13.5 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK in afara EU

Discussion in 'in Marea Britanie' started by dromaderu, Oct 24, 2011.

1. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    citeam aztazi intr-un ziar ca presedintele frantei este f indignat de reactiile celor de stanga cu privire la retragera UK din zona euro si ca de acuma neamul englezesc si-a cam luat-o la nas uita ca depinde de comertul din europa si ca nu intelege de ce tot timpul sunt ei cei nemultumiti

pe de alta parte eu cred ca presedintele frantei are el personal pb cu englezii si nicidecum toata tara sau UE asa ca nu cred ca trebuie sa ne speriem la orice zvon sau mica reactie a unui nr. limitat de pers
    -sssst-

2. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    UK nu face parte din zona euro, aici se foloseste inca lira englezeasca.

3. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    :))) sory pt gafa cu alegerile prezidentiale ...am uitat unde sunt :)))))))))))

4. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Cardurile astea sunt bazate pe o lege europeana, asa ca ... kaput! -nervos-

Stati voi linistiti ca nu iese UK-ul din UE ca sunt morti fara UE.

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Daca cumva ies din UE si ne trimit pe toti acasa eu plec numai dupa ce imi dau inapoi banii pe care i-am returnat economiei britanice -ras4-

6. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Mai ingrirojator este ca au fost destul de multi parlamentari britanici, si nu average Joe, care chiar si cu 3 whips au votat impotriva indicatiilor de la partid. Cred ca multi englezi ar inghiti ideea ca inainte de UE, cam pina prin 2000, se traia ffff bine in UK si din cauza UE nu-si mai permit acelasi nivel de trai. Cu explicatia asta ar putea cistiga destul de multe voturi la alegeri.
    Daca crapa UE eu incep sa invat chineza ...

7. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Si , :)) aici in uk cand sunt alegerile prezidentiale? in ce an..ca sa stiu cum sa ma misc, ca o sa fie clar ca la urmatorul mandat o sa se schimbe treaba ccu noi romanii :(

LOL astai buna prezidentiale in REGAT ???:))))))))))

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Iata ca si in Italia s-a spart buba,
    Berlusconi cica demisioneaza,
    din ce in ce mai multi analisti cam canta prohodul EU,

grecii nu vor bail out, caci, cred ca de fapt mai tare se inglodeaza in datorii,

nemtii arunca pastila ca se poate ajunge inclusiv la razboi...

Noroc ca de romani nu zice nimeni nimic, inca... -asa-asa-

Nu's ce sa fac, sa schimb euroii in lire,
    sau sa-i las asa? -nervos-

9. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Eu daca as fi in locu tau Dromaderu as incepe sa schimb cele citeva zeci de mii de euro in lire ce-i sigur e sigur

PS si as face si sponzorizari (doar se apropie revelionul nu??)

PS ps da cu grecii e ca, complicat ca tara si natiune
    1 de lucrat nu prea vor
    2 la ei pina in anul 2010 era valabila si al 15-lea!!!! salar si pensie
    3 bonusuri de performanta de cite 100% sau chiar 200% daca ajung la timp la servici s.a.m.d
    4bonus de 20 %din salar pentru preincalzirea autoturismelor din dotare!!!!! zilnic parca ar fii o tara de la polu Nord -nervos- -nervos- -nervos-

Eu zic ca cind incepe Franta sau Germania sa se gindeasca la iesirea din UE atunci sa ne facem probleme -da-da- -da-da-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multam,
    am gasit cea mai favorabila rata,

cica la 875.678 de Euroi imi da tot atata in lire si, fiind cetatean roman,
    o insigna cu, la alegere,

elena udrea sau boc/zambind!

Eu zic ca imi iau teapa!

11. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Sper c-o alegi p-aia cu udrea, ca no', prosti is amandoi, da' macar nutzica e mijto ! Glumesc

Urmarind putin ceea ce se-ntampla in jurul meu, vad ca : Cameron le zice francezilor si germanilor sa scoata euro din buda, Sarko' ii da cu tifla sa-si vada de inglish breakfastu' lui si nu-si bage nasul in choux-ul frantujilor si krautu nemtilor, Grecia arunca soparla cu referendumu' de-i sarira lu' merkozi ochelarii de pe nas si pop-cornu' din blid, italenii se hotarara sa-l mazileasca pe berlu' cu bunga bunga, ca deh deja ii trecu CE de sub lupa, sub microscop. China le arata mijlociul, si-i trimite la munca pe europeni, nu l-a-ntins mana, iar Rusia, cre'ca coace si ea ceva.
    Si peste toate astea, peste tot in Europa se flutura stindardu' nationalist cu "emigrantii-s de vina, afara cu ei"
    Urate vremuri traim! “Hope for the best, but prepare for the worst”

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Totul tine, cred , de imagine.
    Vorba cafengiului , pe care nu prea-l mai vad postand (munca?)

ce ma doare pe mine capul de datoria Greciei/Italiei de 4343435678899 milioane/catralioane/...ioane de dolari/euroi?
    Ce, sunt eu v'un contabil?

Din pacate nu, si nici nu voi fi.

13. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vad lucrurile intr-un mod relativ simplist: efectul de cascada... daca una din monezile puternice va cadea implicit va trage in jos si restul... economia actuala depinde mult de ce e in curtea vecinului... americanii au fost primii care au intrat in rahat si apoi au tras in jos mai tot globul...

In concluzie: probabil banii trebuiesc "transformati" in aur...

14. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    e bine si cu aur dar daca esti in desert ce alegi o cana de apa sau un lingou de aur

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asta e ca tipul, rupt de sete, ce calatorea prin desert.
    Intalneste un alt calator, calare pe o camila

"apa!!apa!! te rog!
    apa nu am, dar iti pot da o cravata!"
    Mai merge, merge, gaseste alt calaret,

"apa!apa! te implor!

apa nu am, dar, te pot ajuta cu o cravata!

pleaca disperat mai departe,
    vede in zare o constructie, fuge disperat,

un hotel....se repede pe scari,
    da sa intre,

portarul ii pune o mana in piept si,
    ii arata semnul de la intrare

"cravata obligatorie!"

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Bravo Travaler, asa e cu efectul de cascada si cu ce se intampla in curtea vecinului, e valabil pentru marile puteri, ca de cei mici nu le pasa...decat in masura in care au ce jupi de pe ei... UE ul asta "functioneaza" pe acelasi principiu ca fosta Uniune Sovietica... Rusia a supt ca o capusa de pe urma tarilor mici, in care n-a investit sa le modernizeze sau industrializeze, cum a facut cu Moldova de-a tinut-o pe agricultura (cartofi, porumb si vita-de-vie) la fel a procedat cu celelalte tari din fosta URSS. La fel au procedat englezii cu irlandezii si scotienii, ba mai frumos cate razboaie au purtat ei, sub promisiunea ca le va da si le va drege, ca ii vor apara, i-au facut carne de tun si i-au trimis in linia intai, in urma fiecarei batalii "castigata de englezi" dintr-o suta mureau 40 de scotieni, 40 irlandezi si 20 de englezi.

Drept rasplata, politicosi, recunoscatori si generosi cum sunt englezii, dupa ce i-au lasat sa moara de foame (cititi documentarele de pe topicul "FILE DE ISTORIE...NECENZURATE") din 8 milioane cati erau intr-un an jumate au ramas 4 milioane, i-au primit aici la munca in regim de sclavie (cum lucreaza multi din romanii nostri acum...la negru, 30 zile 12-14 ore / zi cu 20-25 lire / zi) in ciuda falsei politeti si generozitati pe care-o afiseasa, ma tem ca le vor ramane mainile patate de sange pentru eternitate...

Pentru cei ce nu cunoasteti insemnatatea steagului alb+crucea SF. Gheorghe (doar ala alb+rosu) pus in fata intrarii unui pub, inseamna ENGLISH ONLY! si mesajul initial era adresat doar irlandezilor, scotienilor si galezilor, mai noi si altor emigranti.

La fel procedeaza cu noi marile puteri ale Europei, dupa ce ne-au distrus industria, agricultura si economia, de am ajuns ca nu mai producem nimic, aproape tot ce se mananca in RO vine din import... ba mai frumos exportam paduri, minereusi, resurse naturale, MATERIE PRIMA in loc de PRODUSE FINITE, fabricile s-au vandut la fier vechi si terenurile la fel... cica "investitorilor" straini... NIMENI n-a avut intentia sa investeasca, ci doar sa distruga, ca sa ajungem sa cumparam tot de la ei, ca sa-si largeasca ei piata de desfacere... La fel i-au lucrat si pe greci, le-a distrus tot ce era mai tare la ei : turismul, acum ii cumpara si pe ei pe cativa creitari... hoteluri, restaurante, statiuni intregi la un sfert din valoarea lor reala...

