16.1 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK in afara EU

Discussion in 'in Marea Britanie' started by dromaderu, Oct 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Amuzat de discutia , vesnic "aprinsa" albea/GSM,
    dar,
    intrigat si de un reportaj astazi pe radio,

as dori sa dezbatem,

fromosel si politicos desigur,
    parerile noastre despre eventuala iesire a UK din zona Euro.
    Desigur, dpndv ca romani, muncind/locuind aici.

Din cate am inteles, Cameroon (PM) nu prea doreste un referendum vizavi de ramanerea/iesirea/renegocierea conditiilor UK in cadrul UE, dar,

chiar parlamentari din partidul sau, par sa se opuna, dorintei sale.

Personal, am de a face cu o mare varietate de cetateni englezi,
    zilnic, deci nu doar colegi de munca,
    ci,

oameni din popor, cum s-ar zice, prin natura job-ului.

Nu am intalnit UNUL , pana acum, sa fie happy ca UK este in UE!

Daca se ajunge la referendum, cred ca, UK "iese". Asta desigur, daca!

Ce pareri aveti?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Acum 2-3 ani, un asemenea topic era imposibil. Dar acum ... Personal, urmaresc foarte aproape subiectul. Pentru binele tututror, sper sa nu se intample. Poate un alt subiect ar trebui abordat: acela al aplicarii noului impozit pe tranzactiile financiare. Am auzit din mai multe voci ca ar pune punct final crizei, cel putin in UK. Pentru cei care nu stiu inca, este vorba de noua taxa pe care a pus-o in discutie UE acum cca o luna pentru marirea bugetului.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, hai ca m-ai dat gata tura asta!!! -bravo-

Ai abordat tot felul de subiecte aici pe forum, de ani de zile, ma minunez uneori ce stofa poate avea in el si ce stil... un "smecheras de Cotnari" sper sa nu-mi rastalmacesti iar cuvintele... Multi din cartier se simteau mandri / maguliti sa fie numiti asa sau "smecheras de Strand", deci NU am spus-o in sens negativ!! Da' sa atingi tu un subiect de Business Economics Environment... (economie politica) te-ai intrecut pe tine insuti!!... -bravo-

On topic,

Tocmai in aceste zile, discutam la scoala despre monetary policy si fiscal pulicy in UK, despre faptul ca pe Bank of England n-o intereseaza prea tare rata inflatiei CPI (Consumer Price Index) care in prezent e 5,2, cat este interesat de cresterea economica, fapt pentru care se pregateste sa printeze bani, ca sa ajute economia sa se ridice un pic, dar mai ales sa evite intrarea intr-un alt val de recesiune. Ei bine, acest lucru nu ar mai fi posibil, in situatia in care UK ar trece la moneda europeana, chestia cu tiparirea banilor, ci ar fi trebuit sa se imprumute de la UE... Totodata, facand acest pas si-ar pierde autonomia... puterea de decizie legat de ce se intampla in propria lor ograda. Uniunea Europeana functioneaza ca o mica adunatura de case dintr-un cartier "unite" intre ele. Cand unul iese in curte si striga maine vreau sa-mi schimb mobila din casa... sar pe el vreo 3-4 vecini sa-l potoleasca... ca "n-ai cum sa faci asta ca nu suntem noi de acord... sau din motivul X sau Y". Asa ca englezii vazand ce-au patit altii... care au renuntat la moneda lor pentru euro, pe buna dreptate, au hotarat sa stea deoparte!... -da-da-

N-am timp acum sa stau sa explic mai multe, revin cu comentarii si in functie de parerile altor forumisti, sunt printre noi suficienti baieti (si fete!!) destepti/e, asa ca inca o data, nota 10 Cata, pentru subiect!!! -bravo-

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Desigur ca, nu am nici un fel de cunostinte in domeniul economic...dar,

din 2003, toamna, cand am ajuns eu aici,
    lira a scazut enorm,
    atunci, prin 2004, la primul drum inapoi in Ro, o vindeam la banca cu 62.000 lei vechi,
    acu este undeva pe la 47/48/50 daca nu ma insel.

Benzina/motorina...stie toata lumea.
    Surprins totusi sa aflu zilele astea la stiri ca in Ro, abia acum motorina a devenit mai scumpa ca benzina...
    pai e la mintea cocosului,

cand era la cca 70% din valoarea benzinei,

toti aia s-au apucat sa faca masini pe motorina, recte, a crescut cererea., a crescut deci si pretul!

