15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un pensionar de 74 de ani terorizat de o banda de

Discussion in 'Imagine negativa' started by silverfern, Feb 3, 2010.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.thisisderbyshire.co.uk/news/ ... ticle.html

Jos palaria pt felul de a gandi al judecatorului. -bravo-

Cei ce au informatii referitoare la Vasile Mihai, de 23 de ani, sau alti "tovarasi" (posibil suspecti) ai acestuia, sau ai lui Gheorghita Iordache sunt rugati sa sune la Politia din Derbyshire: 0345 123 33 33 sau la Crime Stoppers: 0800 555 111. Fotografia lui Gheorghita Iordache o aveti in link-ul cu articolul de mai sus, cea a lui Vasile Mihai in link-ul urmator la pozitia CS/0906-2887 :
    http://www.derbyshire.police.uk/crimest ... ml#e689867

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.express.co.uk/posts/view/158 ... to-Romania

Oare pe langa naivitatea unor judecatori britanici, om avea si noi vreo responsabilitate in ceea ce-i priveste pe acesti idioti cu pasaport romanesc?

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mda... pasaport romanesc, dar uitati-va la fetele lor, sunt aia romani?? cum sunt io virgina (am copil de 18 ani!)...

Degeaba ne tot pangem in stanga si-n dreapta pentru drepturile si imaginea romanilor... in comunitatea noastra ("casa noastra") cred ca tot noi ar trebui sa incepem cumva sa ne facem ordine...

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    ellaws a scris:

Poti incepe sa-ti faci ordine in propria cutie craniana.

Tiganul cu pasaport romanesc este cetatean roman… nu e nici chinez, nici brazilian. Tare ti-ar prinde bine un curs in domeniul tolerantei entice si a rasismului.

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    If you say so...:)

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Dio,

Este pentru a treia oara cand mi te adresezi “in termenii de mai sus” dar, ai putea sa-ti si motivezi aceasta atitudine? Mi se intampla si mie sa nu fiu de accord cu ce spun unii (dar ii ignor pur si simplu, ceea ce voi face si cu tine, from now on…) Modul tau de conversatie denota si cat de bine esti educat… No comment.

Uite ce vorbeste lumea despre “CETATENII ROMANI”…amintiti de tine…

Ieri, LA STIRI, pe site-ul ROMANI ONLINE a aparut un articol, iar pe linkul de mai jos scrie asa :

“Le Figaro : “MINORITATEA TIGANILOR DIN ROMANIA ESTE CEA MAI IMPORTANTA DIN EUROPA SI CEA MAI MIZERABILA”

http://www.romani-online.co.uk/stiri/13 ... izerabila-

Cu doar doua zile in urma, intr-un articol aproximativ identic, aceeasi ziaristii de la “Le Figaro” sunt de urmatoarea parere :

“TIGANII DE PE STRAZILE DIN PARIS –UN DESERVICIU DE IMAGINE PENTRU ROMANIA”

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... omania.htm

Tot pentru “cultura ta generala” (?) iti mai dau un link, unde ai opinia mea vis-à-vis de tigani… si vreau sa-mi dai un alt nume (afara de Andreiutzu, Silverfern si Feribaci) cine mai mult ca mine, A LUAT APARAREA TIGANILOR ?...aici pe forum. Eventual poate ne-arati un link ceva…cu parerea ta despre ei ?

http://www.romani-online.co.uk/forum/13 ... ea-romilor

Silverfern,

Sper sa nu te superi ca postez pe topicul tau si alte articole referitoare la cei care DENIGREAZA IMAGINEA ROMANIEI SI A ROMANILOR peste tot in lume…

Intrebarea ta a fost (citez) :

“Oare pe langa naivitatea unor judecatori britanici, om avea si noi vreo responsabilitate in ceea ce-i priveste pe acesti idioti cu pasaport romanesc?”

Bineinteles Silverfern ca avem SI NOI oarecare responsabilitate, cei doi intractori de mai sus, pot fi DOI DINTRE ROMANII CARE au citit pe forum informatiile tale (mai vechi sau mai noi) cu privire la drepturile romanilor ca si cetateni UE, chiar daca AU CONDAMNARI LA ACTIV… Caci in idea NOASTRA de a face cuiva un bine, uneori ne facem noua insine, un rau !

