14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK vs RO in "criza" actuala

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Calin Florea, Apr 28, 2009.

1. Calin Florea

Calin Florea New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Poate a mai fost acest gen de topic, sper sa nu ma repet insa as avea nevoie de cateva raspunsuri sincere legat de faptul daca e chiar asa de diferita viata din UK fata de chinuiala de zi cu zi din RO. Sunt proaspat casatoriti, locuim in Cluj, joburi destul de bine platite insa pe zi ce trece ne scarbim tot mai mult de tara asta, de lipsurile de aici, de munca asta de bou pe care o facem in fiecare zi. In afara tarii am fost numai in concedii, nu am lucrat insa e asa cum se zice? sunt chiar atat de relaxati oamenii, apuci practic sa iti traiesti viata sau te apasa si acolo jugul de pe umeri si tot ce iti doresti este sa vina w-endul si sa dormi ca apoi sa o iei de la capat lunea urmatoare ... Aproape un salar merge pe rata la banca si cu restul ne descurcam destul de ok. Nu banii sunt cei care ne fac sa ne intrebam de emigrare ci senzatia de rob si gustul amar il avem in gura in fiecare zi. Sa nu mai zic de faptul ca vrem sa facem un copil si ne intrebam serios daca asta e tara in care vrem. Tara in care nu sunt vaccinuri pentru copii sau Doamne Fereste de vreo boala mai grava de care nu mai scapi deoarece desi platim procente serioase din salar pentru asigurare medicala aceasta lipseste cu desavarsire ... astept cu interes raspunsurile voastre ... Merci ... Calin

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    calin, si noi sintem un cuplu care are casa, 2 servicii bune platite, care da la mortgage 1 salariu intreg ( nu se pun si alte cheltuieli) care se gindeste sa aiba un bebe, si care nu " sare in sus de bucurie" cind merge la munca si simte ca munceste " ca un bou" care de-abia astepta zilele libere si vacantele. Pina aici, exact ca si tine.
    Numai ca diferenta este una singura - standardul de viata, si faptul ca orice ar fi, UK este o tara mult mai civilizata si mai curata. Dar pina aici, asta e singura diferenta.
    Acum depinde si ce vreti voi, s-ar putea insa ca efectul imigrarii la voi, sa aiba efect invers:
    salariile sa fie mai mici decit va asteptati ( veti muncii inca ca boii) intr-un apartamet pe care de-abia ti-l permiti ( nu astepta o zona buna si probabil vei fi nevoit sa imparti cu alii) unde vei platii iarasi un salariu la intretinere ( ma refer la probabil peste 1000 / luna) si unde nu cunosti pe nimeni.
    Eu cred ca, in cazul vostru, si avind in vedere criza prezenta, " get the best of both worlds" adica bucurati-va de ceea ce aveti si " make the most of it". Calatoriti in concediu des, bucurati-va de weekenduri si de faptul ca inca sint 2 salarii bune.
    Nu uita, si aici vei muncii pe rupte- eu consider ca serviciul meu este extrem de greu, demanding, multe ore si extrem de obositor. Sint frinta cand vin de la servici, si eu si logodnicul meu. Stii proverbul - nu da vrabia din mina
    Sorry if i was pessimistic.
    Daca ai muncii cu mine ti-ai da seama in ce hal de greu si de serios poate fi un servici.
    Sint sigura ca multi iti vor da acest sfat!

3. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Calin,
    Cand ai citit ce ai scris chiar mi s-a rupt sufletul, am fost cuprinsa de o mare melancolie ca sa zic asa , pt ca exact acum un an si un pic eu si logodnicul meu ne puneam exact aceleasi intrebari ca si voi, ce sa facem? incotro? Aveam joburi destul de bune amandoi in tara, dar parca nu ne gaseam locul acolo, ceva in noi mereu spunea ca nu putem sa ne facem un viiotr in tara, si uite asa intr-o buna zi ne-am gandit sa venim in Anglia, adik a venit logodnicul meu intai si-a gasit job apoi am venit si eu in cateva luni, si vreau sa iti spun ca nu ne pare rau ca am ales sa venim aici , traim dintr-un singur salar doar prietenul meu munceste, are salar bun, in sensul ca ne permitem sa platim o chirie de 1000 lire pe 1 bedroom si stam doar noi doi, ne-am cumparat o masina decenta cu banii in mana ceea ce in tara trebuia sa dureze cam 5 ani ca sa ne-o putem permite, si sa traim decent adica sa ne permitem sa ne cumparam la orice ora ceea ce in tara nu ne permiteam.Probabil viitorul apropiat va fi si mai bun cand voi incepe si eu lucrul.
    Pune in balanta toate aspectele, depinde si ce calificare aveti, cautati un job in domeniu in care lucrati si aveti un pic de experienta in tara, ganditi-va bine daca asta vreti cu adevarat, nu va lasati influentati , faceti doar cum simtiti voi si depinde v-am spus f mult de ce calificari aveti.
    Multa bafta in hotararea voastra si sa stiti: totul se poate in viata , doar sa VREI!
    O zi frumoasa va doresc!

4. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Calin,

Eu as zice ca depinde numai de serviciu. Daca ai posibilitatea de a lucra legal si reusesti sa-ti gasesti un serviciu decent, eu zic ca e de o mie de ori mai bine in Anglia decat in Romania.

Eu una nu sunt de acord ca e mai greu serviciul in Anglia. Daca esti la inaltimea postului (competenta profesionala plus engleza la nivel adecvat), e la fel de usor ca oriunde. Ce cred eu insa ca e greu e sa obtii un post pentru care concurezi cu 50/ 100/ 200 de englezi cu calificari similare (uneori poate chiar mai slabute) dar care stiu sistemul din interior si care au, prin asta, un avantaj net. Sau sa obtii un post pe care stii sigur ca l-ai face si cu ochii inchisi, numai sa ai serviciu, dar pentru care risti sa fii respins pentru ca esti... supracalificat.

Mult succes in luarea celei mai bune decizii pentru voi!

Kitten

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:UK vs RO in

Nu se pot face comparatii, Romania este tara unde Guvernul alege ce lege vrea sa respecte, cand vrea sa respecte, unde presedintii celor doua camere ale Parlamentului trec cu vederea votul vadit fraudat al parlamentarilor, unde poti fi impuscat pe strada de un puscarias eliberat epntru motive inchipuite de sanatate in timp ce se antreneaza cot la cot cu politistii,unde profesorii devin emigranti cand nu mai suporta bataia de joc, cu un sistem sanitar subfinantat, unde medicii-criminali profeseaza fara griji, unde competenta profesionala a fost inlocuita 100% cu apartenenta politica, unde ministri sunt cumparati cu un carnat si o palinca, unde sistemul protectiei sociale ofera reala protectie exclusiv parlamentarilor si potentatilor acestor vremuri.

Am omis ceva din lista ?

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

angb1, cred ca inteleg ce te-a deranjat, dar pot sa-ti spun ca esti rupta de realitatea din Romania acestor zile. Si spun asta pentru ca a trebuit sa merg in tara pentru 2 saptamani.
    In Romania toata lumea se simte lovita de criza financiara mondiala sub imperiul isteriei lansate si mentinute constant de mass-media autohtona, desi in Romania nu se produce mai nimic de cativa ani buni si importurile sunt de peste 70% in orice domeniu de consum.

Criza asta a fost ca o mana cereasca pentru "managementul" social-politic si economic al Romaniei al carui esec total este acum motivat in acest fel.

Sa fim seriosi, oamenii dotati inca cu o doza suficienta de bun simt, educatie/cultura, suporta din ce in ce mai greu situatia si aflandu-se fiind in minoritate nu prea au ce sa aleaga in afara de emigratie.

7. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0

Sant suficiente probleme si in UK dar sigur este mai civilizata decat RO. Cea mai mare problema a unui emigrant in orice tara se duce este cunoasterea limbii locale. Daca stii limba bine/f.bine, actele sant chiar mai putin importante.

Cea mai mare problema in RO, dupa parerea mea, este lipsa de infrastructura legala. Si atata timp cit va fi un Presedinte, un Prim-Ministru, pe langa un Rege si un Imparat intr-o tara, chiar si neoficial ultimii doi, evolutia va fi extrem de inceata.

Cum s-a spus mai sus, munca de gasit aici e cel mai important lucru. Dupa aceea vin toate. Si un simplu search la Mercer Consulting pentru Quality of Living si Cost of Living i-ti va arata si numerele obiectiv.

Succes.

