14.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Umberto Eco - The mysterious flame of queen Loana

Discussion in 'Reviews' started by spin, Mar 1, 2008.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum am mai spus si cu alte ocazii, Umberto Eco este unul dintre autorii mei preferati, si asta datorita mai ales uneia dintre lucrarile sale - "Pendulul lui Foucault", pe care o consider a fi una dintre cele mai minunate carti scrise vreodata.

Asta a fost si motivul pentru care m-am apucat sa citesc cu pasiune ultima lui carte, "The mysterious flame of queen Loana". Trebuie insa sa marturisesc ca am fost putin dezamagita la final, si nu pentru ca opera in sine este inferioara celorlalte lucrari semnate de autorul italian, ci pentru ca s-a dovedit a fi altceva decat ceea ce ma asteptam eu.

Cu alte cuvinte, "The misterious flame...." este mai degraba opera eruditului si lingvistului Eco decat a romancierului Eco. Daca sunteti in cautarea unei povesti pasionante, care sa va acapareze si sa va mentina interesul pe tot parcursul lecturii - nu va recomand sa cititi "The misterious flame....". Desi miezul narativ este unul destul de interesant (personajul principal - un anticar -a suferit un accident in urma caruia si-a pierdut partial memoria, iar apoi, pe intreaga durata a cartii incearca sa o recreeze punand la un loc informatiile oferite de catre familie, prieteni, dar mai ales de catre cartile, revistele, ziarele aflate in podul casei) acesta nu face decat sa serveasca drept pretext pentru adevaratele intentii ale autorului. Acestea s-au dovedit a fi - dupa parerea mea - trecerea in revista a unor importante opere literare care s-au remarcat de-a lungul secolelor si a evenimentelor care au marcat social, militar si politic destinul Italiei in timpului regimului fascist al lui Mussolini.

Asa ca, daca nu sunteti un mare bibliofil care sa recunoasca cu usurinta toate titlurile sau citatele din diferite opere literare (si va spun ca sunt foooarte multe) mentionate de-a lungul cartii, sau daca nu va intereseaza in mod particular istoria Italiei ( mai ales perioada de la inceputul secolului trecut ), nu va recomand aceasta carte.

Pe de alta parte insa, daca simtiti nevoia unei provocari literare de cel mai inalt nivel care sa va puna la incercare cunostintele literare, lingvistice si de istorie, atunci sunt sigura ca veti descoperi, cu placere, in aceasta carte un izvor enciclopedic nebanuit.

Share This Page