12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK in afara EU

Discussion in 'in Marea Britanie' started by dromaderu, Oct 24, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Topicul este EXCELENT (subiectul) doar la titlu ar mai trebui de adaugat termenul de EURO-ZONE (acum ca am lamurit cred, diferenta dintre EU si EURO ZONE, chiar propun cu acordul lui Cata ca topicul sa se numeasca

"UK in afara EU / EURO ZONE "

La deschiderea topicului se vorbea de retragerea UK din Uniunea Europeana, dar dispunete / dezbaterile pe tema intrarii UK in EURO ZONE continua... asa ca topicul NU "e gresit" deloc!! -nu-nu-

Motivele pentru care UK a ales sa se tine departe de Zona Euro sunt MULTIPLE insa principalul motiv este acesta : SA NU-SI PIARDA AUTONOMIA ASUPRA "MONETAR POLICY" IN UK am explicat asta mai sus... De exemplu, acum pe timp de criza ei au decis TIPARIRE DE BANI (LIRE - normal) ca sa ajute refacerea / ridicarea economiei, in special afacerile mici si mijlocii.

Acest lucru poate avea desigur si impact negativ : CRESTEREA INFLATIEI (rata inflatiei fiind in prezent 5.00 % Insa punand cele doua in balanta Bank of England's MPC (cei 9 membri) au decis ca mai important este refacerea economiei decat rata inflatiei...

In prezent UK se axeaza pe "MONETARY POLICY" dusa de Bank fo England combinata desigur cu "FISCAL POLICY" a guvernului britanic, care implica / decide cresterea sau descresterea taxelor si impozitelor, cat si "government spending", felul in care guvernul cheltuie banii... care dupa cum prea bine stim inclina spre "government spending cuts" Si cum guvernul cheltuie banii cu public goods, sanatate, educatie, beneficii etc... toate acestea insemnand "government spending" au fost reduse la maxim in ultimii doi ani...

Dupa cum am spus anterior, daca UK se afla in EURO ZONE n-ar fi avut cum sa decida asupra unde, cand si cati bani sunt necesari a fi tipariti pentru a redresa economia, ci, ar fi trebuit sa imprumute acesti bani de la banca centrala a UE si bineinteles cu dobanda

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca economia germaniei a avut enorm de cistigat cu euro pentru ca si-a asigurat o piata de desfacere in toata europa, ei fiind principalii exportatori de produse dar si de capital. Cel mai bun exemplu e articolul care a aparut in urma cu aproximativ o luna:

Oare de ce grecii au Porsche si nu Ferrari, Lamborghini, Peugeot, Lexus, Bently, Rolls Royce ...

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai la vremea respectiva crezusem ca a fost logic,
    de ce sa renunte UK la o moneda , GBP, in favoarea uneia Euro, care era doar putin peste jumatate din valoarea sa.

Hoarde de turisti britanici se dadeau in barci prin toata Europa,

cand 1£ iti cumpara 1,66 Euroi...

In 2003,, cand am ajuns eu in UK,
    la primul drum inapoi in Ro,
    2004 Martie,
    am vandut lire cu 62.000 lei la vremea aia pt o lira sterlina!

Si, din cate percep eu, acum,
    doar banca Angliei mai reuseste sa tina lira nitelush peste Euro,

well, plus criza recenta!

Nemtii, da, or fi pierdut la aderare dar,

se pare ca le merge bine acuma,

asa ca, au stiut ei din nou ce au facut!