8. ruxandra11m_uk

ruxandra11m_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor

Sint noua pe forum si de citeva ore bune va tot citesc posturile la greu. Eu sint Ruxandra din Bucuresti, venita din septembrie anul trecut pentru un master la Leeds uni, iar momentan ma confrunt cu o problema similara, daca sa ramin in UK dupa ce termin studiile vara aceasta sau sa ma intorc in Ro. Stiu ca la o astfel de intrebare numai eu mi-as putea raspunde, dar as dori sa stiu daca ati auzit de astfel de situatii cind persoanele respective nu aveau mai deloc experienta de munca, dar in schimb erau absolvente de programe postuniversitare.

In cazul meu, eu am terminat marketing la ase anul trecut, iar acum sint inscrisa la un master in comunicare internationala la Leeds. Experienta mea consta in mare intr-o practica de 2 luni la o agentie de recrutare de-aici, de unde totusi am obtinut o recomandare foarte buna, si niste voluntariat la leeds nightline din octombrie anul trecut, unde ma inscriam pt un night duty in fiecare luna ca sa raspund la telefoanele pe care ni le dadeau studentii, cind aveau nevoie de vreun nr de taxi/pizza/university services sau cind pur si simplu aveau probleme personale si simteau nevoia sa le discute cu cineva - asta ca sa nu inteleaga altii ca nightline inseamna altceva :p .

In fine, problemele au aparut de curind, cind am inceput sa caut joburi platite, admin/customer service/receptionist/secretary type of work, in Leeds si in restul Angliei. Nu am reusit sa fiu chemata la nici un interviu pina acum, fie el si pentru un post destinat unui vorbitor de limba romana. Poate ca nu am aplicat la suficiente joburi (pina in 10 de fapt).. Cert este ca aceasta situatie m-a demoralizat foarte mult si acuma ma gindesc daca nu cumva sint in situatia de 'over-qualified applicant' pentru joburile simple si de 'unexperienced applicant' pentru celelalte joburi. De-asemenea ma gindesc ca un degree in comunicare nu este tocmai employable, mai ales in aceasta perioada. Sint foarte interesata sa-mi spuneti ce credeti in aceasta privinta, daca v-ati lovit de probleme asemanatoare, dupa cite aplicatii de joburi ati reusit sa obtineti unul s.a.m.d..

In rest, scuze de lungimea mesajului si toate cele bune! :)

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ruxandra si bine ai venit pe ROMANi ONLiNE

Parerea este ca ai avea mai mult succes daca ai aplica pentru joburi relevante calificarilor tale. Incearca sa te orientezi mai mult spre junior media jobs sau graduate jobs.

Am facut putin research pentru tine:

http://www.jobisjob.co.uk/leeds/student/jobs
    http://www.jobisjob.co.uk/leeds/graduate/jobs
    http://www.jobrapido.co.uk/?q=junior%20leeds
    http://www.allthetopbananas.com/Jobs/We ... wnid=31557
    http://www.localjobs.co.uk/jobs/marketi ... reater.htm

Cv-ul este bine structurat si scrisoarea de intentie la fel?

Personal, nu vad nici o oportunitate in Ro ca sa obtii un job decent dupa ce termini o facultate, intr-o companie flexibila care isi respecta angajatii si ii ajuta sa se dezvolte si promoveze.

Mult succes in viitor oricare ar fi decizia ta.

10. ruxandra11m_uk

ruxandra11m_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi frumos pentru linkuri. Am sa ma uit pe ele in seara aceasta.

Cit despre cv si scrisoarea de intentie, eu cred ca sint destul de bine structurate, in format britanic. O sa ma duc totusi una din zilele acestea la Career Centre la mine la facultate, sa vad ce parere au ei.

Nici eu nu vad cine stie ce oportunitati in Ro. In cazul meu totul depinde de cum o sa decurga urmatoarele 4 luni aici in UK.

Oricum ma bucur ca exista site-uri ca acesta si sa vad atitia romani uniti, desi sint asa de departe de meleagurile natale :)

11. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0

Calin Florea a scris:
    Salut Calin.

Daca ti se pare ca s-a cam imbacsit atmosfera atunci poate-ar trebui sa faci o schimbare in sensu' asta.

Daca sunteti tentati de UK atunci trebuie sa stii cateva chestii pentru a nu sfarsi si mai descumpanit de cat esti acum.