Dar, in afara de impactul financiar,
    unde ne-am putea situa noi,
    vizavi de politica imigratiei?

Ca englezii se plang de invazia strainilor e veche...
    Acei cu ceva cunostinte/educatie, apreciaza ca,
    nu ar exista macar,
    fara munca strainilor.

Munca noastra de azi, este cumva echivalentul corabiilor pline cu bogatii ce se intorceau acu sute de ani spre UK din toate colturile lumii.

Dar, daca ca'n povestea aia,

"vrea sa-si taie singur craca de sub picioare?"

5. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Si sa zicem ca ar vota populatia pentru iesirea din EU.Ce s-ar intimpla cu noi,cei care muncim aici.

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bun... Da nu s-a raspuns inca la subiect.
    Personal eu cred ca iesirea GB-ului din comunitatea europeana ar duce la o oarecare crestere economica in urmatorii ani.
    Insa sa nu uitam ca inca nu s-a aprobat nici macar referendum-ul de catre parlament. Pana la ziua in care se face eventuala retragere din CE o sa mai curga multa apa pe Tamisa. Cine stie? Depinde in mare masura de cine trage sforile.
    Cum o sa ne afecteze pe noi, romanii? Nu stiu, dar ma gandesc sa aplic pentru cetatenie ASAP.

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    si ce folos, daca o pizza e 10 lire? scuze, de 2 zile am ramas blocata pe acest subiect, pe care nu mi-l explic. Nu-mi explic nici cum de exista enorm de multe alimente, servicii etc, muuult mai scumpe decit in alte tari europene. Inseamna ca britanicii importa extrem de ieftin si vind la ei in tara extrem de scump, asta inseamna. Cu alte cuvinte isi fura caciula singuri. Eu asta am inteles pina acum din putina mea experienta de trai in UK. Acu, cine se pricepe poate ma mai lumineaza un pic, deoarece recunosc ca sint bita la economie politica:)

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Desigur ca inca nu,
    referendumul nu s-a aprobat si,

personal, cred ca nu se va face , interesele sunt prea mari.

"Salaii" au vazut crearea UE ca un raspuns la cerintele economiei mondiale.... USA (de atunci ) si, desigur,
    expansiunea estica.

Ca japonezii au avut cutremurul,...asta e,
    dar,

chinezii, exista inca.

E scobitoarea prea subtire,
    sa poti citi si pe ea..."made in China!"

However, chiar daca,...
    cei care suntem si muncim deja aici,
    nu prea cred ca vom avea de suferit.
    Ce va fi insa cu viitorii doritori,
    e greu de apreciat.

Dar, vorba cantecului, " ce va fi, va fi!", nu suntem noi in nici o masura sa schimbam ceva!

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e f simplu... UK e o tara in care plus valoarea vine din servicii! deci aceeasi pizza o gasesti la 1-2-3 lire la magazin, pregatita si servita e 10!

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    da si ce te faci cu kilu de cartofi de o lira patruzeci? tra sa vina emigrantii sa-l culeaga ca sa se faca mai ieftin? dar cu cartofii importati ce te faci? e un serviciu sa-i pui pe raft, ai? :) ideea era ca tot la ei in tara, deci ei intre ei isi vind serviciile si produsele la preturi exagerate (unele), se chinuie singuri, in timp ce unii dintre europeni se distreaza:)

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    gata, cred ca o sa se linisteasca lucrurile...
    EU referendum: Rebels lose vote in Commons

MPs have rejected a call for a referendum on the UK's membership of the European Union, despite a significant rebellion against Prime Minister David Cameron.

restul aici
    http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-15425256

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    banuiesc ca vorbesti de pretul din supermarket... care inseamna evident servicii la greu, pe care le platim cu varf si indesat. de ex aceleasi rosii olandeze "cu codita" sunt in jur de £2 la tesco si in jur de £1 la aprozarele diversilor... ah - dar stai ca la tesco mai ai o parcare, un carucior, o toaleta... astea de unde se platesc?!

revenind la cartofi - exista solutii - aprozarele dar si la tesco sau alte supermarketuri..
    http://www.tesco.com/groceries/Product/ ... =263308983
    £0.39/kg

hai ca nu e cazul sa disperam, tre sa fim putin mai atenti la marketingul de pe aici si sa deschidem mai mult ochii. da, e usor sa pui totul in cos de la supermarket, dar costa! si daca te uiti in jur gasesti lejer alternative

