5.7 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK in afara EU

Discussion in 'in Marea Britanie' started by dromaderu, Oct 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu sunt nitel surprins de cum abia acum ne-a descoperit domnul Clej,
    sau,
    poate doar acum s-a hotarat sa ne onoreze cu prezenta,
    cert este ca scrie lucruri interesante...cel putin...

http://www.acum.tv/articol/40903/

2. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzați-mă că vă întreb, pe ce se bazează toată această discuție privind "ieșirea" Regatului Unit din Uniunea Europeană? Am ratat cumva eu o știre epocală în acest sens?

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu domnule Clej,
    nu ati ratat nici o stire epocala,
    discutia a fost lansata de mine,
    in urma ascultarii unor emisiuni specifice pe BBC Radio2,
    inclusiv una de pranz cu Jeremy Vine si,

daca veti avea rabdarea sa rasfoiti,
    sunt doar presupuneri/discutii,

nu suntem nici unii de pe aici fini cunoscatori ai politicului, sau politicului economic.

Poate ellaws, dar, cand are timp.

4. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Presupuneri? Păi acum ați aflat dumneavoastră că există o aripă eurosceptică în Partidul Conservator? Erați în țara asta când se dezbtăea în parlament ratificarea Tratatului de la Maastricht? Vă aduceți aminte de John Major și "the bastards"? Și mergând și mai înapoi referendumul din 1975 privind rămânerea în Piața Comună?

Nu e nimic nou în această dezbatere, dar până la urmă nu este nimic concret. Moțiunea privind convocarea unui referendum privind statutul de membru UE a fost înfrântă cu 483 - 111. Ieșirea din UE nu se face bătând din palme. Chiar și pentru o țară cu o puternică opinie eurosceptică sau chiar euro-ostilă.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai chiar atunci s-a lansat discutia,
    inainte de votul privind referendumul si,

era o discutie gen

"what if!"

acum, repet,
    cei mai multi dintre noi nu ne invartim in cercuri ca cele in care inteleg ca va aflati dumneavoastra,
    chiar si in calitatea de gazetar,

stim despre politica ce auzim /citim in media dar,
    de discutat,
    nu a ranit niciodata pe nimeni!

6. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vă recomand să nu fiți surprins de faptul că în țara asta există euroscepticism. În cea mai mare măsură, euroscepticismul de aici e bazat pe bun simț, pe respingerea oricărei utopii, într-o țară care nu a cunoscut nici fascismul, nici comunismul.

Acum 20 de ani, erau multe voci care au criticat proiectul "euro". De atunci, mulți euro-entuziaști i-au calificat drept "narrow-minded" sau "Little Englanders". Iată că acum s-a dovedit că acești eurosceptici aveau dreptate.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Euroscepticism...

un cuvant mai mult decat elegant.

Prin natura muncii mele (asistent medical care, uneori prestez si ca district nurse),

am intrat in contact cu nenumarati cetateni britanici,

prea putini am intalnit care sa nu fi suferit de euroscepticism.

De la batranii care ofteaza cunoscatori cand sunt intrebati,

la unii mai tineri si ,
    din categoria lenesilor care stau acasa pe beneficii si care sunt convinsi ca nu gasesc de munca din cauza strainilor/UE.

Apreciez desigur ca aceasta ultima categorie isi exprima doar frustrarea tipica individului ratat in viata :

"oricinealtcineva e vinovat de situatia mea, in afara de mine insumi!"

8. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Și sunteți convins că opinia acestora este reprezentativă sau majoritară la nivelul întregii societăți? În acest caz de ce obțin UKIP sau BNP rezultate așa slabe în alegerile generale (sau chiar europene)?

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Domnule,
    ati pus punctul pe I, cum
    se spune...

Tinand cont si de votul din parlament,
    absolut ca nu pot face aceasta afirmatie!

Sper sa mai intrati si in alte seri,
    sa mai vitalizati putin discutiile...

Cat despre UKIP sau BNP,

din pacate,
    noi romanii nu am avut aceeasi sansa cu Vadim si Becali.

10. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Păi de ce, PRM are doar doi euro-deputați ca și BNP (Nick Griffin și Andrew Brons). Și nu văd cu ce e Nick Griffin mai bun decât CV Tudor sau Becali. Cât despre UKIP, are 13 eurodeputați, conduși de demagogul Nigel Farage.

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ce stire mai oficiala decat referendumul ala prin care englezii (mediocritatea bineinteles) doreau sa-si exprime votul retragerii din UE?... Ce trebuie mai oficial decat asta?... Pe langa faptul ca asta se discuta pe la toate colturile... noua la scoala ni se cere (sunt convinsa ca tuturor studentilor din Anglia care fac Business Economics Environment) aveam assignmenturi saptamana de saptamana (de un an incoace!!) sa aducem motive pentru care UK sa ramana in UE si motive pentru care UK sa iasa din UE.

Bineinteles ca motivele economice sunt cele PRO si cele politice sunt CONTRA UE... Dar cum "mandria" trece prin stomac... au lasat-o mai moale... si-au respins referendumul...

Insa la moneda europeana nu vor trece...cel putin cat sunt conservatorii la putere. -nu-nu-

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca trebuie sa fii cel putin un ciudat sa spui ca subiectul iesirii UK din UE este lipsit de importanta.

Bine ca a cazut la parlament, ca daca se ajungea la referendum ... Doar un ignorant nu poate anticipa rezultatul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu tine, Albea.

Doar Domnul stie ce va iesi de pe urma unui referendum.

UKIP si BNP sunt destul de populare, cu siguranta mai populare decat arata voturile pe care le obtin.

Dar problema mai mare este ca nu am auzit pana acum un englez care sa spuna ceva in favoarea Uniunii Europene. Toti se gandesc doar la banii pe care ii dau la bugetul uniunii dar nu se gandesc, si pe undeva e normal, daca eram si noi in situatia lor cu siguranta am fi facut la fel, ca istoria este o balanta in care primesti (aurul Indiei si al Pakistanului sau lasi Europa de Est la mana rusilor doar pentru a obtine promisiunea ca rusii nu vor ataca vestul) si dai (ajuti tarile sarace din UE).

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este Lancelot ca Uniunea asta sa functioneze... trebuie aduse toate tarile la acelasi nivel economic... asta este posibil insa, doar teoretic, practic sacalii uniunii trag in continuare cat se poate pe tarile sarace... romanii "exporta" in nestire minereuri, paduri, carbuni nemtilor... daca asta se poate numi export??? Cine stie ce va fi cu noi?... -plans-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In context,
    imi aduc aminte de cateva chestii...

prin '88, cand mi-am inceput glorioasa cariera de om al muncii, ca strungar la IJIM Iasi,

faceam suruburi de menghina,
    care erau platite super OK (munceam in acord individual pe atunci),
    caci plecau la export,
    la nemti,
    impreuna cu bancurile de lucru.

Mai tarziu am aflat ca,
    in ciuda controalelor riguroase de calitate a acelor suruburi,

ele ajungeau de fapt aruncate la fier vechi,

nemtii avand de fapt nevoie de lemnul pur al bancurilor de lucru...

Mai apoi,

pe la '90, imediat dupa revolutie deci,

am "evoluat" de la vesnicile "tacamuri" (pentru cine nu cunoaste semnificatia se merita un topic special!)

la pulpe de pui de USA!

Stateam la coada si, cu totii eram surprinsi cum de ,
    americanii ne trimit noua pulkpe,

pulpe de pui ,adevarate! deliciu adica fratilor!

Desigur, mai tarziu am aflat ca,

pentru ei pulpele nu contau,

savurand doar pieptul!

Adica, pentru noi ,un upgrade,
    pentru dansii "get rid off!"

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Un american intors din vizita lui in RO, povestea prietenilor...

Maiii, ce stiti voi ce destepti sunt romanii... mai si mult mai evoluati...