Cat despre unde/cum a inceput recesiunea, cred ca stiti deja ca Bush (boschetele ala junior) a dat credite ipotecare la toti puscariasii, prostituatele, boschetarii (fara acoperire) ma rog garantau casa (adica cu blana ursului din padure) astia au intrat in imposibilitate de plata (erau de la data obtinerii creditului) si tot Bush a dat lege si-a interzis bancilor sa scoata lumea afara din case... Aici a intervenit efectul cascada, cu toate bancile americane si scucursalele de peste tot din lume.

Concluzia, UK nu va iesi din UE am sa va mai spun altadata de ce, dar nici nu va intra cu efecte depline, in special nu va trece la euro, abia au hotarat sa tipareasca bani sa-i arunce pe piata... (nu le pasa de rata inflatiei) sunt interesati sa ridice economia, sa redreseze afacerile mici si mijlocii. Or, dupa cum am mai spus, fiind in UE (cu euro) ar fi trebuit sa imprumute acesti bani de la UE cu dobanda...cum fac celelalte tari... Englezul tot asa a ramas (cum am descris mai sus) nu iese din UE ca au destule ciolane de ros...cot la cot cu marile puteri...

Nu merg emoticonii... :((

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    de fapt nu chiar :)), nu cred ca s-au dus UE sa ocupe pe nimeni, nu? Nimeni n-a fost fortat sa intre in UE, ba parca-mi rezulta ca noi (romanii) ne-am suparat destul de tare ca ne-au primit in 2004, ci doar in 2007...

Io nu te contrazic de dragu' de a o face: personal ideea UE-ului imi place mult, cu toate limitele si problemele pe care le are. Sunt si multe chestii care nu-mi plac, dar asa e in viata: nimic nu e perfect.
    In plus statutul de cetatean UE mi-a conferit niste drepturi pe care ca cetaten roman extraUE nu le-as fi avut veci: libera circulatie a persoanelor, dreptul de a ma stabili, studia, desfasura o activitate pe cont propriu oriunde in UE si o activitate subordonata in vreo 15 din cele 27 state.

si multi, multi altii :)

Oare chiar Europa/marile puteri ne-a distrus-o? Cred ca ne-am facut-o noi cu mana noastra, si chiar admitand ca multi altii au profitat, tot cred ca noi ne-am facut-o.Si chiar nu cred ca Europa are vreo legatura!!!

Nu stiam.
    Dar nu poate fi interpretat ca un act de rasism? Zic si io...

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Offf... Adelaide,

Poti sa ma contrazici... mai ales cand ai si argumente... esti prea proaspat venita din RO ca sa intelegi MULTE lucruri... Eu am numai vreo 7 anisori p-aci si de trei ani imi tocesc coatele prin amfiteatrele universitatilor engleze... cu Business Economics Environment... mai pe intelesul tuturor un fel de economie politica, numai ca nu de aia cu doctrina materialist dialectic / comunist-centralizata (cum am facut noi in RO) ci de asta d-aci din UK capitalist-democrata si cu free market economy... si bineinteles, economie mondiala...

Si-apoi ideea nu e sa ne contrazicem unii pe altii... ci sa dezbatem... Topicul e EXTREM DE INTERESANT... si stiu sigur ca sunt cel putin alti 20-30 de strudenti, care nu stiu de ce nu se implica in subiect... Probabil ca ei n-ai timp de forum... LOL ei invata nu ca mine :p

Iti suna a rasism? Da ce nu e rasist in tara asta??? Rasismul pluteste in aer, peste tot unde mergem... lucram/invatam... cine nu-l simte... ferice de el!!! Numai daca judecam un pic, formularele astea de le completam oriunde am merge, real estate agency, GP, angajatori sau recruitment agency... toate te intreaba de culoarea pielii, de cetatenie, etnie, religie... asta ce e daca nu rasism?... Si apoi iti zambesc politicos si friendly... "We will call you as soon as something suitable coming around, for you!..." Aha... asteptam noi mult si bine... :(

Nu, nu ne-au cotropit... dar cine a pomenit de cotropire legat de UE??... Ne-au corupt politicienii "care erau si-asa incoruptibili" saracii de ei... Nimic nu s-a miscat in RO dupa revlolurie fara influente din afara, nimic nu se misca nici acum in RO, decat ceea ce le dicteaza americanii sau Comunitatea Europeana... politicienilor nu le pasa decat de fotoliile lor si ciolanele de pe care nu prea mai au ce roade....

