12.9 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK Workforce Solutions Ltd - o mare TEAPA

Discussion in 'EMIGRARE' started by depechemod, Oct 5, 2009.

1. Ionel

Ionel New Member

Trophy Points:
    0
    UK WORKFORCE SOLUTIONS LIMITED

Buna eu m-am prins ca ceva nu este in regula cu aceasta firma prin faptul ca ziceau asa:
    Echipa noastra a reusit sa va gaseasca un angajator in Marea Britanie. Toate datele le aveti mai jos:

Compania angajoare: MAN POWER ENGINEERING LIMITED
    Numar Inregistrare: 05789788
    Adresa: C/O MAN LIMITED, 4 GROSVENOR PLACE, LONDON, SW1X 7DG, UNITED KINGDOM

Loc de munca oferit: Economic Engineering Mechanics
    Salariu: 420 GBP ( lire sterline ) / saptamana
    Perioada: 23.11.2009 - 23.04.2010 - cu posibilitate de prelungire de la un an pana la permanent -
    Program de lucru: 8 ore/zi
    Iar cand am primit acel Pre-Contract de angajare in Marea Britaniesi in contract am cu totul alta denumire a firmei ROBOTIC SYSTEMS INTEGRATION LIMITED, cu o adresa din Londra
    Adresa de pe contract este
    ROBOTIC SYSTEMS INTEGRATION LIMITED, numar de inregistrare:
    05789788, cu sediul in: C/O MAN LIMITED, 4 GROSVENOR PLACE, LONDON,

SW1X 7DG, UNITED KINGDOM
    si adresa gasita de mine cautand aceasta firma este:
    Company Details - ROBOTIC SYSTEMS INTEGRATION LIMITED
    Registered No.05789788

Address: BCR HOUSE, 3 BREDBURY BUSINESS PARK, STOCKPORT, GREATER MANCHESTER, SK6 2SN
    Si raspunsul lor :
    Noi nu detinem astfel de informatii cu privire la angajatorul dumneavoastra, noi pe contractul cu aceasta companie avem acea adresa care este si in pre-contractul dumneavoastra. Daca mai au si alte sedii de activitate in Marea Britanie nu avem de unde sa stim si nici nu ne afecteaza in nici un fel.
    Ce zicetii?
    ,

2. Dudu01

Dudu01 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:UK WORKFORCE SOLUTIONS LIMITED

Vezi ca exista si o firma WORKFORCE UK care este valabila! Daca i-mi aduc bine aminte firma este din Sevenoaks, Kent si se ocupa cu recrutarea fortei de munca din Europa de Est, pentru clientii lor din Anglia. Eram aproape de a ma angaja la ei anul trecut, si urma sa ma duc in Romania sa recrutez forta de munca, sa-i aduc aici si ma ocup personal de cei ce urmau sa fie angajati in Anglia. Am optat sa ma duc la Masterat si nu am putut sa lucrez la ei deoarece mi-au zis ca trebuie sa calatoresc mult intre Romania si Anglia. Nu mai pre stiu detalii despre ei deoarece nu am tinut legatura, si a venit si criza asta.

Cred ca firma asta Work Force Solutions este ceva copie, menita sa prosteasca lumea. Dar, daca vrei, cauta informatii despre WORKFORCE UK LTD si vezi ce mai gasesti si tu.

Salut...

3. Ionel

Ionel New Member

Trophy Points:
    0

Dudu01 a scris:
    Multumesc am sa caut ....

4. The_Forgotten

The_Forgotten New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua!

Sunt si eu implicat in programul acesta. Am primit acum o saptamana contractul si am efectuat trasferul de bani. De atunci nu am primit niciun fel de raspuns iar firma este imposibil de gasit. Va rog sa imi spuneti daca mai aveti altfel de informatii.

Maine am sa iau contact cu autoritatile si am sa semnalez acest caz, probabil ca banii sunt pierduti dar cel putin nu vreau ca si altii sa pateasca acelasi lucru iar faptasii sa fie prinsi.

5. depechemod

depechemod New Member

Trophy Points:
    0

Mai bine ai verifica daca mai ai banii aia in contul depus desi nu cred.

Cat despre workforce solution sper ca nu mai trebuie repetat ca e o mare inselatorie.

