16.1 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un nou caz "Mailat"

Discussion in 'Imagine negativa' started by bivo, Jan 21, 2009.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Un roman a violat o britanica pentru ca vrea sa invete engleza in inchisoare

Un recidivist roman a violat o tanara din Marea Britanie pentru ca vroia sa intre la inchisoare ca sa invete acolo limba engleza.
    Barbatul in varsta de 35 de ani, Ali Majlat, a violat in octombrie 2008 o tanara in varsta de 21 de ani in timp ce aceasta astepta un tren in statia Wakefield Kirkgate din West York, la numai cateva luni dupa ce fusese eliberat dintr-o inchisoare romaneasca, relateaza tabloidul britanic Daily Mail. Romanul i-a furat tinerei si geanta, telefonul mobil si o bratara. El a povestit apoi unui psihiatru din Leeds ca a decis sa o violeze pe tanara ca sa fie trimis la inchisoare unde va primi de mancare, adapost si va fi invatat limba engleza.
    El mersese in Wakefield pentru a-si vizita fratele, aflat intr-o inchisoare de maxima securitate. Barbatul risca acum inchisoarea pe viata, judecatorul luand in considerare si aceasta optiune. Verdictul in cazul sau va fi dat in aprilie.
    Doctorii au decis ca Majlat nu este bolnav psihic, in conditiile in care el mai fusese evaluat psihiatric in Romania si fusese declarat instabil psihic. El a mai fost condamnat in Romania pentru jaf si tentativa de jaf.

Intregul articol din Daily Mail , editia 20 ianuarie 2009.

A Romanian immigrant brutally raped a young woman on a railway station so he could be sent to prison for a bed, food and English lessons at the same jail as his brother.

Ali Majlat, who has a string of convictions in his home country and the UK, punched, kicked and dragged his 21-year-old victim along the ground as she waited for a train home after seeing friends.

She briefly escaped his clutches but he caught up with her in an underpass at Wakefield Kirkgate station in West Yorkshire and subjected her to a sustained attack which was captured on CCTV.

He then stole her mobile phone, purse and a bracelet before fleeing. When he was caught five days later he admitted his guilt and claimed he did it so he would end up in jail.

‘When I was on the railway station I thought I should rape this lady in order to get a place to eat and sleep and learn the English language,’ he told a psychologist.

His bizarre explanation for the attack
    emerged at Leeds Crown Court on Monday when Majlat pleaded guilty to rape and robbery.

On hearing it, Judge Alistair McCallum was so surprised that he asked the defence barrister to repeat it to be sure he had heard correctly.

Hours before the attack Majlat had tried to visit his brother in Wakefield prison where he is serving a jail term for rape and attempted murder. However, he was turned away because he did not have the correct paperwork.

The 35-year-old later told police that he attacked the girl in the hope he would be sent to the same prison as his brother.

‘All he seems concerned about is being in the same jail as his brother,’ a police source said. ‘When he was told that he would be deported after his sentence, he seemed horrified.

‘He doesn’t want to go back to Romania. He just wants to stay in a British jail.’

Majlat, who is on remand in Leeds prison, entered the UK shortly after being released from a Romanian jail last June after serving time for theft and attempted robbery.

In September he was jailed for eight weeks by Horseferry Road magistrates in London for burglary. But he was not deported after being freed because he was not deemed ‘high risk’.

Convicts from the European Economic Area - members of the EU, plus Norway, Iceland, Liechtenstein and Switzerland - can be removed only if they are highly likely to reoffend and if they present a ‘sufficiently serious threat’.

During the case, Judge McCallum demanded to know what procedures there were to stop criminals entering the country. EU citizens with a valid passport can travel to Britain without prior warning.

Even in cases where officials are aware of serious convictions, visitors cannot automatically be turned away.

After raping his victim at 8.30pm on October 12 last year, Majlat fled to London. But police were able to track him down to a homeless hostel because he was still using his victim’s mobile phone.

He was closely examined by doctors and psychologists, who insisted he was sane. During the court hearing, Judge McCallum said he was considering imposing a life sentence.

