolut socant sa incepi cu niste versuri chiar dragute, pentru ca mai apoi sa ajungi la amenintari. Continuati sa va faceti de ras si nu sunt singurul care a observat.

13. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    acum ce facem pe forum mai cersim un pic,nu sunteti satui de reclamele de la tv: donati 2 lire pe luna pt..... , ati vazut directorii acestor organizatii ce masini au?din ce bani credeti?

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vali, eu nici macar nu am pus la indoiala calitatile si aptitudinile acestui copil, nu contest faptul ca merita ajutat. Eu contest doar atitudinea celor care incearca sa il ajute.

Sincer, daca cineva face greseli de genul "da-ti click here" si "De ce nu imi raspunde-ti", apoi sustine ca scrie corect si ca e superdotat - la 5 minute distanta, nu pare ceva suspect?
    Daca e cel putin o organizatie care a facut o campanie pentru el si totusi el sustine ca nu il ajuta nimeni, nu e ceva suspect?
    Daca sunt bagate obsesiv la inaintare niste acte cand tot ce conteaza de fapt e sinceritatea si mesajul, iar nu e nimic suspect?
    Un domeniu.ro si un domeniu.com (cu protectie de anonimitate) plus gazduire - asta este o investitie buna? Cei care sunt in situatii grele folosesc blogspot, e gratis.
    Uite: "Am prinmit zeci de mesaje pe adresa mea de e-mail, in care majoritatea membrilor de aici imi dau dreptate!" - in conditiile in care eu am statisticile - topicul NU a fost nici macar vizualizat de zeci de useri in perioada in care a avut loc discutia.

Presupunand totusi ca intentia nu este rea, nu ar fi bine sa le atraga atentia cineva ca mesajul e gresit? Si ca abordarea lasa de dorit? Exact asta am facut. Si rezultatul care este? Ca mi se spune asa: "Ramaneti in continuare domnule danutzzzz cu ura fata de copii."
    Apoi, sunt amenintat ca asta nu va ramane asa, ca se vor lua masuri pe cai legale... Mie deja nu imi vine sa cred de ce sunt in stare unii oameni.

Pur si simplu refuz sa cred ca un copil de 8 ani poate fi atat de rau. Refuz sa cred ca un copil de 8 ani si-a format niste obiceiuri si ticuri/tipare astfel incat scrie ca o femeie de peste 30 de ani.

Evident ca persoanele in cauza nu stiu cine se ascunde in spatele unui nume de utilizator, ce cunostinte avem, ce am studiat, asa ca daca ne baga "e Craciunul" au impresia ca ne-am topit.

PS - nu mi-a raspuns nimeni la intrebare - pot sa public mesajele private primite de la acel user?

15. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    indraznesc sa ma bag si eu in discutie, prin prisma unui spectator simplu, dar nepartinitor

Sabrina, l-am ascultat de curand in niste interviuri, pe pustiul care a impresionat de curand italia, castigand concursul de acolo, "ti lascio una canzone", Stefan Atargovitoaie.
    Copil, supradotat fara discutie, cu o gramada de premii in spate, la fel ca si Andrei. M-a impresionat maturitatea lui, dar si modestia, bunul simt. Facand insa comparatie intre maturitatea lui si a lui Andrei, imi da cu virgula, pentru ca din maturitatea lui Stefan razbatea totusi si inocenta copilului, din maturitatea lui Andrei razbate o luciditate si o determinare in atingerea scopului aproape ingrijoratoare pentru un copil. Stefan este inocent si cald, Andrei pare mai degraba arogant.

In alta ordine de idei, am citit si eu despre performantele lui Andrei, ce sa spun, bravo lui, e o bucurie sa vezi talentul si frumosul dintr-un copil, dar nu pot sa nu ma intreb, oare un talent care este omniprezent prin festivaluri si televiziuni, printre oameni de media si oameni de muzica, chiar sa nu isi fi gasit nici un sponsor???...ca sa nu mai vorbesc de faptul ca in urma atator premii, ar trebui sa existe si oarece rasplata financiara. Mie mi se pare un pic meschin demersul celor din spatele lui Andrei, pt ca, desi admit ca pot gresi, si eu cred ca niste adulti sunt creierul acestei campanii, si nu un copil de 8 ani, fie el si supradotat. Pacat ca a fost tarat in asa ceva.