Ce dovezi va mai trebuie?

6. The_Forgotten

The_Forgotten New Member

Trophy Points:
    0

Atentie!!!

Intr-adevar acesta firma este o mare pacaleala! Banii pe care i-am transferat in UK au fost ridicati de altcineva in numele meu, folosindu-se de nr. de transfer si de copia dupa buletin, dar in cardasie cu un functionar Money Gram din Londra care i-a eliberat banii fara vreun act de identitate.
    Am facut o plangere la Money Gram iar in zilele urmatoare am sa fac o plangere atat la Politia Romana cat si la cea londoneza. Pe mai multe site-uri de recrutare exista inca acest anunt si este posibil ca si altii sa pateasca la fel.

In niciun caz nu transfer bani si nu dati numarul de transfer acestei firme-fantoma. In plus aveti grija pentru ca avand toate datele voastre personale s-ar putea sa realizeze un furt de identitate in urmatorul an de zile (ex. credite, declaratii in numele vostru).

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Salut,

Am lasat niste date de contact mai sus.
    Daca ai dovezi nu ezita sa-i instiintezi!

8. Slash 29

Slash 29 New Member

Trophy Points:
    0

salut.am trimis si eu datele la ei, dar m am oprit cand mi am dat seama ca nu am pe cine sa contactez telefonic. chestia i ca au datele mele si mi e sa nu faca ceva. m as duce sa reclam da nu stiu unde.

9. ionutz_daniel

ionutz_daniel New Member

Trophy Points:
    0

hai sa va spun eu cum fac baietii,tu le trimiti banii in Londra pe numele tau ca o garantie,zic ei,si apoi tu le trimiti dovada ca ai pus banii la posta.Ei se duc isi fac un pasaport fals pe numele tau ca doar au toate datele de la tine si se duc si scot banii,asta e veche deja,deci aveti grija si nu trimiteti datele voastre oricui.

10. mm_11

mm_11 New Member

Trophy Points:
    0

si eu am vrut sa merg in anglia prin firma asta , si chiar luni am cumparat 500 lire dar le-am pus intr-un cont personal si le-am trimis extrasul de cont dar nu au vrut sa accepte , pt ca spuneau ca guvernul britanic nu mai accepta extrase de cont inca de anul trecut si daca doresc cu adevarat sa-mi obtina permisul de munca sa ii depun dupa pasii care tii prezinta cand iti trimit contractul, adica pe moneygram sau western union. pt a nu pierde oferta foarte buna dar nici a-mi risca banii am cautat firma angajatoare caci la telefonul lor suna doar ocupat si am sunat firma care mi-au spus ca eu nu angajeaza nimic in perioada asta caci chiar au probleme cu munca pt ei , dar sa mai dea la altii si sau cam speriat ca nu au vrut nici macar sa-mi dea un email sa le trimit sa vada cum se foloseste de numele lor. Astea am trait eu in ultimele zile , si poate va ajuta

11. nowyvio

nowyvio New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua !

Sa va spun ce a patit fratele meu saptamana trecuta.
    Locuieste de 2 luni in Londra la niste verisori.
    A fost anuntat de catre firma UK WORK EXPERIENCE
    Mai jos o sa va comunic ceea ce au transmis ei si apoi va povestesc cam cum s-a terminat povestea.

,, Echipa noastra a reusit sa va gaseasca un angajator in Marea Britanie. Toate datele le aveti mai jos:
    Compania angajoare: HYDRAULIC ENGINEERING LIMITED
    Numar Inregistrare: 03306207
    Adresa: 311 BALLARDS LANE, LONDON, N12 8LY, UNITED KINGDOM
    Loc de munca oferit: Mechanical/Hydraulic Engineer
    Salariu: 420 GBP ( lire sterline ) / saptamana
    Perioada: 01.12.2009 - 01.05.2010 - cu posibilitate de prelungire de la un an pana la permanent -
    Facilitati oferite:
    - cazare gratuita
    - asigurare medicala inclusa
    - cursuri gratuite pentru regulamentul interior specifice companiei - 2 saptamani.
    Daca sunteti de acord sau nu cu acest loc de munca, asteptam in maxim 2 zile raspunsul dumneavoastra. Dupa ce avem acordul dumneavoastra va vom intocmi pre-contractul de angajare in limba romana, pe care o sa-l primiti de la noi, sa-l semnati si sa ni-l trimiteti inapoi. Contractul final - in limba engleza - si actele de work permit - le veti semna si primi in momentul in care ajungeti in Marea Britanie.
    Asteptam emailul dumneavoastra cat mai repede.
    Va multumim
    Adresa: 1-2 UNIVERSAL HOUSE, 88-94 WENTWORTH STREET,
    LONDON, E1 7SA, UNITED KINGDOM
    Telefon: +44-203-286-4883
    Fax: +44-705-349-1563
    Email: ukworkexperience@inbox.com
    Web: http://www.ukworkexperience.coolpage.biz,,