Am intrat in magazil la ei... si aveau la vanzare un fel de gaini ca alea noastre

numai ca aveau doua capuri si patru picioare... si se chemau TACAMURI... -ras4-

Da' nu numai produse alimentare... toate deseurile occidentului, vandute in RO cu de 2-3 ori mai mult pretul, televizoare depasite... electrocasnicele... in timp ce in vest aparea clasa AA si mai nou AAA, romanii nostri cumparau vechituri (si mai cumpara inca) in rate de doua-trei ori pretul si tot ce la ei nu se mai poarta, nu se mai vinde... Romania noastra e FRUNTASA ca piata de desfacere... offf cate sunt de spus... -trist-

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    De cand cu topicul asta, aproape ora de ora il ucid pe profu' de economics cu intrebari -pac-pac-
    iar ieri dupa ora un coleg vine si ma intreaba "de ce i-am zis profului ca UK nu se va ralia la EURO ZONE?? (si daca mentine artificial lira crescand "interest rate" exista riscul ca populatia sa-si tine banii in banci.. in loc sa investeasca / cheltuie, chestie care ar dauna economiei UK) Va zic voua care a fost contextul discutiei / dezbaterii...

Colegul meu m-a intrebat insa... de ce i-am zis profului ca UK nu va intra inca in EURO ZONE si ala vine cu lista celor 27 de state membre ale Uniunii Europene sa-mi arate mie ca UK este deja in UE -ras2- -ras2- -ras2- Am ras cu pofta (desi nu-i politicos ce-am facut!! -nu-nu- ) intelegand ca ala dupa doi ani de Economics Environment... inca mai confunda marfa cu ambalajul

M-am gandit apoi ca poate ar fi bine sa explic si aici, unora care tindeti sa faceti aceeasi confuzie, deci

Uniunea Europeana are 27 de state membre si UK este in Uniunea Europeana

Euro Zone = statele UE care au trecut la moneda Euro care sunt doar 17 iar UK nu este in Euro Zone

Cu ocazia asta va aduc in atentie cateva informatii / stiri...

http://www.bbc.co.uk/news/business-15582433

http://www.bbc.co.uk/news/business-15852598

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bank of England's MPC says eurozone threat has risen
    The Bank of England The Bank of England says the threat from the eurozone has grown
    Continue reading the main story - UK Economy

The Bank of England's Monetary Policy Committee (MPC) has said the danger for the UK from the eurozone crisis has risen.

http://www.bbc.co.uk/news/business-15852598

Monetary Policy Comitee (MPC) este format din 9 (noua) membri, cei care hotarasc efectiv ce se intampla in UK, nimic nu se misca in UK (pe plan economic) fara acordul / decizia / votul acestor 9 membri. Personal, mi s-a parut tare ciudat... dar asa este, acesti 9 oameni decid cresterea / descresterea dobanzilor, printarea / tiparirea banilor in UK, cand si cat anume este nevoie, ei hotarasc daca UK va intra sau nu in Euro Zone... etc, etc...

19. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Am tot citit si eu una alta sa inteleg ce si cum cu euro-ul asta. (deci nu am cunostiinte in domeniu-economie).
    Ella, mi-as dori, in limita timpului si dorintei de a o face, sa (ne) imi explici de ce Uk a ales sa nu intre in uniunea monetara.
    Am notat ca de ex, Germaniei, i-a adus mari beneficii aderarea la Euro, pe cand altor tari, nu (ex. Italia, Spania).
    Pe de alta parte stiu ca la un moment dat, parca prin 2009, lira sterlina se depreciase foarte tare in raport cu euro (daca-mi amintesc bine prin 2002- raportul era 1,66 , iar prin 2009 ajunsese 1,10).
    I-ar dauna Uk-ului sa intre in uniunea monetara? (asta in conditiile unui euro puternic) si de ce?
    Multumesc mult; iar daca topicul e gresit raspunde-mi unde crezi tu de cuviinta.

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pai este tocmai invers. Germania a pierdut cateva zeci de miliarde la aderare, dar nu avea ce face ca doar a infiintat uniunea impreuna cu Franta si alte cateva state.

Spania, Grecia si Italia toate au beneficiat. Ca sunt acum in buda este tocmai pentru ca au beneficiat prea mult. -lolozaurmic

In primul rand ca sa abandoneze lira sterlina, UK si-ar pierde ceva din independenta.

Apoi toate politicile monetare si fiscale s-ar face la Bruxelles, ceea ce ar dauna.

Personal nu vreau euro in UK. Cand Germania a trecut la euro toate preturile s-au dublat.

Share This Page