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cei care au deja "acte" aici pot sa stea linistiti ca nu vor pati nimic chiar daca UK iese din UE. O sa-i opreasca pe aia care vor sa vina dupa iesire. Nu cred ca e o problema ca noi am venit si inainte de intrare in UE aici, fiecare cum a putut, prin/sub trenuri, camioane, etc. :)

UK nu va iesi din UE nici moarta ca ar fi sinucidere. Grecia ar fi mic copil fata de UK fara UE. Ia uitati-va aici niste date:
    -Trade (at current prices, 2010 exchange rates; ONS, 2010): Exports of goods and services--$664.3 billion. Major goods exports--manufactured goods, fuels, chemicals, food, beverages, tobacco. Major export markets--U.S., European Union. Imports of goods and services--$740.8 billion. Major goods imports--manufactured goods, machinery, fuels, foodstuffs. Major import suppliers--U.S., European Union, and China.
    -Services (83.3% of GDP; ONS, 2009): Types--financial, business, distribution, transport, communication, hospitality.
    Ia vedeti ce se inatmpla daca le pleaca piata cea mai mare de desfacere a produselor lor? Alea pe care le au ca de sus rezulta ca mai mult consuma decat produc. UK este singura tara din UE care a avut un referendum in 75 pt retragere din UE si au votat peste 62% din ei pt ramanere. La acea data UK inca era "tare" in lumea asta. Le-a trecut intre timp.
    Parerea mea proprie si personala: UK nu va iesi din UE nici rugata. Astept argumente contra si discutam pe aceasta tema.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    O vorba placuta mie a unui user intelept de pe aici spune ca

"bizonul" , britanic zic eu de data aceasta,

vede lucrurile altfel.

Puturosul de rand sau, meseriasul care iti ia 50£ ca sa-ti roteasca antena 3 minute,

situeaza cumva aderarea la UE pe locul 2 (dupa imigranti desigur),
    la distrugerea "prosperitatii" lor personale.

Am auzit ca, inclusiv cresterea cu cativa pence a cidrului ala ieftin de la Tesco,

e pus pe seama "f..king Brussels"

@ deanna

Vizavi de servicii,
    incearca sa book un breakfasta la Tiffany...serios vorbesc... -ras4-

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Gata! A cazut la parlament, nu se mai face referendum. UK ramane in UE. De mentionat ca 80 de parlamentari Torry, au votat pentru referendum impotriva politicii propriului partid.

16. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de acord cu Catalin in totalitate.
    Nu stiu daca nu va iesi nici rugata, cred insa ca nu le convine sa o faca.
    Ma gandesc in primul rand la taxe: o tara extra Ue plateste taxe vamale(care nu sunt mici), iar din cifrele de mai sus rezulta clar UE ca piata principala de desfacere a produselor "made in Uk".

Apoi mai e chestia asta cu uniunea monetara, care cred eu e putin supraevaluata. Ei(englezii) zic ca se tem ca vine UE si le impune reguli. Din cunostiinta mea,statele UE au fiecare o politica fiscala proprie, nimeni nu le impune nimic. Sunt sigura ca taxe platite in diferitele tari ale UE difera foarte mult dela o tara la alta, inclusiv in zona euro.

Acuma ca ei se gandesc la o politica fiscala comuna, asta da. Dar nu stiu cat va merge inainte proiectul asta, pentru ca asa cum englezii vor propria politica monetara, toti o vor.
    Sa nu uitam ca din Ue face parte Germania si Franta, tari cu un teritoriu mai vast (in special Franta) si cu o populatie sensibil mai mare (Germania) si tari cu o economie solida si cu un cuvant de spus. Nu cred ca nemtii vor ajunge vreodata sa accepte "ordine" de la Ue, sau daca va fii, se vor asigura ca ei vor fi creat regulile.Cel putin asta e umila mea parere.

Nu-s experta in economie, nici in legislatie finala, dar am mai citit pe tema asta si imi aduc aminte ca erau niste conditii pentru a intra in zona euro, de ex inflatia sub un anumit procent, un plafon maxim din PIB al deficitului bugetar, o datorie publica care sa nu depasesca anumite limite,etc. Daca un stat nu vrea sa intre in zona euro, nu cred ca e fortat sa o faca, e mai greu sa vrei sa intri daca nu indeplinesti conditiile.Deci, nu vad de ce le-ar conveni sa iasa din Ue atata timp cat pot ramane cu sterlina lor???