,,Buna ziua,

Echipa noastra a reusit in decursul acestei zile sa va intocmeasca pre-contractul de angajare in Marea Britanie la compania:

Compania angajoare: HYDRAULIC ENGINEERING LIMITED
    Numar Inregistrare: 03306207
    Adresa: 311 BALLARDS LANE, LONDON, N12 8LY, UNITED KINGDOM

Loc de munca oferit: Mechanical/Hydraulic Engineer
    Salariu Net: 420 GBP ( lire sterline ) / saptamana
    Perioada: 01.12.2009 - 01.05.2010 - cu posibilitate de prelungire de la un an pana la permanent -

Activitatea de munca trebuie sa inceapa la 1 decembrie 2009

Aveti atasat de acest email contractul colectiv de munca intocmit de echipa noastra sub monitorizarea angajatorului si a autoritatior britanice.
    Din acest moment puteti trece la ultimele etape ale angajarii dumneavoastra.
    1. Acceptul dumneavoastra si semnarea contractului
    2. Depunerea sumei de 480 GBP in numele dumneavoastra

Aceste doua etape se vor realiza in maxim 5 zile incepand de astazi 13.11.2009.

1. Acceptul dumneavoastra si semnarea contractului - va rugam sa cititi contractul colectiv de munca cu atentie, sa-l imprimati pe hartie tip A4, sa-l semnati la sfarsitul acestuia in dreptul sectiunii Angajat. Dupa ce va dati acordul ca acceptati termenii si conditiile, va rugam sa scanati acest contract si sa ni-l trimiteti la adresa noastra de email ukworkexperience@inbox.com sau prin fax la (+44) 705-349-1563 .

2. Impreuna cu contractul v-a trebui sa ne trimiteti si dovada depozitului a 480 GBP (lire sterline) pe numele dumneavoastra, suma din care o sa urmati sa va intretineti in Marea Britanie pana la primirea primului salariu. Acest deposit trebuie facut prin MoneyGram ( pentru mai multe detalii despre acest serviciu vizitati www.moneygram.com). Pentru a gasi cel mai apropiat oficiu MoneyGram in localitatea dumneavoastra va rugam sa accesati
    http://www.moneygram.com/eFindUs/findUs ... ageCode=ro

Tranzactia nu trebuie facuta de dumneavoastra, ci de un prieten sau un membru al familiei pe numele dumneavoastra JITARU ROBERT, Oras: Londra, Tara: Marea Britanie. Deci tot ce trebuie facut este ca un prieten sau un membru al familiei sa se duca la oficiul MoneyGram si sa depuna in numele dumneavoastra suma de 480 GBP (lire sterline). Dumneavoastra nu trebuie sa fiti prezent la aceasta tranzactie. Aceasta suma de bani o puteti ridica doar dumneavoastra cu actul de identitate in momentul in care ajungeti in Marea Britanie pe data de 01.12.2009.
    Dupa ce s-a efectuat transferul banilor, si impreuna cu contractul, va rugam sa ne trimiteti copia foii de transfer de la MoneyGram, noi urmand sa verificam online autenticitatea acesteia.

Dupa ce informatiile sunt verificate, noi vom rezerva si plati biletul de avion pe numele dumneavoastra iar noi va vom furniza informatiile zborului - codul biletului, data si ora zborului, aeroportul, etc. Contravaloarea biletului de avion (50 Euro) va trebui sa o returnati echipei noastre la aeroport in momenul plecarii din Romania ( un reprezentant al companiei noastre va insoti grupul din Romania in Londra ). Daca doriti sa plecati pe cont propriu va rugam sa anuntati si veti primi toate informatiile necesare.