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    UK nu a ales sa fie in afara zonei euro, asa zic ei acum insa istoria e un pic diferita. La inceputul anilor '90 cand se puneau bazele zonei euro, Marea Britanie a intrat in Exchange Rate Mechanism - mecanism care avea scopul de a ajuta monedele tarilor care urmau sa adopte euro sa isi stabilizeze cursul de schimb - si trebuia sa mentina un curs relativ stabil fata de alte monede. George Soros a pariat in 1992 ca lira sterlina se va devaloriza - nu mai tin minte exact mecanismul prin care a facut asta dar cred ca a facut ceea ce se cheama short selling, vanzand lire pe care nu le avea si cumparandu-le apoi la preturi mult mai mici pe masura ce lira se devaloriza. Conservatorii care erau atunci la putere au comandat cumpararea de lire pe banda rulanta de catre Banca Angliei si marirea dobanzilor ca sa apere nivelul ratei de schimb insa n-au reusit si a venit momentul Miercurii Negre cand guvernul s-a dat batut si a retras lira din ERM. Se zice ca Soros a castigat un miliard de dolari - care la vremea aia erau bani - din toata afacerea asta. Guvernul s-a ales cu inflatie si mandria sifonata si uite asa acum aceiasi conservatori ne zic ca nu dom'le noi n-am vrut niciodata euro, noi vrem sa ne pastram independenta, puterea de decizie blah blah. De aia tipareste Banca Angliei bani in dementa acuma, sa ne omoare pe noi cu inflatia poate plecam naibii acasa si ii lasam in pace -ras4-

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot, Mi-e greu sa explic de ce cred ca Germania a fost principalul beneficiar al zonei euro, neavand cum ziceam , cunostiinte serioase in domeniu. Cert e ca toate analizele pe care le-am citit sustin acest lucru. Din cate am inteles e legat de exporturi(Germania fiind al 2-lea exportator mondial, parca). Oricum parerea analistilor e unanima: Germania e principalul beneficiar atat al UE cat si al u niunii monetare.

Acuma, Italia, Spania si celelalte nu au ajuns aici pentru ca au beneficiat prea mult. Italia a intrat in 2002 in uniunea monetara cu datorii foarte apropiate de cele pe care le are astazi, diferenta era o crestere economica diferita. Nu stiu la nivel macroeconomic, dar pentru populatie, intrarea in zona euro nu a fost deloc benefica!!!

@Ella, problema e ca la nivelul UE inca NU exista o politica monetara comuna!!!Daca ar fi fost asa, nu s-ar fi ajuns aici. Acum se vorbeste de asta si pèrobabil va fii implementata in viitorul apropiat, cert e ca inca nu exista si in nici un caz nu exista in 2002, cand euro a intrat in vigoare!!!

Deci, intrebarea mea ramane: de ce a ales Uk sa nu intre???(si deocamdata toate tarile din uniunea monetara isi fac propriile politici fiscale dupa bunul lor plac- conterolul sau nu al inflatie- emitere de moneda sau obligatiuni si ce-o mai fi). Deci...de ce? De teama ca va ajunge ca odata sa i se impuna decizii de la Bruxelles? Totusi 9 ani n-a fost asa(vorbesc strict la nivel monetar)

Multumesc pentru bunavointa de a lumina "plebea" :)

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, glissando, foarte utila explicatia ta

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care doriti sa va formati o parere mai larga asupra UK economy (si nu numai), cat si a economiei mondiale in general, va recomand sa urmariti periodic stirile care apar la National Institute of Economic and Social Research va dau mai jos link-ul... -hipno-

http://www.niesr.ac.uk/index.html

Si mai ales ar fi interesant sa aflu mai multe despre asta : click EVENTS pe site-ul lor si dau aici copy / paste

Current events

Monetary Policy in a Weak Economy

Date and Time: Friday, 25th November 2011 from 12:00 hours to 14:00 hours

Dr Martin Weale will review the current domestic and international economic situation and discuss the factors affecting the speed of the economic recovery. He will also examine the role of quantitative easing in supporting the economy and will outline the routes by which he sees this supporting demand and helping to deliver the inflation target.

The event is free but registration is required.

8. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Vorbea Traveler despre efectul cascada; eu locuiesc in Spania si din cauza crizei, guvernul de aici a dat o lege care afecteaza doar pe romani(suntem aproape 1.000.000), unde(legea) zice ca daca nu munceai pe 22 iulie 2011, pierzi dreptul la munca. Sunt unul din cei afectati: mi se terminase contractul pe 18 iulie si am inceput cu aceeasi firma pe 1 august... desi era permis de munca pe viata, mi l-au anulat(obtinut acum mai bine de 4 ani)... criza a determinat guvernul sa ia masuri care, initial, U.E. a zis ca sunt ilegale, dandu-le pe urma dreptate ptr. ca au 5.000.000 someri, la o populatie de 47.000.000. Personal cred ca totul e posibil; nu ar fi de mirare ca initiativa Spaniei sa fie copiata si de alte tari.