He asked the Crown Prosecution Service to investigate Majlat’s criminal history in Romania, particularly sexual offences, before he sentences him on April 6.

After the hearing, Detective Superintendent Dave Shipperlee, of British Transport Police, said: ‘This was a violent and sustained attack on a young woman who must have been absolutely terrified.’

Last month the Tories revealed that an estimated 3,000 foreign criminals were released without being deported last year.

Pacat de ce se intampla , dar imaginea romaniilor are de suferit cu toate aceste aspecte negative...

Toate cele bune ,

Bivo

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare mie sau articolul asta pute? Da' rau de tot.
    Ali Majlat? Ali e un diminutiv de la Gheorghita, nu? Si Majlat? A naibii coincidenta...
    Concluzia mi se pare concludenta ca sa zic asa: Last month the Tories revealed that an estimated 3,000 foreign criminals were released without being deported last year.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hi Silverfern ,

Pai citind si eu articolul acesta am concluzionat ca e ceva in neregula cu el...Nu mi se pare asa romanesc numele , si btw se stie ca Daily Mail a dus si duce in continuare o campanie sustinuta impotriva romaniilor...

Toate cele bune ,
    Bivo

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Oare nu le putem cere sa publice documentele oficiale?
    Ca prea e de tot... sa vrei sa intri la mititica pt a invata engleza... poate o fi vrut sa obtina si blue card pe baza faptului ca a muncit la inchisoare (legal) timp de 12 luni.
    Pe de alta parte ar putea fi un albanez de ex. (nu c-as avea ceva cu albanezii) cu acte false. Si cum cartile de identitate romanesti (eliberate legal) difera de la un judet la altul, nu cred ca e greu sa le falsifici...
    S-auzim de (mai) bine.

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hi again ,

Well este recunoscut faptul ca ID-ul romanesc este foarte prost calitativ facut si tocmai de aceea cei din vama cam stramba din nas cand intri cu Id...ID-ul romanesc e o simpla foaie de hartie cu datele posesorului , plastificat si ca elemente este foarte sarac...Sunt adevarate retele care odata cu aderarea Romaniei la EU au inceput sa ingropeasca afacerea "Buletinul".Dupa schimburi de experienta cu mafiotii bulgari si sarbi, 'tatici' in domeniu, ai nostri s-au dotat cu aparatura performanta (scanere, tusuri fluorescente, comparatoare, video, lumini spectrale, programe speciale), au invatat elementele de siguranta ale buletinului, au confectionat matrite si s-au pus pe treaba.Conform "pietei" un buletin ajunge la cateva sute de lire...Chiar am vazut la tv o emisiune a UKBA in care prinsesera niste emigranti care spuneau ca proveneau din Romania , dar id-uriile erau false.Ba chiar ofiterul de la agentia de imigrari , l-a pus pe suspect sa poarte o discutie la telefon cu un roman , apoi sa identifice vecinii din jurul Romaniei...Desigur ca "indianul" nu a stiut si singura posibilitate a fost sa recunoasca adevarata nationalitate....
    De obicei sunt cetateni turci , ori moldoveni , ucrainieni sau asiatici care risca sa iasa din Romania , folosindu-se de ID-uri false , intrucat au nevoie de vize pt a ajunge in Europa...
    Toate cele bune ,
    Bivo

6. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    deja m-am obisnuit cu imaginea pe care ne-o da ziarele englezesti...dar eu nu cred o iota din acest articol....cand eram in tara ,a fost tot asa un articol facut de jurnalistii englezi,dar la sfarsit s-a descoperit ca ei platisera acea persoana sa faca o rapire ,ceva in genul asta.a fost mare tam-tam.nu cred ca nici fetele alea ce lucrau la hotel s-au apucat ele sa spuna (culmea la englezi),ca au acte false...din ce relateaza acesti "profesionisti" imaginea romanului e ,una de fraier....ceva in genul asta si de prosti...
    ma gandesc ca fac toate astea pt ca noi suntem un popor care nu reactionam,nu luam nici o atitudine .ia sa-i faca pe indieni in halul asta ....sau pe rusi (mafia rusa e in floare )sau pe albanezi .de ce doar romanii?pt ca nimeni nu zice nimic ,iar ei continua sa ne terfeleasca pana ce un roman ii va arunca in aer.pt ca se cam umple paharul....chiar dimineata vorbeam la o cafea despre acest subiect ,iar persoana de langa mine spunea ca astia merita aruncati in aer ca sa li se ia piuitul....nu sunt de acord cu astfel de metode ,dar intr-un fel cel de langa mine avea dreptate .poate asa s-ar opri si ar gasi alta tara pe care s-o terfeleasca -shout- hout-

7. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa precizez :cel de langa mine la o cafea in pauza de la college,era un polonez...daca polonezii sunt revoltati ce sa mai spunem noi?daca ei au observat diferenta facuta intre romani si alte natii...
    chiar isi punea intrebarea DE CE ?DE CE ROMANII? -cmon- mon-

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Trist, iar am ajuns in fata cu un subiect negativ. Si eu pun la indoiala cele scrise de Daily Mail ,desi se prezinta o poza, numele suna ciudat. Oare in astfel de cazuri, ambasada noastra nu se autosesizeaza sa verifice autenticitatea articolului, avand obligativitatea sa confirme sau sa infirme oficial cazul? Ar trebui ca site-ul ambasadei sa faca o rubrica in care se prezinte informatii corecte in astfel de situatii. Media din Romania cunoaste cazul? Daca s-ar proceda asa de fiecare data cand suntem pomeniti negativ, poate am imbunatati imaginea romanilor.

9. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm, oare este persoana aceasta roman, sau nu? Numele nu pare, dar are toate sansele sa fie emigrant in romania care a capatat cetatenie romana. Sint sigura ca nu au inventat cei de la ziar ca este roman, mai ales ca provine din Ro unde are cazier. Totusi, asta nu justifica ceea ce a facut, si-ntradevar, din nou, strica imaginea noastra aici.
    Bivo, m-a captivat ceea ce ai spus tu despre Buletinele de Identitate si m-a facut sa zimbesc, dar asta e "teritoriul" meu ...
    Deci, contrar insa cu ceea ce spui tu despre "smecherii " care se ocupa de insustria "falsificarilor de acte", tot nu le fac perfecte (chiar daca au cum spui tu aparatura performanta, scanere, tusuri fluorescente, comparatoare, video, lumini spectrale, programe speciale) si NU au invatat toate elementele de siguranta ale buletinului. Acestea sint destul de usor detectate de ofiterii de la imigrari, ptr ca ei stiu la ce sa se uite. Ceea ce vezi tu cu ochiul liber este analizat in detaliu de ofiteri, atunci cind sunt dubii sau cind nu exita la cerere un alt document de identitate valabil.
    In ceea ce priveste emisiunea UK BOrder Force si eu am vazut-o, si -mi venea sa tip la ecran cind am vazut ca se dadeau a romani... Acele documente au fost obtinute ulterior, aici, nu ca o metoda sa iasa din romania ( very unlikely).
    Cine a mentionat mai sus ca Buletinele romanesti difera de la judet la judet, a avut dreptate, dar cred ca am mentionat tot eu asta, cindva, demult.
    Noapte buna!

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Media romaneasca pur si simplu copiaza articolul din ziarul respectiv cu o mentiune de genul " inca un roman face cutare si cutare lucru". Hai sa fim seriosi, marea majoritate a ziaristilor romani nici nu se obosesc sa verifice o stire. Daca in clipa asta faci un site asemanator cu al celor de la the sun sau daily mail si scrii cum ca un roman a facut sex cu regina sa vezi maine dimineata ce e pe prima pagina in ziarele romanesti.
    Ar trebui sa se sesizeze ambasada, presedintia, guvernul, sie, sau mai stiu eu ce institutie, dar pe ei nu-i afecteaza cu nimic asa ca...
    Apropo, haideti sa le cerem socoteala celor de la ambasada, poate cand s-or trezi cu cateva sute de mail-uri in legatura cu subiectul asta, or sta si ei putin, s-or scarpina la ceafa si si-or pune niste intrebari. Si poate da Dumnezeu si-or face totusi ceva. Ceva mai mult decat un comunicat pe site in care isi exprima regretul.

11. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Tocmai am trimis un mail pe acesta tema Ambasadei.Le-am inserat si articolul din Daily Mail.
    Alti curajosi cu putin timp liber? -aha- ha-

12. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    SIMY:

la cine ai trimis ?ca sunt o gramada de adrese de contact .scrie adresa de e-mail (te rog )pt ca am dori mai multi sa trimitem ....niste vorbe de "BINE"...poate se trezesc si ei din amorteala ....saracutii....

13. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Eu n-am avut multe adrese de e-mail asa ca am intrat pe site-ul lor iar in josul primei pagini am deschis webmaster-ul si am inceput sa scriu in spatiul destinat comentariului.Sper ca am trimis unde trebuie pentru ca le-am trimis un mesaj destul de lung.Trebuie sa-ti scrii numele,adresa de e-mail si apoi sa introduci un text(cateva litere si cifre).Cam atat.Aaa si bineinteles trebuie scris si comentariul. -handsrubb- andsrubb-

14. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu tin minte ca de aici din forum am plecat printr-un link la React, un site de reactiune a romanilor impotriva acestor campanii.
    www.reactgroup.org.uk
    Oare nu ar trebui sa semnam iar o petitie?

Explicatia ca a violat si furat ca sa invete engleza la inchisoare e penibila, eu cred ca numai la nivelul lor se poate crede asa ceva.

15. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Ambasada Romaniei la Londra

Contact Us
    We welcome your feedback and encourage suggestions, recommendations or complaints.

To contact us with your feedback, suggestions, advertising or partnership opportunities,
    please email us on admin(@)embassyhomepage.com

For other embassy related enquiries including visa issues and visa forms,
    please visit our main home page and select the embassy concerned to find their contact details.

** When sending the email to us, please replace (@) with @ sign.

http://romania.embassyhomepage.com/cont ... omania.htm

16. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am scris Ambasadei Romane la Londra, si vreau sa scriu si reporterilor din Romania care au venit in Londra anul trecut de au demontat povestea cu romanul care dormea intr-un parc central. Nu-mi amintesc de la ce ziar sau post tv erau....

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de ambasada, iata ce scrie pe site-ul (dez)onoratei institutii:
    "Ambasada României-Londra/ La 22 februarie 2009, Ambasadorul României la Londra, Dr Ion Jinga, înso?it de doamna Daniela Jinga ?i de doamna Gabriela Massaci, Directorul Institutului Cultural Român de la Londra, au facut o vizit? doamnei Ileana Troiano Tilea, fiica diplomatului român Virgil Viorel Tilea. Întâlnirea a avut loc la re?edin?a privat? a familiei Tilea din Londra, într-o atmosfer? informal? care a prilejuit o incursiune fascinant? în istoria diplomatic? a ??rii noastre în raport cu Marea Britanie. "
    http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=77641

Oameni buni, astia traiesc in viitor, d'aia nu se agita. Asta inseamna ca viitorul suna bine si nu au motive sa se agite, nu?
    -cmon- mon-

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si un alt episod din ciclul "Ce pozne a mai facut daily mail":
    http://www.dailymail.co.uk/news/article ... racks.html

"...a homeless Romanian was found asleep inside the HQ of Britain’s premier guards regiment."
    "...was eventually found in an underground car park ..."

Eu am senzatia ca nu mai inteleg limba engleza. Ma intreb cine-i autorul articolului, cred ca tot din cauza ca nu mai inteleg limba engleza n-am reusit sa aflu. Iar pentru cei ce au de gand sa scrie vreun comentariu referitor la articol pe site-ul lor am un sfat: renuntati, nu apare. -cmon- mon-

Si totusi, tare sunt curios cine a scris articolul. Vreau sa-i spun doar atat: Frumo-sule, Chiparo-sule, Inteligen-tule, ca ca tine nu se mai naaasteeee...

Share This Page