Asteptam emailul dumneavoastra si va felicitam.

Adresa: 1-2 UNIVERSAL HOUSE, 88-94 WENTWORTH STREET,
    LONDON, E1 7SA, UNITED KINGDOM
    Telefon: +44-203-286-4883
    Fax: +44-705-349-1563
    Email: ukworkexperience@inbox.com
    Web: http://www.ukworkexperience.coolpage.biz,,

Dupa ce a transmis copia de pe dovada ca a trimis banii prin moneygram s-a dus la sediu sa discute cu ei.
    Surpriza, a gasit spatiu gol, toti erau plecati de acolo. Pur si simplu au disparut.
    S-a dus la politie sa intrebe cum isi poate recupera banii ( intre timp s-a dus la Moneygram sa-si ia banii - surpriza- erau retrasi de hotii de la firma )si politia i-a zis ca este al 35-lea pacalit.
    Doar 12 persoane au reusit sa-si recupereze banii.
    Acum nu stiu ce este de facut in conditiile in care a anuntat la vechiul serviciu ca nu o sa mai lucreze de la 1 Decembrie si a ramas fara banii agonisiti in astea 2 luni cat a lucrat in Londra.
    Spuneti-mi ce putem face in aceasta situatie?
    Astept raspuns! Multumesc.

12. jitarur

jitarur New Member

Trophy Points:
    0

Salutari.

Pt inceput am sa rog frumos pe cei care conduc acest site sa stearga numele, cnp, si restul datelor care se pot folosi si cat mai repede.
    Daca vreti sa aflati cu exactiate de unde sau ridicat bani respectivi trebuie ca persoana care a depus bani ma moneygram pt voi sa faca o cerere si numai ei i se va spune locatia de unde sau ridicat bani.Cei de la politia londoneza mi-au spus ca sanse de a se lua bani inapoi sau de a fi prinsi de catre ei sunt destul de mici pt ca lucreaza foarte destept. ei iti fac un contract tu il semnezi totulk este legal pana acum problema este ca noi cei inselati le trimitem acea foaie . Firmele care fac angajari pe anglia intradevar cer bani pt a dovedi ca ai cu ce sa te intreti dar nu iti cer sa ii trimiti prin ceva anume.

Va multumesc mult! si va rog sa stergeti datele . pt ca sunt confidentiale..

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Fiti, va rog mai explicit.
    Am transmis mesajul la administratia site-ului.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

ValiB wrote:

Asta este printat alb pe negru pe pagina lor.

Experienta la catedra(sau la tabla) lasa urme, nu?

Banuiesc ca scopul lor e ca afacerea sa le mearga in continuare de aceea exista inca site-ul.
    De altfel din datele lor de contact(de pe site) corespund doar numele companiei si numarul de inregistrare, si pe deasupra figureaza ca dizolvata (nu stiu daca e termenul corect) pe 08/06/2010:
    Name & Registered Office:
    5 HANNINGFIELD CLOSE
    RAYLEIGH
    ESSEX
    SS6 9EL
    Company No. 06040174 (numarul asta de inregistrare apare pe site-ul lor cu un link catre un site checksure.biz pe care corespunde adresa - sa credem ce scrie pe un site .biz sau pe unul .gov.uk?)
    Status: Dissolved 08/06/2010
    Date of Incorporation: 03/01/2007
    Country of Origin: United Kingdom
    Company Type: Private Limited Company
    Nature of Business (SIC(03)):
    6420 - Telecommunications
    Accounting Reference Date: 31/01
    Last Accounts Made Up To: 31/01/2008 (TOTAL EXEMPTION FULL)
    Next Accounts Due:
    Last Return Made Up To: 03/01/2009
    Next Return Due:
    Last Members List: 03/01/2009
    Previous Names:
    No previous name information has been recorded over the last 20 years.

Pentru reclamarea inselaciunii se poate folosi si dar fara niste detalii clare e cam greu. Nu stiu daca cei care gazduiesc site-ul ar putea avea vreo responsabilitate.

Share This Page