In ceea ce priveste imigratia, ar fi ciudat. Cei care is aici si au cartonase, sunt ok. Mai greu e cu cei care vor sa vina, asta ar trebui sa fie independent de faptul ca-s nemti sau romani (iesind din Ue, in teorie nimeni nu mai are drept de munca subordonata in tara asta, sau oricum nu un grup/natiune, se va merge pe cazuri individuale).
    S-ar schimba regulile pt self employed pt cetatenii UE, ar intra in categoria acum denumita "extra-UE".

Oricum, referendumul nu se face, dar m-am gandit destul de mult si eu la asta in ultimul timp: dar daca???

17. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- -ras2- -ras2-

Scenariu balcanic

2007. Bulgaria intră în UE.

2010. România intră în UE.

2015. Croaţia, Macedonia, Bosnia-Herţegovina şi Turcia intră în UE.

2017. Albania, Kosovo, Serbia şi Muntenegru intră în UE.

2018. Administraţia UE angajează primul român. Acesta îşi angajează în administraţie toată familia nevestei, mulţi naşi, plus membrii familiilor vecinilor şi prietenii cei mai buni.

2022. Administraţia UE măreşte salariile de 3 ori şi introduce programul de lucru flexibil.
    Din cauza stresului, 90% din membrii administraţiei europene sunt în concediu de boală. Cele mai multe îmbolnăviri se înregistrează între 15 iunie şi 5 septembrie şi între 15 decembrie şi 15 ianuarie. Bolnavii sunt văzuţi pe Mediterana, în Insulele Bali şi în Alpi, în locurile cele mai cunoscute pentru tratamente contra stresului.

Se dă legea cu privire la acoperirea cheltuielilor pentru tratarea acestor boli profesionale de către bugetul UE. Pînă la întoarcerea bolnavilor, se angajează noi lucrători, pe termen nedeterminat.

2025. Proporţia balcanicilor în administraţia UE este de 90%.

Macedonenii refuză din nou adoptarea euro, prin referendum.

2026. Se ajunge la reducere de costuri şi se dau afară 3 femei de serviciu, 1 bucătar, 2 şoferi, precum şi toţi cetăţenii belgieni, pînă la unul.

Proporţia balcanicilor în administraţia UE atinge 99,3%.

2027. Croaţia primeşte noi credite UE, printre care şi unul pentru protecţia musculiţelor beţive (specie ameninţată cu dispariţia).

Preşedinţia croată îşi termină mandatul de 6 luni.

România sfîrşeşte cu succes procesul de privatizare parţială.

Din ianuarie 2028, preşedinţia UE este preluată de Belgrad.

2028. Germania iese din UE în februarie. O lună mai tîrziu, fac acelaşi lucru Franţa şi Finlanda şi, pînă la sfîrşitul anului, în timpul preşedinţiei albaneze, ies şi Anglia, Belgia, Danemarca, Suedia, Olanda, Luxemburg, Italia, Spania, Portugalia, Austria, Cehia, Lituania, Letonia, Estonia, Grecia şi Slovenia.

Toate celelalte ţări introduc un regim drastic de acordare a vizelor pentru cetăţenii din UE.

18. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    O intrebare:

Daca, iese UK din UE, ce se intampla cu cei care lucreaza ca SE? Din ce am inteles Yc ca si se este facultativ, atunci sa zicem ar fi bine sa avem acest yc desi este facultativ asa este?

SI inca ceva, imi spuneti va rog unde cititi noutatile astea despre politica si iesire uk din ue, ca nu stiu unde sa caut si eu

Si , :)) aici in uk cand sunt alegerile prezidentiale? in ce an..ca sa stiu cum sa ma misc, ca o sa fie clar ca la urmatorul mandat o sa se schimbe treaba ccu noi romanii :(

19. CORNELS

CORNELS New Member

Trophy Points:
    0
    .
    alegeri prezidentiale?!!! -nu-zic- asta chiar e tare! alegeri prezidentiale in Regatul Unit.... -nu-ma-uit-

parca Udrea, ma scuzati!...Doamna Udrea, mai era pe undeva cu "presedintele" Norvegiei, dar macar ea nu locuia in Norvegia...

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Hai sa-l iertam cornel(e)s...

La cum au mixat/cuplat politicienii romani alegerile in ultima vreme,

prezidentialele cu alea de sef de scara,

primariile cu alea de sef de galerie la fotbal/etc/etc,

doar pentru a aduna voturi...dintr-o urna'n alta... -nas-

vezi cazul EBA,

ce poti cere???

Da pe doamna udrea,...nope, ca dansa trebuia sa stie....

Share This Page