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Domnilor administratori, nu pot decat sa va urez in prag de sarbatori, sa treceti si voi prin momentele prin care trece familia copilului, iar copii vostri sa realizeze macar 1% din cate a realizat acest copil!
    Probabil trecem sau probabil am trecut prin perioade mult mai grele.

Nu calcati in picioare sufletul unui copil!
    Se pare ca nu aveti suflet.

Asa se pare, nu? Judecati foarte bine oamenii.

P.S. Ar fi o dovada ca va pasa de acest copil, daca ati sterge tot ceea ce este legat de el de pe acest forum, asa cum ati spus.
    Am sters, dar dupa ce am sters ati postat in continuare link-uri, mesaje, citate, explicatii, dovezi, etc. Doriti sa stergem si ce ati spus, pentru ca mai apoi sa ne atrageti atentia ca nu ar fi trebuit sa stergem?

Eu zic sa lasam tentativele de manipulare a "opiniei publice". Nu ati convins pe nimeni cu mesajele sentimentale, cu craciunul si cu sarbatorile. Nici cu copii in lacrimi si altele de genul.

Andrei gandeste ca la 16 ani? Ok, atunci sa il tratam ca pe un copil de 16 ani. Sau ramanem la 8 ani? Ca vad ca ii dam varste dupa cum ne place.

Andrei, daca citesti aici, te rog intelege urmatoarele:
    - nu are nimeni nimic cu tine personal
    - persoanele care "te promoveaza" nu o fac foarte bine.
    - in viata e important sa inveti sa fii criticat. Te va face sa ajungi unde iti doresti
    - daca tatal tau este in spital, intelege ca e mai importanta viata lui decat cariera ta de acum.
    - Cariera care conteaza pentru tine va aparea la o varsta ceva mai mare. Concentreaza-te, asa cum a spus si Vali, pe invatat, pe o stiinta. Sowbiz-ul este o lume mult prea dura pentru un copil. Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti, ci simpotriva, sa lupti in continuare, dar sa te afirmi atunci cand vei fi TU constient de ce faci.
    - Invata sa te feresti de oamenii care isi arata coltii cu fiecare ocazie. Alege sa ai langa tine oameni care gandesc pozitiv
    - Sa existi pe pamantul asta nu este un drept, este un prvilegiu! Cu cat vei intelege asta mai devreme, cu atat iti va fi mai bine cand vei fi matur. Regula se aplica si la tara in care traiesti, la oras, la forumurile pe care intri etc.

Sper ca iti vor fi de ajutor sfaturile mele si mai sper ca te vei intoarce cu un nou username cu care o sa te comporti asa cum ar trebui sa se comporte un copil de 8 ani (sau 16, cum consideri tu). O sa gasesti pe acest forum multe oportunitati, inclusiv posibilitatea de a studia muzica in UK, ajutat de oamenii de pe acest forum. Trebuie numai sa iti doresti si sa intelegi tot ce am scris aici, in postul acesta.

17. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Re: Se interzice dreptul la replica?

Avand in vedere ca ne-ai spus deja de greutatile financiare ale familiei si boala incurabila a tatalui, ce sa spun, este intr-adevar o urare in spiritul sarbatorilor de Craciun, de la un om cu suflet, nu?...ca tot trebuia sa fim buni, etc , etc

Insistenta cu care se cere a nu stiu cata oara sa se stearga tot ce s-a scris despre copil pe forum, faptul ca este ignorata intrebarea lui danutzzz, parca vine sa intareasca ideea ca e ceva putred in Danemarca