(de data asta iti multumesc tie, ca “mi-ai dat apa la moara” si mi-ai dat ocazia sa spun ce-aveam pe suflet)

Tot tu (in echipa cu Dio) pe topical “Pot sa obtin Blue Card daca sunt condamnat” le aduceti la cunostinta celor CU CONDAMNARI (dar nu ma refer la cei cu condamnari rutiere!!) daca am retinut bine ideea “SI CE DACA AVETI CONDAMNARI, PUTETI VENI IN UK…ca AVETI ACELEASI DREPTURI CA ORICE CETATENI UE… (Asa o fi gandit si judecatorul ala care a lasat “cetateanul ala roman” sa zboare??...)

In timp ce eu trageam sus si tare “STATI MA FRATILOR IN TARA si VA REZOLVATI PROBLEMELE NU VENITI AICI CU “TINICHEA DE COADA”, ca huiesc ziarele britanice de infractori, prostituate si tigani PARDON “cetateni romani” traficanti, hoti si cersetori !...

Ei, draga Silverfern, ai mai sus DOUA PROTOTIPURI de “cetateni romani” care ce-au facut in tara fac si aici… FURA SI TALHARESC… Mai explica-le si lor ce drepturi au ca si cetateni UE… (maine-poimaine apar pe forum ca au si ei o micuta condamnare…si mai au si-o micuta intrebare….)

PS: Dio, pana una-alta iti multumesc, ca ma citesti…si ca ma citezi…:)

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu ziceam de "idiotii cu pasaport romanesc" nu toti tiganii, nu toti romanii. Ca sa fie mai clar, i-am facut idioti pe cei care fura, inseala, talharesc, violeaza, omoara, in fine, cei care nu respecta legile. De ce spun asta? Pt ca au murit, pardon, au fost omorati, niste oameni, de catre alti idioti by the way, iar acesti oameni sperau ca se vor jertfi tocmai pt a putea circula liber, pt a trai decent acolo unde vor, pt a se exprima liber, pt a avea acces neingradit la informatii. Cum pot eu sa spun daca un condamnat (indiferent de infractiune) va respecta legea pe viitor sau din contra o va incalca mai rau?

Problema se pune altfel. A incalcat legea, ba mai are si antecedente, atunci sa plateasca cu varf si-ndesat indiferent de etnie sau nationalitate. Si cand spun sa plateasca nu ma refer la inchisoare, asta e parfum pt multi: e doar cazare si mancare gratis. Pedeapsa ar trebui sa insemne munca in folosul comunitatii, si munca grea, nu sa dea cu matura pe o strada. Si modificarea legilor tampite potrivit carora daca pui la munca un condamnat incalci drepturile omului. Daca il lasi sa stea cu burta la bec, sau sa se "scoleasca" la "facultate", nu numai ca incalci drepturile oamenilor care aleg sa respecte legea, ci le pui chiar viata in pericol.

Da, le voi spune si de-acum inainte tuturor: veniti in UK, aveti dreptul asta. Dar respectati legile, invatati limba, integrati-va in societate. Nu veniti "sa faceti banu' gros" indiferent de mijloace, nu veniti sa cereti beneficii. Daca aveti niste drepturi, faceti ceva pt acele drepturi chiar daca nu vi se cere in mod explicit. Si incetati sa va mai ganditi ca puteti face aia sau ailalta, ca si altii fac la fel. Aveti demnitatea de a incerca sa va comparati cu cei care sunt mai buni decat voi si de a incerca sa-i depasiti.

Cat despre faptul ca ziaristii de la "Le Figaro" spun ca tiganii din Romania sunt cea mai mizerabila minoritate, sunt o gramada de asociatii, organizatii, fundatii care "se lupta" pt drepturile tiganilor. Sa ia atitudine, ca de ani de zile doar mananca bani de la buget, iar singura lor "realizare palpabila" e ca striga in gura mare:"BAAA, tiganii e romi, nu e tigani". Si cand vine vorba de integrarea unora dintre tigani intr-o societate civilizata... "nu e bani fratie". Da, a unora dintre tigani, pt ca altii pot da lectii de bun simt si unor gazetari francezi scoliti la Universite Paris Sorbonne.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    "munca in folosul comunitatii, si munca grea, nu sa dea cu matura pe-o strada."

MUNCA??... Haoleu, asta ce-o mai fi, nu cumva VREO BOALA?... ca n-au auzit ei de-asa ceva :)

Ei or sa spuna ca tine (ca limba doar n-are oase!) si vor face tot ca ei (ca si cei de mai sus) din pacate...

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ellaws a scris:
    Se invata nu-i nici o problema. Mai ales cand n-ai de ales.

N-ai inteles. Nu infractorii trebuie sa spuna ceva. Legile trebuie modificate, si mai ales aplicate cu strictete.

Share This Page