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Lorenzo mie ce ti s-a intamplat tie imi suna a abuz. Nu am citit textul de lege propriu zis al restrictiilor insa inteleg ca ele se aplicau doar romanilor sositi in Spania dupa data aia nu si celor care erau deja acolo. Uite niste linkuri catre portalul eures unde poti obtine consiliere in problema ta https://ec.europa.eu/citizensrights/css ... source=yec si http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catI ... es&lang=en
    Eu as zice sa nu te lasi si sa incerci sa rezolvi problema. Vorbeste cu avocati - poate sunt si in Spania avocati no win no fee - si incearca sa dai entitatea care ti-a anulat permisul de munca in judecata (nu e clar din mesajul tau cine ti-a anulat acel permis pe viata, statul spaniol sau firma care te-a dat afara, si nu stiu cum sunt acordate permisele de lucru in Spania, insa din cate stiu eu un drept odata castigat nu se poate revoca asa usor).
    Este bataie de joc ce a facut Spania insa pe mine si mai tare ma mira atitudinea guvernului roman care s-a lasat calcat in picioare fara nici cea mai mica incercare de a lupta. Eu in locul guvernului Romaniei as fi zis da, impuneti restrictii romanilor dupa ce i-ati lasat sa munceasca liber timp de 4 ani, si eu la randul meu impun tarife de import produselor spaniole, pentru ca oamenii astia imi vin mie inapoi in tara si trebuie sa le dau de lucru si nu pot daca voi imi faceti concurenta cu produsele voastre pe piata mea. Personal eu boicotez produsele din Spania de cand cu legea asta. E destul de greu pentru ca multe legume si fructe sunt importate de acolo in UK dar se gasesc si britanice care oricum de multe ori sunt mai bune la gust.

10. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Firma la care lucram a fost anuntata ca am pierdut dreptul de munca si m-au dat afara. Pana si U.E. a zis ca actiunea guvernului spaniol e o masura ilegala, dar le-a dat dreptate mai tarziu. Am facut tot ce am putut in ultimele 2 luni, dar fara nici un rezultat. Asa ca a trebuit sa imi platesc toate datoriile la banca, vanzand ce aveam de valoare, dar la preturi de nimic si ma pregatesc sa plec din Spania, dupa 7 ani de stat aici; viata merge inainte. Nu are importanta vechimea permisului se anuleaza pur si simplu, daca nu lucrai pe 22 iulie 2011. Exceptiile sunt: daca primeai somaj, daca erai in concediu de maternitate, daca nu lucrai pe motiv de boala. Situatia e fff dificila ptr straini: saptamana trecuta au fost alegeri aici si noul prim ministru e impotriva catalanilor, vascilor(minoritatile de aici), ce sa mai zic de romani, marocani sau latini.

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Monetary Policy in a Weak Economy

Date and Time: Friday, 25th November 2011 from 12:00 hours to 14:00 hours

Dr Martin Weale will review the current domestic and international economic situation and discuss the factors affecting the speed of the economic recovery. He will also examine the role of quantitative easing in supporting the economy and will outline the routes by which he sees this supporting demand and helping to deliver the inflation target.

Quantitative easing = termenul de specialitate (pe care il folosim si noi la scoala) si care nu inseamna altceva decat printing money si deci tiparire de bani.

Aveti mai jos si rezultatul dezbaterii de vineri...

http://www.bankofengland.co.uk/publicat ... ech535.pdf

Englezul a zis ca-i mai bine sa stea deoparte decat sa ajungi ca Grecia sau Italia... insolvabili, ca nu le mai da nimeni imprumut... englezul a hotarat "sa se imprumute" de la el... -ras4-

http://www.bbc.co.uk/news/business-15594008

Share This Page