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sabrina, continui sa ignori ceea ce ti se spune: nimeni nu are nimic cu Andrei.
    Manipularea asta ieftina tine la forumurile alea gen mareaunire si coolgirl. Tu de fapt vrei sa te certi cu noi.
    Si de fapt stii de ce ne certam? Pentru ca tu, in loc sa vii si sa arunci cu inimioare, improsti cu ****. Vii si ne spui ca suntem niste omeni rai, ca il punem intr-o lumina proasta, cand pentru toata lumea e clar ca Andrei nu e pus in nici o lumina proasta, ci voi, astia care incercati sa ii "aranjati viitorul" stricati si ce mai era de stricat :(

19. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Ah, inseamna ca sigur au mintit aia de la teveu, cand au spus ca familia lui Stefan stau nu stiu cati insi intr-o locuinta neincapatoare pentru toti.
    Deci in cazul lui nu se poate aplica ideea sacrificiului parintilor, de care vorbeai , nu?. Si nici munca aceea "titanica" (cam exagerat termenul pentru un copil). Astea pot fi valabile doar pt Andrei si ai lui, nu?

Omenia de care vorbesti si care tu presupui ca lipseste, pe mine m-ar face sa dau bani in primul rand pentru tratamentul tatalui, viata lui mi se pare prioritara.
    In rest, lasati copilul sa copilareasca, intr-un fel sau altul va reusi, acum sau mai tarziu, nu va comportati de parca ar fi in joc ultima lui sansa. Pentru ca ar trebui sa intelegi in sfarsit, ca nu faptul ca Andrei a cerut ajutorul a deranjat, ci atitudinea !!
    Si ca exercitiu, mai trageti cu ochiul la "dansez pentru tine" si povestea castigatorului ultimului sezon, de exemplu...si exemplele curg zilele astea pe televizor
    Cand Dumnezeu inzestreaza pe cineva cu un har, il lasa sa culeaga si roadele, trebuie doar rabdare, vointa, perseverenta si multa munca.Invatati-l pe Andrei asta, inainte de a-l invata sa isi faca pagina pe "feisbuc"

later edit: avand in vedere ca interventiile sabrinei s-au sters, pare ca am vorbit complet razna, deci imi cer scuze :))

20. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se interzice dreptul la replica?

N-am vrut sa intervin pt. ca n-am avut argumente pt. a demonstra ca userul "Andrei2003" (banat in mom. de fata) si "Sabrina01" nu sunt ceea ce se pretind ei de a fi. --> Respectiv copilul si sustinatoarea lui din LA. (Los Angeles)

Parerea mea e ca persoana care posteaza aici - dumneavoastra doamna - sunteti mama copilului, deci "Andrei2003" si "Sabrina01" e aceeasi persoana.

Ca o observatie:

Daca va uitati la acele 2 randuri, se observa ca a fost folosit acelas argument (apartent de 2 persoane diferite, ambele referinu-se la bani) cu acelasi mod de gandire si stil. (stilul fiind
    cifrele date in procente, nespecific copiilor). Asta ma face sa cred ca e vorba de un singur user.

Sunteti mama acestui copil care, ca orice parinte, doreste tot binele copilului ei, ceea ce este ceva normal. Pt. dvs. in momentul de fata important e ca acest copil sa ajunga sus.

Ce vrea copilul acesta de 8 ani? Bani? Vrea la televizor? Vrea sa ajunga vedeta? Hmm... eu cred ca vrea doar sa se joace, sa aiba prieteni si sa traiasca o viata ca orice copil normal. De ce vreti sa-l faceti mai "special"? Credeti ca va fi mai fericit in viata? Nu doresc raspunsuri la aceste intrebari, cele scrise de mine au fost doar niste observatii personale.

Numai bine,

K.

PS. Diferenta dintre dvs. doamna si doamna de etnie roma care m-a oprit ieri pe strada sa-i dau 2-3 lei ca sa-i cumpere copilului lapte este ca: doamna de etnie roma (macar) nu m-a mintit deoarece chiar avea un copil (in brate), dvs. insa ne-ati rugat (si pe mine fiind unul dintre userii acestui site) sa va ajutam cand ati postat acel mesaj prima data, ne-ati rugat mintindu-ne ca de fapt ne scrie copilul.
    Pentru asta ma simt jignit (ma/ne credeti prost/sti).

Share This Page