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    O chestie interesanta,
    dezvaluita astazi de un pacient in late 50'ies,

discutand despre aceste chestii, in timp ce-i schimbam catetherul... -nu-ma-uit-

Mi-a zis ca, ceea ce au crezut multi din cetatenii british,
    la infiintarea UE (va dati seama cu conservatorismul lor ce bucurosi au fost la idee... -ras4- )

a fost ca totul este incercarea , in urma celor doua incercari precedente, esuate, din secolul trecut a Germaniei de a prelua puterea in Europa,
    deci, incercarea Germaniei de a cuceri, de data aceasta pe cale economica, Europa.

Acu', nu tre sa fii masterand in chestii ca sa vezi ca,
    germanii, INVINSI in doua razboaie mondiale,
    sunt una din (daca nu CEA MAI) prospere tari din Europa...

Or, parca nu as pune asta doar pe caracterul lor....desi desigur, acolo sta succesul!

20. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Ella,

Multumesc, apreciez de fiecare data raspunsurile tale extrem de diplomatice si consistente.

Cand am spus ca nu ne-au cotropit, ma refeream la ideea ca functioneaza pe aceleasi idei ca si Uniunea Sovietica, unde nimeni nu a aderat benevol; ba mai mult cum au avut prima ocazie sa iasa, s-au dus mancand pamantul :).

(PS, taica-mio sustine acealasi lucru ca si tine, ca Ue e o noua URSS, deci am experienta in a combate impotriva ideii :))- si crede-ma discutiile noastre sunt o placere pentru mine:))

Si, da sunt nou venita in Uk, mai mult nici macar nu stiu daca o sa am intentia sa raman, am venit si io sa studiez(1 an), apoi vad; dar nu am venit din Romania.
    Am trait afara din Romania in ultimii ani (sa tot fie vreo 12-13), deci chiar crede-ma cand spun ca am simtit pe pielea mea ce inseamna statutul de cetatean UE, a fost asa.
    Aici poate, in Uk, e un pic mai accentuata ideea asta de "cetatean de mana a 2-a", dar pana la urma cred-ca toti ne privesc la fel, si asa va fi inca cine stie cat, atata timp cat nu avem un cuvant de spus in Europa: si inca nu-l avem!

Eu cred ca sanse avem in UE, restul depinde de noi,fiecare ca individ cat reusim sa "supravietuim" in societatile astea (si evident aici nu ma refer la nevoile fundamentale).
    Un mic exemplu: prima data am venit in Uk in 1996, nu pentru o perioada foarte lunga, dar am stat cateva luni bune. Care crezi ca erau sansele pentru un cetatean roman sa "intre" in societatea asta? Aproape nule!!! Sansa de a studia, era si atunci, sigur, dar taxele erau pentru studenti internationali, sansa de a face self employed...hmmm, nu eram foarte bine informata, ca n-aveam bani, dar parca era o schema complexa, legata de banii pe care puteai sa-i investesti, ca sa nu mai zic de sansele de a obtine un loc de munca subordonat: erau nule!!! De asta zic: acuma sunt sanse, chiar si asa "reduse", dar exista!!! (sigur aici nu vorbesc de exceptii, care au fost mereu, ci vorbesc de regula)

Si un ultim lucru, Dromaderu'(sper sa nu te socheze ideea:) )
    Oare ar fi asa rau daca ar cuceri nemtii Europa ?:)
    Nu cred in veci ca francezii sau britanicii, ar putea fi cuceriti; in plus la un nivel strict politic in ecuatie au intrat si alte tari care prin marime/forta economica in devenire au un cuvant de spus: ex. Polonia; dar io ca roman, zic ca daca nemtii integreaza Europa, impunand seriozitatea si stilul lor de munca, io personal cred ca pentru romani ar putea fi un fapt salvator!!

Ps e o gluma...pe jumatate:)

Share This Page