11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un nou inceput

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by PoianaAndrei, Mar 10, 2015.

1. PoianaAndrei

PoianaAndrei New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare ! La fel ca majoritatea dintre voi sunt in cautarea unui trai mai bun si inca ma lupt pentru visele mele. As avea cateva intrebari:

1-Am nevoie neaparat de pasaport pentru inregistrarea NINO ?Sau celelalte acte necesare.Din ce am citit pe internet nu este necesar,dar sunt ingrijorat deoarece mi-a zis un amic ca am mainile legate fara pasaport.

2-Am vazut cam care e treaba cu chiriile ,eu am de gand sa vin cu 2 prieteni foarte buni ,putem locui toti 3 intr-un double room?

Cam astea ar fi intrebarile,daca aveti sugestii pentru mine le accept cu drag ! Multumesc anticipat !

2. don_jo

don_jo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Nu demult am fost la interviu.Da,ai nevoie de pasaport la NINo si cam pe oriunde.Cat despre chirie, in double room pot sta doar doi.Bafta

3. PoianaAndrei

PoianaAndrei New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare ! Uitati ce am gasit pe internet :

NINO pentru angajati<---->"Un act de identitate, o dovada de adresa si o scrisoare de la un angajator sunt acum singurele documente de care un roman are nevoie atunci cand se prezinta la interviul pentru obtinerea unui National Insurance Number la unul din centrele JobCentre Plus ."

" De la 1 ianuarie 2014, romanii si bulgarii care vor sa munceasca in Regatul Unit nu mai sunt nevoiti sa obtina, prioritar, o autorizatie in acest scop din partea Home Office, se precizeaza pe website-ul Ministerului de Interne britanic. „Aveti dreptul sa incepeti sa lucrati chiar si in conditiile in care nu aveti NINo, dar va trebui sa solicitati obtinerea acestuia imediat dupa ce ati inceput activitatea”.

Pentru a obţine Numărul de Asigurare aplicanţii trebuie să prezinte suficiente documente care atestă identitatea şi tipul activităţilor desfăşurate în Marea Britanie sau în Irlanda de Nord, precum:
    Documente care atestă identitatea:
    Paşaport sau Carte de Identitate valabile;
    Permis de conducere (străin sau britanic);
    Certificat de naştere;
    Certificat de adopţie;
    Certificat de căsătorie;
    Certificat privind existenţa unui parteneriat înregistrat.

Teoretic din ce scrie aici pot aplica pentru NINO cu cartea de identitate si permisul de conducere(pe langa o dovada de adresa si o scrisoare de la un angajator ). A incercat cineva fara pasaport ? Ati reusit sa munciti pana ati primit NINO ? astept raspunsuri din experientele dumneavoastra ! Va multumesc anticipat !

4. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Da, eu am luat NINO fara pasaport. Am avut permisul preschimbat si deci dovada de adresa. Si am spus ca imi caut job fara sa dovedesc cumva.

5. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Dar am fost cu sotul meu care lucreaza acolo de 1 an si ne-am prezentat impreuna la Job Centre. A fost extrem de usor, nici 15 min nu a durat tot. Dupa 3 saptamani a venit hartia acasa.

6. PoianaAndrei

PoianaAndrei New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns ! Tocmai am primit confirmarea de la un amic care a reusit si el fara pasaport ! Mult noroc !

Share This Page