Sugestiile mele:
    Luati-va un concediu mai lung si test drive UK pt cateva saptamani..s-ar putea sa realizati "the easy way" ca nu e chiar ce va doriti.

Daca totusi hotarati ca "se merita"..atunci:
    -asigurativa ca vorbiti engleza bine
    -economisiti cateva mii de euro pt perioada de inceput procesare acte/inchiriat apt/cautare job/transport
    -alegeti cu grija locatia unde vreti sa inchiriati ..si aici sunt zone si zone..multe mult mai nasoale decat Cluj la capitole gen criminalitate etc..exemplu: Gruia e mult peste cartiere intregi din zona metropolitana Londra..gen Hackney,Harringey,Peckham,Vauxhall,Tottenham, Edmonton, Wood Green , Bethnal Green, Bow, Stratford, Streatham, Tooting,Brixton etc in general zonele de N-E si E(east end) n-or sa te incurajeze sa iesi cu nevasta la plimbare
    -daca nu vreti job-uri low level gen aupair,constructii,agricultura etc atunci asigurati-va ca domeniul in care activati are cautare pe aici..pe site-uri gen reed.co.uk,totaljobs etc
    -ajuta daca aveti diplome universitare de la o una din facultatile de pe lista HO+statele de plata pe ultimele 12 luni de la ultimul job din Ro..asta iti va permite sa aplici ca highly skillled(BR2),si deci sa obtii blue card-ul relativ repede.,ceea ce poate fi un pas mare.
    Altfel..unu' din voi trebuie sa-si deschida firma ca liber profesionist iar celalalt va putea lucra,procesarea actelor poate dura saptamani bune.
    -fiti constienti de anumite detalii gen: oricat de greu ti se pare acum in Ro, acolo ai o baza, pe care multi pana sa emigreze n-o apreciaza(poti lucra fara permis de munca,vorbesti limba,ai unde sa dormi,stii cum functioneaza sistemul,ai acces la spitale, conduci pe dreapta, etc..esti "orientat" intr-un cuvant)..pe cand aici trebuie sa o cam iei de la 0 ..intr-un fel renansti(nu e intotdeauna o experienta usoara! mai ales ca romanii nu sunt foarte doriti aici)
    -sistemul de sanatate nu e cine stie ce nici aici(e ceva normal sa astepti 3-4 ore pt o problema minora)
    -daca vrei sa ai masina e relativ usor de cumparat,dar destul de scump de asigurat ca roman(asigurarea e obligatorie),iar taxa de drum e ceva normal sa fie 3-400 lire pe an..de asemenea e destul de scump de parcat(uita parcarea gratuita in centru din Ro, aici platesti pe ora iar daca ai intarziat cateva minute te ard cu amenda,de obicei 60 lire depinde de locatie)

Deci usor n-o sa fie(adaptarea poate dura cateva luni bune,personal nu cred ca UK iti va inspira incredere imediata de a avea un copil), dar decat sa te intrebi mai tarziu in viata.."Cum ar fi fost daca?"..mai bine incerci,si doar pt ati scoate o idee din cap.
    Bafta

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Calin Florea a scris:

Doua ingrediente obligatorii iti sunt necesare sa reusesti – sa fii constient de realitate si sa fii luptator.

Vad ca esti cu picioarele pe pamint. Nu cred ca se justifica sa ceri sfaturi conationalilor in ceea ce priveste propriul destin.

Ce'ar fi sa incerci pe propria piele?

Multa bafta.

13. Gabriel_uk

Gabriel_uk New Member

Trophy Points:
    0

De aceste griji ma lovesc si eu , dar presupun ca sunt in avantaj , in loc sa spun `` vai de noi `` , spun doar `` vai de mine `` :)

P.S. Keep Walking ;)

14. gabrielaplaton

gabrielaplaton New Member

Trophy Points:
    0

Gabriel,cand vei veni aici vei constata ca era de preferat sa zici "vai de noi"in loc de "vai de mine"... Singuratatea e mai usoara in 2 sau 3 :)

15. Gabriel_uk

Gabriel_uk New Member

Trophy Points:
    0

Gabriela :) tot raul spre bine , voi incerca sa ma adaptez indiferent de greutati :) sunt cel mai optimist om din lume , nici eu nu plec din cauza banilor , am o situatie buna aici ...dar vreau sa schimb ceva in viata mea , sa o iau de la 0

P.S. I have a dream :D MLKing ;)

Share This Page